Kdo naj vzgaja naše otroke?

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
V podforumu Bitka med spoloma se je v eni temi ravilo zanimivo prepričanje, da je šola tista, ki naj vzgaja otroke (povzemam uporabnika:

Citat:
Uporabnik NekdoK pravi:
Kako ste pametni, kot da imajo starši danes čas biti vse dni z otroki in jih poučevati o vsem; ravno zato ker to ne gre imamo šole in te niso samo za izobraževanje, ampak tudi vzgojo; temu se reče deljenja dela, obveznosti in odgovornosti v družbi, ne moremo vsi početi vse.

Ko starša delata po cele dneve, da ima otrok lahko hrano na mizi in plačujeta davke, da sploh imamo šole, kjer otroci preživijo večino časa, bi od njih tudi pričakoval, da jih poučujejo o spolni vzgoji, predvsem zato ker imajo tudi vse te otroke na kupu, kjer lahko pride do spolnih odnosov. Takšna je pač naša trenutna družba, tistih nekaj ur, ki jih starša preživita z otroki pač ne zadostuje za popolno vzgojo.

Ker je moderastorka temo tam zaklenila, odpiram tukaj novo temo.

Jaz menim, da smo v prvi vrsti odgovorni za vzgojo in početje svojih otrok starši sami.

Predvsem pa se ne gre toliko za kvantiteto časa, ki ga starši preživimo s svojimi otroci kot za kvaliteto...(replika uporabnikoma MalcomX in NekdoK, ki navajata, da enostavno starši danes nimajo časa, da bi vzgajali svoje otroke).

A naj bo potem šola, fakulteta, država odgovorna za vse bedarije, ki jih otroci ušpičijo, ker bo prišel pač oče od fanta v šolo z odvetnikom, ki bo učitelju/ravnatelju rekel, da ga bo tožil, ker ni pravilno vzgojil njegovega otroka, ki je zdaj zaradi traum postal narkoman....
Kdo je primarno odgovoren za mladoletne/šoloobvezne otroke za njihova dejanja??

mislim, pa kaj si mečete pesek v oči??


Aja pa predlagam da si ogledate na youtube posnetek predavanja od dr. Vesne Vuk Godina - traja resda 2 uri, ampak vam pa ne bo žal. Spodaj je link.

Prijazna Vzgoja - resen problem
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.606
255
113
jest tud mislim, da so starši v prvi vrsti. Je pa res, da so otroci čedalje dlje v šolah in čedalje manj s starši - šihti trajajo do 17h, včasih je bila večina staršev doma do 15-15.30...
V šoli jim pa tud morjo dat prave smernice. In mogl bi se dogovoriti s starši, katerega se lahko okol ušeš, če kej zajeb.e. Če bo mojga turšica okol ušeš, ker bo nagajal in ne bo ubogal opozoril, ne bom nič kompliciral in z odvetniki hodil v šolo.

Problem so preveč zaščitniški starši, k mislijo, da je njihov eden in edini angleček.
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
jest tud mislim, da so starši v prvi vrsti. Je pa res, da so otroci čedalje dlje v šolah in čedalje manj s starši - šihti trajajo do 17h, včasih je bila večina staršev doma do 15-15.30...
V šoli jim pa tud morjo dat prave smernice. In mogl bi se dogovoriti s starši, katerega se lahko okol ušeš, če kej zajeb.e. Če bo mojga turšica okol ušeš, ker bo nagajal in ne bo ubogal opozoril, ne bom nič kompliciral in z odvetniki hodil v šolo.

Problem so preveč zaščitniški starši, k mislijo, da je njihov eden in edini angleček.

se strinjam...

ampak okol ušes pa ne smejo tudi če jim ti daš dovoljenje....otrokove pravice, pa te oslarije. kje pa so strarševske pravice....zdaj, če bo sprejet družinski zakonik, ne boš smel otrok po riti, ali pa eno vzgojno (ne me narobe razumet - ne podpiram nasilja ali kakršnegakoli izživljanja)....

zato mislim da ta družinski zakonik ne sme bit sprejet
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !
 

Mr_Orange

Pripravnik
15. avg 2007
723
3
18
48
Murgle
Se s tabo skoraj v celoti strinjam. Osnovo morajo dat starši in nihče drug!

