Nadomestitev neonskih luči z LED

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Po delavnici imam cel kup neonskih luči dimenzij 150cm (56W), od katerih je že nekaj crknilo, so pa vse enako stare (cca 12 let). Sedaj razmišljam, da bi vse skupaj nadomestil z LED izvedbami, ampak tukaj sem naletel na parametre, ki mi ne grejo v račun.

Neonka: KLIK
Svetlobni tok: 5240 lumnov, moč 58 W, cena 2,91€ z DDV

LED: KLIK
Svetlobni tok: 2500 lumnov, moč 24 W, cena 6,99€ z DDV

Nisem poiskal najboljše možne LED verzije, ampak v vsakem primeru je razlika v svetilnosti ogromna (na papirju). Ali sem kaj spregledal? Ja, poraba LED je seveda precej nižja, ampak svetilnosti se nisem pripravljen odpovedati zaradi nižje porabe, sploh ker je razlika v nabavni cevi minimalno 2x, lahko celo 3x. Poleg tega bi moral pri predelavi na LED pobrati iz ohišij vse balaste in predelati na direktno 240V napajanje, kar je dodatno delo.

Lahko kdo pokomentira? Hvala.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ko sem sam imel podobno idejo - menjat sem hotel 36W neon za tole mi je prodajalc napisal:

“Omenjene Led cevi so primerne za nadomestilo klasičnih fluo cevi s starterjem. Led cevi imajo priložen za njih primeren starter. V vašem primeru le zamenjate obstoječi starter s priloženim in zmontirate led cev.

Načeloma so neonke s svojo svetilnostjo, porabo in ceno po mojem še vedno optimalna izbira. Pri Led je vsa svetloba usmerjena navzdol saj led trak znotraj cevi tece po eni strani led tube medtem ko neonka sveti v vse smeri pri tem pa pride do velikih izgub pri odboju svetlobe sploh ce svetilka nima “rastra”. Na koncu sam nisem imel obcutka, da je velika razlika pri svetilnosti.”

na koncu se za menjavo nisem odlocil - ker mi zadeva se “sveti” in imam itak samo 6 neonk. Vprasanje ce ne bom na koncu menjal vseskupaj za led panele.. enkrat je treba “potegnt” crto in nehat “štukat” resitve
 
  • Všeč mi je
Reactions: tesfalar

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Imajo tehnično nižjo svetilnost ja, samo pomojem imaš ti napako nekje v podatkih ali pa gre za res specialne LEDice ker razlika nebi smela bit tako velika. Sam sem menjal krajše 120cm in ima osramov substitube LED svetilnost 2500lm, klasična neonka pa tam okoli 3000-3500lm. Je pa svetloba boljša/kvalitetnješa, pomojem je tudi fora za CRI, ker imajo klasične industrijske neonke porazen CRI (tam malo nad 50), LEDice pa imajo že najcenejše nad 80, boljše tudi nad 90. Skratka je razlika v kvaliteti svetlobe kar nadomesti malo manjko lumnov.

(imaš tudi neonke ki imajo višji CRI, samo gre tudi na račun svetilnosti, tako da je pomojem za isto kvaliteto svetlobe tam-tam)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Potem pa ne vem, vsekakor svetilnost je nižja pa tudi te LED cevi imajo visoko energetsko potratnost. Imaš namenske LED delavniške luči z integriranimi LED paneli ki imajo precej boljše karakteristike na isto dolžino/širino.

Aja drugače sam sem jih menjal zaradi motečega blink-blink efekta neonk, sploh ko gredo k koncu življenja. Po malo več kot 5 letih mi vsaj dve LED cevi delata čudno, ena nekaj niha s svetlobo kot da bi bil kratek stik, druga se ne prižge takoj ampak rabi par sekund. Skratka ni ravno "prepričljivo" oz. ne morem da bi rekel da je kaj boljše od klasične neonske cevi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Potem pa ne vem, vsekakor svetilnost je nižja pa tudi te LED cevi imajo visoko energetsko potratnost. Imaš namenske LED delavniške luči z integriranimi LED paneli ki imajo precej boljše karakteristike na isto dolžino/širino.

