Marinček in prijatelji so gotovi

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
Mater ste trdi.
Vetrnice niso ekonomsko upravičene pri nas, razen če je proizvodnja energije z njimi subvencionirana.

Se pravi da vsi skupaj preplačujemo elektriko ki jo proizvajajo.

Drugače ne gre.

In kje v Sloveniji so primerne vetrne razmere za postavitev vetrnic?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.652
1.576
113
Torej smo mi, kot ponavadi, zelo napredni proti avstrijcem, kar se ekonomske upravičenosti tiče?
Glej jaz ti predlagam da pišeš Kurzu gor v avstrijo in mu poveš, da ti veš, da to vseskup ni upravičeno in dat to famo o bio eko elektriki z vetrnicami fura lobi, ki bi z njihovo postavitvijo svinjsko zaslužil.
Mislim da ti bo zelo hvaležen da mu boš to povedal in jim tako prihranil miljarde, ki jih bodo takoj, po vzoru južne sosede, investirali v termoelektrano, v kateri bodo kurili uvožen premog.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.652
1.576
113
0. Tako kot oni doktor. Samo jaz ne trdim nekaj na pamet z velikimi črkami.
Ker pa vidim da se ti tudi spoznaš na zadeve, bom ob boljšem vremenu prilepil sliko. Levo slovenija, kjer ne gre in desno avstrija, kjer gre. Pa mi bosta vidva razložila zakaj levo ne gre, desno pa gre.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če govoriš o avstrijski strani "Kozjaka", naj ti povem, da je ena od mikrolokacij v SLO tudi tam, je pa po moje totalno BV postavljat 3 vetrnice.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Slo nima veternega potenciala. Pri veternih elektrarnah je pa tako kot na morju - ali ga je preveč, ali pa premalo. V obeh primerih veternica stoji.

Jaz sem mnenja, da je treba razviti v uporabno obliko vertikalno krilo. Dokler tega ne bo zadovoljivo rešenega, pri nas precej žalostno s temi veternimi elektrarnami.

Tako kot se je izkazalo pri solarnih panelih. Luštno je investirati v miljon evrov za postavitev panelov, če ti pa država vnaprej zagotovi odkup energije za 30 let po trikratni ceni, kot je pa prodajna na trgu.

Subvencije so bile torej okoli 35 Ejev /MWh, jaz kot odjemalec pa plačujem po 11 Ejev. (če sem si prav cifre zapomnil)
Kje je še taka logika sprejemljiva, razen v Zimbabveju?
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver
I

Izbrisan uporabnik 474

Veliko (ogromno) jodlarskih ventilatorjev je bilo postavljenih zaradi reševanja Siemensa (ali kot direktnega izdelovalca ali kot opremljevalca) v času krize. Njihovo uporabnost lahko vidimo tako, da v v njihovi neposredni bližini (torej pri poljih v okolici Dunaja) na polno laufa termoelektrarna (Zwentendorf), kjer nazaj odpirajo še drugi blok, zraven je še postavljena plinska kogeneracija, ki uporablja overflow pritisk iz termoelektrarne za poganjanje turbin.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Zakaj bi to moral zastopit? Ker je en dejan iz alterja tako rekel?
Vsak dan gledam te veternice skozi okno, kako lepo se vrtijo na vrhu enega hriba. V Avstriji. Par km za slovensko mejo. Ampak očitno se ta veter na meji z slovenijo vstavi. Vsaj tako trdi dejan iz alterja.

Na kateri šoli se dobi ta diploma za doktorja stanja brez podlage po forumih?
A to je dokaz z avtoriteto? Ker imajo v Avstiji, je kot suho zlato, samo bolje?
Si pripravljen vložiti svoj denar (in zbrati še par dobrih kolegov, da naberete dovolj) in postaviti tako elektrarno? Pa elektriko prodati po tržni ceni (in verjetno bo ta cena nižja kot pričakuješ, ker je dobava nezanesljiva)? Saj gre, po tvojem, za solidno naložbo.

Se ne spoznam na energetski trg v A in D, ampak kolikor pa mi je znano, so se tam politično (*) odpovedali jedrski energiji in potem iščejo vse druge vire. Zato odjem iz teh elektraren subvencionirajo preko zagotovljenega odkupa in zagotovljene cene. Distributer se mora ukvarjati še z razporejanjem viškov in lukenj (z malo sreče bolj piha, če je manj sonca, da se ti dve eko komponenti izravnata :p), skupno ceno pa na koncu plačajo odjemalci - ker zaradi državne prisile pač ni druge možnosti. (Tudi) zato je gradnja takih elektraren politično vprašanje.

Kar se ustavi na meji z A je pač subvencija. Za to ne rabiš doktorata iz Alterja, že alter OŠ je dovolj.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Mi je na začetku tisočletja en Nemec med kosilom razlagal, kako pri njih delujejo sončne elektrarne. Živel je v hiši, na streho je obesil panele in otem, ko je bilo dovolj sonca, služil z zagotovljenim odkupom po višji ceni, kot je bil komercialni odjem iz omrežja. Prosil, naj sije sonce, vsak dan.

Kar je ok. Sedaj imajo vse strehe pokrite. Ampak v resnici gre spet za prerazporejanje in v napačno smer. V hišah, v Nemčiji sploh, živijo bolj premožni. Manj premožni in nepremožni pač v stanovanjih. Cena elektrike se dvigne za vse, ampak premožni (tisti med njimi, ki so investirali v panele) dobijo nazaj preko subvencije. Tisti, ki so manj premožni, pa preko višje cene elektrike to plačujejo.

Tako da subvencij ne daje država. In je potrebno premisliti, kdo, komu in zakaj.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
Sej počasi bodo tudi prepričani ugotovili, da vsi skupaj financirano eko elektriko.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Kolikor vem, da država vsako leto milijone za eko kupone. Mogoče, pa bi lahko kaki milijon, namenila v eko pridobivanje energije.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Imam SE na firmi in SE na hiši. Oboje je bilo financirano iz viška denarja. Če ne bi bilo viška ne bi investiral.
Na banki je € vsak dan manj vreden.
Avto € žre, SE € ustvarjajo. Ni se bilo težko odločit v kaj investirat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: turbobitch

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.262
1.923
113
Imam SE na firmi in SE na hiši. Oboje je bilo financirano iz viška denarja. Če ne bi bilo viška ne bi investiral.
Na banki je € vsak dan manj vreden.
Avto € žre, SE € ustvarjajo. Ni se bilo težko odločit v kaj investirat.
Seveda ni bilo težko. Kdo ti sofinancira odkupno ceno?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če so zmogli investirati v panele, bodo najbrž tudi v kak akumulator. Višek elektrike bi pa lahko prodajali sosedom in s tem razbremenili omrežje.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.881
3.006
113
Če so zmogli investirati v panele, bodo najbrž tudi v kak akumulator. Višek elektrike bi pa lahko prodajali sosedom in s tem razbremenili omrežje.

V panele se še investira ker prideš nekako skoz, če daš še baterije zraven se ti pa ne izide več. To je lahko potem samo za "lastno dušo".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Seveda ni bilo težko. Kdo ti sofinancira odkupno ceno?
Nihče. Žal sem prepozno prišel do denarja, vez in poznanstev, tako, da sem zamudil BORZEN in 3x zaslužka za prodani kw.

SE na hiši je po gospodinjski shemi, se pravi koliko proizvedeš pokompenziraš s porabo. Če je SE naredila višek, dobiš 0€, če je manjko doplačaš.
Na firmi je direktna kompenzacija pomeni, da kompenziram takrat in toliko kot v nekem trenutku SE ustvarja. Viški se prodajo po 0,045€/kw, manjko doplačaš po tržni ceni.

Oboje je € računica na cca 8 let. Kako pa je z ekološko, naj drugi povejo.

EDIT: popravil napačno odkupno ceno viškov iz 0,45€/kw na 0,045€/kw
 
Nazadnje urejeno:

Podobne teme