Kdaj se uporablja meglenke!

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Tole pravi zakon!

Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 m ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).


Toliko, da vam tricetrt voznikom s skisanimi mozgani od covida malo pomagam, ker zadnji teden svetite kot bozicna drevesa po cesti. Pol mu pa prizges dolge in je ves zivcen. Tolk ponosni na te fuknje.ne meglenke. Malo vec zmigavcev uporabljajte, ce imate radi lucke. Ne vem zakaj so zmigavci tolk osovrazeni, da jih nihce ne vklaplja.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
Tole pravi zakon!

Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 m ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).


Toliko, da vam tricetrt voznikom s skisanimi mozgani od covida malo pomagam, ker zadnji teden svetite kot bozicna drevesa po cesti. Pol mu pa prizges dolge in je ves zivcen. Tolk ponosni na te fuknje.ne meglenke. Malo vec zmigavcev uporabljajte, ce imate radi lucke. Ne vem zakaj so zmigavci tolk osovrazeni, da jih nihce ne vklaplja.
malo se ti ahči, ko blendaš nasproti vozečim. meglenke pri nekaterih tipih služijo tudi kot dnevne luči in zato morda blendaš neupravičeno.
smerokazov se pa ne uporablja, ker voznik itak ve kam mora zavit, ne želi pa ostalim v prometu izdat njegove osebne poti (mikrologacije). :)
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Tole pravi zakon!

Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 m ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).


Toliko, da vam tricetrt voznikom s skisanimi mozgani od covida malo pomagam, ker zadnji teden svetite kot bozicna drevesa po cesti. Pol mu pa prizges dolge in je ves zivcen. Tolk ponosni na te fuknje.ne meglenke. Malo vec zmigavcev uporabljajte, ce imate radi lucke. Ne vem zakaj so zmigavci tolk osovrazeni, da jih nihce ne vklaplja.
Tudi tole pravi zakon:
70. člen

(zvočni in svetlobni opozorilni znaki)

(1) Zvočne in svetlobne opozorilne znake sme voznik uporabiti le, kadar je ogrožen on sam ali kdo drug in pri prehitevanju zunaj naselja. [...] Pri dajanju svetlobnih opozorilnih znakov mora voznik paziti, da ne zaslepi drugega voznika.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
zaseka, se ti kdaj vprašaš o efektivnosti svojih dejanj? ti resno misliš da bo tisti z vklopljenimi meglenkami zaradi tvojega blendanja rekel "saj res, meglenke imam vklopljene, jih bom takoj izklopil. hvala ti zaseka, da si me opozoril, ko bi vsaj bilo več takih kot si ti na cesti". ali pa ga boš le razpizdil, meglenke pa bodo ostale vklopljene?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe
I

Izbrisan uporabnik 474

Mene še sprednje meglenke pri nobenem nasproti vozečem avtomobilu niso motile, saj svetijo precej navzdol in na stran. Torej te pravilne meglenke (in ne Spar/AliExpress nachbau) nikoli ne morejo zaslepiti. Druga pesem so zadnje meglenke. Jaz jih vklopim podnevi ob močnem dežju, kjer je za mano megleni prš ali ob res gosti megli. Jih izklopim takoj, ko vidim, da se mi od zadaj približuje avto in vidim, da me je opazil. Ponoči jih nimam nikoli prižganih. Sprednjih meglenk pa sploh nimam...
 

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
428
236
43
Mene še sprednje meglenke pri nobenem nasproti vozečem avtomobilu niso motile, saj svetijo precej navzdol in na stran. Torej te pravilne meglenke (in ne Spar/AliExpress nachbau) nikoli ne morejo zaslepiti. Druga pesem so zadnje meglenke. Jaz jih vklopim podnevi ob močnem dežju, kjer je za mano megleni prš ali ob res gosti megli. Jih izklopim takoj, ko vidim, da se mi od zadaj približuje avto in vidim, da me je opazil. Ponoči jih nimam nikoli prižganih. Sprednjih meglenk pa sploh nimam...
Tko se dela!:aplauz::aplauz::aplauz::zmaga::zmaga::zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Tko se dela!:aplauz::aplauz::aplauz::zmaga::zmaga::zmaga:
Pa je v Italiji ali Avstriji kakšen drugačen predpis? Jaz opažam, da imajo I ali A tablice prižgane meglenke zadaj že v močenjšem dežju na avtocesti, ko jih še naši vozniki ne prižigajo? Pa recimo da naši meglenkarji kar vedo, da imajo prižgane. Večinoma jih ugasnejo, če jim malo pomagaš s svojimi dolgimi lučmi...

Jernej
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Pa je v Italiji ali Avstriji kakšen drugačen predpis? Jaz opažam, da imajo I ali A tablice prižgane meglenke zadaj že v močenjšem dežju na avtocesti, ko jih še naši vozniki ne prižigajo? Pa recimo da naši meglenkarji kar vedo, da imajo prižgane. Večinoma jih ugasnejo, če jim malo pomagaš s svojimi dolgimi lučmi...