Imaš kakšen link mogoče, kaj si mislil? Ker sem gledal (v Merkurju sicer) tudi kompletne LED luči, ampak tudi tam svetilnosti niso bile kaj dosti boljše.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
primer

Na svet-svetil si poklikaj filter po dolžini pa nad XXX lumnov pa energetski razred a+ vsaj pa dobiš več tega. Tiste zamenjave za neonske cevi imajo vse energetske razrede D in več.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Po delavnici imam cel kup neonskih luči dimenzij 150cm (56W), od katerih je že nekaj crknilo, so pa vse enako stare (cca 12 let). Sedaj razmišljam, da bi vse skupaj nadomestil z LED izvedbami, ampak tukaj sem naletel na parametre, ki mi ne grejo v račun.

Neonka: KLIK
Svetlobni tok: 5240 lumnov, moč 58 W, cena 2,91€ z DDV

LED: KLIK
Svetlobni tok: 2500 lumnov, moč 24 W, cena 6,99€ z DDV

Nisem poiskal najboljše možne LED verzije, ampak v vsakem primeru je razlika v svetilnosti ogromna (na papirju). Ali sem kaj spregledal? Ja, poraba LED je seveda precej nižja, ampak svetilnosti se nisem pripravljen odpovedati zaradi nižje porabe, sploh ker je razlika v nabavni cevi minimalno 2x, lahko celo 3x. Poleg tega bi moral pri predelavi na LED pobrati iz ohišij vse balaste in predelati na direktno 240V napajanje, kar je dodatno delo.

Lahko kdo pokomentira? Hvala.
Če imaš v luči še klasične dušilke, samo zamenjaš štarter in vstaviš "LED štarter" kateri ni drugega kot samo in zgolj ohišje z briko v notranjosti. Če imaš pa elektronske dušilke v luči, pač dve žici odcvikaš in vežeš direkt, ostalo pustiš pa v sami luči. Če je problem to narest, potem uporabljaj stare neonke. Po mojih izkušnjah je vsaka najcenejša Led "neonka" boljša od klasične neonke.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
primer

Na svet-svetil si poklikaj filter po dolžini pa nad XXX lumnov pa energetski razred a+ vsaj pa dobiš več tega. Tiste zamenjave za neonske cevi imajo vse energetske razrede D in več.
Dobro samo to je čisto drugi cenovni razred. V delavnici imam 16 komadov luči, če obdržim tehnologijo dam v vsako po 2x 5000+ lumensko neonko in to je to. Strošek 100€ (32 komadov neonk).

Če dam te na linku je strošek 10x+ ... pri čemer sicer znižam porabo, ampak bo svetilnost, vsaj na papirju, slabša.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Če imaš v luči še klasične dušilke, samo zamenjaš štarter in vstaviš "LED štarter" kateri ni drugega kot samo in zgolj ohišje z briko v notranjosti. Če imaš pa elektronske dušilke v luči, pač dve žici odcvikaš in vežeš direkt, ostalo pustiš pa v sami luči. Če je problem to narest, potem uporabljaj stare neonke. Po mojih izkušnjah je vsaka najcenejša Led "neonka" boljša od klasične neonke.

Teoretično ni noben problem naredit, sem elektrotehnik. Žal so novejši tip z balastom (dušilko) in bi moral v vsaki zadevo ročno prevezati. V praksi to pomeni da lahko 4 luči tako predelam s pomočjo lestve, za vse ostale si pa moram izposoditi in postaviti oder, ker so na stropu precej visoko. Za menjavo same neonke bi že nekako improviziral, za prevezavo pa vseeno rabiš malo več "udobja" med delom.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Najbolj od vsega me pa vseeno bega dejstvo, kaj se potem zgodi s svetilnostjo. Tudi sam sem od večih slišal, da je po menjavi z LED bistveno boljše ... ampak vse fizikalne količine govorijo ravno nasprotno, zato mi ni ravno jasno. Mogoče pa predelam samo 4 na LED ... za primerjavo ... po bom potem videl kako in kaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Te t8 led cevi od poznanih znamk so narejene samo in zaradi potrebe menjave večjih količin neonk na LED, kjer se dejansko vidijo prihranki in neka "ekologija". Zato so te cevi realtivno poceni in hkrati je zato noter največji odpad od tehnologije. V EU recimo se to ponekood spodbuja in se javnim zavodom, celo fabrikam plačuje menjave/subvencije ipd. in tam te cevi pridejo v poštev. Če ti misliš da boš kdaj prihranek od tega LEd videl pri sebi, potem ni to to. Že sama struktura neonske sijalke je neprimerna za LED (napačno odvajanje toplote, svetenje v polnem krogu, ...) in zato so prilagoditve vedno kompromis. Poraba ni toliko nižja, življenjska doba ni toliko višja da bi v neki mali delavnici bilo to smotrno menjat.

