Konec premikanja ure

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.553
-384
83
Evo, delam od 6-14h cca 5km od doma, Doma sem cca 14.10 in imam celo popldne fraj. BMK se za prestavljanje ure:fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Floki

Guru
6. sep 2007
9.904
3.025
113
zimski čas ni naraven


Ne vem kaj ej tako fama okrog enega " naravnega zimskega časa". Lansko leto je že ena slovenska dohtarca govorila da bomo kar vsi skoraj da ne umrli če bo poletni obeljal. Prav vprašal bi jo zakaj ona rabi da se začne danit ob 3.30 zjutraj poleti in je pol dneva mimo preden vstaneš, popoldne imaš pa že ob 20.30 noč namesto uro kasneje.
Poletni čas je za 95% ljudi bolj primeren glede na način življenja.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Delovni čas oz. delovni dnevi pon.-pet. niso naravni.

Tako je res. :aplauz:

Sicer je pa vseeno kateri čas - važno je da ne pimplajo z njim kot ene kure na gnoju. Glede funkcionalnosti je pa zimski čas tisti tapravi, saj okoli poldne pokaže sonce točno na jug.

Vse ostalo je pa samo nakladanje in zezanje naroda. Ura naj ostane enotna skozi vse leto in desetletja, imamo skozi klasični vsakdan dosti bolj pomembnih polen pod nogami za obvladovati - zakaj se moramo še s tistimi nepotrebnimi prestavitvami ure?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tako je res. :aplauz:

Sicer je pa vseeno kateri čas - važno je da ne pimplajo z njim kot ene kure na gnoju. Glede funkcionalnosti je pa zimski čas tisti tapravi, saj okoli poldne pokaže sonce točno na jug.

Vse ostalo je pa samo nakladanje in zezanje naroda. Ura naj ostane enotna skozi vse leto in desetletja, imamo skozi klasični vsakdan dosti bolj pomembnih polen pod nogami za obvladovati - zakaj se moramo še s tistimi nepotrebnimi prestavitvami ure?
To velja samo za Zagorje, ki je točno 15° od Greenwicha, ker se čas na vsakih 15°spremini za eno uro. Nekaj deset kilometrov levo in desno pa sonce opoldne ne kaže več točno na jug.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj je v redu. Mar ti hodiš naokrog po svetu s teoldolitom, da boš sproti meril točno sončno uro? Za sprotno in uporabno mero je pa sončni čas zelo primeren. Tu ena ura razlike pove veliko (zimski - poletni čas). Toleranca pol ure je pa zagotovo sprejemljiva oz. zelo uporabna.

Lahko pa se orientiraš tudi po vlaku ... najbolje onem ob 14:26, onem expresnem :valjamse: .
 
Nazadnje uredil moderator:
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.794
-247
113
Ja, sploh za zahodnega Nemca, ki je amaterski astronom. Lepo piše, da je zimski čas naraven za vzhodno Poljsko, mi smo malo zahodneje, zahodna Nemčija pa bi morala biti že eno uro za nami. Za Slovenijo je torej naravnejši sedanji zimski čas, za Nemce pa...

Premikajoča ura je boljši približek naravnemu času, kot pa stalni zimski ali letni.
Srne v gozdu, ki ne poznajo na uro, poleti tudi vstajajo bolj zgodaj.

Naravni čas se začne ob sončnem vzhodu.