Katero toplotno črpalko

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
SFRJ hiša iz ~1970, bolj slaba okna, par cm termopuca na fasadi, radiatorji so veliki, kakšna TČ ( model, moč) bi bila primerna, sončna lega na ravnini, zemlja okoli je ilovica ?


Dosedaj se je ogrevalo na drva (prejšnjo sezono +20 metrov) + elko občasno.
Zalogovnika ni.
Imate namen kaj energetsko sanirati objekt?

Od zrak voda glej za visoko temperaturnimi moči okoli 15 kW.
Bi pa svetoval razmislek o geosondi...vrtina je sicer dodatni strošek a bo poraba konkretno manjša, kar pa se bo na računu za elektriko v potratni hiši zelo poznalo...sploh še ob novem zaračunavanju porabe priključne moči in prekoracitvah 15 minutnih intervalov.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Imate namen kaj energetsko sanirati objekt?
Zaenkrat slabo kaže.


Okoli so hiše podoben letnik, vendar je tam vsaj stavbno pohištvo iz tega tisočletja.
Eden ima že dolgo Fujitsu waterstage (verjetno hp z vbrizgom, zunanja enota sta dva ventilatorja), drugi od predlani LG thermia V monoblok.

Kaj pa tole ? Nateg ? Katere so take (plin r32 in dvojni vbrizg) ?
Ogrevalno sezono 2019/2020 si bomo zapomnili po novem mejniku z uvedbo kompresorja z dvojnim vbrizgom plina R32. Zaradi te inovacije imamo sedaj na trgu toplotne črpalke za ogrevanje z radiatorji,z enim kompresorjem, ki imajo celoletni izkoristek preko 3,0 pri -15°C dosegajo temperaturo 70°C.


Potem je zrak-voda TČ no go ?

Geosonda je cena z vrtino olala ( je cifra 15k realna ), mogoče bo potrebno pogledati kaj iz zemlja-voda programa TČ (horizontalni zemeljski kolektor).
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.423
113
To si zdaj tako napisal kot da je že presegla pričakovano življ. dobo.
No ja to pa ne.
V glavnem dela, da ne veš zanjo
Letni COP dosega 3,8.

Stanovanje je vedno toplo kakor tudi voda.
Na letnem nivoju pokurim cca 3600 do 3800 kWh odvisno od vremena. Skupaj ogrevanje in sanitarna voda.

Velikost hiše je 180m2.
Model pa T-Cap 9 kw moči enofazna, ker pač na bajti ni 3 faznega štroma.

Ok are v 5 letih nobene.
Enkrat na leto ali malo več pride mojster, da jo malo očisti pregleda spoje, če je še dovolj plina in to je to.

Pregled pride na leto 100€.

Garancija je bila 5 let.
Sedaj ima še sami garancijo na kompresor in strojelomno zavarovanje imam na hišnem, če bi kaj zasštrikala.

Plačal sem pred 5 leti 8000€ zanjo in od države pokasiral 3000€ subvencije.
Odlok o slabem zraku v Mariboru, ki je tedaj veljal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Kotel je star +25 let, domače izdelave kao 30kW (kotlovska pločevina), tako da bo kmalu začel spuščati in bo potreben drugi.
Rajši ne vem, koliko gre sedaj skozi dimnik 70% ?

Eden je na podsvojostreho na klasiki z zalogovnikom izračunal, kakšen izkoristek ima (tehtal drva in gledal, na koliko se dvigne temperatura v zalogovniku), nekje 62%, s tem da je (za test) en dan dobesedno dežural poleg in kuril lepa drobna drva.
 

trance0

Fizikalc
13. jan 2013
460
0
28
Slovenija
SFRJ hiša iz ~1970, bolj slaba okna, par cm termopuca na fasadi, radiatorji so veliki, kakšna TČ ( model, moč) bi bila primerna, sončna lega na ravnini, zemlja okoli je ilovica ?


Dosedaj se je ogrevalo na drva (prejšnjo sezono +20 metrov) + elko občasno.
Zalogovnika ni.
Takšna hiša je povsem neprimerna za ogrevanje s TČ!
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Zakaj prav za prav? Ker bo plačal za elektriko več kot za drva + ELKO? Ker ne bo za celo sezono porabil 500€ elektrike?

Res me zanima razlog, da ne bi mogel it na TČ.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Zakaj prav za prav? Ker bo plačal za elektriko več kot za drva + ELKO? Ker ne bo za celo sezono porabil 500€ elektrike?

Res me zanima razlog, da ne bi mogel it na TČ.
Ker se račun ne izide že pri moji bajti, kaj šele pri taki čisto brez izolacije. Nafta, plin drva, peleti, vse to ima enak izkoristek po celi krivulji, TČ tega nima. Lahko gre na TČ, samo naj računa s tem, da bo lahko precej drago in da jo bo moral predimenzionirat za kasneje, ko bo bajta dobla plašč. Drva ima že pri hiši in jih je navajen, z enim solidnim sistemom z zalogovnikom in regulacijo bo brez težav sfinanciral tudi težjo zimo, pri TČ bo to finančni samomor. Ko bo dodal izolacijo, bo pač ponucal 8m drv namesto 16, TČ bo imel pa predimenzionirano in spet ne optimalno.

Tako da tvoj zakaj ima več zatojev. Če bajto obleče, je ta hip TČ no brainer.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kako veš da ima drva pri hiši?
20m drv je po podatkih interneta je prm cca 85€, kubik pa okoli 100€, torej na leto skuri za 1.700 € drv.
To je 9MWh - cena GenI z DDV brez omrežnine. Če vzamemo še omrežnino pa smo magari na 5 MWh in to ima po moje ziher dovolj, za nič dela s kurjavo.
Seveda zanemarjam strošek investicije, ampak to je verjetno pač "davek" na ugodje.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: trance0

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Kako veš da ima drva pri hiši?
20m drv je po podatkih interneta je prm cca 85€, kubik pa okoli 100€, torej na leto skuri za 1.700 € drv.
To je 9MWh - cena GenI z DDV brez omrežnine. Če vzamemo še omrežnino pa smo magari na 5 MWh in to ima po moje ziher dovolj, za nič dela s kurjavo.
Seveda zanemarjam strošek investicije, ampak to je verjetno pač "davek" na ugodje.
A na kurilca si pa prikladno pozabil?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Cena drv pada. Tudi cena energije na borzi, samo ne še pri končnem uporabniku in da nebi preveč bo država spet naumila neko movo foro, da ne bo prepoceni. Z elektriko te lahko/bojo šponali kot elastiko, z drvmi pa zaenkrat še ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Kako veš da ima drva pri hiši?
20m drv je po podatkih interneta je prm cca 85€, kubik pa okoli 100€, torej na leto skuri za 1.700 € drv.
To je 9MWh - cena GenI z DDV brez omrežnine. Če vzamemo še omrežnino pa smo magari na 5 MWh in to ima po moje ziher dovolj, za nič dela s kurjavo.
Seveda zanemarjam strošek investicije, ampak to je verjetno pač "davek" na ugodje.
Ker je napisal da se trenutno ogreva na drva.... vse ostalo sem pa zase že računal, men se ne izide, pa mam nekaj izolacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Kakšne tropotne ventile imate vgrajene za preklop med talnim ogrevanjem in gretjem sanitarne vode?
Firšt rotodivert je nekaj cenejši, Seltron AVC15-RS pa je krogelni in skoraj 100% tesni.