Šola lahko tudi vzgaja otroka ampak to je lahko samo nadgradnja tega kar bi otroci v prvi vrsti dobili od staršev. Na žalost pa je dandanašnji en kar lep % staršev en epic fail (od prezaščitniških, do prepotentnih, do zapitih, do nasilnežev, do permisivnežev...)
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !

Vrtec in šola igrata veliko vlogo tudi pri vzgoji otroka, konc koncev gre za vzgojno-izobraževalne zavode. Tam se naučiš določenih veščin, ki se jih doma ne moreš oz. težje - timsko delo, pomoč sočloveku, delovne navade, zagovarjanje skupnih interesov, enakopravnost, strpnost.... Sploh v zgodnji mladosti je razred v katerem si, zelo povezana skupnost, v kateri si najdemo najboljše prijatelje, prve simpatije, ipd. in nekako ta skupina funkcionira kot tvoja druga družina. Sicer je pa tudi ogromno družin, kjer starši ne opravljajo svoje naloge tako kot bi jo morali in še dobro, da imajo otroci nek backup v šolskem sistemu.
Starši ti lahko razložijo kaj je prav in kaj ne, v šoli pa lahko to tudi udejanjaš ali celo popraviš.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.502
9.203
113
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !
+1
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.018
5.727
113
blizu močvirne prestolnice
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !

Vrtec in šola igrata veliko vlogo tudi pri vzgoji otroka, konc koncev gre za vzgojno-izobraževalne zavode. Tam se naučiš določenih veščin, ki se jih doma ne moreš oz. težje - timsko delo, pomoč sočloveku, delovne navade, zagovarjanje skupnih interesov, enakopravnost, strpnost.... Sploh v zgodnji mladosti je razred v katerem si, zelo povezana skupnost, v kateri si najdemo najboljše prijatelje, prve simpatije, ipd. in nekako ta skupina funkcionira kot tvoja druga družina. Sicer je pa tudi ogromno družin, kjer starši ne opravljajo svoje naloge tako kot bi jo morali in še dobro, da imajo otroci nek backup v šolskem sistemu.
Starši ti lahko razložijo kaj je prav in kaj ne, v šoli pa lahko to tudi udejanjaš ali celo popraviš.


Se strinjam, samo strpnost naj ne bi bila samo z ene strani, tist otrok kater ne bo oziroma ga starši nočejo naučiti govoriti slovensko vsekakor ne bo sprejet! Prav tako je vzgoja pri vas velik problem, že navsezgodaj tumpajo kletvice, v glavnem vas je večina nevzgojenih predvsem zaradi staršev oh naš pa ne! Vikanje veste kaj je to?
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !

Vrtec in šola igrata veliko vlogo tudi pri vzgoji otroka, konc koncev gre za vzgojno-izobraževalne zavode. Tam se naučiš določenih veščin, ki se jih doma ne moreš oz. težje - timsko delo, pomoč sočloveku, delovne navade, zagovarjanje skupnih interesov, enakopravnost, strpnost.... Sploh v zgodnji mladosti je razred v katerem si, zelo povezana skupnost, v kateri si najdemo najboljše prijatelje, prve simpatije, ipd. in nekako ta skupina funkcionira kot tvoja druga družina. Sicer je pa tudi ogromno družin, kjer starši ne opravljajo svoje naloge tako kot bi jo morali in še dobro, da imajo otroci nek backup v šolskem sistemu.
Starši ti lahko razložijo kaj je prav in kaj ne, v šoli pa lahko to tudi udejanjaš ali celo popraviš.


Se strinjam, samo strpnost naj ne bi bila samo z ene strani, tist otrok kater ne bo oziroma ga starši nočejo naučiti govoriti slovensko vsekakor ne bo sprejet! Prav tako je vzgoja pri vas velik problem, že navsezgodaj tumpajo kletvice, v glavnem vas je večina nevzgojenih predvsem zaradi staršev oh naš pa ne! Vikanje veste kaj je to?

Točno tako 8888.

