Nadomestitev neonskih luči z LED

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Dobro samo to je čisto drugi cenovni razred. V delavnici imam 16 komadov luči, če obdržim tehnologijo dam v vsako po 2x 5000+ lumensko neonko in to je to. Strošek 100€ (32 komadov neonk).

Če dam te na linku je strošek 10x+ ... pri čemer sicer znižam porabo, ampak bo svetilnost, vsaj na papirju, slabša.

Če želiš šparat "elektriko", potem pač stane. Enako kot ledice za po hiši...

Ps: sej so že napisali, neonka po 1-2h letih sveti zagotovo že manj kot tale LED cev
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
To ravno ne drži najbolj, neonska cev ima eno boljših karakteristik obdržanja svetlobnega toka tekom trajanja od starih tehnologij. Ima pa dokaj nezvezen profil "obrabe", najprej pada svetilnost zelo malo potem na na hitro do bridke smrti. Zato se neonke ponavadi uporablja v sistemih (clustrih) kjer se menja praviloma tiste vidno izrabljene oz. crknjene ki pa ne vplivajo na splošno osvetlitev prostora. Druga stvar je akvarij, tam se pozna tudi 5% padec osvetlitve (ki je s prostim očesom ne opaziš), zato se tiste halogenke menja na urnik in ne na vidno obrabo.

Profil sijalk ki zvezno zgubljajo svetilnost in se jih je včasih "šparalo" so bile živosrebrne sijalke (oz. pravilneje so bile to metal-halogene luči). Vem da smo pri nas v OŠ v telovadnici vedno lahko vključili samo ene "cluster" teh luči (od treh) pa še to te je "tovariš" gledal grdo če si jih prižgal preden si začel ogrevanje pri prvi uri (tam do konca ure so ravno dosegle polno svetilnost)! Vsak dan se je vključilo drug šalter (dežurni je moral poznat vrstni red, kdaj se kateri v dnevu vklaplja), da so bile potem vse lepo enakomerno izrabljene! :D
 
  • Haha
Reactions: nemenabijat

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
To spet iz gugla bluziš ne?
Vidno na oko pade po enem letu. Saj lahko sam probaš. Menjaj tako, ki eno leto za polni šiht ur sveti. Boš sam videl razliko.
Tudi halogenk ni v akvarijih. Vsaj tistih s pokrovom ne (takih je 90%).
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ko postane neonka na oko "viola" potem začne svetilnost padat. To naj bi bilo nekje pri 5-10k urah svetenja. V javnih prostorih oz. tam kjer je luč prižgana večji del dneva je to po 2-3 letih, ampak taka neonka potem tudi crkne v roku meseca ali dveh. Da se iztroši pa po enem letu mora svetit nonstop.
 
  • Haha
Reactions: nemenabijat

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Še 1x to iz gugla? Iz prakse ziher ne.
Noben ne govori o iztrošenosti ampak vidnem upadu svetipnoti. Sveti še doooolgo po tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Aja govorim za t8 cevi. T5 so dosti boljše glede tega. Ampak je itak večina luči na t8 ceveh.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Nekih izkušenj ravno nimam oz. nisem hišnik/vzdrževalec da bi menjal žarnice v večjem objektu, ampak tam kjer jih vidim je menjava potrebna ko postanejo "obarvane" prej se noben s tem ne sekira.

Možno pa da je tudi tudi kakovostna komponenta v igri, če sijalke niso kvalitetne potem najbrž res v enem letu res lahko izgubijo pol svetilnosti. Da se špara na takih stvareh kot so sijalke je pa tudi logično in se nebi čudil če se montira v javnih prostorih kitajski odpad. Ni pa to pravilo sedaj, tehnični podatki vseh resnih brandov za klasične industrijske sijalke navajajo 10-15% izgube svetilnosti v prvih 10k urah svetenja, za LED je tipično recimo 5% izgube. Se pa po točki 10k ur stvari spremenijo in se začne preceh hitrejše padanje svetilnosti pri neonskih ceveh, medtem ko LED zvezno izgublja tistih 5% na tak interval.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Si lepo reko ja, se noben ne sekira. To pa ne pomeni, da svetionost ni padla.
Ko pa rukneš novo cev zraven stare ti je pa hitro jasno.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
742
113
Jaz sem neonke zamejal s takimi poceni led. Bistvena razlika in prednost led. Pa še takoj se prižge. Neonke so vedno imele kako sekundo zamika.

