Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
čisto molzenje naroda,še ena neumnost birokracije eu

primerjava je kolo, avto je avion

za kolo ne rabiš nič, 18 let in voziš...
čisto molzenje naroda,še ena neumnost birokracije eu

primerjava je kolo, avto je avion

za kolo ne rabiš nič, 18 let in voziš...

o dej ne bluzi. za kolo se dela izpit v tretjem al četrtem razredu. tebi so ga mogoče pri 18. zaupali. pa še to ti ga je fotr na tržnici kupil.

čisto prav je, da se to uredi. včasih tud mopeda ni bilo treba registrirat...

recimo kmalu bo treba tud električne skuterje registrirat, itn...

zadeva ki lahko povzroči poškodbe mora biti nekako zavarovana. in registracija je 1. korak
 
  • Všeč mi je
Reactions: ishtar007

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Smrt lahko povzročiš tudi s kuhinjskim nožem, itd... Za vsak spolni ud ena ureditev in vlečenje denarja.
Dovoljenje je birokracija in/ali pazi(!) ta stvar je lahko nevarna.
Za avto je samoumevno, da za vožnjo rabiš izpit. Čeprav ga lahko kupiš BREZ izpita.
In DA, prodajalec dronov BI moral opozoriti na zakonske zahteve in obveznosti. Saj ta stvar pri nas ni toliko časa kot prodaja avtomobilov in tako samoumevna kot vožnja avta po cesti.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
sorry, to boš tumbal dokler ne dobiš dron v avto, hišo ali glavo. potem boš pa preklel vse administracije tega sveta, zakaj to področje ni urejeno. trenutno se zakonodaja trudi zagotoviti nekake "človeške" zakone, a z velikim porastom dronov se morajo spopasti vse (zahodne) države. ok, burundi mislim, da še nekaj časa ne bo dobil drone zakonodaje...

Malo paranoje? govorim seveda o malih dronih, nenevarni. V čem je tak problem če turist, pohodnik, nekje spusti v zrak in naredi kakšno fotko?

Saj to ni turški dron z raketami :)

Tudi za kolesa in kolesarje so pravila pa sistem že leta in leta funkcionira.

Pa ne rabiš izpita in registracije.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
o dej ne bluzi. za kolo se dela izpit v tretjem al četrtem razredu. tebi so ga mogoče pri 18. zaupali. pa še to ti ga je fotr na tržnici kupil.

čisto prav je, da se to uredi. včasih tud mopeda ni bilo treba registrirat...

recimo kmalu bo treba tud električne skuterje registrirat, itn...

zadeva ki lahko povzroči poškodbe mora biti nekako zavarovana. in registracija je 1. korak
Za kolo se dela izpit, če ga hočeš voziti pred 14 oz 18 letom... LOL

Z dopolnjenimi 18 leti ne rabiš izpita za kolo, če si ga pa naredil prej pa ok.

Meni se zdi rokovanje z motorko na domačem vrtu bolj nevarno... rabiš kak izpit? (ne vem), pa s fleksarco, vrtalnikom itd.

Čisto prestrašen narod in zaplezan.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Malo paranoje? govorim seveda o malih dronih, nenevarni. V čem je tak problem če turist, pohodnik, nekje spusti v zrak in naredi kakšno fotko?
Recimo, jaz bi imel problem, da se moja ženi sonči na hišnem bazenu brez vsega, pa dron zgoraj leta. Tudi, če bi bil tak majhen, nenevaren. Pa naj bo od soseda, turista ali pa pohodnika.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Recimo, jaz bi imel problem, da se moja ženi sonči na hišnem bazenu brez vsega, pa dron zgoraj leta. Tudi, če bi bil tak majhen, nenevaren. Pa naj bo od soseda, turista ali pa pohodnika.

Letanje nad pozidanim je brez soglasja lastnika prepovedano. Seveda lahko tvojo ženo slika od strani tako kot mimoidoči na tleh z bližnjega travnika. Oba morata paziti tudi na to, da ta Uredba ni edini predpis, ki jih mora operater prezpilotnega zrakoplova upoštevati. Tako kot kak drug človek.



