LED svetila

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Se pa dogaja, da pri LED ponoči vidiš črno barvo namesto rdeče. Priznam da ne vem pri kakšnem tipu LED diode. In ja, na daljšo razdaljo se vidi silhueto, pri Magchargerju pa ne kljub manjšemu številu lumnov.

http://www.cree.com/~/media/Fi...ng/XLampXML.pdf

• Typical CRI for Cool White (5,000 K – 8,300 K CCT) is 65.
• Typical CRI for Neutral White (3,700 K – 5,000 K CCT) is 75.
• Typical CRI for Warm White (2,600 K – 3,700 K CCT) is 80.

In res ne vem, zakaj se kregamo o tehnični stvari. A si emocionalno navezan na LED, ali ti prodaja LED prinaša dobiček, pojma nimam, ugibam. Tudi sicer so z LED-icami problemi, z višjo temperaturo slabše svetijo kljub istemu toku. Toploto je treba odvajat, potrebuje dober tokovni regulator.

Pa žal vse to očitno pišem brezpredmetno. Lepo se imejte
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
Hmmm, da vidmo.
Črno namesto rdeče boš videl le pri redkih, zelo hladno belih kitajskih no name LEDicah. Pa še tam ne črno, ampak sivo.
Dober tokovni regulator stane 2-4€.
Odvajanje toplote pri srednjeveliki ročni svetilki ni problem. Sicer pa še tako vroča LEDica je bol učinkovita od katerekoli halogenke. Lahko se greš tudi malo igrati, boš videl kakšen izsev dobiš pri različnem hlajenju. klik
Da vidiš samo silhueto, je debela laž, ki ti zbije kredibilnost na poden.
In ja, bluziš brezpredmetno. Razen v redkih primerih, je LEDica enakovredna, ozeroma boljša izbira, kot halogenka.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Se pa dogaja, da pri LED ponoči vidiš črno barvo namesto rdeče. Priznam da ne vem pri kakšnem tipu LED diode. In ja, na daljšo razdaljo se vidi silhueto, pri Magchargerju pa ne kljub manjšemu številu lumnov.

Seveda, na daljšo razdaljo magcharger sploh ne osveti več, jaz bi se primerjav tako očitno v škodo magchargerju raje izognil, sploh če bi jih prodajal.
evil.gif
 

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
Pri nakupu LED sijalk je potrebno gledati predvsem :
1) Toplota 4500 - 5000 K
2) Vsaj toliko W kot jih imajo CFL sijalke
3) kot sevanja
4) dober heatsink

Torej, če menjavaš varčno CFL z 22W, moraš nabaviti 22W LED za enako dobro svetilnost. 5000K daje barvo sonca in ko primerjam na steni je svetloba enaka sončni. Barve so odlične.

Malo sem pretiraval, ker sem si nad jedilno mizo dal 5 x 12W LED in zdaj barve (predvsem rdeča in zelena) dobesedno žarijo. Škatla praška recimo zgleda radioaktivna, banane so normalne barve, jabolka tudi, list papirja je popolnoma beli ... moram dobit barvno lestvico in poslikat razliko med svetlobo led in dnevno. Se mi zdi, da so vse barve OK (če ne pretiravaš z močjo). Halogenke so v primerjavi s to svetlobo kot navadne sveče, grdo rumeno vse.

Baje se da z digitalni fotoaparatom preverit cri, samo nimam pojma z kakimi nastavitvami se to fotografira. Se potem na histogramu vidi katere barve producira sijalka in katere ne. Na wiki piše to: CRI is not a good indicator for use in visual assessment, especially for sources below 5000 kelvins (K)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
btw, če kdo slučajno rabi XML LEDice za smešno ceno, jih ima na linku. S kodo(ko dela, če dela) RETAILMENOT10OFF pa še 10% ceneje.
Je pa vprašanje, kakšne farbe je, ker je opis en prekopiran zmazek- verjetno bo kar 1A ali 1B hladno-bela.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
btw, če kdo slučajno rabi XML LEDice za smešno ceno, jih ima na linku. S kodo(ko dela, če dela) RETAILMENOT10OFF pa še 10% ceneje.
Je pa vprašanje, kakšne farbe je, ker je opis en prekopiran zmazek- verjetno bo kar 1A ali 1B hladno-bela.

