Kriptovalute (tehnologija, trgovanje, borze...)

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Torej, kot je napisal, pricakuje 95% padec, kar pomeni BTC tja do jurja in potem gor. Ce se enkrat pogledamo krivuljo od l.2010 in moje predvidevanje, da se sedaj oblikuje tretji "J", je tale napoved kar smiselna. Smo komaj na ene 35% "J" krivulje navzdol, potem pa strmo gor.
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Evo 3600 dolarjev bi moralo biti dno nekateri finančniki namreč pravijo da je cena bitcoina primerljiva z trikratnikom zlata, glede na stroške pridobivanja. Dobro so to zbili dol, odkar je opcijsko trgovanje z bitcoinom odprto in to je od 18. decembra lani je zadeva v konstantnem padanju, res me zanima če je to dno cvikam pa kupit to je pa res.
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
Čeprav mislim, da je to kar realen in posledično pričakovani padec. Bitcoin navsezadnje ni nič drugega kot nepredvidljivo špekulativno orodje brez kakšne večje uporabnosti in bi me čudilo, če bi še kdaj dosegel takšne višave kot jih je nekdaj. Plus tega iz dneva v dan si vlade zmišljujejo več regulacije tudi za tovrstne investicije kar samo še bolj zavira rast. Bomo videli...
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Evo 3600 dolarjev bi moralo biti dno nekateri finančniki namreč pravijo da je cena bitcoina primerljiva z trikratnikom zlata, glede na stroške pridobivanja. Dobro so to zbili dol, odkar je opcijsko trgovanje z bitcoinom odprto in to je od 18. decembra lani je zadeva v konstantnem padanju, res me zanima če je to dno cvikam pa kupit to je pa res.
Futures niso nic krivi, kvecjemu so pripomogli k rasti v 2017. Tam je tak mali obrat in nezanimanje velikih investorjev da bolj malo vpliva na ceno. Dumpajo zdaj ICO ki rabijo za place, pa tisti ki se poslavljajo ker so meli fantazije v oblaku, scamerji, rudarji da krijejo el... Mozno da je vmes se Mt. Gox itd. Dno ne ve noben. 5k je bil breakeven za evropske rudarje, kitajci majo se profitno in do kake 2k lahko potrpijo.
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
Največji sell-off se je že zgodil v obdobju tega padca in sicer med 19.11. in 22.11.. Takrat je bil volumen trgovanja največji, zdaj se je umiril na normalno raven. Torej ljudje večinoma ostajajo v svojih pozicijah.
 
Nazadnje urejeno:

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Primerjava koliko letno stane "vzdrževanje" različnih oblik denarja.


Dr_KxCkWwAAPqDY.jpg
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
Primerjava koliko letno stane "vzdrževanje" različnih oblik denarja.


Dr_KxCkWwAAPqDY.jpg

Prosil bi za vir teh tabel.

https://www.statista.com/statistics/881541/bitcoin-energy-consumption-transaction-comparison-visa/
tukaj je moj vir.

Torej za primerjavo med Bitcoinom in VISO glede porabe energije: 1 Bitcoin transakcija porabi 1005 kW ur, medtem, ko 100.000 VISA transakcij porabi 169 kW ur. Eden izmed razlogov zakaj ne verjamem v širšo uporabnost Bitcoina, vsaj v bližnji prihodnosti ne.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
To so znani podatki, zbrani z različnih koncev o porabi energije za določene panoge
V "tvojem" viru tudi ni videti nekih verodostojnih raziskovalnih linkov, razen narisanega grafa, ki mu lahko verjamemo ali pa tudi ne.

Poleg tega se graf, v kolikor je točen, nanaša na transakcije na samem blockchainu. Če bi se upošetevalo razvoj tehnologije, kot je naprimer LN, se izkaže, da je visa mnogo bolj potratna glede na število transakcij.
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
Statista je kar znan in zanesljiv vir podatkov, tako, da tukaj ne bi kaj dosti razmišljal. Od kod je pa tvoj vir, ker nikjer ne piše, kdo je zbral te podatke.
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
Niso mi sicer najbolj všeč takšne strani, ker so ponavadi zelo pristranske in subjektivne, ne vem kako je ta pisatelj prišel do teh številk. Ne rečem, da niso pravilne, mogoče so.

A trenutni denarni sistem je nepredstavljivo večji in pomembnejši od kriptovalut. Je tudi veliko bolj uporabnejši in učinkovitejši. Na Bloombergu sem pred časom prebral, da je celoten trg kriptovalut tako majhen, da če izginejo jutri, ne bi to imelo pravzaprav nobenega učinka na svetovno gospodarstvo. Čeprav mi je pri vsem tem moram priznati zelo fascinantna blockchain tehnologija, ki ima velik potencial pri razvoju bančništva in ostalih dejavnosti.

V kaj vlagaš ti pri kriptovalutah, uuu?
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Za hitro preverjanje točnosti podatkov sem šel naprimer raziskati produkcijske stroške za unčo zlata in kolikšna je cena za proizvodnjo unče zlata.
Cena za unčo zlata se suče okoli 1000 $
Letno se proizvede približno 3000 ton zlata, kar je 105.821.900 unč x 1000
in pridemo do številke iz tabele $105 milijard

Podobno, čeprav sicer malo težje, ker gre za bolj kompleksno dejavnost, se da "na prst" izračunati tudi stroške kompletnega bančnega sektorja.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Trenutno nič ne vlagam, ker smatram, da se tečaj lahko še spusti (veliki igralci še niso rekli zadnje besede in bodo še naprej šortali, dokler se bo dalo :evil: )

Če se bo cena spustila še nižje, recimo do 2000$, bom pa vsekakor nekaj vložil v BTC.

To svetujem tudi drugim, vendar po pameti, še vedno namreč velja, vloži samo toliko, kolikor lahko brez težav pogrešaš.
 

deis

Pripravnik
24. nov 2018
42
21
8
To je sicer res nek grob izračun letnih stroškov pridobivanja zlata, a stroški so različni od regije od regije. Največ zlata se sicer res pridobiva v Afriki, kjer je tudi najdražje, a veliko se ga pridobi tudi v Severni Ameriki, kjer je precej ceneje. A o konkretnih številkah ne bi smeli kar tako govoriti, ker so si stroški precej različni in neznani.

Ampak kaj nam potem ta cifra sploh pove? Da je več proizvodnih stroškov pri pridobivanju zlata kot pa pri pridobivanju Bitcoina? Ja seveda je absolutno cifra višja, če pa je trg toliko večji.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Za boljšo predstavo je važen red velikosti, da si lažje predstavljamo ali so stroški proizvodnje 100x večji ali samo 10 x ali celo manjši..
detajlne razlike pri tej oceni niso pomembne.

Kaj smatraš za velikost trga, število transakcij, volumen prodaje ali kaj tretjega?

Bitcoin Has Surpassed Gold in Settlement Volume, Despite Drop in Price
citat: gold settlement at $446 billion for 2018." He adds that, conservatively, "bitcoin has settled $848 billion this year