Neupravičeno slikovno snemanje
149. člen
(uradno prečiščeno besedilo)

(1) Kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegove privolitve in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost, ali kdor takšno snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji takšen posnetek prikazuje ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.
(2) Če stori dejanje iz prejšnjega odstavka uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic ali poskusi to storiti, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
(3) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog.
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Letanje nad pozidanim je brez soglasja lastnika prepovedano. Seveda lahko tvojo ženo slika od strani tako kot mimoidoči na tleh z bližnjega travnika. Oba morata paziti tudi na to, da ta Uredba niso edini predpis, ki jih mora operater prezpilotnega zrakoplova upoštevati. Tako kot kar drug človek.



Neupravičeno slikovno snemanje
149. člen
(uradno prečiščeno besedilo)

(1) Kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegove privolitve in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost, ali kdor takšno snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji takšen posnetek prikazuje ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.
(2) Če stori dejanje iz prejšnjega odstavka uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic ali poskusi to storiti, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.
(3) Pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog.
Okrog je vse ograjeno in se ne vidi nič, le iz zraka je možno.
Izbrisani pravi, da je ta tečaj samo vleka denarja, tako da tisti, ki ga ne bo naredil, pač tega ne ve, da je prepovedano. Saj te je ta dronček čisto nenevaren, majhen, nič hudega.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Okrog je vse ograjeno in se ne vidi nič, le iz zraka je možno.
Izbrisani pravi, da je ta tečaj samo vleka denarja, tako da tisti, ki ga ne bo naredil, pač tega ne ve, da je prepovedano. Saj te je ta dronček čisto nenevaren, majhen, nič hudega.

Narediš še kako streho. :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Okrog je vse ograjeno in se ne vidi nič, le iz zraka je možno.
Izbrisani pravi, da je ta tečaj samo vleka denarja, tako da tisti, ki ga ne bo naredil, pač tega ne ve, da je prepovedano. Saj te je ta dronček čisto nenevaren, majhen, nič hudega.

Mislim, da vsak normalen ve, da nagih bab ne smeš snemat, slikat oziroma posegat v zasebnost.

To nima nobene veze z dronom :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če greš pogledat fotke in videe od uporabnikov drona, vidiš, da jih 99.99% NE slika nagih bab na vrtu. Razlogov je več, edeni izmed njih je sigurno ta, da je le redkokatera naga baba, ki ni v položaju za slikanje, nekaj na kar bi si sosedov Janezek petelina davil.

vem, da je to kao skupna EU zakonodaja in direktiva (kar se je sicer izkazalo kot rahel bullshit), ampak imam nekako občutek, da so pri zakonodaji zelo lobirali ljudje, ki se dron-multimedijo ukvrajajo profi oz. si z tem služijo kruh (ali vsaj delno). Že v DHi grupi na FB ima par takih same neke umske izpade. Nekdo objavi sliko prosi za komentar, kako se izbolšat. In kaj je pod komentarji? previsoko... preblizu... maš izpit?

Jaz sem se že odločil, da bodo vsake moje kjerkoli objavljene fotke z izbrisanim EXIF, našel na Pinterestu, slikano iz bližnjega hriba/toplozračnega balona/mobilnega dvigala/doma narejene vremenskega balona.

Namesto da drkajo z temi pravili, skupinami, klasifikacijami in ne vem kaj še vse, bi dali obvezno zavarovanje za dron. Konec. Ker, roko na srce, nesreč z tragičnimi poledicami (še) ni bilo kljub izjemnemu porastu dronov, škodno odgovornost pa ti nosi zavarovanje. Tisti bedaki, ki tako ali tako letijo mimo zdrave pameti, bodo to počeli še naprej.

Kot je rekel izbrisani, cuzanje...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Tam je res precej takih komentarjev. Večina misli, da so duhoviti, nekateri pa se s tem učijo. Preverjajo svoje znanje. Malo čudno je vseskupaj, ja.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Če greš pogledat fotke in videe od uporabnikov drona, vidiš, da jih 99.99% NE slika nagih bab na vrtu. Razlogov je več, edeni izmed njih je sigurno ta, da je le redkokatera naga baba, ki ni v položaju za slikanje, nekaj na kar bi si sosedov Janezek petelina davil.

vem, da je to kao skupna EU zakonodaja in direktiva (kar se je sicer izkazalo kot rahel bullshit), ampak imam nekako občutek, da so pri zakonodaji zelo lobirali ljudje, ki se dron-multimedijo ukvrajajo profi oz. si z tem služijo kruh (ali vsaj delno). Že v DHi grupi na FB ima par takih same neke umske izpade. Nekdo objavi sliko prosi za komentar, kako se izbolšat. In kaj je pod komentarji? previsoko... preblizu... maš izpit?

