Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Se pravi, če delaš normalno in si redno zaposlen, naj bi dobil 200€ kriznega dodatka od delodajalca, delodajalec pa oprostitev prispekov, če kot samo zaposlen delaš normalno pa naj ne bi nič?

Sicer se mi zdi prav, da ne dobijo/dobimo kar vsi povprek dodatka, če pač delaš normalno, ampak če mislijo redno zaposlene oprostit prispevkov v vsakem primeru...

A si se kje kaj od tega nasel?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Saj imamo vsi na 0 ampak dvomim da to pomeni da je vse plačano in dvomim da si vsak mesec 1. v mesecu že imel tam v kartici terjatev oz. znesek ki ga dolguješ?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Še nikoli ni bilo 1. zabeleženo v edavkih. Edino če trola za 1. april...
Sej to hočem povedat :)

A si se kje kaj od tega nasel?
Ja kot samozaposlen, ki kot zaenkrat kaže (hvalabogu) ne bo imel (bistveno) manjšega prometa (kvečemu več dela in nekaj več stroškov za isti promet, ker ne mislim izkoriščat rednih strank v teh časih), in za razliko od redno zaposlenih ne bo dobil nič. Ali kaj misliš?

Sej hvalabogu, da pomagajo tistim, ki imajo dejansko upad zarad tega, in na srečo sam tega zaenkrat ne rabim (pa tudi močno upam da nikoli ne bom), ampak zakaj delat razliko in redno zaposlenim odpisat prispevke oziroma izplačat nek dodatek, samozaposlenim pa ne, oziroma od tistih, ki bodo zaprosili za pomoč in bodo morda v drugem delu leta vseeno dobro delali, potem zahtevat nazaj 3x več.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Jest sem zaposlen v privat sektorju in ne kot samozaposlen.. dela je pa trenutno itak 120%.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Če si izdala račun kasneje kot 8 dni po opravljeni storitvi si v prekršku. Če si DDV zavezanez pa sploh moraš DDV obračunat v mesecu storitve. Ima sedaj moja žena "problem", ker je padla v DDV sistem, račune izdaja 5. v mesecu za pretekli mesec, plačilo je 30 dni po izdaji računa, DDV pa v mesecu po opravljeni storitvi. ;)

Mi pokažeš zakonsko dikcijo, ki predpisuje izdajo računa po 8 dneh?
In ne - ni provokacija. Jaz je namreč ne poznam.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mi pokažeš zakonsko dikcijo, ki predpisuje izdajo računa po 8 dneh?
In ne - ni provokacija. Jaz je namreč ne poznam.
Ja imaš prav, ni roka za izdajo računa, si pa dolžen opraviti obračun DDV zadnji dan obdobja v katerem je bila stroritev/dobava opravljena!!!

Veselo branje:

 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Plačuješ DDV kot je treba? Če zaključiš delo v marcu, plačaš DDV do konca aprila, ne glede na to kdaj izdaš račun.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
McGiver Ne bom še enkrat bral :p

Hotel sem samo poudariti, da je rok za izdajo še ena taka fama. Je pa res, da je pa treba obračunati DDV v pravem obdobju - kar je pa najlažje z "pravočasno" izdanim računom.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Je bil v ZDDV naveden v ZDDV-1 pa ga ni več, kolikor sem na hitro pregledal.

PS: zakaj imamo potem "geslo": zahtevaj račun?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Očitno je, je pa butasto (to piše tudi v FURS pojasnilu) da plačaš DDV za nekaj, kjer še ni vzpostavljeno dolžniško razmerje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Bedarija v Sloveniji.
Marsikater naročnik nima nič proti če se računa sploh ne izda. Pa ne mislim sedaj na plačilo na črno, ampak da se sploh ne plača.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Glede na članek zgoraj, ne. Kar je po svoje logično drugače. Dobi iz osnovnega zaposlenega statusa 80% za čakanje. Drugače pa popoldanec ne more biti. Prav tako se ne dobi iz tega naslova porodniške, bolniške in se česa. Bi bilo pa seveda prav, da se tudi njim oprosti plačilo prispevkov. Kar je pa spet problem, ker, kot je AvtoFun povzel trenutno zadnjo verzijo, je ali oboje (oprostitev prispevkov + UTD) ali nič.
Za "UTD" mi je jasno, da ne, nikjer pa nisem našel (v predlogu zakona) povezave med UTD in oprostitvijo prispevkov. Ti imajo čisto svoj člen (ki sem ga citiral), ki se v ničemer ne sklicuje na člene o "UTD". Samo dikcija tega 38. člena je malo nejasna, čeprav mi zveni, kot da popoldansi so uprvičeni do oprostitve prispevkov (kar je tudi logično - če ne zaslužiš, težko plačaš prispevke).
Člankov sicer ne jemljem za kakršnokoli resno, uporabno info, ker stvari pisci ne naštudirajo in ne preverijo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
3 odstavek 38 člena razumem, kot da je oprostitev možna samo če ustrezas temu v 37. clenu:
Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju
2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot
20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora
upravičenec vrniti celotno pom oč.

Izjava omenjena v tem 3 odstavku je ista za odpis prispevkov in pomoč. Dalje v 7 odstavku 38. člena piše, da če se izjava izkaze za neresnično, vrneš prispevke.

Nisem 100%, če si to prav razlagam, ampak meni se to sliši, kot da je vse ali nič.


Kar je reci in piši najmanj 1100€ na mesec razlike med enimi in drugimi.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.968
5.705
113
blizu močvirne prestolnice
Za "UTD" mi je jasno, da ne, nikjer pa nisem našel (v predlogu zakona) povezave med UTD in oprostitvijo prispevkov. Ti imajo čisto svoj člen (ki sem ga citiral), ki se v ničemer ne sklicuje na člene o "UTD". Samo dikcija tega 38. člena je malo nejasna, čeprav mi zveni, kot da popoldansi so uprvičeni do oprostitve prispevkov (kar je tudi logično - če ne zaslužiš, težko plačaš prispevke).
Člankov sicer ne jemljem za kakršnokoli resno, uporabno info, ker stvari pisci ne naštudirajo in ne preverijo.
No ja, ti ne plačuješ prispevkov ti plačuješ pavšal. Ti dobiš vseeno plačo zato ne imej prevelike oči!