Katero toplotno črpalko

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
Pred tem je blo pa kaj? Olje? Ta poraba me res zanima. Aja, pa geografsko je tud pomembno, ker tole je za brez izolacije sanjsko, razen če si na primorskem.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Samo Izoliranc

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
165
63
prej so bila drva... ne vem točne količine...sigurno več kot 20m'
lokacija je osrednjeslovenska..

zdej pa grem, ker se mi takimi teoretiki res ne da pregovarjat
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
Ja fajn si zdej cifre navrgel. In potem se na podlagi takih "praktikov" ljudje odločijo in pol je panika ko useka račun za štrom 500+ EUR. Se prav več kot 20m drv na leto si zmetal v peč, izkoristek katere je neznan, porabo maš sedaj raj 800 kot 900 EUR letno preračunano na uč in ti potem mene obkladaš s teoretikom.

Men gre poraba drv skoraj po izračunih glede na prejšnjo porabo olja, s TČ bi bil na takšnele zime kot so zadnja leta in po sedanjih cenah štroma cenovno približno na istem. Izkušnje kolega kolega tamle čez ki spremlja svojo porabo to potrjujejo, namreč obema se je zakisalo ko so začel dražit nafto, mela sva enako porabo in nešteto debat in izračunov. On se je praktično istočasno odločil za TČ, jest za drva. Sva približno na istem dokler ne gre T pod -5 ali več. Men se poraba viša linearno, njemu eksponentno. Tako da je treba to in dejstvo da lohk štrom dražijo kot jim paše vzet v zakup, ko se odločiš TČ montirat v neizolirano hišo. Je pa nekaj nedvomno, TČ je udobnejša.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.445
113
konec kurilne sezone pred dnevi za nas... slabih 1920kWh za ogrevanje hiše. 1151kWh v Mt in 765 v Vt.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.445
113
To nima veze... povem koliko je porabila v Vt in koliko v Mt, za tiste ki jih skrbi nenormalno 1. tarifa. Prazniki pa niso upostevani. Torej je razmerje še nekoliko bolj v Mt.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in Ador
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Ne si laskat - oba.
Nobene užaljenosti, le nestrinjanje z izjavami, ki so omejene s plašnicami - samo vajino je prav.

Človek je dal povsem OK primerjavo - za več let nazaj toliko €, sedaj eno leto toliko €. Kaj bi zdaj še radi?
Aja pozabil ELKO je bil svinsko drag, elektrika pa je sedaj poceni. :fredi:

Nenazadnje: zakaj je treba utemeljevat vsako nestrinjanje? Življenje gre dalje, dokler ti XYZ prstekov dol ne prepove nabijanja vsakih 5 minut, je vse OK.
 
  • Haha
Reactions: sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
Bi rekel, da imaš ti plašnice gor, če jih ne bi imel bi drugače prebral post, ki si mu dal dol prstka. Gre za debato na podlagi katere se bo nekdo odločil in ne kdo ima prav, ali politične bedarije, ki jih je poln drug del foruma. Vsak mora v takih zadevah sam živet s svojimi odločitvami. Ponavadi, vsaj jaz imam take izkušnje, se pri hvaljenju s TČ slabosti ne pove, vse je idealno, poraba skor nič, okol nje tišina, stroške se na uč zaokroži na dol itd. Potem greš pa v detajle, pa ni vse tako rožnato. Govorim seveda od neizoliranih hiš, pri izoliranih sploh ni vprašanje, kar sem že povedal in cifre od Jabe to samo potrjujejo. Imam pa sodelavca čez mizo, ki z veseljem deli svoje cifre in je realen.

Sva bila pa ravno s tem sodelavcem v debati prej. Baje so povišali subvencije za fasado na 30% in bi bilo ta hip najpametneje za zgornjega uporabnika, da vgradi švohnejšo TČ in bajto obleče, kar je najboljša opcija. Žal sam te opcije nimam, ker živim v hiši z budalami, ki mislijo, da je izolacije še preveč.. pač živim z odločitvami iz preteklosti.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Vidiš da ne moreš iz svoje linije.

In ko sem lepo vprašal zakaj pa ne na neizolirano, si ponavljal svojo mantro, enako kot to delaš pri SE in EV.

Jaz samo pravim, da tudi komotnost nekaj velja in če je (bi bil) strošek TČ/ELKO/drva/premog/... enak, bi se jaz odločil za elektriko, ker nimaš z njo nič dela.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
Ja, samo moraš vzet v zakup, da lahko pride sezona, kjer bodo stroški zelo visoki. Sem kaj narobe povedal?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
Drva so edini energent, ki je, vsaj pri nas vse naokol pri vsaki drugi bajti in se je v zadnjih 15 letih podražil točno za inflacijo. To je šlo meni čez udobje in tud peletov iz razloga manipulacij nisem želel, kar se je izkazalo za pravilno. Seveda pa govoriva o neizolirani oziroma slabo izolirani hiši brez SE z letnim netmeteringom, kar zate kot lahko berem ne velja. Tud ti imaš v tem primeru nobrainer tako pri TČ kot EV.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Če zase napišem, gorenjska regija, bajta l.86, nova streha (izolirana mansarda), okna, izolacija stara kombi plate 5cm po mojem, klasična fasada in gradnja. Površine cca 300m2, ogreva se kompletna tam na 22 stopinj nekje. Skupna poraba v 2023 je bila 18MWh, od tega 12MWh poraba TČ Ekodan Zubadan, 16kw model. Letno v financah na oko 2500 EUR štroma vse skupaj, mislim da malo manj. V kratkem mi pridejo pogledat in narest ponudbo za novo fasado, bom videl koliko bodo naračunali (od tega je odvisno ali bom šel v fasado ali bom pustil kot je). Nekako računam da bi prihranil max. 1500 EUR na leto (verjetno manj, več ne, ker imam poleti skoraj 100 položnice za štrom), ROI na 10 let bi še šel, ampak se bojim da bo več. Bom napisal ko dobim ponudbo, kje sem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.922
113
No to je že bližje mojim računom. Naša bajta je malenkost manjša, izolacija podobna z razliko da je kombinirana, pol kombi plate, pol tervol in mansarda znotraj oblečena v 5cm siporex. Poraba kurilca v peči z visokim izkoristkom je bla med 1800 in 2500 litri odvisno od sezone.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad