Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
No, zanimiv primer. Član FB skupne DJI Slovenija je par dni nazaj objavil nočno sliko Maribora iz sredine reke Drave. Po novih pravilih je stvar povsem legalna - letel je z Mavic Mini, opremljen z stroboskopsko zeleno lučjo, letel je nad reko, ki ne spada pod pozidano območje in ne več kot 50m visoko. Dron je registriran in opravljen izpit.

Pazi zdaj to - ded dobi "pozdravček" od naše CAA in seveda kazen ker - pazi zdaj to našo EU uredbo, citiram:

22. člen
(prenehanje veljavnosti in prehodna obdobja)
(1) Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov (Uradni list RS, št. 52/16 in 81/16 – popr.) preneha veljati 31. decembra 2020, uporablja pa se do 31. 2022.

Torej, očitno, po novem se moraš registrirat, opravit izpit, izpljunit 40€, letet pa po starih IN novih pravilih. Poleg tega, da j e očitno v skuini kar nekaj špeckahel, po mojem mnenju so butthurt, ker se precejkrat zgodi, da so slike kvazi amaterjev večkrat bolj občudovane od njihovih "umetnin." Kar nekaj je takih...

CAA si naj porine to registracijo in izpit nekam. Pa sem hotel registrirat in naredit izpit naslednji teden, že zaradi reda in mira, zdaj ga pa iz principa ne bom. Ne, dokler bodo take pizde.
Na DJI Slovenija so tudi zaposleni v CAA in (so)avtorji slovenske zakonodaje + komercialno zainteresirani posamezniki.
Kolega ima v UK firmo z nadzorom solarnih elektrarn, daljnovodov,... z dronom in termo kamero. Komercialno lahko leta po praktično celi Evropi RAZEN v SLO, kjer so v zakonodajo utirili, da mora bit za take stvari heksakopter, ker ima pač eden od zainteresiranih edini heksakopter za take naloge v SLO. :bonk:
 
  • Wow
Reactions: msenjur

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Potem pa nam ki nam prijava me diši, pravijo da smo balkanci, a oni pa direkt na balkanska posla. Pfujfej..
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
No, zanimiv primer. Član FB skupne DJI Slovenija je par dni nazaj objavil nočno sliko Maribora iz sredine reke Drave. Po novih pravilih je stvar povsem legalna - letel je z Mavic Mini, opremljen z stroboskopsko zeleno lučjo, letel je nad reko, ki ne spada pod pozidano območje in ne več kot 50m visoko. Dron je registriran in opravljen izpit.

Pazi zdaj to - ded dobi "pozdravček" od naše CAA in seveda kazen ker - pazi zdaj to našo EU uredbo, citiram:

22. člen
(prenehanje veljavnosti in prehodna obdobja)
(1) Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov (Uradni list RS, št. 52/16 in 81/16 – popr.) preneha veljati 31. decembra 2020, uporablja pa se do 31. decembra 2022.

Torej, očitno, po novem se moraš registrirat, opravit izpit, izpljunit 40€, letet pa po starih IN novih pravilih. Poleg tega, da j e očitno v skuini kar nekaj špeckahel, po mojem mnenju so butthurt, ker se precejkrat zgodi, da so slike kvazi amaterjev večkrat bolj občudovane od njihovih "umetnin." Kar nekaj je takih...

