menjava pnevmatik doma

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Meni je jeseni še ne 7 letni sin naredil 90% premontaže gum! Sem bil kar malo žalosten, ko mi je tako malo dela pustil. Tako rekoč sem samo na začetku malo odvil in na koncu do konca privil, ter razporedil gume. In ni rabil nobenega super duper ključa, serijska dvigalka iz avtomobila mu ni povzročala težav in tudi ni naredila nobene škode, le pazil sem, da je lepo sedla.

Jaz sem tudi že kar nekajkrat sam menjal gume, vedno brez moment ključa. Sem zategnil z občutkom dokler je šlo, nato sem dodal še malo sile, pa ne pretirane, in ni bilo nikoli nobenih težav...

Jaz pa zamenjam zato, da ohranjam zdrav moški jaz. :fredi: In to znanje bom dal tudi sinu, ker mu ga žena že ne bo...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Jaz pa zamenjam zato, da ohranjam zdrav moški jaz. :fredi: In to znanje bom dal tudi sinu, ker mu ga žena že ne bo...
:cheer:
Sploh ker je tole kvantna fizika in rabiš doktorat. In še tečaj s certifikatom.
Upam da so novodobni "moški" kaj bolj odločni ko je treba naredit kaj okoli bajte, na vrtu ali preprosto onegavit. Ker če ne, se nam slabo piše (itak).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.348
8.711
113
Glede na vprašanja je pomojem boljš, da zapelje do vulkanizerja, ker po vprašanjih sodeč, tip še ni nobenega vijaka v življenju obrnil. Takemu zna bit tud menjava gume kvantna fizika in je boljš, če se je ne loti, ker lohk pride do katastrofe. Ker tule že kar vidim ajeto muziko in deca, ki se zraven spravlja z novo dvigalko, novim ključem in poln nasvetov od kje drugje kot z Alterja.
 
Nazadnje urejeno:

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
kalbo : mogoče imaš prav ampak človek je vprašal za mnenje ker bi verjetno rad sam začel to doma delat kot "taprav dec". Po alterjevsko je dobil različna mnenja in nasvete, nekatera so dobra in uporabna, drugi se pač delajo samo norca. Vsak začetek je težak, samo lotit se je treba.
 

markopo

Pripravnik
3. feb 2010
91
1
6
Glede na to da nisem nikoli imel dvojnih platišč, nisem nikoli zadeve menjal - kaj bi pa naj? Se ponujal okoli za zamenjavo, da dobim grif?
Zdaj pa ko imam zadevo na voljo bom pa sam menjal, ker bo mi verjetno vzelo manj časa in živcev kot da grem k vulkanizerju. In sem vprašal v želji po kakšnem nasvetu za boljšo izvedbo - vsakemu je 1x prvič.

Nasvetov je 1001...če po spominu pobrskam se ne spominjam da sem kdaj spremljal oz. videl da so z hidravlično dvigalko v domači menjavali kolesa.

Eni ste pisali, da ste z original dvigalko poškodovali oz. celo prebili podvozje...se pravi so točke za dvig na podvozju avta tako slabo narejene?
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Eni ste pisali, da ste z original dvigalko poškodovali oz. celo prebili podvozje...se pravi so točke za dvig na podvozju avta tako slabo narejene?

Ne, lahko je gnil pleh in nekateri napačno postavijo dvigalko za mesto dviga. Proizvajalec avtomobila itak predpiše kje so točke za dvig vozila. Označene so z majhnim trikotnikom na pragu. Vsekakor se splača dati spodaj pod dvignjen avto še trikotno nogo za vsak slučaj ali kakšno staro gumo v primeru da nimaš trikotne noge.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Joj, ga za brezveze nekaj strašite... Vzami osnovne nasvete od tu in se loti menjave. Z glavo bodi pri stvari, pa bo. Če imaš samo original dvigalko, pač naredi s to, hidravlična ni niti približno nujna. Jaz je ne uporabljam več, ker se original dvigalka lepo usede v polkrožni utor in imam avto dvignjen hitreje z manj kompliciranja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
markopo : Menjavam sam doma na enem avtu, kjer imam dvojna platišča. Ostali k vulkanizerju.
Imam:
1. Avto ima ročno zavoro in prvo prestavo. Uporabim oboje, da so v tem primeru zavrta vsa kolesa (prvi pogon, ročna na zadnja kolesa).
2. Raven prostor - garaža. Zelo nujno, kolegu ki je res strojnik po poklicu in duši in zna marsikaj, kar jaz ne znam, je zmeraj previden, da mi gre na jetra, je pred leti zdrknil avto na dvorišču z dvigalke in poskrbel, da so kleparji imeli nekaj dela. Mislim, da ni dvigoval z dvigalko iz avta, pa je vseeno šlo narobe.
3. Dodatni teleskopski ključ, ki sem ga nekoč moral kupiti, da sem lahko menjal gumo na službenem avtu. Če je bil avto vmes pri mehaniku, z originalnim včasih ne gre, ker zategne preveč. Rahlo odvijem kolesi na strani, ki jo bom dvignil.
4. Dvigalko iz avta. Tudi z njo dvignem avto na ravnem terenu. Podložim leseno desko na ploščice in gremo. Težko zgrešiš, kam je proizvajalec predvidel, da daš originalno dvigalko. Dvigujem na sprednjem delu, lahko dvignem tako visoko, da menjam zadnjo in sprednjo hkrati. Včasih sem samo po en bicikel in prestavljal dvigalko. Ni slabo, če si po dvigu dodatno podložiš še kako kocko lesa, če bi šlo kaj po zlu. Letos tega nisem naredil.
5. Odvijem do konca, menjam, pazi če gre za usmerjen profil, privijem s ključem zmerno z roko, nič noge.
6. Spustim dol, privijem do konca z moment ključem iz hoferja, ki ga nastavim na 120 Nm. Včasih sem kar s teleskopskim ključem. Ta ključ ni tako natančen, ali pa moj občutek ni tako zgrešen, da bi bila neka razlika. Vsekakor ni potrebe, da bi po ključu skakal.
7. Ponoviš vajo na drugi strani.
8. Testna vožnja, če nimaš kompresorja doma, najbolje do nekam, kjer lahko preveriš tlak.
9. Ko prideš domov, še enkrat zategneš vse vijake. Po doktrini bi to moral po kakih 20 prevoženih km.
10. Opereš prejšnje gume in platišča in pospraviš za pol leta.

