Kateri stroški nastanejo pri nakupu/prodaji stanov

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.732
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Pozdravljeni,

zanima me, kateri stroški nastanejo pri nakupu oz. prodaji stanovanja za 50.000 €? Zanima me tudi, kdo jih mora plačat?

Na pamet mi padejo:
-davek od prodaje
-notar
-vpis v zemljiško knjigo

Če kdo ve, naj mi prosim napiše. Še bolj pa bom vesel bolj konkretnih odgovorov s % oz. €.


Hvala in LP,
Matjaž
 

IAmLost

Pripravnik
3. sep 2007
87
0
6
2% davek na promet nepremičnin- plača prodajalec ali kakor je dogovor v pogodbi
notar + vpis v ZK- po dogovoru, ponavadi kupec
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Citat:
Uporabnik Matjaz1974 pravi:
Pozdravljeni,

zanima me, kateri stroški nastanejo pri nakupu oz. prodaji stanovanja za 50.000 €? Zanima me tudi, kdo jih mora plačat?

Na pamet mi padejo:
-davek od prodaje 2%
-notar - cca 300€
-vpis v zemljiško knjigo cca 150€



Če kdo ve, naj mi prosim napiše. Še bolj pa bom vesel bolj konkretnih odgovorov s % oz. €.
+ kar je omenil patriot - kapitalski dobiček 20% na razliko med pridobljeno in prodano ceno
+ če t prodaja agencija še 2-4% za voluharje



Hvala in LP,
Matjaž
 

IAmLost

Pripravnik
3. sep 2007
87
0
6
davek na dobiček plačaš takole:
20 % prvih pet let, osnova je razlika med nabavno in prodajno ceno
vsakih naslednjih 5 let lastništva se zniža za 5%
če dejansko bivaš v nepremičnini zadnja 3 leta, je oproščeno plačila davka na dobiček po poteku tega časa
je pa še nekaj prehodnih določb glede nepremičnin, nabavljenih pred 1.1.2002- če prodaš nepremičnino, ki si jo kupil pred 1.1.2002, ne plačaš davka

več najdeš na Klik DURS
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Kaj pa morebitni davek na dobiček?

Odvisno, kako si nepremičnino pridobil. So legalne izognitve le temu, samo, če veš kako
aplauz.gif

99,9 % ljudi in 80 % agencij tega ne ve
grims-1.gif


Je pa res, če je bila nepremičnina pridobljena pred 1.1.2002 davka na dobiček ni, ter če si stalno prijavljen v predmetni nepremičnini vsaj tri leta zopet davek na dobiček odpade (napoved pa moraš vseeno izpolniti). Če ne, je kazen 200 EUR
pozdrav.gif


Za notarja mislim, da je za tako kupnino znesek pod 100 EUR, taksa za vpis v Z.K. pa se mi zdi, da je okoli 50 EUR.

 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Taksa za vpis zna biti pravilna, vendar če to trivialno zadevo pustiš, da ti uredi notar ali nep. agencija si vzamejo se okrog 100 eur za storitev. Ni slabo za 5 minut dela.
cheer.gif

Aja, če pojma nimaš kako zadeva laufa je potem vseeno bolje, da odkantaš tistih 100eur, ker napake znajo stati tudi vrednost stanovanja.
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Čeprav so postali notarji cenejši za izdelavo pogodb kot odvetniki (celo pri notaskem zapisu) - če gledamo po tarifi, ki je jasno odvisna od cene nepremičnine.