Kvas pitch rate

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Delal bom imperial stout s kvasom safale-04. Pivo bo imelo 10.5 ABV. S pitch kalkulatorjem sem izračunal, da bi potreboval 12 paketkov kvasa, OG 1.112. Meni se zdi to ogromno. A se starter splaca delat s suhim kvasom? Kako kaj vi rešujete takšne probleme?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Kakor imam v glavi je to že itak na meji tega kvasa. Tako da imaš itak šanso, da dobiš visok FG.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Kakor imam v glavi je to že itak na meji tega kvasa. Tako da imaš itak šanso, da dobiš visok FG.

Vem, ampak vprasal sem cisto nekaj drugega
smile-1.gif
Zanima me glede kvasa ali se lahko dela starter s suhim kvasom? 12 paketkov se mi zdi res dosti. Se pa spomnem, da smo v društvu varili barley wine, kjer so dali dva paketka us-05 v 30 litrov pivine, sedaj tocnih podatkov ne vem. Je pa tudi res da gre za kvas z višjo atenuacijo. Aja, pri meni pa gre za 41 litrov pivine.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Zakaj pa nebi delal starterja s suhim kvasom? Če misliš neumnosti, ki so jih nekateri pisali tu gor jih pozabi. Obvezno boš moral narediti starter, sploh ker planiraš ekstremen OG. Pa zamenjaj kvas in raje uporabi US05.
Se pravi 1l vode 100g DME streseš paketek not in pustiš na steerplatu dokler fermentira. Potem v hladilnik, da se posede (24-48 ur) odliješ pivino, sem gor zliješ 1l vode s 150 g DME, ponoviš postopek od prej. Drugič vliješ na kvas 1l vode z 250g DME, ko to neha fermentirat je zadeva pripravljena za v RIS cca 25l pivine. Torej bi moral ti delat z večjo erlenmajerico in delat z dvojnimi količinami.

Na ta način dobiš kvas ki je pripravljen na visok OG in visoko stopnjo alkohola.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Zakaj pa nebi delal starterja s suhim kvasom? Če misliš neumnosti, ki so jih nekateri pisali tu gor jih pozabi. Obvezno boš moral narediti starter, sploh ker planiraš ekstremen OG. Pa zamenjaj kvas in raje uporabi US05.
Se pravi 1l vode 100g DME streseš paketek not in pustiš na steerplatu dokler fermentira. Potem v hladilnik, da se posede (24-48 ur) odliješ pivino, sem gor zliješ 1l vode s 150 g DME, ponoviš postopek od prej. Drugič vliješ na kvas 1l vode z 250g DME, ko to neha fermentirat je zadeva pripravljena za v RIS cca 25l pivine. Torej bi moral ti delat z večjo erlenmajerico in delat z dvojnimi količinami.


Na ta način dobiš kvas ki je pripravljen na visok OG in visoko stopnjo alkohola.

Hvala, bom poizkušal na tak način.
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Prejšnji vikend sem imel namen variti in sem pripravil 2L štarter, ker mi ni časovno zneslo sem erlenmayerco nepredušno zaprl in vse skupaj postavil v hladilnik na 8 stopinj.
Varil bi ta vikend. Ali moram za kvas ponovno narediti nov štarter ali je dovolj, da samo par ur prej postavim erlenmayerco na sobno temperaturo?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Malce nerazumljivo si opisal. Kaj točno imaš sedaj v erlenmajerici? Če imaš že razmnožen kvas (narejen starter), odlij odvečno vodo in ga daj samo na sobno temperaturo (oz. temperaturo na kateri boš pitchal v pivo) par ur prej in to je to. Kvasu mraz s stališča živosti nič ne škodi, kvečjemu koristi in boš tako pitchal svež in pripravljen kvas.

Aja pa nikoli ne "neprodušno" zapirat stvari v kateri je kvas. Tudi v hladilniku lahko poteka vretje ter sproščanje co2ja, tako da obstaja nevarnost da kaj raznese!
grin1.gif
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Že razmnožen kvas+voda(dme).
A tiste 2 litra tekočine pa ni za zlit skupaj s kvasom v pivino na koncu? Delal bom navaden APA.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Tekočini se je bolje izognit. Gre za zelo slabo pivo (estri, fenoli, oksidacija, ...) zaradi postopka izdelave. Načeloma sicer ne vpliva na aromo/okus celega batcha sploh bolj aromatičnih piv, ampak če se da odlit stran (pri 1 tedenskem cold crashu v hladniku je verjetno "super" sedimentacija kvasa) previdno odlij kar lahko (ne pa čisto vsega ker potem ne boš kvasa spravil ven)!
zmaga.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Imam tekoči kvas od white labsa WLP002 (english ale)
MFG: May 17 2016
Best by: Nov 13 2016
Na embalaži piše da se starter dela če je potekel datum best by.