Druga stvar so namenske LED rešitve, samo tam kupiš cel komplet. Torej ohišje in celo luč ki je narejena za ustrezno odvajanje toplote in predvsem ustrezno usmerjeno svetlobo. Ja, taka rešitev je draga in spet ni garantirana da bo zagotavljala ustrezno življensko dobo ki bi upravičila ceno. Za nove montaže ja, za obstoječe menjave pa bi rekel da ni smotrno.
 
  • Haha
Reactions: nemenabijat

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Življenska doba neonke vs LED "neonke"?
Navadna neonka dokaj hitro opazno zgublja svetilnost, LED pač ne. No jo v trenutku, ko crkne. :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Sem dal moj primer kjer mi od 6 menjanih cevi, 2 ne delata ok v malo nad 5 letih uporabe (pa to ni industrijska uporaba, ampak so luči v delavnic kjer se kdaj tudi cel teden ne prižgejo). Pa so osram, torej neka znamka in ne kitajke. To je slabše od neonk, tudi če le-ta sveti že s čudno barvo svetlobe in mežika ko je hladna vseeno so delale precej dalj (dejansko se ne spomnem kdaj sem kakšno cev ali štarter zamenjal, možno da tudi nikoli torej so 30 let zdržale BP).

Skupno imam sedaj po hiši še v drugih prostorih 16 teh cevi, vse so osram. Niso čisto enake ker ostale so iz komplet novih luči pa so serije samih svetlobnih cevi drugačne (že po videzu in občutku gre za vsaj 3 različne "generacije"). Kupil sem namensko luči kjer se da menjat "cevi", ker to je ja fino da ne menjaš komplet luči, pa če bi se še 1x odločil bi raje dal take s paneli.

Bi se pa tu moral javit kakšen vzdrževalec/hišnik ki tole menja na dnevni ravni da bi povedal kako je s tem. Sam sem sicer nad svetlobo zadovoljen, bolje kot prej od neonk, samo tisti pridih nekega natega s to LED tehnologijo vseeno obstaja.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Bi se pa tu moral javit kakšen vzdrževalec/hišnik ki tole menja na dnevni ravni da bi povedal kako je s tem. Sam sem sicer nad svetlobo zadovoljen, bolje kot prej od neonk, samo tisti pridih nekega natega s to LED tehnologijo vseeno obstaja.
Vem za dva katera rajši naročita zunanje izvajalce, da pridejo prevezat na LED, ker pol njima ni treba neonk menjat. :aplauz:
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.430
113
Moraš pa vedeti ,da vsa svetila izgubljajo svetilnost z časom obratovanja in ko boš dal noter nove žarnice bo vau effekt.

Aja pa v kakšnem stanju so reflektorji od neonk je tudi pomembno , ker načeloma so po kakšnih par letih ,že lepo zasrani.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Neonka če gori 10 ur na dan je po enem letu konkretno nižja svetilnost. To se lepo vidi v akvarijih in rastjo rastlin. Če imaš cevi stare več let bo občutna razlika v prid led.
Pri nas v šoli hišnik menjuje neonke ki crknejo z led.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Jaz sem neonke zamejal s takimi poceni led. Bistvena razlika in prednost led. Pa še takoj se prižge. Neonke so vedno imele kako sekundo zamika.