Kriptovalute (tehnologija, trgovanje, borze...)

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Moje mnenje zakaj smo že v medotu: bolano rast cen so omogočili veliki igralci, ki so vstopali. Veliko je za brati o tem, da so zdaj pobasali dobičke in jih selijo v zlato. Če je to res, ni teorije da še priteče letos not toliko denarja od malih ribic, da dosežemo obljubljenih 250-300k letos.

Bolano rast so omogočili naivneži, ki so vstopili na trg, ko je bila cena na vrhuncu. Veliki so zgolj vzpodbudili rast in zanimanje, da so imeli na vrhu komu prodati (ker je bilo povpraševanje).

Največji rdeč alarm je zazvonil, ko je že pri večernih novicah v dnevniku povedal kako da bitcoin raste. Ko velikim uspe spraviti 'rast produkta' v najbolj gledane medije, da vskočijo se zadnji naivneži in pokupijo po pregretih cenah...pomeni da zgolj kupujejo od nekoga. Koga? Tistega, ki je kupil po mnogo nižji ceni.
In krog je sklenjen. Veliki so pobrali dobičke in se umaknili. Zdaj bojo v miru opazovali kako se bo pregreta juhica počasi hladila. Čez leto ali dve, ko bo na teh istih medijih bilo slišat da pa je kripto dokončno mrtev, in bojo prodajali iz obupa še največji optimistiin Hodl.arji, pa bojo spet pokupili podcenjeno robo (kupovanje seveda traja seveda par mesecev..zato je cena v 'kanalu')..ko bojo nakupili, bojo dvignili ceno, vzpodbudili zanimanje (s ceno in novicami) in zadeva se bo ponovila. Rast, evforija, kupovanje naivnežev v sami špici, ki jim bojo (zopet in spet) prodajali veliki, ki so vstopili na dnu, ko so naivneži obupovali.

To je to. Velikansko kolesnje na katerega nimamo vpliva. Lahko se ga pa zavedamo in (kdor ima dovolj znanja ali pač srečo) se pridružimo dogajanju, kar po domače pomeni da kupimo še cca poceni in prodamo malo više (!) z nekim dobičkom - ker enostavo ne veš kje je vrh in kdaj se bo zgodiol, moraš kot mala ribica jemat drobtinice, ki padajo iz gobcev velikih.

In če pogledaš mesečno karto BTC.ja se lepo vidi da se je časovno gledano cikel ponovil (okoli 4 leta), obkroženo je čas kupovanja velikih (skoraj eno leto) ter nato (puščica) signal (za male ribice), da so napolnili vreče in bojo pognali ceno na gor. Sprva počasi (ker še ni toliko zanimanja), kasneje pa skozi bolj strma rast.

1622185276876.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in sajkek

Steve

Guru
13. avg 2007
9.655
1.579
113
Ne vem če to drži. Če bi vsi taveliki kupovali v zelenem krogu, cena nebi mirovala, ker je to enostavno preveč denarja. Pomoje so kupovali ob začetku rasti, tam do dobrih 30k, od tam naprej pa so vstopile frizerke
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
In zakaj bi namesto fizičnega sploh razmišljal o virtualni kovini?
Najem varovanega sefa košta okoli 50€ letno, sama fizična oblika pa je konvertibilna v karkoli in kjerkoli.
Letni najem sefa stane v današnjih časih prej 200 - 300 € kot okrog 50 €.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Saj v Zlatarni Celje lahko kupiš zlato v ploščicah ali pa kovance. Ne vem pa če je to realna cena pol.
Elementum je tudi družba, ki se ukvarja z nakupi in prodajo plemenitih kovin, seveda tudi v fizični obliki.
(Predvsem je menda pomembno, da kupiš iz kakšne solidne kovnice, da lahko tudi potem normalno naprej prodaš. Ker menda niso vse enako renomirane oz. imaš potem težave z morebitno prodajo.)
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.946
760
113
Vidim, da je pri vlaganju v kripto dosti manj pasti kot pri zlatu, oz. se ve kdo pije in kdo plača :)
Če vzamem fizično zlato; morem sploh dobit vredu "kakovost" potem pa ga morem še skladiščit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.388
9.122
113
Vidim, da je pri vlaganju v kripto dosti manj pasti kot pri zlatu, oz. se ve kdo pije in kdo plača :)
Če vzamem fizično zlato; morem sploh dobit vredu "kakovost" potem pa ga morem še skladiščit.

tole je kot denar, vse štima in menjava se tudi, točno se ve kako pa kaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: D_K

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.765
2.645
113
Letni najem sefa stane v današnjih časih prej 200 - 300 € kot okrog 50 €.

Ja pa je. Na povezavi je cenik. Je bilo pa par let nazaj pomankanje sefov in ga nisi dobil, samo so v NLBju dodali nov trezor z cca. 2.500 sefi tako da sedaj mislim da ga ni problem dobit.

 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.765
2.645
113
Vidim, da je pri vlaganju v kripto dosti manj pasti kot pri zlatu, oz. se ve kdo pije in kdo plača :)
Če vzamem fizično zlato; morem sploh dobit vredu "kakovost" potem pa ga morem še skladiščit.
Trgovanje s kriptom je res tako poenostavljeno da lažje nebi moglo biti. Rabiš samo aplikacijo na telefonu in z enim klikom kupuješ in prodajaš. Nekateri tako upravljajo z miljonskimi zneski. Vseeno pa jaz še zmeraj kripto jemlem kot visokošpekulativno naložbo in celotnih prihrankov nebi imel vloženih v to. Del je tudi fizično v zlatu. Trgujem pri Moro, ker so zaupanja vredni (so partner največjih kovnic Heraeus, Austria, itd)) in se da z njimi tudi marsikaj dogovoriti. Hranim v sefu, ki bi ga imel najetega v vsakem primeru.
V zalte certifikate ne investiram, saj mi je v tem primeru ravno fizična lastnina ena od prednosti.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.061
1.270
113
Noben ne ve. Tehnicno gledano je bull market mimo, ker smo padli pod 21ema na weekly. V bistvu je vsak tak padec v bull runu v preteklosti pomenil dolg bear market.

Kaj pa bo dejansko zdaj, noben ne ve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BojanP

B81

22. jul 2007
34.471
8.947
113
Če imaš samo BTCje, nisi imel stoplossa nastavljenega sploh, tudi ko je bil 60k?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
  • Všeč mi je
Reactions: B81