Katero toplotno črpalko

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ne nabijaj! Kurilc v izračunu samo doda dodatne kWh/MWh in še bolj prevesi k TČ.

Nič nisi konkretnega povedal zakaj na neizolirano hišo ne gre TČ.
Koga ti želiš pravzaprav prepričat? Vsak zase naredi računico, pač napiši decu tvoje račune, odločil se bo pač sam. Vse zgoraj našteto, od kurilca do drv ima skozi celotno krivuljo izkoristek znan, sodobne naprave ga imajo krepko preko 90%. Tok kolikor imaš toplotnih izgub, tolk + ostanek do 100% mora pridelat ogrevalna naprava, simple. Pri TČ je pa situacija mal drugačna, saj varira razlika med električno in toplotno močjo in pri neizolirani hiši si hitro v območju, kjer je razmerje 1/1, kar pa ni ravno prijazno tošlu. Kle so drva še zmer pocen, ostala energija je šla v nebo zadnja leta.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Nič nisi konkretnega povedal zakaj na neizolirano hišo ne gre TČ.
Zato, ker se računica ne izide, samo Jurček vztraja na temu, da se. Sodobna vrhunska uplinjevalna peč z zalogovnikom in vso regulacijo je cca 15-17 jurjev. (brez subvencij) Pokuril bo manj drv kot zdaj. Koliko pa stane TČ za tako bajto, da bo sposobna brez, da gledaš na števc za štrom s hladno krpo na čelu? V kolikšnem času se ti vrne investicija?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Ja vem, samo ta cena je za dvokuriščno peč, tako imaš toplo hišo tudi, ko se paseš po smučiščih.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
20prm bukve = 40MWh
skozi kotel s kakšnim max 40% izkoristkom = 16MWh toplotnih potreb
TČ s SCOP 3 = 5,5MWh štroma na gor = 1.000€

- kotlu sem dal verjetno visok izk., TČ gre v prednost, če dogradiš monoblok na obstoječo kurilnico
- kurilnica za kakršno vidva navijata, bo zbila porabo na kakšnih 9prm = 800€

odločitev je težka, sploh upoštevajoč te kilave zime, ko so TČ v visokih izk.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
20prm bukve = 40MWh
skozi kotel s kakšnim max 40% izkoristkom = 16MWh toplotnih potreb
TČ s SCOP 3 = 5,5MWh štroma na gor = 1.000€

- kotlu sem dal verjetno visok izk., TČ gre v prednost, če dogradiš monoblok na obstoječo kurilnico
- kurilnica za kakršno vidva navijata, bo zbila porabo na kakšnih 9prm = 800€

odločitev je težka, sploh upoštevajoč te kilave zime, ko so TČ v visokih izk.
Popravek, jaz ne navijam za nič, oziroma navijam za plašč in TČ, če je možnost. Samo povem kakšno odločitev sem sam sprejel in zaenkrat ugotavljam, da je bila zelo pravilna. Imam sodelavca, ki svojo porabo mal spremlja, prej sva imela podobne sisteme na olje, zdaj sem jaz na drvih, on na TČ, vsak sva imela svoje razloge za in proti. Napram olju sva oba zadovojna, sam on malo manj kot jaz, ker ko zahladi ima kar porabo, ki ne gre linearno kot pri meni, pa ima izolacijo, kaj šele, če je ne bi imel.
Kle si ga našel, kilava zima. Zaenkrat ti noben ne garantira, da so hude zime mimo, pa takšnih cen elektrike kot je sedaj tudi ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in Valhalla

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Jaz nič ne navijam, ker se vsak zase odloča. Letos, ko je bilo en teden -15 ste TČ uporabniki poniknili. Takrat cop sigurno ni bil 3. Sej statistiko in izračune se da lepo prirejat v željeno smer. .
Edit: meje kalbo prehitel
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
LG thermia V monoblok.



Potem je zrak-voda TČ no go ?

Geosonda je cena z vrtino olala ( je cifra 15k realna ), mogoče bo potrebno pogledati kaj iz zemlja-voda programa TČ (horizontalni zemeljski kolektor).

Omenjano LG bi ti toplo toplo odsvetoval (imela bivša..šrot v pravem pomenu besede...je tudi že nima več, ker je crknila po 4ih letih, leto prej sem jaz menjal zunanji ventilator, ker je nenormalno ružil - identična je bila vgrajena pri sosednji hiši, tista je še bolj ružila).

Geosonda: ja, začetna investicija bo višja (a spet ne tako zelo!), bo pa razlika v porabi ogromna! Verjetno faktor 2, kar je (spet vkalkuliraj to) imate potratno hišo, ki na kratek rok ostaja potratna.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
Omenjano LG bi ti toplo toplo odsvetoval (imela bivša..šrot v pravem pomenu besede...je tudi že nima več, ker je crknila po 4ih letih, leto prej sem jaz menjal zunanji ventilator, ker je nenormalno ružil - identična je bila vgrajena pri sosednji hiši, tista je še bolj ružila).

