Kdo naj vzgaja naše otroke?

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
467716-post_slo.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Moja starša v času mojega odraščanja nista imela dosti/dovolj časa zame, s prvim razredom mi je mama nastavla budilko, ki je zvonila vsak dan šole 07.30. Umil, oblekel in pozajtrkoval sem sam, ponavadi kar jogurt in včerajšno žemljo, in se odpravil v šolo oblečen
po navodilih; če imaš kavbojke in črne teniske, lahko zgoraj oblečeš poljubno barvo, tako da v šolo nisem hodil pisan kot papagaj.
Iz šole sem se vrnil okoli 14 ure, ponavadi sem še ostal kako uro pri varstvu, saj je tam ostajala večina sošolcev/sosedov. Domov
sem se odpravil ko sem napravil nalogo in se "odigral", včasih sem se peljal s sosedo ki je prišla po sošolca/soseda, in sma se
peljala tistih 300m. Prišel sem domov, znal sem si naredit hrenovko ali čokolino (kosilo sem imel v šoli) in tako do 17-19 počakal
starše, sestra se je zarad popoldanskega pouka v SŠ vračala še kasneje.
Ko sta prišla domov, je ponavadi bil brzinski pregled domače naloge, in ponavljanje "Spoznavanje narave in družbe", ponavadi
kar med večerjo pred dnevnikom.

Osnovno sem zvozil s pravdobrim, sredno z dobrim, maturo s pravdobrim, faks pa sem (po 6ih letih, ja) napravil s povprečjem 6,6,
ja vem, ni vrhunsko, je pa nareto kljub prelaganju, dopustom, pijančevanju...


In nisem zapadel v droge, pretepe (no stepel se nisem nič manj kot bilokater drugi prvorazrednik), kot omenjeno, starša nista imela
ogromno časa zame, sta mi pa v tistih skupnih delækih prostega časa vcepila neke osnove obnašanja, včasih sem jo tudi dobil okol
kepe, ko sem pozabil se naučit pesmico, ampak po mojih ocenah je blo to 3x premalo, ker sem glihtak zažgal kovinski keson,
razbil vsaj ducat šip v prtličju med fucbalom (med volejom, podajo ali če sem bil golman mi je to uspelo), skoz sem imel podrsane
kolene od rolerjev in rolke, skoz sem bil plavi po rokah in obrazu, ker sem bil vedno med tistimi nerodnimi, da če nas je 100 in
trije padejo po štengah sem bil med temi tremi, brezpogojno.

In dejansko sem si sex razlagal sam sebi preko gledanja top secret kanala ponoči, z dodatkom vkradenega vročega kaja sosedu iz
zgornjega štoka, in tut za prvo punco me je doma blo sram povedat. Število otrok ki jih imam je nula, spolnih bolezni isto, tut qrb sem
nategnil malo, če štejemo da sem mogo plačat pravzaprav 0, tako da...

Ja, imel sem dobro primarno vzgojo v šoli, in če so mene 91 to naučili, jim bo 2012 to tudi moglo uspet.

Imam nečaka (8), za spremembo od staršev ja razvajam z ipadi, ipodi in zadnjo Lego kolekcijo, sam sem imel hude igrače,
in vem koliko to otroku pomeni, avtke in gamboy je po 20ih letih zamenjal ipad, kolo je zamenjal štirikolesnik na bencin itd itd...

Nihče od nas pa niti ne pomisli da mu bilokaj o sexu razlagal, čeprav sem ga zalotil čekirat moj FHM... Ampak tudi jaz sem takrat
gledal mamine revije spodnjega perila in omenjenega vročega kaja soseda.

In nevem kaj bi tem otrokom pomenil makar doktorat o prenosljivih boleznih, sej pa je vsem jasno (makar so 14) da nihče od njih
ni spolno okužen, ker je bilo to za vse prvič, pa tut plodna ni vsaj ona, če ne kar vsi na videju. 2 miljona slovencev nas je,
a res mislite da je prvič prišlo do grupnega pri tako mladih? Danes je doba kamer in fotoaparatov, v tistih časih je punca rekla: "Lažejo" pa je stvar bla rešena.


Zato pa še danes vsako zakokirano koklo v mojem avtu na zadnjih sedežih vsaj slikam če ne ponamem. Jah, vzgoja pa taka.


P.S
Sin bivše tovarišice je ko sem bil v sedmem razredu umrl za overdozo pri 19ih.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
Citat:
Uporabnik msenjur pravi: Problem so preveč zaščitniški starši, k mislijo, da je njihov eden in edini angleček.
To in ne nazadnje tudi spremenjen odnos staršev do šole. Po treh desetletjih dela v šolstvu vam lahko zagotovim, da je tri četrtine vzgoje odvisno od staršev, ostala četrtina pa so vplivi drugje - šola, cesta, družba, okolje...


Pa bullcrap! Pa nevem al samo jaz in moji znanci na to gledamo normalno, al je že cela slovenija fukjena.

Tut sam grem kdaj po nečaka v vrtec, sedaj poredko ker sem službeno popolnoma odsoten, ampak ko grem, logično da je
včasih "down", ga vprašam kaj dogaja, pa pravi da ni tega in tega znal in da je bla tovarišica huda nanj ker se ni česa naučil,
in nikoli ne stopim na njegovo stran, prvo kaj sma rešla že prvi dan šole, je, da pove resnico, katera bo itak prišla na dan,
in če se zlaže da ni njegova krivda, pa je, bo kazen hujša, ponavadi mu sestra odvzame polnilce za vse naprave ki jih ima,
ampak to je poredko. In pol pove, da se mu ni blo pesmice za naučit, ker je pač gledal xy oddajo na popu pol pa je nabijal
freeware špile ki si jih je dol potegnil... In nakoncu le (sam sebi) dopove, da je sam kriv. Solucija: Nauči se pesmico/whatever,
in jo naslednji dan zna.

Je pa res da je včasih kriva vzgojiteljica, ampak sem mu potihem vcepil v glavo, da vzgojiteljica nemore bit tak pametna kot njegova mama in da včasih dela napake, in ji more oprostit; vse se da malemu razložit na pravi način.

Nazadnje mi je po videochatu (drugače žal nemorema komunicirat) povedal, da on ma zdaj novega prijatla s katerim delata isto kot
je v filmu videl (Bully primer problematike), in da bo mogla mama v šolo, ker sta nacotala nekega modela, zarad otroškega spora okoli
avtomobilizma, pa če mu lahko pomagam...

Rekel sem da bom uredil. Nato sem videochatal s seko in sem ji povedal kaj dogaja, da pač terorizirata s sošolcem cel razred in obe paralelki in da sta enega nacotala... Sledila je seveda kazen, in sedaj je mir.

To so faze in te faze je treba prebrodit bolj politično kot pa fizično. Temu fantu je moral zapet pesmico pred celim razredom, kazen pa je sam sebi določil. In vzgajane otroka ni druga kot pa trezno razmišlanje, prefriganost in politika zavita v roza celofan.

In če starši to obvladajo, je dovolj ena ura vzgoje na dan, pa še to ne vsak dan. Ni ga treba pretepat, treba mu je podat psihično kazen katero jakost bo določil sam, ponavadi strožjo kot bi moral; samo za ziher, da nebo spet zajebal.

27 let imam, nimam otrok, pa imam več občutka za vzgojo kot večina meščanskih staršev, na vasi še nekako deluje,
v mestu malo manj, in če pri starših peha, peha tudi v šoli, saj učiteljice so tudi mame, ali ne?
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
malcomX saj si fajn napisal, ampak dokler nimaš otrok in stika z ostalimi starši od sošolcev tvojih otrok dejansko ne moreš vedet kaj se dogaja.

To se je dogajalo preteklo šolsko leto v 5-em razredu OŠ:
Fant je ustrahoval cel razred. Neka sošolka mu ni bila povšeči, ker mu v nekem primeru ni dala prav. Zvlekel jo je na wc in jo prebunkal (imela jerazbito ustnico ter podplutbe). Rekel ji je, da če bo komu povedala, da bodo posledice še hujše. Seveda ni povedala (mami je rekla, da je v šoli padla). so pa to videle punce iz višjih razredov in so povedale njeni mami.
Mama je seveda takoj prišla na oš, do razredničarke, ji povedala kako in kaj je. Klicali so starše od tega fanta v oš, jim po telefonu že povedali za kaj se gre, ampak ti starši so rekli, da tega ne verjamejo in, da njihov sin že ni tak in, da zaradi vsake malenkosti ne bodo prihajali v šolo.
so prišle naslednje govorilne ure in je prišel oče tega fanta. Razredničarka pokliče pedagoginjo, ravnatelja itd. Oče se z vsemi skrega, da je njegov sin že ok, vsi ostali pa kao nimajo pošlihtano v glavi in iščejo krivca za nekaj, kar se ni zgodilo. Med tem časom je ta fant premlatil še 2 sošolki in enega sošolca.
Starši zanikajo, da je karkoli kriv njihov sin.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.399
966
113
Obišči stran
Citat:
Oče se z vsemi skrega, da je njegov sin že ok, vsi ostali pa kao nimajo pošlihtano v glavi in iščejo krivca za nekaj, kar se ni zgodilo. Med tem časom je ta fant premlatil še 2 sošolki in enega sošolca.
Starši zanikajo, da je karkoli kriv njihov sin.

Včasih je tole rešila čisto taprava okol ušes. Sedaj se pa tega ne sme več... Pa neb blo slabo, ampak najprej fotra, ker očitno ta nima v glav vsega poštimanga.....
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Načeloma otroci pridejo v tako inštitucijo saj malo vzgojeni....Če začneš zgodaj se pomoje nimaš nič bati....
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Oče se z vsemi skrega, da je njegov sin že ok, vsi ostali pa kao nimajo pošlihtano v glavi in iščejo krivca za nekaj, kar se ni zgodilo. Med tem časom je ta fant premlatil še 2 sošolki in enega sošolca.
Starši zanikajo, da je karkoli kriv njihov sin.

Včasih je tole rešila čisto taprava okol ušes. Sedaj se pa tega ne sme več... Pa neb blo slabo, ampak najprej fotra, ker očitno ta nima v glav vsega poštimanga.....

Dobro da se pri nas kolikor toliko poznamo, jaz bi šel fotra nabunkat
smile-1.gif
 

Avian

Pripravnik
7. sep 2007
359
0
16
K smo mulci nardil štalo v 4. razredu sm jih od učitelja, smo jih dobil vsi po vrst od učitelja okol ušes ... Če bi doma povedu da sm jih dobu, bi takoj sledilo vprašanje zakaj pa si jih dobu ... ob razlagi bi jih še enkrat od fotra ... No pa sm dons čist normaln in mi nič ne manjka ... vem kaj je narobe in kaj prav.

Kar se pa "sodobne" mularije tiče. Občasno delam z njimi in nekateri bi si prekleto zaslužili ene par zaušnic, ker se ne znajo obnašat. Problem je da vedo za vse svoje pravice, za dolžnosti pa noben tud slišat noče ...

lp Avi

Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Oče se z vsemi skrega, da je njegov sin že ok, vsi ostali pa kao nimajo pošlihtano v glavi in iščejo krivca za nekaj, kar se ni zgodilo. Med tem časom je ta fant premlatil še 2 sošolki in enega sošolca.
Starši zanikajo, da je karkoli kriv njihov sin.

Včasih je tole rešila čisto taprava okol ušes. Sedaj se pa tega ne sme več... Pa neb blo slabo, ampak najprej fotra, ker očitno ta nima v glav vsega poštimanga.....
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.810
113
Problem vzgoje/nevzgoje izhaja iz samih staršev. In vedno ko naletiš na problematičnega otroka moraš samo starše pogeldat, pa ti ej takoj jasno za kaj se gre.

Starši so osnova, če je otrok v nekih razumnih okvirih, ga potem že v vrtcu, šoli vodijo naprej po nekih načelih.

Moje videnje.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Se strinajm, da starši vzgajamo otroke v prvi vrsti. Ampak...
Tista slikica ima konkreten point. V moji mladosti mojim staršem na kraj pameti ni padlo da bi se kregali zakaj imam slabe ocene. To je bil znak za "code red", mulc ma house arest dokler se ocene ne popravijo...
Danes se grozi učiteljem. Konkretno. Imam dva šoloobvezna mulca, tretji se približuje vstopu v hram učenosti. Sem predstavnik v svetu staršev. In mi je eden izmed staršev sprožil afero, ker učiteljica, pazi to, ni razdelila vprašanj pred kontrolko oz. spraševanjem kot je to storila razredničarka v paralelki ampak je samo definirala snov in vire. In je izsilila RS razreda, nakar je imela idejo o obračunavanju z razredničarko. Dva meseca kasnejo zopet na isto foro; za nalogo je bila izdelava plakata s poljubno temo, naslednji dan zagovor naloge oz. ustni nastop. To je pa nepojmljivo, kako lahko to zahteva...
Ravnateljica zaloti mulca pri preprodaji piratk in pokliče policijo... Starši, pazi to, grozijo s tožbo zaradi skrunitve dobrega imena in krive obtožbe...