CAA si naj porine to registracijo in izpit nekam. Pa sem hotel registrirat in naredit izpit naslednji teden, že zaradi reda in mira, zdaj ga pa iz principa ne bom. Ne, dokler bodo take pizde.
Lahko zrihtas odlocbo od CAA oz. kdorkoli jo je izdal, bi blo zanimivo to pregledat in predebatirat
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
tudi jaz sem se prijavil v to "famozno" skupino in takoj opazil, da je samo "en" stručko not...ostali pa bolj kot ne pljuvajo čez vse :) ja, tipičen balkan skratka. eh ja, kje smo še mi od ene demokracije, heh. ker nimam (še) drona, a sem se vseeno registriral in naredil tečaj, ne morem pametovati. ampak, resnično ne vidim nobenega problema, če nekje na samem, na varnem, dvigneš brenčača v luft in narediš nekaj posnetkov sončnega zahoda, vzhoda, neba, pokrajine ipd. ne kršiš gdpr uredbe in verjetno ničesar več. ampak, glede na primer iz mb...pravila ne veljajo, razen ko veljajo. potem se pa pejt (ampak, zadevo pustimo še kak mesec ali dva, da se zakoni prečistijo...)
žalostno je samo to, da se ponavadi naši birokratki spustijo v te zadeve precej na hitro. in potem ratamo bolj papeški od papeža. droni so verjetno vroč kostanj in skušajo zakon vpeljati čimhitreje. sem za nadzor (v obliki opravljenih tečajev in registracij) in pravila. ki so pa vendarle življenska.
še nekaj mi ni ravno jasno...neudeležena oseba je po izrecnem soglasju smatrana kot udeležena. če gre kaj narobe in potem le-ta izjavi, da se NI strinjala oz izrecno izjavila, da je seznanjena z operaterjevimi/pilotovimi navodili? komu verjeti...?
ampak res ne vem, kaj vas teh 20 jurjev tako žuli? če jih niste (še) dali, potem vas ne sme nič matrati. ali pa je to že po defaultu..."nekdo" je dobil 22 jurjev po "suhem" in smo fouš :) :) :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20
I

Izbrisan uporabnik 474

Lej, vse skupaj je za en drek. EU je spisala navodila oz. napotke z namenom, da bi se pravila znotraj držav članic EU-ja poenotila. Kar pomeni, da bi naj veljala pravila po celi EU enako. Ja pa ja, pozabi. Na koncu je izpadlo, da so to minimalna pravila na nivoju EU, vsaka država pa lahko doda ali vpelje še svoje dodatne omejitve, ki so lahko precej strožje. In toje zdaj iz države iz državo drugače, nekje ti naš izpit velja, nekje imaš še drugačna usposabljanja, nekej moraš zavarovat, nekje ne smeš letet v območjih kjer drugje lahko itd. V glavnem - zmešnjava.

In ja, teh 40€ je nateg na suho, ker dron moraš registrirat, plačat neki tečaj, ki je online in na koncu te taisti dripci, ki so ti pravili, kako je nova zakonodaja oh on sploh fajn, nabijejo kazen, ker si letel po novih pravilih in naredil njihov tečaj za 40€, ker je nekje glboko v pravilih člen, da se stra zakonodaja lahko uporablja do konca 2022. Pa meni bi ftrgalo dekl in bi enemu nabil tisti izpit, pa dron z vključenimi propi v rit tak globoko, da bi videl tisto zeleno stroboskopsko luč gori pri grlu. Da v vsem tem času še niso uspeli urediti kategorije A2, je pa tak nespoobnost brez primere. Se vidi, da so sami pajaci v tem CAA. Vsakič, ko kdo objavi sliko, se najde par prdecov, ki začnejo "jaz sem tam letel z Cessno, jaz sem tam letel z Blanikom, jaz sem tam skakl s padalom, jaz sem tam letel z zmajem... lahko bi se "srečala". Pa ko te je.be dripec, da bi ti žnure porezal, dripec. S pticami si delimo nebo...

In ja, peče dejstvo, da se je nekdo omastil z 26k€, v zameno ti je pa porinil prst v rit. Da bi ga vsaj oslinili...
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
tudi jaz sem se prijavil v to "famozno" skupino in takoj opazil, da je samo "en" stručko not...ostali pa bolj kot ne pljuvajo čez vse :) ja, tipičen balkan skratka. eh ja, kje smo še mi od ene demokracije, heh. ker nimam (še) drona, a sem se vseeno registriral in naredil tečaj, ne morem pametovati. ampak, resnično ne vidim nobenega problema, če nekje na samem, na varnem, dvigneš brenčača v luft in narediš nekaj posnetkov sončnega zahoda, vzhoda, neba, pokrajine ipd. ne kršiš gdpr uredbe in verjetno ničesar več. ampak, glede na primer iz mb...pravila ne veljajo, razen ko veljajo. potem se pa pejt (ampak, zadevo pustimo še kak mesec ali dva, da se zakoni prečistijo...)
žalostno je samo to, da se ponavadi naši birokratki spustijo v te zadeve precej na hitro. in potem ratamo bolj papeški od papeža. droni so verjetno vroč kostanj in skušajo zakon vpeljati čimhitreje. sem za nadzor (v obliki opravljenih tečajev in registracij) in pravila. ki so pa vendarle življenska.
še nekaj mi ni ravno jasno...neudeležena oseba je po izrecnem soglasju smatrana kot udeležena. če gre kaj narobe in potem le-ta izjavi, da se NI strinjala oz izrecno izjavila, da je seznanjena z operaterjevimi/pilotovimi navodili? komu verjeti...?
ampak res ne vem, kaj vas teh 20 jurjev tako žuli? če jih niste (še) dali, potem vas ne sme nič matrati. ali pa je to že po defaultu..."nekdo" je dobil 22 jurjev po "suhem" in smo fouš :) :) :)
20 čukof je sedaj nabirka, to bo samo kot btc raslo