Jernej

Ni drugega predpisa. Tudi pri nas je podobno.
Zadnje meglenke bi bilo treba prepovedati, saj se v vsaj 80% primerih uporabljajo napačno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sass

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Zadnje meglenke so po temi v dežju hudo tečne. V normalnih situacijah za meglenke pa te lahko spomnijo, da brez pravega razloga rineš v rit onemu spredaj. Nič prej ne prideš in težko ga boš nategnil, tudi če imaš taka nagnjenja.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.315
2.411
113
še v SLO - ampak komaj
Mene še sprednje meglenke pri nobenem nasproti vozečem avtomobilu niso motile, saj svetijo precej navzdol in na stran. Torej te pravilne meglenke (in ne Spar/AliExpress nachbau) nikoli ne morejo zaslepiti. Druga pesem so zadnje meglenke. Jaz jih vklopim podnevi ob močnem dežju, kjer je za mano megleni prš ali ob res gosti megli. Jih izklopim takoj, ko vidim, da se mi od zadaj približuje avto in vidim, da me je opazil. Ponoči jih nimam nikoli prižganih. Sprednjih meglenk pa sploh nimam...

Upam, da sem tisto “ponoči nikoli prižganih” narobe razumel in da imaš tudi ponoči, ob močnem dežju ali megli, zadnjo meglenko prižgano.

Bi pa tudi jaz onim, ki v mestu ob megli in dežju prižgejo zadnjo meglenko, najraje popipal vse zihrunge v avtu. One v glavi jim je očitno že zdavnaj skurilo …

edit: ob dežju sprednje tudi motijo (povečano bleščanje) - a bistveno manj kot po nepotrebnem prižgana zadnja
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne, nimam. Ponoči tudi ob močni megli ali močnem dežju/prš so zadnje luči dovolj močne, da se vidijo daleč naprej tudi ob močno zmanjšani vidljivosti. Še nisem naletel na tako slabe pogoje, da nebi videl avtomobila pred seboj daleč naprej.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.673
1.018
113
Jaz prižgem zadnjo tudi ponoči. Jo pa podnevi in ponoči ugasnem takoj, ko kdo pride za mano in sem 100%, da me vidi. Bi si pa želel enake uvidevnosti s strani 'italijanov', pa žal tu tudi blendanje ne pomaga.

Enako s 4 smerniki ob nevarnosti.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.235
2.075
113
SV SLO
Zadnje meglenke so po temi v dežju hudo tečne. V normalnih situacijah za meglenke pa te lahko spomnijo, da brez pravega razloga rineš v rit onemu spredaj. Nič prej ne prideš in težko ga boš nategnil, tudi če imaš taka nagnjenja.
jaz prednje in zadnje meglenke uporabljam aktivno. To pomeni, da jih prižigam ko proti meni ne vozi nobeno vozilo in ko ni za mano nobenega. Ugašam pa takoj, ko proti meni vozi vozilo ali pa za mano na taki razdalji, da sem siguren, da me je videl. No zadnje meglenke na navadnih cestah in v naselju načeloma ne uporabljam. Zadnja meglenka pride prav recimo ob močnem dežju pri vožnji na avtocesti, ko je vidljivost enaka ničli. Ponoči in v dežju pa so meglenke itak odveč, ker se vse skupaj samo še bolj blešči,
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in Pepe

sad

Guru
24. avg 2007
20.546
9.229
113
Ni drugega predpisa. Tudi pri nas je podobno.
Zadnje meglenke bi bilo treba prepovedati, saj se v vsaj 80% primerih uporabljajo napačno.
Itak. Da bomo še kakšno Razdrto izpred nekaj let dobili.
Tipično balkansko: namesto, da bi debilmeglenkarje kaznovali, se nekaj kar v celoti prepove, čeprav je v pravih okoliščinah življensko pomembno lahko.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Ja seveda vsi akterji na forumu izklapljate meglenke. Zal prevec prevozim, da bi me nategnili in verjel. Meglenke se uporablja na kratko kot dolge luci. Izklopiti moras tudi sprednje ko srecas vozilo nasproti in omejitev za vklopljene meglenke je 50kmh! Tako, da...

Od jutri vozim z dolgimi povsod kjer mi pase, ker se tako dobro pocutim in bom dobro viden. Jebesemizaostale. Press.
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.688
836
113
Ja seveda vsi akterji na forumu izklapljate meglenke. Zal prevec prevozim, da bi me nategnili in verjel. Meglenke se uporablja na kratko kot dolge luci. Izklopiti moras tudi sprednje ko srecas vozilo nasproti in omejitev za vklopljene meglenke je 50kmh! Tako, da...

Od jutri vozim z dolgimi povsod kjer mi pase, ker se tako dobro pocutim in bom dobro viden. Jebesemizaostale. Press.
.....glede vkalplanja meglenk na kratko prvič slišim,......in glede na to, da kot praviš dosti voziš, me čudi da nisi nikoli vozil po megli , kjer ne vidš 5m pred sabo in tam so meglenke (sprednje in zadnje) več kot dobrodošle.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Pepe