Jaz sem se že odločil, da bodo vsake moje kjerkoli objavljene fotke z izbrisanim EXIF, našel na Pinterestu, slikano iz bližnjega hriba/toplozračnega balona/mobilnega dvigala/doma narejene vremenskega balona.

Namesto da drkajo z temi pravili, skupinami, klasifikacijami in ne vem kaj še vse, bi dali obvezno zavarovanje za dron. Konec. Ker, roko na srce, nesreč z tragičnimi poledicami (še) ni bilo kljub izjemnemu porastu dronov, škodno odgovornost pa ti nosi zavarovanje. Tisti bedaki, ki tako ali tako letijo mimo zdrave pameti, bodo to počeli še naprej.

Kot je rekel izbrisani, cuzanje...
Tako kot sem napisal ze prej.... Tisti ko bo hotel izigravat pravila jih bo, neglede na kazni, podobno kot v prometu. Zavarovanje do neke mere ja, ampak bi bilo precej drazje kot 40 eur za 3 leta, in zopet ga ni v sloveniji takega, ki te bo preprical v to. V sloveniji je treba spremenit balkansko miselnost, vzgojo in kulturo na vseh podrocjih, potem se lahko dalje pogovarjamo
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Tako kot sem napisal ze prej.... Tisti ko bo hotel izigravat pravila jih bo, neglede na kazni, podobno kot v prometu. Zavarovanje do neke mere ja, ampak bi bilo precej drazje kot 40 eur za 3 leta, in zopet ga ni v sloveniji takega, ki te bo preprical v to. V sloveniji je treba spremenit balkansko miselnost, vzgojo in kulturo na vseh podrocjih, potem se lahko dalje pogovarjamo

V kolikor bi bila problem samo balkanska miselnost, potem EU ne bi izdala neumne uredbe...

Balkanci so očitno po celotni Evropi.

Če pa bi spremenili balkansko miselnost, pa uredbe sploh ne bi potrebovali in se o tem sploh ne bi menili.

Meni je še vedno absurdno, da je treba otroški dron, ki ima 80g in leti par 10m v lift registrirati in opraviti tečaj...

Kdor se s tem profesionalni bavi, ma itak vse urejeno.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

No, zanimiv primer. Član FB skupne DJI Slovenija je par dni nazaj objavil nočno sliko Maribora iz sredine reke Drave. Po novih pravilih je stvar povsem legalna - letel je z Mavic Mini, opremljen z stroboskopsko zeleno lučjo, letel je nad reko, ki ne spada pod pozidano območje in ne več kot 50m visoko. Dron je registriran in opravljen izpit.

Pazi zdaj to - ded dobi "pozdravček" od naše CAA in seveda kazen ker - pazi zdaj to našo EU uredbo, citiram:

22. člen
(prenehanje veljavnosti in prehodna obdobja)
(1) Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov (Uradni list RS, št. 52/16 in 81/16 – popr.) preneha veljati 31. decembra 2020, uporablja pa se do 31. decembra 2022.

Torej, očitno, po novem se moraš registrirat, opravit izpit, izpljunit 40€, letet pa po starih IN novih pravilih. Poleg tega, da j e očitno v skuini kar nekaj špeckahel, po mojem mnenju so butthurt, ker se precejkrat zgodi, da so slike kvazi amaterjev večkrat bolj občudovane od njihovih "umetnin." Kar nekaj je takih...

CAA si naj porine to registracijo in izpit nekam. Pa sem hotel registrirat in naredit izpit naslednji teden, že zaradi reda in mira, zdaj ga pa iz principa ne bom. Ne, dokler bodo take pizde.
 
  • Jezen sem
Reactions: Robert

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.783
6.069
113
Da malo provociram... ker fino piha, gremo z otroci sedaj spustit zmaja. Verjetno ga bomo višje spustili kot bi letel z dronom. Sem pa na NO Flight zone... Kam prijavim let?