kaksna razlika je sedaj v luftu? isto,samo da so ene sprali za 40 eur

kot gdpr, kaj se je tam delalo in kako eni služijo s tem, spremenilo se pa ni nič, po paniki je vse isto

molzenjene 1a

eu je zbirokratizirana do konca

vsaka nova ureditev je v prvi vrsti = novo plenjenje naroda...
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Meni je še vedno absurdno, da je treba otroški dron, ki ima 80g in leti par 10m v lift registrirati in opraviti tečaj...

Za tak dron ne potrebujes registracije niti tecaja... Sploh ker ponavadi tak dron nima kamere ...



1. Vsak operator se bo moral registrirati, če:
a. Upravlja UAS z maso 250 g in več ali več kot 80 J prenosa energije na človeka ob trčenju ali
b. Upravlja zrakoplovom (tudi pod 250g), ki ima senzor, ki lahko zajame osebne podatke (kamera…)

c. Upravlja zrakoplov ne glede na težo v posebni kategoriji
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Za tak dron ne potrebujes registracije niti tecaja... Sploh ker ponavadi tak dron nima kamere ...



1. Vsak operator se bo moral registrirati, če:
a. Upravlja UAS z maso 250 g in več ali več kot 80 J prenosa energije na človeka ob trčenju ali
b. Upravlja zrakoplovom (tudi pod 250g), ki ima senzor, ki lahko zajame osebne podatke (kamera…)

c. Upravlja zrakoplov ne glede na težo v posebni kategoriji

V skladu z uredbo ima "senzor" oziroma kamero...

Torej, oplenit.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
izbrisani...pa kaj tebe takoooo moti pri vsej stvari? če si letel "kjerkoli" doslej, boš lahko tudi sedaj. plačal nisi nič, torej te tudi ne matra. da je država začela z "nadzorom"? če nisi prijavljen, te ne more nadzirati. a to, da smo dejansko dobili zakon? čeprav še v plenicah, ampak, začet je treba?
jest še frčim ne, pa nisem tako zafrustriran :) :) :)
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
Lej, vse skupaj je za en drek. EU je spisala navodila oz. napotke z namenom, da bi se pravila znotraj držav članic EU-ja poenotila. Kar pomeni, da bi naj veljala pravila po celi EU enako. Ja pa ja, pozabi. Na koncu je izpadlo, da so to minimalna pravila na nivoju EU, vsaka država pa lahko doda ali vpelje še svoje dodatne omejitve, ki so lahko precej strožje. In toje zdaj iz države iz državo drugače, nekje ti naš izpit velja, nekje imaš še drugačna usposabljanja, nekej moraš zavarovat, nekje ne smeš letet v območjih kjer drugje lahko itd. V glavnem - zmešnjava.

In ja, teh 40€ je nateg na suho, ker dron moraš registrirat, plačat neki tečaj, ki je online in na koncu te taisti dripci, ki so ti pravili, kako je nova zakonodaja oh on sploh fajn, nabijejo kazen, ker si letel po novih pravilih in naredil njihov tečaj za 40€, ker je nekje glboko v pravilih člen, da se stra zakonodaja lahko uporablja do konca 2022. Pa meni bi ftrgalo dekl in bi enemu nabil tisti izpit, pa dron z vključenimi propi v rit tak globoko, da bi videl tisto zeleno stroboskopsko luč gori pri grlu. Da v vsem tem času še niso uspeli urediti kategorije A2, je pa tak nespoobnost brez primere. Se vidi, da so sami pajaci v tem CAA. Vsakič, ko kdo objavi sliko, se najde par prdecov, ki začnejo "jaz sem tam letel z Cessno, jaz sem tam letel z Blanikom, jaz sem tam skakl s padalom, jaz sem tam letel z zmajem... lahko bi se "srečala". Pa ko te je.be dripec, da bi ti žnure porezal, dripec. S pticami si delimo nebo...