Obenem sem si naredil izračun na: http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/
Pa mi govori da moram narediti starter ker imam samo 60 B zmožnih kvasovk, rabil bi jih pa 160.
Viabilnost je 58%.

Torej kaj predlagate, komu vrjeti? Sicer mi starter ni tak problem narediti, obenem se mi pa po ne potrebnem ne da pacati :D
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Aja, pa kaka je optimalna T za starter?
Mnenja se krešejo, jaz ne bom uporabil supernatanta, ampak počakal da se posede in uporabil samo kvas. Zato ponavadi delam starter na 30 st.C. Ali je to kull, ali tvegam kake mutacije?

Lp
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Na tvojem mestu bi naredil starter, ker nimas kaj izgubit. Pa sekiral se ne bos, ce je dovolj kvasa ali ne... Starter pustim malo visje od sobne temperature, okoli 22-23 stopinj in do sedaj je bilo ok.

Imam pa eno vprasanje kar se tice RIS. Pustil sem ga tri tedne v primarcu OG 1,110, povrelo je do 1.037. FG sem izmeril sele ko sem ga pretocil v sekundarca, tako da nisem imel moznosti povisat temperature im premesat kvasa v primarcu, da bi dokoncal fermentacijo. Sedaj je dva tedna v sekundarcu in FG je se vedno 1.037. Zanima me kaj naj naredim, da spravim FG na predvidenih 1.026-8? Ali naredim starter in ob visku fermentacije vlijem v fermentor? Ali pa pretocim RIS na yeast cake od pale ale? Do sedaj je okus super, vendar ni povrelo do konca.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Jeba bo v tako močno alkoholno pivo sedaj kaj dodajat, ker bodo kvasovke težko začele delati nedokončano delo...
Za naprej ti svetujem vsekakor močnejši starter, za sedanji primer pa nevem...še enkrat starter nardit, močan, pa kak kvas ki nižje prežre.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Imam tekoči kvas od white labsa WLP002 (english ale)
MFG: May 17 2016
Best by: Nov 13 2016
Na embalaži piše da se starter dela če je potekel datum best by.

Obenem sem si naredil izračun na: http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/
Pa mi govori da moram narediti starter ker imam samo 60 B zmožnih kvasovk, rabil bi jih pa 160.
Viabilnost je 58%.

Torej kaj predlagate, komu vrjeti? Sicer mi starter ni tak problem narediti, obenem se mi pa po ne potrebnem ne da pacati :D

Za tekoči kvas obvezno delaj starter ne glede na "best by" datum. Tekoč kvas je zelo občutljiv na nihanja temperature ker je za razliko od suhega živ. Ker verjetno ni bil ves čas na optimumu je možno da je celic še manj od kalkulacije.

Tako da tekoč kvas VEDNO štarter.

Temperatura za štarter naj bi bila v mejah normalne temperature kvasa, najboljše pri optimum stopinjah. To je ponavadi malo nad sobno temperaturo (25-28C), pri lagerju pa tam okoli sobne (20C). Pri teh temperaturah bo kvas manj šokiran kot pri nižjih tako da je manj možnosti za mutacije. 30C je nad optimumom ampak sile ni.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Na tvojem mestu bi naredil starter, ker nimas kaj izgubit. Pa sekiral se ne bos, ce je dovolj kvasa ali ne... Starter pustim malo visje od sobne temperature, okoli 22-23 stopinj in do sedaj je bilo ok.

Imam pa eno vprasanje kar se tice RIS. Pustil sem ga tri tedne v primarcu OG 1,110, povrelo je do 1.037. FG sem izmeril sele ko sem ga pretocil v sekundarca, tako da nisem imel moznosti povisat temperature im premesat kvasa v primarcu, da bi dokoncal fermentacijo. Sedaj je dva tedna v sekundarcu in FG je se vedno 1.037. Zanima me kaj naj naredim, da spravim FG na predvidenih 1.026-8? Ali naredim starter in ob visku fermentacije vlijem v fermentor? Ali pa pretocim RIS na yeast cake od pale ale? Do sedaj je okus super, vendar ni povrelo do konca.

Kateri kvas si uporabil? Dobil si cca. 60+% presnovo, če imaš veliko karamele ali pa si drozgal na visoki temperaturi je tak FG normalen in nižje ne bo šlo, vsaj ne z navadnim kvasom. Sicer pri 9.5% alkohola je kvas tudi malce bolj izbirčen in je visok FG pričakovan.

Dodajanje štarterja v tako pivo je malo verjetno da bo znižalo FG, lahko probaš z namenskim kvasom, mogoče posežeš po šampanjskem kvasu.

