:: Koliko vas je podjetnikov/podjetnic? ::

kostevc

muhar
24. jul 2007
1.364
2
38
Kostel
kostevc.blogspot.com
Živjo,

kaj vas je tukaj kaj podjetnikov, podjetnic? S čim se ukvarjate? Kako ste začeli? Kakšni nasveti za tiste, ki še kaj planiramo (planirajo)?

Da vidimo ...
cheer.gif



LP
kostevc
cool-1.gif
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Zase lahko rečem, da sem polovični podjetnik, saj sem zaposlen v družinskem podjetju, ki ga z očetom skupaj vodiva.
Ukvarjamo se z izdelavo pohištva po naročilu. Oče je podjetnik že skoraj 30 let, s tem, da konkretno pohištvo delamo 15 let.

Nasvete za začetek težko dajem, ker je pri nas to pot prehodil oče, lahko pa rečem, da ko se enkrat navadiš, da si sam svoj gospodar, da je zelo težko še kdaj iti delat v v kakšno drugo firmo.

So prednosti in so slabosti. Prednosti so, da če si dober in iznajdljiv lahko zaslužiš dosti več kot z navadno plačo, si sam svoj gospodar in tisto kar delaš delaš samo zase in za nikogar drugega.
Slabost je, da si vedno na "šihtu", ni tako, da po zaključlu delovnega časa prideš domov in do naslednjega dne pozabiš na službo. če si pravi podjetnik živiš za firmo noč in dan. Pa ne mislim, da vedno delaš ampak stalno spremljaš in razmišljaš, kako bi kakšno stvar lahko naredil ali prodal.

No to je bilo nekaj zelo na kratko z moje strani.

lp
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Lepo in realno povedano. S takim razmišljanjem ima vaša firma dobro perspektivo.



Tudi sam sem se po dolgih letih dela za druge odločil, da grem na svoje. Tega je že deset let in ni mi žal. Začetek ni bil ravno težak, saj ti lahko dober računovodja veliko pomaga, predvsem okoli papirologije. Pred začetkom sem opravil nekaj podjetniških tečajev. Plačal mi jih je zavod za zaposlovanje. Zadeve imam utečene, delam kakor mi paše, plačila niso problematična, denarja za preživetje je, dela imam dovolj. Pri delu uporabljam avto, telefon, USB key in nekaj CDjev. Pa seveda svoje znanje. Področje dela: računalniške storitve, vzdrževanje programske opreme. Zaposlenih nimam. Kar naredim, naredim sam in odgovarjam sam. Seveda tudi pokasiram sam.
grin1.gif




Sebe ravno ne smatram za nekega podjetnika. Za kaj takšnega moraš biti že malo večji.



Aha, še nasvet. Najlažje se naučiš plavat, če te nekdo porine v vodo.
 
Nazadnje urejeno:

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Tudi sam se ukvarjam s področjem računalništva.
Vzdrževanje, mreže, podatkovne storitve, ter izobraževanje s področja računalništva. Slednjega zadnje čase malce manj. Delam pa na tem, da bi SP preobrazil v d.o.o., vendar je pot do tja dolga nekaj mesecev, da se nabere denar, sposojati si nekako nočem.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Tudi jest sem na pol podjetnik
smile-1.gif
Imam namreč bišvi popoldanski s.p. Ukvarjam pa se z direktno prodajo. Je pa to en posel, ki ga ne bi mogel delati celo življenje...... bo treba nekaj drugega najti za dopolnilno dejavnost.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Lažje sklepaš posle, lažje se zadolžiš.

Pač, vedo, da imaš zadaj nekaj kapitala na lagerju, ki ga pri s.p.-jih ni.
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Eden od zelo pomembnih razlogov je tudi jamstvo premoženja. In sicer pri s.p. jamčiš z vsem svojim premoženjem, pri d.o.o. pa samo s premoženjem firme. Drugi zelo pomemben razlog je pa tudi, da sta različno obdavčena in sicer se ti pri višjih dobičkih bolj splača imeti d.o.o, saj si obdavčen po lestvici davka od dobička kot pa s.p. kjer si obavčen po dohodninski lestvici. Bolj natančno mi sedajle ne znese opisat ker me je zgrabila gripa. Če bo koga res zanimalo bolj natančno, pa kdaj drugič.
Aja še velika prednost s.p.-ja -veliko večja možnost "prelaganja" denarja.

lp
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Nekatere bistvene razlike med podjetjem samostojnega podjetnika in družbo z omejeno odgovornostjo

- Definicija
S.p. Fizična oseba, ki s svojim lastnim premoženjem organizira podjetje in na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost.
D.o.o. Kapitalska družba, katere osnovno glavnico sestavljajo osnovni vložki družbenikov (največ 50 družbenikov).