@Bitch_inside, že, da je šola vzgojno-izobraževalna ustanova. Jaz samo trdim, da so v prvi vrsti za (ne)vzgojene otroke odgovorni starši sami, ne pa šola! Šola igra v življenju vsakega otroka veliko vlogo (to, kar si zgoraj opisala), vendar morajo največjo vlogo kar se vzgoje tiče, odigrati starši.
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !
+1
+1
Kdor misli, da ni sposoben vzgajati LASTNIH otrok, naj jih raje nima. Bolje abortus, kot kasnejše težave, zaradi katerih trpijo tako starši in otrok kot tudi vsa okolica. Otroke lahko naštepa skoraj vsakdo, odgovornosti za vzgojo pa ne bi prevzeli. To ni igrača. Že pri psu lahko zayebeš vzgojo, pri otroku pa so posledice še toliko hujše.
@bitch: vrtci se imenujejo vzgojno varstveni zavod (vsaj včasih so se), v šoli pa naj bi otroci pridobivali znanje.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ksz


evo dva resnična dogodka:
1.
otrok se v šoli pretepa in ne zna lepo igrat/sodelovat z drugimi. Drugi otroci redno tožijo učutelju, da je un spet nekaj ušpičil/udaril drugega in podobno.
Učitelj se trudi na vse pretege tega otroka vzgojit, mu dopovedat, da ne dela prov itd... S tem učitelj pokuri pol svoje enrgije in časa samo za tega otroka. Kaj pa ostalih 10+?? Kaj so ostali tukaj krivi, da so prikrajšani za novo znanje, miren pouk in prijatelsko igro??
Pride starš od problematičnega otroka v šolo na razgovor, da z otrok nekaj ni vredu... In začne, da doma je vse vredu. Potem pa nadaljuje, da bo babo poslau nekam, da je [censored]... otrok pa zraven sedi in posluša.
Drugič pride mama in pove, da doma tko več ne gre, da bo menda kr šla. Še pove par cvetk okol vzgoje otroka.

2.
Otrok drka učitelja in se ne da umirit. Spet greta energija in čas učitelja, ter najebejo ga še vsi ostali.
Pride mama na razgovor in pravi, da to ni nič narobe. Mu je pač mal dolgčas in bi rad malo popestril pouk. Nato brez slabe vesti podpiše ukor.

Malo razmislite sedaj, kdo je odgovoren, da otrok zna 2+2 in kdo da se zna lepo obnašat.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
To da otroke vzgajajo predvsem starši je imo mit. Kdo pa vzgaja starše. Tudi preko staršev se prenašajo vplivi okolja na otroke. Po mojem je vpliv samih staršev manjši kot skupni vpliv okolja.

en video na razliko med slovensko in srbsko vzgojo:


Zoran Milivojeviæ o Slovencih
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Citat:
Uporabnik Dante pravi:
To da otroke vzgajajo predvsem starši je imo mit.

bonk.gif

Sem pa svoje že povedal, v tisti temi, ki se ja kar naenkrat zaklenila. Primerjava s cigani je bila sploh lepa cvetka
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Dante pravi:
To da otroke vzgajajo predvsem starši je imo mit. Kdo pa vzgaja starše. Tudi preko staršev se prenašajo vplivi okolja na otroke. Po mojem je vpliv samih staršev manjši kot skupni vpliv okolja.

en video na razliko med slovensko in srbsko vzgojo:


Zoran Milivojeviæ o Slovencih [/quote

Kje ti živiš v oblakih
confused-1.gif


Starši so tisti ki otroku dajo osnovo za življenje, šola ga lahko samo dodatno "izpili". Če boš ti vzgojil kretena, ga nobena šola nemore napraviti normalnega.

Sicer pa je tako, 1/3 je dednost, 1/3 je vzgoja, 1/3 je pa okolje.

In če bi prebral katerokoli malo bolj resno knjigo glede tega, bi videl da povsod piše - ZA VZGOJO OTROKA SO ODGOVORNI STARŠI IN NIHČE DRUG !!!
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
Se posipam s pepelom za prvi stavek.
redface-1.gif


Bolj gre za vprašanje kako so se starši sposobni upreti vplivu okolja???