In ja, peče dejstvo, da se je nekdo omastil z 26k€, v zameno ti je pa porinil prst v rit. Da bi ga vsaj oslinili...

akhm. ja, saj ti verjamem, da stanje ni ravno rožnato. sem vseeno le amater, ampak človek bi si mislil, da v "letalstvu" zadeve niso narejene na hojladri že zaradi varnosti. a očitno je tudi tukaj vseprisotno slovenceljsko kadriranje in lončkanje :(
tokrat bom počakal in upal, da zadeve zlaufajo. upanje umre zadnje...
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
izbrisani...pa kaj tebe takoooo moti pri vsej stvari? če si letel "kjerkoli" doslej, boš lahko tudi sedaj. plačal nisi nič, torej te tudi ne matra. da je država začela z "nadzorom"? če nisi prijavljen, te ne more nadzirati. a to, da smo dejansko dobili zakon? čeprav še v plenicah, ampak, začet je treba?
jest še frčim ne, pa nisem tako zafrustriran :) :) :)

Jaz zgolj opozarjam, ker ovce že blejajo in v paranoji klikajo in plačujejo, za to gre.

Itak da bom letel še naprej kot do sedaj.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Jaz zgolj opozarjam, ker ovce že blejajo in v paranoji klikajo in plačujejo, za to gre.

Itak da bom letel še naprej kot do sedaj.

Kontrole so bile večinoma tiste s slik iz Facebooka. :) Najprej morajo sprejeti pravilnik o usposabljanju redarjev in policajev. Ne vem, če bo na terenu kaj povečana kontrola, vsaj v začetku ne.
Vsekakor pa je priporočljiva registracija, da ne rabiš bežat pred policaji. Podobno je kot izpit za avto. Priporočljivo ga je narediti, odloči se pa vsak sam. :)
 
Nazadnje urejeno:
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Kontrole so bile večinoma tiste s slik iz Facebooka. :) Najprej morajo sprejeti pravilnik o usposabljanju redarjev in policajev. Ne vem, če bo na terenu kaj povečana kontrola, vsaj v začetku ne.
Vsekakor pa je priporočljiva registracija, da ne rabiš bežat pred policaji. Podobno je kot izpit za avto. Priporočljivo ga je narediti, odloči se pa vsak sam. :)
primerjava je kolo...kjer ne rabiš izpita in ki ga zna vozit otrok, avta pač ne

molzenje po spletu
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.104
485
83
kranj
ok, pustmo politiko :)
katere kartice uporabljate za vaše igračke? velikost 64, 128 gb? več, manj?
koliko cca zasede minutka 4k/30 filma? ali kombinacija jpeg/raw?
 

Brp500

Pripravnik
15. jul 2016
86
33
18
Lej, vse skupaj je za en drek. EU je spisala navodila oz. napotke z namenom, da bi se pravila znotraj držav članic EU-ja poenotila. Kar pomeni, da bi naj veljala pravila po celi EU enako. Ja pa ja, pozabi. Na koncu je izpadlo, da so to minimalna pravila na nivoju EU, vsaka država pa lahko doda ali vpelje še svoje dodatne omejitve, ki so lahko precej strožje. In toje zdaj iz države iz državo drugače, nekje ti naš izpit velja, nekje imaš še drugačna usposabljanja, nekej moraš zavarovat, nekje ne smeš letet v območjih kjer drugje lahko itd. V glavnem - zmešnjava.

In ja, teh 40€ je nateg na suho, ker dron moraš registrirat, plačat neki tečaj, ki je online in na koncu te taisti dripci, ki so ti pravili, kako je nova zakonodaja oh on sploh fajn, nabijejo kazen, ker si letel po novih pravilih in naredil njihov tečaj za 40€, ker je nekje glboko v pravilih člen, da se stra zakonodaja lahko uporablja do konca 2022. Pa meni bi ftrgalo dekl in bi enemu nabil tisti izpit, pa dron z vključenimi propi v rit tak globoko, da bi videl tisto zeleno stroboskopsko luč gori pri grlu. Da v vsem tem času še niso uspeli urediti kategorije A2, je pa tak nespoobnost brez primere. Se vidi, da so sami pajaci v tem CAA. Vsakič, ko kdo objavi sliko, se najde par prdecov, ki začnejo "jaz sem tam letel z Cessno, jaz sem tam letel z Blanikom, jaz sem tam skakl s padalom, jaz sem tam letel z zmajem... lahko bi se "srečala". Pa ko te je.be dripec, da bi ti žnure porezal, dripec. S pticami si delimo nebo...