Po opisu in sliki sodeč je primerno samo za fotografe " Please Note That, 220 V Voltage is not Suitable for the United States, Canada Area! " - blisk in ka bum
evil.gif


Manjka zraven še kakšen driver, da to priklopiš na 220V in po velikosti sodeč ZELO premajhno za 10W moči - po domače "natega, da te kap"
wink-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.300
-8.463
113
No, nateg ni. Je XM-L LEDica in ima deklariranih 10W moči. Ob solidnem hlajenju pa komot prenese 15+W

Opis je pač standardno kitajski iz vseh vetrov nametan šmorn
 

Sylar

Zelenc'
26. apr 2009
12
0
1
Lep pozrdav vsem.
Morda sprašujem neumnosti pa vendar nikjer ne zasledim nekaj neznank.
Rad bi speljal napeljavo po celi etaži z LED razsvetljavo.
Zanima me nekaj, kar se tiče vezave LED luči/ traka in sicer, kako je bolj pametno vezati na močan 12V napajalnik za celo etažo in nato stikala ali več primirnih napajalnikov z manj W za vsake luči posebej.
In še ali naj bi bil napajalnik konstantno pod tokom 220v ali lahko vežem tako da z stikalom izklapljam napajalnik in luči da ne bi kuril energije medtem ko luči ne delajo?
Mojstri hvala za odgovore že v naprej.
 
Nazadnje urejeno:

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
Lahko vežeš na dovolj močan napajalnik, ampak vsak trak posebej (vzporedno). 5m belega traku z 600 LED ima porabo 72W. Po moje se bolj splača za vsak trak posebej trafo nabavit. Lahko vežeš, da je stikalo pred trafotom (jaz imam vse vezano na tak način).
 

Sylar

Zelenc'
26. apr 2009
12
0
1
Ej ful hvala za odgovor.
Bi te še nekaj vprašal, kam je pametno dati napajalnike v doze od elektrike ali kam drugam in koliko se le ti segrevajo.
Pa še ali je važno koliko je razdalja med napajalnikom in lučjo govorim do cca 10m.
Kako je pa kaj glede nakupa LED tehnike, kje je ugodno/dobro ali je e-bay kar prava izbira in prideš podobno kakovostjo ceneje skozi?
 
Nazadnje urejeno:

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
V dozah verjetno nebo dovolj prostora, 12V napaljava naj bo čim krajša. Jaz imam spuščen strop in so trafoti ob vsaki luči čisto zraven. Za trak pa je trafo stran 3m in ni nobenih problemov. Tudi 10m verjetno nebo noben problem, sploh če bodo kabli kvadrat in pol (klasika).
Nabava je cenejša direktno od proizvajalca (alibaba), ampak moraš vzeti več kosov. Tudi na ebay.de imaš poceni trake s trafotom.
Če pa nimaš kreditne kartice pa lahko pri nas naročiš na http://www.internetnatrgovina.com/
 

Sylar

Zelenc'
26. apr 2009
12
0
1
Še enkrat hvala za pojasnila.
Pa še nekaj me zanima v čem je prednost, da se luči priklapljajo na 12V čeprav jih lahko tudi na 220V ter katero podnožje luči je najprimernejše/najboljše?
In ali se vgradne LED luči preveč segrevajo, da bi jih montiral v stropni laminat nad katerim je 4cm zračnosti in nato 10cm debela stirodur zaščita, ki bi jo izdolbil toliko da bi se luč lahko vgradila? .
 
Nazadnje urejeno:

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
Jaz sem nabavil 12W vgradne luči in majo zadaj 8cm globoki hladilnik so pa 12V, zato je še mali trafo zraven. Verjetno bi se dalo dobiti 220V model, kjer ne rabiš trafota. Kolega si je montiral 3W ledice na GU10 podnožje - to pa za tebe primerno, ali pa max 6W, sicer se bo pregrevala zadeva.

ImgArticle_25990.jpg
 

veverca

Pripravnik
1. jul 2013
31
0
6
Upam da je še kdo aktiven na tej temi in mi bo znal pomagat pri naslednji odločitvi oziroma nakupu. Zanimam se namreč za nakup zunanjih LED svetil. Rad bi namreč imel osvetljeno pot do doma, gre za pot dolgo kakih 10-15m in bi rad malo osvetljave. Ali se bolj splača talna svetila ali pa normalne "stoječe" lučke ? Malo sem brskal po te tejle strani http://www.arcadialightwear.com/svetila/ in so mi nekatere še dokaj všeč. Če ima kdo kakšen boljši predlog pa kar na dan
smile-1.gif
 

tagelind

Pripravnik
2. sep 2007
228
0
16
Kaj se splača težko rečem, odvisno od tvojih želja. Se pa nakup LED zadev pri nas ne splača, ker imajo vsi nabite cene za faktor 2 v primerjavi s tujino.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

A se dobi kje pri nas e27 led kaksne 60w svetilnosti za normalne denar in da ima garancijo da jo lahko vrnes ce crkne ker v kitajske ne zaupam?
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
med 5 in 6 eur odvisno ali je 8 ali 10w ter koliko jih rabiš. garancija v sloveniji 2 leti