Kljuka

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
Pozdravljeni,

plan imam montirati vlecno kljuko. Kaj priporocate oz. katerega proizvajalca?

Kako se obnesejo adapterji 7 v 13pin oz. je bolje napeljati 13pin?

Hvala.

Lp
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Če imaš prikolico s 13 pini, potem vsekakor zmontiraj tudi takšno kljuko... Če imaš namen menjati prikolico / kupiti bivalno prikolico s 13 pini, tudi...

Opozarjam, da je konektor s 13 pini že vsaj 25 let stara stvar.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
na kakšno kanto boš montiral? če ti denar ni problem in hočeš kvaliteto.. potem oris, westfalia ali mogoče še kakšen ellebi.. Izogibaj se kljuk od bartolja ali šeškota.. Tisto je po enem letu tolk rjavo, da iz snemljive nastane nesnemljiva.

Če dobiš 13 polni konektor zraven potem vzemi, sicer je pa 7 pinski ravno tako ok, za vse se dobijo prekonektorji - 13/7, 7/13..
 
  • Všeč mi je
  • Wow
Reactions: Sonny_Chiba in aver

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
na kakšno kanto boš montiral? če ti denar ni problem in hočeš kvaliteto.. potem oris, westfalia ali mogoče še kakšen ellebi.. Izogibaj se kljuk od bartolja ali šeškota.. Tisto je po enem letu tolk rjavo, da iz snemljive nastane nesnemljiva.
Pa ja. Kako bluzenje. Imam bartolja na enem avtu 10 let in je še zmeraj snemljiva po dobrih 300.000 km. Dražje reči imajo svoje prednosti, ampak po drugi strani ne vem koliko denarja dajati za nek privesek k avtu je povsem brezveze. Bolje imeti avto obut v vrhunske zimske gume, ko je zima in vrhunske letne, ko je poletje. Ne pa, da cel alter ugotavlja, kako so "celoletne" topšit.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.095
805
113
Žena je zahtevala skrito kljuko za na nov avto, jaz sem rabil 13 pol zaradi počitniške prikolice. Naročal ponudbe, razlike so bile konkretne, do 300€. Odločil sem se za avtostop.si in sem zadovoljen. Hitra montaža, demontaža kljuke, katere se res ne vidi. Če avtu paše stalno montirana kljuka, potem vzemi fiksno, bo 250€ dovolj.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Pa ja. Kako bluzenje. Imam bartolja na enem avtu 10 let in je še zmeraj snemljiva po dobrih 300.000 km. Dražje reči imajo svoje prednosti, ampak po drugi strani ne vem koliko denarja dajati za nek privesek k avtu je povsem brezveze. Bolje imeti avto obut v vrhunske zimske gume, ko je zima in vrhunske letne, ko je poletje. Ne pa, da cel alter ugotavlja, kako so "celoletne" topšit.


Zato sem vprašal kam bo montiral. Bartoljeve kljuke poznam že celo življenje, govorim iz izkušenj, če se tvoja še sname potem imaš srečo. Sem zadnjič sosedu iz 10 let starega mercedeza demontiral bartolja.. Je blo tolk rjavo, da jo lahko samo v kanto vržeš ;) Je pa res, da če je ne uporabljaš, ter je odmontirana in pospravljena.. Nima kej rjavet.. ;)


Dejstvo je, da je debata o kljuki, ni potrebe o soljenju pameti ter mešanju z kvalitetnimi gumami.

Da zaključim.. Za 750kg prikolico bo tudi rjava bartoljeva zadostovala.. Za kakšno bolj konkretno vlečenje česarkoli pa jaz nebi zapel prikolice na njihovo kljuko ;)
 
  • Haha
Reactions: Pepe

kremenko123

Pripravnik
6. dec 2017
57
18
8
Ali ni pri 13pinih tudi avtomatičen izklop senzorjev, da ne piska vsakič ko prestaviš v vzvratno????
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.890
113
Zato sem vprašal kam bo montiral. Bartoljeve kljuke poznam že celo življenje, govorim iz izkušenj, če se tvoja še sname potem imaš srečo. Sem zadnjič sosedu iz 10 let starega mercedeza demontiral bartolja.. Je blo tolk rjavo, da jo lahko samo v kanto vržeš ;) Je pa res, da če je ne uporabljaš, ter je odmontirana in pospravljena.. Nima kej rjavet.. ;)


Dejstvo je, da je debata o kljuki, ni potrebe o soljenju pameti ter mešanju z kvalitetnimi gumami.