In ja, peče dejstvo, da se je nekdo omastil z 26k€, v zameno ti je pa porinil prst v rit. Da bi ga vsaj oslinili...

Tukaj ti dam popolnoma prav.
Bi pa na tem mestu še omenil, da se ne tolažimo, da bo kaj bolje. Nikoli ni bilo in ne bo, dokler bo kdo od tega imel osebne koristi. Že od začetka so droni bili trn v peti skupini, katera je v dronoh videla zaslužek. Poklicno so pričeli izvajati lete in tudi danes so pri skledi. Pred kratkim sem že povedal, kako hitro pride do prijav ter položnic.
Zakaj pa ne uredijo še športnih letalcev? Živim v vasi blizu športnega letališča in športni piloti pridno preletavajo strnjeno naselje, čeprav bi lahko za nekaj 100 m podaljšali let mimo vasi. Veliko se omenja nesreče z droni, če strmoglavi... kurba avijon pa ne more!!!!
 

Dronar

Zelenc'
23. jan 2021
6
13
3
Oj družba :)

Bil sem obveščen o mojem primeru na tem forumu. No ta, ki je objavil dve nočni sliki Maribora nad reko Dravo sem jaz. Na dronarski sceni sta vzdignili veliko prahu, predvsem zato, ker sta po mojem razumevanju in razumevanju večine dronarjev v veliki fb skupini (tudi od letalskih znalcev iz kroga blizu agencije za civilno letalstvo), posneti povsem legalno oz. v skladu z novo zakonodajo, ki je pričela veljati z novim letom. No kljub temu sem s strani agencije prejel obvestilo, da so zoper mene pričeli postopek o prekršku. Očitajo mi, da sem z dronom izvajal nočni let s snemanjem, s čemer sem kršil Uredbo o sistemih brezpilotnih zrakoplovov. No to uredbo je dne 31.12.2020 nasledila nova uredba, ki postavlja pravila letenja na novo. In v tej novi uredbi v odprti dron kategoriji izven geografskih območij - izven pozidanega ni več nobene dolžnosti obveščanja agencije, še manj pa iskanja kakšnega dovoljenja od nje. Sicer res, da v novi uredbi piše, da stara preneha veljati z dnem 31.12.2020 in se še uporablja do 31.12.2022, vendar pa po načelu derogacije (novejši predpis povozi starejšega) za uporabnika velja novejši predpis, ki je zanj ugodnejši oz. milejši, tu pa je to seveda novejši predpis, ki obveznosti pridobitve dovoljenja agencije več ne nalaga. Na to okoliščino so na agenciji izgleda pozabili ali se pa še lovijo, saj je vse na novo zdaj, in mi očitajo kršenje stare uredbe, ki jo je povozila nova. Po novi uredbi je nočno letenje dovoljeno ob uporabi zelene stroboskopske luči na dronu in sicer izven geografskega območja - izven pozidanega , reka Drava pa je na uradnem zemljevidu CAA izven tega območja, torej se lahko legalno leti podnevi in ponoči z dronom DJI Mavic Mini ali Mini 2 (vendar pa ne nad mostovi ker ti so že znotraj pozidanega, temveč le nad reko in nepozidano brežino reke, ki je izven označenega na CAA zemljevidu). Če tam nad Dravo ne bi bilo kontrolirane cone letališča Maribor, ki omejuje višino leta na največ 50m, bi tam veljala celo največja višina 120 m, kot drugod izven pozidanega.

No tako na brzino. Napisal sem izjavo o dejstvih oziroma okoliščinah prekrška, ki jo bom poslal agenciji v predpisanem roku in bomo videli kam bo šlo vse skupaj :)

Če pa še kdo ne pozna naše SLO Dron skupine in bi rad užival v lepih fotkah in videih z drončkanj, rabi morebiti kakšno pomoč,... skratka vse zanimivo na temo naših igračk in luštnega hobija, pa vabljen, da se nam pridruži (če je povezava slučajno proti pravilom foruma prosim za izbris le te):


Lep dan vsem!

Aljoša