Edit: vidim da si omenjal S-04. jst bi rekel da je tole s tem kvasom to, nižje ne bo šlo
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Imam tekoči kvas od white labsa WLP002 (english ale)
MFG: May 17 2016
Best by: Nov 13 2016
Na embalaži piše da se starter dela če je potekel datum best by.

Obenem sem si naredil izračun na: http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/
Pa mi govori da moram narediti starter ker imam samo 60 B zmožnih kvasovk, rabil bi jih pa 160.
Viabilnost je 58%.

Torej kaj predlagate, komu vrjeti? Sicer mi starter ni tak problem narediti, obenem se mi pa po ne potrebnem ne da pacati :D

Za tekoči kvas obvezno delaj starter ne glede na "best by" datum. Tekoč kvas je zelo občutljiv na nihanja temperature ker je za razliko od suhega živ. Ker verjetno ni bil ves čas na optimumu je možno da je celic še manj od kalkulacije.

Tako da tekoč kvas VEDNO štarter.

Temperatura za štarter naj bi bila v mejah normalne temperature kvasa, najboljše pri optimum stopinjah. To je ponavadi malo nad sobno temperaturo (25-28C), pri lagerju pa tam okoli sobne (20C). Pri teh temperaturah bo kvas manj šokiran kot pri nižjih tako da je manj možnosti za mutacije. 30C je nad optimumom ampak sile ni.

Hvala, kul, sem se bal da sem pretiraval s T.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Na tvojem mestu bi naredil starter, ker nimas kaj izgubit. Pa sekiral se ne bos, ce je dovolj kvasa ali ne... Starter pustim malo visje od sobne temperature, okoli 22-23 stopinj in do sedaj je bilo ok.

Imam pa eno vprasanje kar se tice RIS. Pustil sem ga tri tedne v primarcu OG 1,110, povrelo je do 1.037. FG sem izmeril sele ko sem ga pretocil v sekundarca, tako da nisem imel moznosti povisat temperature im premesat kvasa v primarcu, da bi dokoncal fermentacijo. Sedaj je dva tedna v sekundarcu in FG je se vedno 1.037. Zanima me kaj naj naredim, da spravim FG na predvidenih 1.026-8? Ali naredim starter in ob visku fermentacije vlijem v fermentor? Ali pa pretocim RIS na yeast cake od pale ale? Do sedaj je okus super, vendar ni povrelo do konca.

Kateri kvas si uporabil? Dobil si cca. 60+% presnovo, če imaš veliko karamele ali pa si drozgal na visoki temperaturi je tak FG normalen in nižje ne bo šlo, vsaj ne z navadnim kvasom. Sicer pri 9.5% alkohola je kvas tudi malce bolj izbirčen in je visok FG pričakovan.

Dodajanje štarterja v tako pivo je malo verjetno da bo znižalo FG, lahko probaš z namenskim kvasom, mogoče posežeš po šampanjskem kvasu.

Edit: vidim da si omenjal S-04. jst bi rekel da je tole s tem kvasom to, nižje ne bo šlo

Uporabil sem us-05. Drozgal sem na 68 stopinj. Po beersmithu bi moral bit FG 1.026... Sem razmišljal, da bi vzel nekaj pivine ven in jo dal fermentirat na zavojcek rehidriranega kvasa us 05, da vidim ce bo se kaj povrelo. Kaj pa ideja, da celotno pivo pretocim na yeast cake od pale ale? Drugace pa ja, etenuacija je okrog 64 %. Bom pa pogledal se kako je s tem sampanjskim kvasom. Sem pa pivino tudi dobro aeriral direktno preko difuznega kamna s cistim kisikom za dve minuti pocasnega vbrizgavanja( majhni mehurcki iz kamna) Piva je bila pretocena na yeast cake od pale ale, ki sem ga pitchal s stirimi paketki kvasa. Sem mislil vse skupaj ponovit ampak nevem kaj bi naredil drugace...
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Problem je da imaš 9%+ alkohola že sedaj in to je dejansko strup za pivski kvas. Zelo težko bo preživel kaj šele nadaljeval fermentacijo.

Tako da poglej za namenskimi kvasovkami za sekundarno fermentacijo ki lahko začnejo fermentacijo tudi pri 10+% alkohola ali pa kar za drugimi kvasi. V pivovarstvu se precej uporablja šampanjski kvas ker je visoko toleranten do alkohola in pa predvsem pušča dokaj nevtralen profil. Opcija je tudi "turbo" kvas za destilacijo ipd. Ti si namreč večino kvasnega profila dobil v prvi fazi fermentacije tako da je sedaj vseeno s čim nadaljuješ ker ne bo (zelo) vplivalo na spremembo primarnega profila.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Bom poizkušal s kvasovkami F-2 za sekundarno fermentacijo. Je dovolj, da rehidriram dva paketka ali treba delat starter?

Zanimiv clanek, projekt za kdaj drugic
smile-1.gif
 

Podobne teme