Da zaključim.. Za 750kg prikolico bo tudi rjava bartoljeva zadostovala.. Za kakšno bolj konkretno vlečenje česarkoli pa jaz nebi zapel prikolice na njihovo kljuko ;)

Kje to rjavi? Pritrdilo kljuke ali nosilec same kugle in kugla? Ker imam bartolja pa je 3 leta kljuka kot novo, vsaj kar se tiče rje. Nosilec je prašno barvan in tudi ni rjav vsaj kar uspem videt ker je nad izpušnim loncem. Je pa osnova teh kljuk da jim privoščiš malo masti, potem nima kaj rjavet dokler kljuka sedi v ležišču. Mast se privošči tudi kugli, drugače boš čez 10 let lahko izgubil kje prikolico ker se bo kugla preveč znucala.

Drugače za vlečt kaj težjega sam prej nebi zaupal tistim skritim kljukam, samodejnim mehanizmom oz. unim ki se vklapljajo od odspodaj kot pa klasični bartolj/kogovšek cevi. Ker slednje se nima kaj pokvarit, predimenzionirano je itak za tank, odlomil boš a tudi prej nosilec vozila kje je kljuka pritrjena kot samo kljuko. Tudi te boljše kljuke (vestfalija ipd.) so večinoma lite in pomojem ko se pojavi lom se zlomi naenkrat brez opozorila, kogovšek/bartolj so pa stružene iz surovca in se bodo prej zvile kot zlomile (sploh poomembno ko na offroadu vlečeš kljuko po skalah ;) ).
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Utisevalec začne rjavet luknja v katero porineš kljuko.. potem pa še vse okoli.. nosilec bi moral bit itak vroče cinkan pa potem šele prašno pobarvan.. na merqu imam 15 let staro oris skrito kljuko (3500kg) -izgleda kot bi bila zmontirana včeraj, pa menda lih enkrat na leto operem ta avto... Kugle se drugače naj nebi mazalo, sploh če imaš protinihajni priklop na prikolici.. Dejansko nisem še nikoli mazal kljuke - razen naletne pa ni nikjer nobenga lufta pa imam prikolico praktično vsakodnevno v uporabi..

Kar se tiče materialov imaš verjetno prav, litina bo res počila, surovec naj bi se do neke mere res zvil, lahko bo pa še prej počil...

p.s. Na offroadu vlečna kljuka nima kej delat, tam uporabljamo namenske vlečne točke, sem že videl kako lepo je snelo vlečno kljuko, ko se je cukalo..
 
  • Všeč mi je
Reactions: FuriousG

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
No Bartoljeva kljuka čist solidno opravlja svoje naloge. Če bi jih pa dec še pocinkal, bi blo pa že kičast, grdo, sam kičast.
Tko pa to rjavi v TPMM, ampak zunaj, not sem jo vsaketolk namazal.

PS: Kugle se ne maže.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.894
5.169
113
Seveda se jo maže če voziš prikolico.
Ne maže se je za pecikl nosilce.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.667
1.012
113
Sem vzel Hernec 2x barvano za isto ceno kot Bartolj, ki mi je na starem avtu rjavela. Upam da bo ta boljša. Več denarja se mi pa ne splača dajati.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.890
113
Ce imas proti nihajni priklop se ne maze!

Kakšen razlog?

Kljuko se maže in redno obnavlja nanos masti, torej se ga občasno spere z breake cleanerjem in pobriše na suho potem pa nanese novo mast. Oz. lahko se uporabi kakšno bolje tekočo zadevo in špricne gor pred priklopom in po uporabi obriše. Drugače pa so boljši priklopi na prikolicah opremljeni z mazanjem, ki postopoma sprošča mast na kuglo in tu ni potrebno mazat (moraš pa potem vsake toliko stiskat mast ali olje v namensko luknjo).

Dilema mazanja ali ne je primarno v tem da se ti prikolica lahko med vožnjo odpne, ker je stvar namazana in lažje varnostni zatič zdrsne. Ampak če sta priklop in kugla po standardu se to ne more zgodit. Če ne mažeš se pa ravno zaradi trenja vse to obrablja prekomerno in posledica je da na koncu dobiš nefunkcionalni del (zadnji del kugle kjer je zatiš postane raven in notranji zatič na prikolici se obrabi da ne zaklene).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Enak razlog ki ga imaš, da ne mažeš zavornih diskov. Govorim o protinihajnem priklopu.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Smo prišli do bistva. Namažeš klasični priklop na prikolici in ne kugle. Ko obesiš gor protinihajni priklop moraš kuglo razmastit.
Je pa ta mit še tako prisoten, da imaš mandeljce ki so šli mazat nove Alko protinihajne priklope na svojih kamp prikolicah in s tem seveda izničili funkcijo protinihajnega priklopa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX