Klima za ogrevanje in energijska kartica

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Iščem klimo za ogrevanje in sem se že skoraj odločil za Micko MSZ-LN25V, ki se jo dobi malo pod 1.500€ z montažo, ima dober SCOP in zmore greti do -15 stopinj.

Potem sem pa naletel na Gree Amber Nordic 25, ki pa naj bi zmogla greti do -30 stopinj C, cena pa za okoli 1.200€ z montažo. Ok realno takih nizkih temperatur pri nas ni in je redko pod -10, pa še to morda samo nekaj dni na leto. Vseeno pa mi je Gree zdaj malo bolj privlačna zaradi zmogljivosti pri nizki temperaturi, pa tudi zaradi cene, ne vem pa kaj bo to pomenilo v praksi glede porabe in zmožnosti ogrevanja prostora. Tudi vseeno se malo bojim teh Čangšlang kitajcev, čeprav kakor vem Gree ni več ravno novinec pri nas.

Pri odločanju naj bi mi pomagala evropska energijska kartica in načeloma grem lahko slepo zaupat SCOP podatku. Ko pa se poglobim v posamezne kategorije pa vidim, da je kar nekaj razlik med njima.

Npr. kategorija "kW" je precej drugačna med tema klimama, čeprav naj bi bile podobno zmogljive. Kaj konkretno ta podatek "kW" pomeni za končnega kupca? Da ima Gree močnejše gretje v primerjavi z Micko, bo sposobna bolje ogreti prostor, ali pa kaj drugega?

Pa tudi mi ni jasno kako ima lahko Gree, ki naj bi bil podobno zmogljiv kot Micka, toliko višjo porabo (za skoraj 3x) v primeru milejše zime?
Mi zna kdo to raztolmačiti, da bom prav razumel in se pravilno odločil?

Morda kdo že ima ta model Gree klime in se ogreva z njo?

1000.jpg
AMBER09_Energ_Nal.jpg
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.241
113
Micka je mal impotentna. Za kolk kvadratov rabis? Z 1.7kw bos bolj malo ogrel. Kitajka porabi vec, ampak da tudi vec od sebe (ce so podatki pravi). 1500e za 2.5kw micko NI malo, kolega je pred kratkim dal 2 jurja za 5kw (ta pa greje kot hudic, mislim da skoraj 8kw). Mislim da vse micke, katere imam (5kom) delajo samo do -15, pa v zadnjih 5 letih ni bilo tezav, je pa res da niso glavni vir ogrevanja
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Ogrevalna od teh je gree. Pa saj se bo kdo nasel, da bo razlozil podrobneje, ampak mislim da so nordic zadeve na zimo spremne - imajo ogrevan poden in bolje reseno odtekanje med defrosti, da ne zmrznejo.

Zdaj specifikacije se sicer gledajo drugje, ce pa hoces tole, je pa razlaga taka: micka ni ustrezna za naše območje (modra) za namen ogrevanja. Mitsubishi torej ni testiral in najbrz ni, ker ne bi slo skozi. Zakaj? Ker ima pac druge modele za to ali ga ne zanima.

Ce imas sicer v osnovi drugo ogrevanje, potem ok, ker s tem samo dogrevas in bodo bremenitve in defrosti redkejši in je verjetnost zamrzovanja zunanje enote bistveno manjša. Ce se pa na tole zanasas 100%, bi pa jaz raje kako nordic izvedbo. Imajo jo najbrz vse poznane firme, samo pri nas to ni toliko zastopano, ker se redko kdo s klimo ogreva.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Iščem klimo za ogrevanje in sem se že skoraj odločil za Micko MSZ-LN25V, ki se jo dobi malo pod 1.500€ z montažo, ima dober SCOP in zmore greti do -15 stopinj.

Potem sem pa naletel na Gree Amber Nordic 25, ki pa naj bi zmogla greti do -30 stopinj C, cena pa za okoli 1.200€ z montažo. Ok realno takih nizkih temperatur pri nas ni in je redko pod -10, pa še to morda samo nekaj dni na leto. Vseeno pa mi je Gree zdaj malo bolj privlačna zaradi zmogljivosti pri nizki temperaturi, pa tudi zaradi cene, ne vem pa kaj bo to pomenilo v praksi glede porabe in zmožnosti ogrevanja prostora. Tudi vseeno se malo bojim teh Čangšlang kitajcev, čeprav kakor vem Gree ni več ravno novinec pri nas.

Pri odločanju naj bi mi pomagala evropska energijska kartica in načeloma grem lahko slepo zaupat SCOP podatku. Ko pa se poglobim v posamezne kategorije pa vidim, da je kar nekaj razlik med njima.

Npr. kategorija "kW" je precej drugačna med tema klimama, čeprav naj bi bile podobno zmogljive. Kaj konkretno ta podatek "kW" pomeni za končnega kupca? Da ima Gree močnejše gretje v primerjavi z Micko, bo sposobna bolje ogreti prostor, ali pa kaj drugega?

Pa tudi mi ni jasno kako ima lahko Gree, ki naj bi bil podobno zmogljiv kot Micka, toliko višjo porabo (za skoraj 3x) v primeru milejše zime?
Mi zna kdo to raztolmačiti, da bom prav razumel in se pravilno odločil?

Morda kdo že ima ta model Gree klime in se ogreva z njo?
Pri klimi je čez zimo eden in edini problem - odtok kondenza. Če ta zamrzne boš imel problem, če ta ne zamrzne bo klima delala tudi pri -30, ki so temperature, ki ji ti ne boš videl, vseeno se pa obremenjuješ zaradi njih (in pri teh temperaturah bo delal mnogo lepše, kot pri 0 stopinjah, ki jih boš po večini fasal).
Papir vse prenese, sploh 'kitajski'.

Sicer ne vem od kje ti energijska nalepka za mico, ker takole na prvo žogo ne drži...oznaka 25 običajno pomeni da zmore hladiti z močjo 2.5 kW, običajno pa grejejo z višjo močjo in po mojih izkušnjah taka micka greje s 3.2 kW močjo, + podatki zanjo kažejo da greje do -25 stopinj.
Kaj pomenijo te oznake hrupnosti na nalepkah?...Mica ima notranjo enoto 19 db glasnosti..neslišna, za zunanjo ti tudi lahko rečem, da je vse prej kot moteča za sosede (verjetno med najtišjimi na trgu - tuki, ko kompresor lavfa na polno) - vsaj moje izkušnje z njo so take (osebno: edine znamke, ki bi jih jaz gledal in kupil na koncu, bi bile: Mitsubishi, Toshiba, Daikin).

Ne vem no...ta tvoja pimerjava je meni tako...'saj ni res, pa je'...primerjaš top znamko za klime (in to že kar top model) z neko čunga lunga žvečilko..in se obesiš na številke (ki očitno niti ne pijejo vode).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Te oznake so pac za neke zahtevane standarde. 19db je najbrz v intervalu od-do in teh 19 je na strani od. Jaz mojega panija tudi ne slisim, ko komaj kdaj kaj dela.

Gree sicer ni noben cungalunga. P/P je mocno na strani teh klim, ne vem pa kako je z glasnostjo. Zame ni prisel v upoštev, ker se na koncu nisem dala motiti z nordic varianto, drugace bi pa najbrz ravno tale bila.

Ima pa svak neko najbolj poceni Gree klimo, ku mu dela sicer ze nekaj let brezhibno, ampak je pa zunanja enota na nek nacin malo zoprno hrupna. Ne vem koliko zavisi na montaži, pa koliko na klimi. Za notranjo ne vem, ker takrat ko klime delajo, smo ponavadi vabljeni ven na vrt, prav nalašč poslušati pa nisem sla, ker me ni zanimalo.
 
Nazadnje urejeno:

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.655
113
Pri Gree je pomoje v prvi vrstici napaka, ker ne rabiš v bolj blagem podnebju več KW (3,8) kot v zelenem (3,5). Če gledaš pa srednjo vrstico pa ni take razlike. Pa če kupuješ za gretje glej pri Mitsubishijih zunanje enote ki imajo zadaj HZ v tvojem primeru MUZ-LN25VGHZ. To so enote z dodatnim grelcem, ki grejejo tudi pri nižjih temperaturah. Kako velik prostor in kako izoliran pa spoloh misliš greti?

1000
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Ogreval bom sobo 20m2 in sosednjo sobo dobrih 10m2. Klima usmerjena v smeri druge sobe. Ogrevanje bo večinoma s klimo.

Glede micke je treba vedeti da sta na trgu dva modela LN25, eden za -15, drugi za -25 stopinj, zato so tudi drugačne energijske nalepke.

Kar se tiče gretja posode sem si pogledal kako imam to tovarnisko urejeno pri +10 let stari micki…dejansko je tam po tleh lovilne posode samo nek grelni kabel s termostatom, strošek nekih 30€. Se mi zdi da bi lahko to sam uredil?
Če kupim model micke ki ima to vgrajeno pa pride 200€ več.

Sinoči sem pregledal druge forume glede Gree Amber Nordic in je kar nekaj pritožb čez delovanje, menda se pozno vklaplja in izklaplja, zato temperatura v sobi precej niha. Pa tudi čez app je bilo napisanih kar nekaj pritožb.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Micka je mal impotentna. Za kolk kvadratov rabis? Z 1.7kw bos bolj malo ogrel. Kitajka porabi vec, ampak da tudi vec od sebe (ce so podatki pravi).

Če te prav razumem to pomeni, da v prehodnem času micka z 1.7kw manj od sebe (zmore manj), kot pa taista klima v srednje hladnem obdobju, ko naj bi dala 3kw od sebe? A to prav razumem?

Kako je to možno? Sem mislil, da bi bilo ravno obratno.
 
če boš rabil za gretje vzemi gree...tisti kW (hlajenje, gretje) so moč lhajenja oz gretja...to ni priklopna moč, ni poraba štroma, ampak koliko ti povprečno klima da ali "mraza" ali toplote"

gree ima cel kup tuje tehnologije, nekaj svoje, dela za druge....če vzameš gree ja iz vrha lestvice se nimaš kaj bat/sekirat, če vazmeš tam pri dnu potem pa "poki šoldi poka muzika".....
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ogreval bom sobo 20m2 in sosednjo sobo dobrih 10m2. Klima usmerjena v smeri druge sobe. Ogrevanje bo večinoma s klimo.

Glede micke je treba vedeti da sta na trgu dva modela LN25, eden za -15, drugi za -25 stopinj, zato so tudi drugačne energijske nalepke.

Kar se tiče gretja posode sem si pogledal kako imam to tovarnisko urejeno pri +10 let stari micki…dejansko je tam po tleh lovilne posode samo nek grelni kabel s termostatom, strošek nekih 30€. Se mi zdi da bi lahko to sam uredil?
Če kupim model micke ki ima to vgrajeno pa pride 200€ več.

Sinoči sem pregledal druge forume glede Gree Amber Nordic in je kar nekaj pritožb čez delovanje, menda se pozno vklaplja in izklaplja, zato temperatura v sobi precej niha. Pa tudi čez app je bilo napisanih kar nekaj pritožb.
Micko imam že dolga leta za izključno ogrevanje. Imam 2,5 kW model, ki ima na koncu BH in naj bi bil do -20°. Pred leti je bila kak dan res taka temperatura, pa sem imel vseeno toplo. Poraba elektrike me pa v tistem obdobju ni zanimala.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
497
63
Na netu nikjer ne najdem bolj natančnega izračuna kako močno klimo potrebujem, če bi ogreval izključno s klimo. Obstajajo izračuni za hlajenje, ne pa tudi za ogrevanje.
Morda kdo ve kje bi si lahko to izračunal?
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.241
113
Mislim da je nekoc nekje pisalo za micko da za prostore nad 80m² rabis 5kw. S tem si ne mores dosti pomagat, menim pa da 2.5 mica (ki greje 1.7) zadosca kvecjemu za kako mini stanovanje
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Jaz sem v Lj dal na letni ravni bistveno vec za hlajenje kot za gretje.
Za gretje praktično nic zadnjo zimo ko so prisli delilniki. Pa nisem imel manj kot 20/22c(v kopalnici)
Od 1 maja do oktobra je pa klima laufala.
Kaj hocem povedat? Da so potrebe objektov (prostorov) lahko precej različne in da ne mores to reci toliko w/m2.
Ze stanovanje na severni strani potrebuje vec ogrevanja kot na juzni. Hlajenje pa obratno
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Na netu nikjer ne najdem bolj natančnega izračuna kako močno klimo potrebujem, če bi ogreval izključno s klimo. Obstajajo izračuni za hlajenje, ne pa tudi za ogrevanje.
Morda kdo ve kje bi si lahko to izračunal?

Rabiš topolotne izgube teh dveh sob.

Za to kvadraturo bo ta švoh model zadoščal (torej 25 oznaka), ki greje z močjo 3.2 kW.