Tako da je, mi sami vzgajamo otroke in prenašamo lastne vzorce obnašanja (frustracije, nezadovoljstvo in vse ostalo) na otroke, ki kot gobe vsrkujejo te informacije in jih smatrajo za edine pravilne...
Samo vprašajte se, ko boste zalotili otroka-najstnika kako poseda po kafanah... Le kje je dobil zgled... Da morda vi sami ne posedate po kafanah...
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@Roberto: hvala, ker si razumel in potrdil to, kar sem želel povedati s sliko "ki pove več kakor 100 besed"

Sam se sicer nikoli nisem podrejal, ali se ustrašil groženj staršev, čeprav resnici na ljubo jih nisem bil deležen prav veliko, mlajši kolegi in predvsem kolegice pa so kar nekajkrat prišle v zbornico šokirane in blede ...

V šoli, kjer sem učil skoraj tri desetletja, smo doživeli tudi "novinarski tsu-nami", situacija, ko te ožigosajo in se ne moreš niti najmanj obraniti je eno kolegic skoraj (dobesedno) spravila v grob. Kako je takšna sprega novinarka-starši, ki je v popolnosti zmagala v dialogu s profesorji vplivala na kasnejši odnos tako v šoli, kakor tudi kasneje v življenju (kar se Janezek nauči...avtoritete se da sesuvat ) večjega števila dijakov, ki so to spremljali, pa mi verjetno ni treba posebej pisati.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Tudi to je res. Se nam je onidan ravnateljica pridušala... Pač gospa ni od včeraj, ima nekaj kilometrine ravnateljstva za sabo...
Žalostno je tudi dejstvo, da se problematični starši problematičnih otrok (ta povezava je neizpodbitna) ne odzivajo na vabila za RS, sestanke, pogovore. Večine ni v celem letu niti enkrat v šolo na spregled!
Da ne govorim o tem, kako starši otrok, ki so na hitro in na sumljiv način prišli do premoženja dajejo jasen signal preko otrok kako so večvredni... Te je otrok že vprašal (ali še huje se je starš pohvalil) da to pa res ni nič da so za cujnce/uggice zapravili 300 EUR v kosu? Da je mula pri enajstih oblečena kot da bi spraznila polovico Emporiuma? In hkrati zaničuje vse tiste okoli sebe, ki niso oblečeni v brende in jim predstavlja 300 EUR celoten mesečni proračun za hrano?
Pa ko ti, po drugi strani lokalni župnik, izvaja diktaturo... Ko pogojuje oz. se vtika v urnike pouka, zato da bo lahko izvajal verouk takrat ko se njemu vzdigne. Ko otroci iz dna srca sovražijo verouk, ker zahteva več kot v šoli? Ker zahteva zdravniška opravičila in opravičila staršev hkrati, če otrok zboli? A si ti imel take izkušnje? Jaz se spomnim, da smo se imeli lepo, zabavali, učna snov je prišla kar zraven...

Ah ja, brez veze.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.018
5.727
113
blizu močvirne prestolnice
Ma ja povsod so problemi, ja včasih je bilo sproščeno pa vseeno si nisi upal kaj reči čez tovarišico ali župnika. Še nekaj misliš da je pri verouku kaj drugače? Otroci ne spoštujejo župnika, nič ne sme Bog ne daj da bi kakšnega okol kepe, če pa povzdigne glas pa ga starši nahrulijo. Glede snovi se tudi strinjam, za verouk ne rabijo delovnih zvezkov!
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.640
6.493
113
Sem precej na strani učiteljev in reda v šolah. Ne bom pa dovolil, da mi nekdo tepe otroka, še posebej kakšen župnik ne! Mulca lahko nagonim jaz sam doma, seveda, če ga je potrebno.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.640
6.493
113
Z lahkoto učitelj ali župnik zahteva, da otroke ki motijo pouk odstranijo iz učilnice! In dokler starši svojega smrkavca ne zrihtajo, ga sam ne bi gledal v svoji učilnici! AMEN
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.640
6.493
113
Ne bluzi no! Kaj ne smejo? Če sem jaz učitelj in da mi nek mulec moti pouk in dela štalo, ga vržem ven tisti moment! Naj potem pridejo starši z odvetnikom. Malo morgen. Kje pa piše, da mora učitelj vse to sranje trpeti? Kdo pa je dolžan, da skrbi, da je na šoli red?