Kriptovalute (tehnologija, trgovanje, borze...)

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.775
2.666
113
zlato ima tudi lepo linearo na luno.
Jaz sem dal že pred časom večji del v zlato. Si pa od zlato ne obetam kakšnih večjih donosov ampak varno ohranjanje vrednosti. Sem pa opazil da je zlato postal vezan tudi na btc, ko btc raste zlato pada in kontra. Tako da me zanima kaj bo v prihodnosti ko bo btc zrastel.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Bojan, enako je z Dolar/BTC...dolar pada, BTC raste, dolar raste, BTC pada...
To je Tajuk iz Discorta omenil.
 

B81

22. jul 2007
34.540
8.982
113
Jaz sem dal že pred časom večji del v zlato. Si pa od zlato ne obetam kakšnih večjih donosov ampak varno ohranjanje vrednosti. Sem pa opazil da je zlato postal vezan tudi na btc, ko btc raste zlato pada in kontra. Tako da me zanima kaj bo v prihodnosti ko bo btc zrastel.
Kako pa to narediš v praksi? Palico v sef?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ok, sej vem, da se namesto zlata dobi certifikat, ampak si ne morem kaj, da ne bi vprasal, da kdo si je to neumnost izmislil, da dobis kos papirja, kjer ti pise, da je enakovreden zlatu?
 
  • Všeč mi je
Reactions: D_K, igi in Navid

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.155
873
113
Ok, sej vem, da se namesto zlata dobi certifikat, ampak si ne morem kaj, da ne bi vprasal, da kdo si je to neumnost izmislil, da dobis kos papirja, kjer ti pise, da je enakovreden zlatu?
Zacel so fenicani, ko so dnar zgruntal. Drgac pa teh bedarij je se kar, recimo CO2 izpusti na bone in podobno... Ceprav sam bi raj izbral bon kot da mam res kje doma al pa na banki zlato. Kaj pa vem, cuden sem.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.676
1.598
113
Ok, sej vem, da se namesto zlata dobi certifikat, ampak si ne morem kaj, da ne bi vprasal, da kdo si je to neumnost izmislil, da dobis kos papirja, kjer ti pise, da je enakovreden zlatu?

Do 1971 je skoraj da ves denar bil krit v zlatu. Torej je vsak bankovec bil enakovreden zlatu. Od takrat dalje je krit z 0. Nula. Kritje je obljuba vlad in centralnih bank da je nekaj vreden. Če naenkrat vsi izgubijo zaupanje v ta denar, se spremeni v trenutku v wc papir.
To se z certifikati in delnicami, ki so krite z pravim zlatom, ne more zgodit.
Obstaja celo kriptovaluta krita z zlatom. PAXG. Gor dol gre s ceno zlata
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash, Thazz in B81

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.946
760
113
Tudi jaz tega kritja s certifikati ne razumem. To zna bit največji nateg kar je sploh možno. Kdo meni garantira, da nima sosedov Joža enakega certifikata, ki pokriva enako zlato ? Je to možno ?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.422
9.166
113
zlata ni več za ne vem 20, 30 let naprej, tako da to s certifiakti je blef, ce bi vsi hoteli ti s papirji hoteli zlato je game over. Ce se kaj zgodi, zrušenje vlade, sistema itd, je tisti papir vsaj na začetku kul, da si lahko zakuriš ogenj in kaj pogreješ....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Ok, sej vem, da se namesto zlata dobi certifikat, ampak si ne morem kaj, da ne bi vprasal, da kdo si je to neumnost izmislil, da dobis kos papirja, kjer ti pise, da je enakovreden zlatu?
Bi moral poiskat prodajalca, kjer bi za svoj denar dejansko dobil zlato.

Zdaj imaš kos paprija, kjer ti nekdo nekaj garantira. Če bo šlo to podjetje rakom žvigat bo garancija lepo za spodkurit. Ista fora kot denar..izdajajo dokazila, brez da bi dejansko imeli zadaj kritje.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj v Zlatarni Celje lahko kupiš zlato v ploščicah ali pa kovance. Ne vem pa če je to realna cena pol.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.780
1.907
113
In zakaj bi namesto fizičnega sploh razmišljal o virtualni kovini?
Najem varovanega sefa košta okoli 50€ letno, sama fizična oblika pa je konvertibilna v karkoli in kjerkoli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BojanP

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A to imate cele "bloke" zlata? :oops1:

To kolikor ima povprečen slovencelj v zlatu, gre v dvojno dno nočne omarice.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.780
1.907
113
Saj v Zlatarni Celje lahko kupiš zlato v ploščicah ali pa kovance. Ne vem pa če je to realna cena pol.
Pri gramaturah nad 50g je prodajna cena cca. 3% nad trenutno borzno, pri manjših so marže večje, vendar gre tam bolj za darila kot naložbo. Odkupna cena je pa skoraj vedno borzna, v kolikor ne gre za neke cigumigu odkupne kioske nasproti lokalne avtobusne postaje.
Vsekakor pa predlagam tako nakup kot prodajo le preko zanesljivih in potrjenih podjetij, kot so Moro, Zlatarna Celje in Elementum. Ostalo je (lahko) en velik pofl, sploh, če ti prodajo ploščice/palice neznanih kovnic. Tudi ponaredki obstajajo, zgoraj omenjeni prodajalci pa izdelke, ki jih sami prodajajo, vedno tudi odkupujejo, saj imaš na računu serijsko številko in pri večjih gramaturah tudi certifikat.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: cappy in McGiver

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.422
9.166
113
kupiš dunajske filharmonike, v rangu do 50k€ je to povsem prenosljivo, če greš pa v milijone pa je potem zgodba drugačne, ampak ne dvomim, da se ne znajdeš pri takih €€€.