Če me jeseni preseneti sneg, ali naslednje jutro mislim kam, kjer bo po vremenski napovedi snežilo, potem kako točko spustim in naredim to tudi ob 22.00, da bom naslednji dan brez problemov, tudi če je še oktober. To je ključna prednost dvojnih platišč. Ni fora v denarnem prihranku, čeprav ga nekaj je. Prednost je tudi, da se izogneš gneči in začasnim delavcem, ki tiste ključne dni delajo pri vulkanizerjih in ne vedo o tem niti toliko kot jaz.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.348
8.711
113
Še dobr, da je bil kolega zadost previden, da niso njega zdravniki skup šraufali, da so sam kleparji avto.

Sej drugače je precej enostavno, sam za nekatere take stvari pač niso. So pa sposobni za kaj drugega in zato nič manj "dedci". Največji dec med temi je pač tak, da ve, da ni za to in se niti ne spravlja zraven. Smo pa 40 letniki v gotovi prednosti, če ne druega si mogu sam na biciklu gumo zaflikat kot mulec, pa na avtomatiku svečko zamenat, pa dizo spucat, pa vsaketolk pod yugotom ležat. Imam pa sam kolega, ki ni bil nikol za te stvari, še šotor je tko postavljal, da bohpomagej, je dal rajš za par pirov, pa smo mu ostali postavli. Itak smo ga je.ba.l, sam je pa dečko dons računalniški genij, jest pa njemu čarunalnik prnesem zrihtat. Boženedaj, da se on spravi gumo menjat na avtu, kaj šele vse štiri.
 
Nazadnje urejeno:

markopo

Pripravnik
3. feb 2010
91
1
6
Zadeva menjana, noben bavbav, čeprav sem naletel na 2 nepredvideni situaciji. Avto nima rezervnega kolesa in nima ne dvigalke ne ključa v opremi. Tako sem si sposodil hidravlično dvigalko (ki sem jo moral podložiti na dodatne tlakovce - ker je avto SUV in ga seveda na talni višini ni šlo dovolj visoko dvigniti - tukaj so prav prišli vsi varnostni nasveti), ključ (navadni) sem si prav tako sposodil. Moment ključ pa je redkost, tudi pri sosedih, ki imajo "vso orodje" ga ni v zbirki oz. je bil "navaden" brez nastavitve nm.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Če je zadeva prav zategnjena ni potrebe po preverjanju. Predstavljaj si, da bi šli vsi par dni po menjavi gum nazaj do vulkanizerja, da preverijo. To bi bla do konca decembra kolona tam :D
Praviloma je pri domačih mojstrih dosti preveč zategnjeno že v prvo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Na računu od mojega vulkanizerja je zmeraj besedilo v stilu: "po 20 km je obvezno ponovno pritegniti vijake". Verjetno ni edini, ki ima to.
Res pa je, da nikoli nisem šel na to kontrolo ... Če pa menjavam sam, pa to storim. Če menjam sam, lahko ob morebitnem defektu odvijem tudi s priloženim ključem brez prehudega mučenja. Ko pa pride avto od kakega mehanika, pa je to pogosto misija nemogoče, ker je preveč zategnjeno.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Ste že pohiteli in dali letne na avte? Sem se zdele peljal Hotrmež-Šentjanž in je na Brunku kr pestro oz se ne dogaja veliko. Sam počakam na drugo polovico aprila.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.784
6.069
113
Mene so tudi srbeli prsti, in sem si pustil olajšat dušo. Zraven klel ker zimske sploh niso videle snega v naših koncih. No danes snega še vedno ni, čeprav glede na spletne kamere, je velik del Slovenije pobeljen. Če bo paže kak cm padel, bom pa že previdno peljal.