Se pa strinjam da osnova prihaja od staršev.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
No to je že drugače.
wink-1.gif
Okolje sigurno vpljiva na otroke, defintivno sem pa mnenja, da z dobro vzgojo oz. primerno lahko "premagaš" tudi okolje.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik msenjur pravi: Problem so preveč zaščitniški starši, k mislijo, da je njihov eden in edini angleček.
To in ne nazadnje tudi spremenjen odnos staršev do šole. Po treh desetletjih dela v šolstvu vam lahko zagotovim, da je tri četrtine vzgoje odvisno od staršev, ostala četrtina pa so vplivi drugje - šola, cesta, družba, okolje...
Pred leti je po zbornicah zaokrožila ta risba:

odnos.jpg


Prevod najbrž ni potreben, pa vseeno: kakšne ocene pa so to ?!!
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Ta nekdoK je mal neumen za moje pojme.

Otroka vzgajajo starši in nihče drug. Starš je tisti ki ga mora naučiti kaj je prav in kaj narobe, v šoli so pa zato da ga naučijo koliko je 2 + 2 !

Vrtec in šola igrata veliko vlogo tudi pri vzgoji otroka, konc koncev gre za vzgojno-izobraževalne zavode. Tam se naučiš določenih veščin, ki se jih doma ne moreš oz. težje - timsko delo, pomoč sočloveku, delovne navade, zagovarjanje skupnih interesov, enakopravnost, strpnost.... Sploh v zgodnji mladosti je razred v katerem si, zelo povezana skupnost, v kateri si najdemo najboljše prijatelje, prve simpatije, ipd. in nekako ta skupina funkcionira kot tvoja druga družina. Sicer je pa tudi ogromno družin, kjer starši ne opravljajo svoje naloge tako kot bi jo morali in še dobro, da imajo otroci nek backup v šolskem sistemu.
Starši ti lahko razložijo kaj je prav in kaj ne, v šoli pa lahko to tudi udejanjaš ali celo popraviš.


Se strinjam, samo strpnost naj ne bi bila samo z ene strani, tist otrok kater ne bo oziroma ga starši nočejo naučiti govoriti slovensko vsekakor ne bo sprejet! Prav tako je vzgoja pri vas velik problem, že navsezgodaj tumpajo kletvice, v glavnem vas je večina nevzgojenih predvsem zaradi staršev oh naš pa ne! Vikanje veste kaj je to?
Slovensko govorim bolje kot ti, bosankso seveda tudi, moji posti niso nacionalistično obarvani pa ne verjamem v neka pravljična bitja tko da se raje vprašaj kaj je šlo narobe pri tvoji vzgoji.
stupid-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
941
113
Emona / Carnium
KSZ
Vzgoje ne moremo "obesiti" zgolj na inštitucijo, čeprav je zelo pomemben dejavnik pri razvoju otroka. Lahko pa smo precej bolj vpeti v življenje in razvoj otroka znotraj vrtca ali šole. Se pravi, redni pogovori z učitelji, vzgojitelji in pogovori (kolikor je pač otrok pripravljen povedati) z otrokom o njegovem življenju v šoli...
Dejstvo je, da nekaterim staršem vrtec in šola lahko precej pomagata pri vzgoji in usmerjanju otroka. Nekaterim pač manj, ker več naredijo sami oz. se več ukvarjajo z vprašanjem vzgoje in iščejo odgovore na izzive vzgajanja.

Zadnjič sem se želel prijaviti na termin za govorilno uro, in sem bil precej presenečen, ko je vzgojiteljica dejala, da ni potrebe, ker se dete povsem normalno obnaša in razvija. Češ, da ni nobenih posebnosti. Moj komentar je bil, da tudi z najine strani ni nobenih posebnosti, da pa bi se želela enostavno pogovoriti o otroku in dejavnostih, ki ga (ne)zanimajo, o njegovem (ne)sodelovanju pri določenih zadevah itd. Pač, da naju zanima njen pogled.
Meni se zdi pomembno, da starši ohranjamo stik in dobre odnose z vzgojitelji oz. učitelji. Tudi zato, da njih spoznamo in lažje razumemo, ker konec koncev, so le ljudje.

V osnovi pa velja, da smo starši tisti, ki otroka vzgajamo in mu oblikujemo značaj. Pri tem ne smemo pozabiti, da otroci veliko bolje posnemajo, kot poslušajo.