Geosonda: ja, začetna investicija bo višja (a spet ne tako zelo!), bo pa razlika v porabi ogromna! Verjetno faktor 2, kar je (spet vkalkuliraj to) imate potratno hišo, ki na kratek rok ostaja potratna.
Meni LG nič ne ruži, je pa tudi že četrto sezono odbrenčal. Zaenkrat deluje po pričakovanjih, edini omembe vreden minus je slaba regulacija oz. nekoliko večje (včasih tudi za več kot stopinjo čez nastavljeno vrednost) nihanje temperature v prostoru.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Meni LG nič ne ruži, je pa tudi že četrto sezono odbrenčal. Zaenkrat deluje po pričakovanjih, edini omembe vreden minus je slaba regulacija oz. nekoliko večje (včasih tudi za več kot stopinjo čez nastavljeno vrednost) nihanje temperature v prostoru.
Za tvojo ne vem. Pišem za zisto, na kateri sem sam menjal zunanji ventilator. Sosedova je ružila nenormalno.
Regulacija je bila vsekakor povsem zanič. Crknila je (po 4ih letoh) neko vezje..popravilo bi bilo 2 jurja+.

Zdaj ima Daikin...prezadovoljna (po 2 zimah).
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Geosonda
2*75 m za 12 kW

Samo zunanji del (vrtina in vse kar je zraven, izkop do hiše) je 9000 brez DDV, ustrezna toplotna črpalka v objektu in vse ostalo... se dvigne cena na 25000 (cena na ključ, z DDV).


Ni čudno da nima nihče od ponudnikov objavljenega cenika oz cene tipskih montaž.

To ne vem če imajo sploh kaj dela.
Pri novogradnjah je 9kW tč zrak voda vrh glave (in gradijo taki, ki imajo s čim), starogradnje, taki nimajo in lahko geosondo samo sanjajo.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Geosonda
2*75 m za 12 kW

Samo zunanji del (vrtina in vse kar je zraven, izkop bo hiše) je 9000 brez DDV, ustrezna toplotna črpalka v objektu in vse ostalo... se dvigne cena na 25000 (cena na ključ, z DDV).


Ni čudno na nima nihče od ponudnikov objavljenega cenika oz cene tipskih montaž.
Sploh je postalo nemogoče dobit kakršnokoli informativno ceno za TČ. Enostavno hočejo vsi prit na objekt in dat konkretno ponudbo, pol pa gušijo vsaka dva dni, če si se že odločil. Naj dajo vsaj osnovne cene "materiala" od sebe, saj montaža je potem +- enak strošek pri vseh.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
zanimive teorije,...imamo staro hišo 70 letih, še neizolirano....2 stanovanji... ok okna so zamenjana....
hvala bogu da sem šel na TČ...ena izmed boljših investicij
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Vsak ima svoj primer in svoje zmožnosti. Sem že večkrat napisal tu na alterju, da sem očetu decembra '22 zmontiral vzporedno na ogrevanje s peleti monoblok Ariston 15kW moči. Dobil sem dobro ponudbo in se je odločil, da bo reskiral, ker so bili peleti noro dragi takrat, je bil premik lažji. Poraba objekta je:
- 4t peletov na zimo ali
- 4MWh elektrike za dotično TČ.
To je ena na ena konkretno za zadnji dve "zimi". Objekt iz 60-ih. Dobro stvabno in okoli 10cm kape. 400l SV s to energijo pogreto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
zanimive teorije,...imamo staro hišo 70 letih, še neizolirano....2 stanovanji... ok okna so zamenjana....
hvala bogu da sem šel na TČ...ena izmed boljših investicij
Manjka podatek m2 ogrevane površine in temperatura prostora.
Mi smo letos ob največjem mrazu malo dvignili temperaturo v hiši na 23-24 stopinj, ker je bilo zunaj mrzlo. :evil: Če bi bili na TČ močno dvomim, da bi se to šli.

če gledam samo porabo tč ... cca 800-900€ / leto
Te kurilne sezone še ni konec. Za realno primerjavo napiši porabljeno energijo in ne eure za par let nazaj. Kaj pa če ne gledaš samo TČ? A pol imaš še kamin zraven? :evil:
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Samo Izoliranc

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
dejansko nabijaš in nimaš kaj dosti pojma...spet en blazen teoretik!

Govorim za prejšnja leta!!

etažnost K+P+1, neto cca 230 m2,,
v pritličju temperatrura 23
v nadstropju 21