- Pravnoorganizacijska oblika
S.p. Status samostojnega podjetnika – edina pravnoorganizacijska oblika, ki ni gospodarska družba, vendar je pri nastopanju na trgu z njimi izenačena.
D.o.o. Gospodarska družba / kapitalska družba (tako kot tudi delniška družba (d.d.), komanditna delniška družba (k.d.d.) in evropska delniška družba.

- Minimalni osnovni kapital
S.p. Ni določen.
D.o.o. 7.500 EUR (minimalni osnovni vložek posameznega družbenika je 50 EUR).

- Odgovornost
S.p. Za svoje obveznosti odgovarja z vsem svojim premoženjem (sredstva podjetja + lastna sredstva).
D.o.o. Za obveznosti družbe odgovarjajo družbeniki le z vloženim kapitalom oz. vložkom (nekaj izjem – zloraba, malomarnost ipd.).

- Ustanovitev
S.p. Podjetnik lahko začne opravljati dejavnost, ko je pri AJPES-u vpisan v Poslovni register Slovenije.
D.o.o. Ustanovi se s pogodbo, ki je lahko sklenjena v obliki notarskega zapisa ali na posebnem obrazcu, v fizični ali elektronski obliki. Družbeniki pogodbo podpišejo pred uslužbencem organa »točke EVEM« ali pa overjene podpise pošljejo po pošti. Če je družbenik eden, sprejme akt o ustanovitvi – ni potrebno v obliki notarskega zapisa.

- Plače / osnova za obračun prispevkov
S.p. Plačo predstavlja ustvarjeni dobiček; prispevki za socialno varnost so odvisni od zavarovalnega razreda, v katerega je uvrščen.
D.o.o. Prispevki za socialno varnost so glede na dogovorjeno višino izplačane plače.

- Najem poslovnega prostora
S.p. Če ima oseba nepremičnino v lasti, ne more sama sebi zaračunati najema.
D.o.o. Če ima oseba nepremičnino v lasti, lahko sama sebi zaračuna najem.

- Osnova za obračun davka
S.p. Plačuje davek od dohodkov iz dejavnosti kot podvrsto (akontacijo) oz. vir dohodnine, ki je sintetični davek in zanj velja progresivna lestvica (37. člen ZDoh).
D.o.o. Plačuje davek od dobička na podlagi Zakona o davku od dohodka pravnih oseb (2. člen ZDDPO) – stopnja 25 %.

Vir: mojedelo.com
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ

Hvala za primerjavo s.p. in d.o.o..

Da dodam nekaj na osnovno temo: doma imamo družinsko podjetje, s katerim je začel oče pred cca 30 leti. Izdelujemo kovinske izdelke, predvsem iz pločevine. Se je pa tudi on na začetku ukvarjal s splošnim ključavničarstvom (šlosarija), potem se je pa preusmeril v druge vrste preoblikovanja kovin.
Je pa tudi pri nas tako, kot je povedal sevlje - ko gremo iz delavnice ne preklopimo na "privat življenje", ampak se vseskozi razmišlja kako bi kaj izboljšali, pridobili kakšen nov posel... Smo pa pri nas sedaj trije domači v podjetju - oče in jaz z bratom; vsak skrbi za svoje področje, tako, da nismo obremenjeni vsi z vsem.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Js mam s.p. kake 2 leti. Ukvarjam se s kondicijskih treniranjem športnikov, osebnim trenerstvom, predavam na seminarjih, vodim tečaje, konzultiram pri odprtjih raznih fitnesov in welnesov. Delam tisto kar mi je všeč. Dogovarjam se za vsak dan posebaj. Sedaj imam nekaj rednih strank torej rednih dohodkov včasih pa ni bilo tako.

Denarja imam še vedno več kot moiji stanovni kolegi na šolah pa več prostega časa. Sem kar zadovoljen s statusom.
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
No pa, da še js nekaj napišem. Sm tud pol podjetnik, letos bom prevzel firmo. Delam v kovinarski dejavnosti struženje, zadnje čase se usmerjam v serijsko proizvodnjo(stružni avtomati, klasika, CNC). Ostalo je pa napisano že vse od zgoraj. To je bil razlog zakaj sem tako dolgo čakal, da sem sploh kaj napisal tukaj, ker bistvo je napisano že odzgoraj. S tem sem samo povedal, da sem pol podjetnik, kot ste že nekateri razbrali v drugi debati.