Kdaj se uporablja meglenke!

kajn

Guru
5. okt 2007
2.484
1.264
113
Iskajoč brata
zadnje še nekako prenesem

Najhujše zame so prednje meglenke ponoči, ko pada dež... Folk ne zastopi, da meglenke svetijo v tla in imajo ful krratek snop. NIč ne pomagajo, če je vidljivost relativno OK. Če je pa mokra cesta, pa oslepijo na polno......
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Ni drugega predpisa. Tudi pri nas je podobno.
Zadnje meglenke bi bilo treba prepovedati, saj se v vsaj 80% primerih uporabljajo napačno.

Glede zadnjih je v AT predpis enak, kot v SLO. V AT pa imaš lahko sprednje prižgane vedno brez izjeme (tudi če nimaš prižganih zasenčenih, morajo pa v tej kombinaciji svetiti zadnje luči). Ni torej potrebna slaba vidljivost. ÖAMTC pravi:

Nebelscheinwerfer:
  • bei Tag und guter Sicht (alleine oder gemeinsam mit Abblendlicht)
  • bei Sichtbehinderungen durch Regen, Schneefall, Nebel und dergleichen - wie etwa Dunkelheit und Dämmerung. Mit oder ohne Abblendlicht, jedenfalls aber mit "Rundumbeleuchtung".
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.546
9.229
113
To, da je nekje na svetu nek zakonski predpis, še ne pomeni, da je stvar pametna. V določenih okoliščinah dejansko lahko v dežju prednje meglenke konkretno zaslepijo nasproti vozečega.
Jaz se enostavno tega držim. Če avtomobila (luči) spredaj ne vidim na normalni varnostni razdalji, zmanjšam hitrost in vključim meglenke, da sem viden. Ko spredaj spet vidim vozilo (luči) normalno, jih izključim. Včasih se tako zgodilo, da preklopim že po parih sekundah nazaj.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Generik in luciano

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
zaseka, se ti kdaj vprašaš o efektivnosti svojih dejanj? ti resno misliš da bo tisti z vklopljenimi meglenkami zaradi tvojega blendanja rekel "saj res, meglenke imam vklopljene, jih bom takoj izklopil. hvala ti zaseka, da si me opozoril, ko bi vsaj bilo več takih kot si ti na cesti". ali pa ga boš le razpizdil, meglenke pa bodo ostale vklopljene?
Vseeno opozarjam, da je blendanje veliko bolj civilizirano od hupanja.

To zmoti še 100 ljudi, ki zraven hupajočega živijo. Pa narod kljub temu hupa ves čas in za vsak drek. Blendati pa pravzaprav sploh nihče ne zna - pa je bolj enostavno kot pa spustiti volan in kresniti po njem za hupanje...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.507
9.233
113
problem megle so dnevne luči, ki zadaj itak ne svetijo in je potrebno ročno prižgat luči in potem še meglenke...zatovo 80% voznikov tega ne zna. več.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
O ja hupam tudi, samo ocitno ste soncki preobcutljivi in vas vse razžali. Vidim, da je v slo hupanje sploh problem, ker nihce noce uzaliti nikogar neposredno in ste kot picke s pasivno agresijo. Izkusnje iz vseh sfer zivljenja v sloveniji.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.339
959
113
Bi kdo prilepil kaj piše v zakonu in morda naredil povzetek?

Morda pa se koga od nas prime in jih bomo potem pravilno znali uporabljat... :fredi:
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.027
5.232
113
problem megle so dnevne luči, ki zadaj itak ne svetijo in je potrebno ročno prižgat luči in potem še meglenke...zatovo 80% voznikov tega ne zna. več.

Ne biti dramatičen. Večina koncesijskih prometnih policajev ne vidi več avta pred seboj, če v oblačnem vremenu z vidljivostjo 300m+ ne sveti par rdečih ledic zadaj. Še vedno pa vidijo dovolj dobro da začnejo podivjano blendati. Bonus točke za dashcam na steklu.

Od teh nevidih voznikov sem do sedaj samo na dva naletel. Nekega italjana, kateri je vozil 20km/h v nalivu brez luči in neko ženico, katera je v Razdrtem (kjer je bil tisti hud verižni karambol) vozila brez luči pri vidljivosti 10-15 metrov maksimalno.

Vsekakor pa je to slabše od žabarjev, kateri svetijo z zadnjo luč za meglo na svojih suvih... na rdeči luči semaforja ali v zastoju.

Nobelova nagrada pa gre tistemu kateri si je izmislil dve zadnji luči za meglo. Pa ugibaj ali majster pred teboj bremza na polno.
 

Morgoth

Majstr
27. sep 2018
752
870
93

Priponke

  • has-front-fog.jpg
    has-front-fog.jpg
    55,7 KB · Ogledi: 183