koliko pa si jih nabavil? tast ima v kleti hobi delavnico velikosti kakih 16m2. pod stropom ima 2 kvadrasti svetilki, v vsaki sta po 2 neonski sijalki. od teh štirih sta zdaj že dve crknili in iščem neko zamenjavo za neonske luči. ker gre za hobi delavnico, ki se občasno uporablja, ni ravno potrebe po neki profi osvetlitvi.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
koliko pa si jih nabavil? tast ima v kleti hobi delavnico velikosti kakih 16m2. pod stropom ima 2 kvadrasti svetilki, v vsaki sta po 2 neonski sijalki. od teh štirih sta zdaj že dve crknili in iščem neko zamenjavo za neonske luči. ker gre za hobi delavnico, ki se občasno uporablja, ni ravno potrebe po neki profi osvetlitvi.
najprej sem 2 kupil na "bolšjaku" , potem pa še 2 v eni spletni trgovini... Embalaža je drugačna, sama luč pa zgleda ista. Pa cena na spletu je bila celo nižja :))

Sam imam tudi delavnico cca enakih dimenzij. Prej je bila neonka z 2 žarnicama nad mizo. Sedaj je pa ena led nad mizo in ena na sredini delavnice. Razlika kot, da sem spregledal:))

Drugi dve sem pa uporabil še v drugih prostorih. Sam sem z njimi zelo zadovoljen, sploh za tako ceno:)
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Sam imam sorodno, a drugačno težavo.
  1. V najetem stanovanju je v kopalnici omarica, ki ima vgrajeni dve 45cm fluoroscentni cevi. Dve kopalnici, v eni sem zamenjal ti dve cevi z (zelo redkimi) LED cevmi (vključno s štarterjem). Stvar sveti, a ne svetleje, kot prej.
  2. Žena bi več svetlobe.
Ker sta cevi za mat plastiko, je vseeno, kako je zadaj in v katere smeri sveti. Najbolj učinkovito bi seveda bilo predelati omarico na LED trak, ampak tukaj so s posegi v inventar precej pasji. Zato razmišljam, da bi kupil 90 ali 120 cm LED cev in tako dobil potrebne sestavne dele. Potem bi cel odrezal na 45 cm (predvidevam, da so sedaj plastične) in trak speljal 2x po dolžini. Po potrebi lahko cev navrtam za hlajenje.

Kaj vse me bo ubilo, razen žene in najemodajalca?
 

hadghah

Zelenc'
21. feb 2021
27
7
3
najprej sem 2 kupil na "bolšjaku" , potem pa še 2 v eni spletni trgovini... Embalaža je drugačna, sama luč pa zgleda ista. Pa cena na spletu je bila celo nižja :))

Sam imam tudi delavnico cca enakih dimenzij. Prej je bila neonka z 2 žarnicama nad mizo. Sedaj je pa ena led nad mizo in ena na sredini delavnice. Razlika kot, da sem spregledal:))

Drugi dve sem pa uporabil še v drugih prostorih. Sam sem z njimi zelo zadovoljen, sploh za tako ceno:)
A pa to drzi, da so za to ceno res 4 komadi? Ker to je tako sumljivo poceni, da mi deluje kot scam.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
jaz sem dal 6-7€/kos. Se mi zdi, da v eni drugi trgovini. Samo tudi tako bolj čudni:) Pa je prišlo čisto normalno.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
koliko pa si jih nabavil? tast ima v kleti hobi delavnico velikosti kakih 16m2. pod stropom ima 2 kvadrasti svetilki, v vsaki sta po 2 neonski sijalki. od teh štirih sta zdaj že dve crknili in iščem neko zamenjavo za neonske luči. ker gre za hobi delavnico, ki se občasno uporablja, ni ravno potrebe po neki profi osvetlitvi.
V delavnici mora biti svetlo! Ampa ne sme bleščati.
Zato bolje več šibkejših svetil, kot ena močna.

Je delavnica dimenzij 4x4m?

"Starim" ljudem je itak vse OK, potem pa jim pa dodaš kakšni luč zraven, pa le priznajo, da je sedaj bolje. ;)
Še najdražja luč je zelo poceni proti poškodovanim prstom...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Najbolj od vsega me pa vseeno bega dejstvo, kaj se potem zgodi s svetilnostjo. Tudi sam sem od večih slišal, da je po menjavi z LED bistveno boljše ... ampak vse fizikalne količine govorijo ravno nasprotno, zato mi ni ravno jasno. Mogoče pa predelam samo 4 na LED ... za primerjavo ... po bom potem videl kako in kaj.

Kolikor sem jaz raziskoval menjavo neonk z LED, si bil na koncu tam tam s porabo (močjo žarnice), če si želel enako svetilnost. Tako, da sem obstoječe neonke pustil kot so, kar sem kupoval na novo pa sem jemal LED (10 let nazaj si za znosen denar dobil 'komplet neonsko luč' (ne samo žarnice)) -> Pri led mi je bolj mnogo boljša svetloba - 'dnevna' napram neonkam, ki pri meni svetijo bolj proti rumenkasti...imam pa zmontirane v istem prostoru (bivša garaža, zdaj delavnica).

Jaz bi na tvojem mestu vzel en par LEd nadomestka za štih probo, da vidiš kam pes taco moli. Nato vržeš na papir nabavo, porabo in svetilnost in se odločiš.