kater prenosnik?

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
nabavljam en prenosnik in bi rabil malo pomoči. uporabljal se bo pretežno v pisarniške namene, občasno bom zagnal kake igrice, ki pa niso ravno najnovejše. potreboval bo bluetooth, WLAN, TV-out, 1 GB RAM ali več ter ločeno grafično kartico.
zanima me predvsem procesor. zadnjič mi je nekdo razlagal, naj obvezno vzamem intelov core2 duo procesor, ker naj bi porabil izredno malo energije (torej neke vrste naslednik mobile serije). no meni je bolj pomembno trajanje avtonomije kot sama zmogljivost procesorja, zato me zanima, kater procesor mi priporočate, da je energijsko čim manj potraten. ravno tako me zanima velikost 15,4" vs 17". baje naj bi 17" prenosniki zaradi večjega ekrana porabili več energije. je to res?
 

mp_63

Pripravnik
30. jul 2007
480
0
16
Z duhom povsod...
Dejansko je že ogromno napisanega na to temo
wink-1.gif
Vpršanje je, koliko si pripravljen žrtvovati za PC in kako ti je pomembna avtonomija.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.746
2.101
113
kdo pa rabi taka računalnik za okol nosit... doma je pa itak na elektriko priklopljen in avtonomija ni vprašanje
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hja, pomisli: večja kot je površina ki jo rabiš osvetlit, močnejšo luč rabiš met za monitorjem. Torej porabi več elektrike. Res pa je, da imaš posledično lahko v laptopu tudi boljšo baterijo, tako da se mi zdi da ni tako važna velikost zaslona, kot pa izbira proizvajalca glede baterije.
Se mi zdi, da bo core2duo najboljša ibira ja, ampak tudi na račun turionaX2 sem slišal mnogo pohval!

lp
 

maddog

Fizikalc
16. avg 2007
1.817
0
36
okolica MB
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
Kateri proizvajalci pa imajo boljše baterije?

Dellove 6 celicne so 53 WH , 9 celicne pa mislim da okoli 65 WH ... Vecjih 6 celicnih pri drugih proizvajalcih nisem zasledil ko sem novembra kupoval ...
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Bom izkoristil to temo....
Je potrebno nov prenosnik pred prvo uporabo polniti xx ur??
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik blackman pravi:
Bom izkoristil to temo....
Je potrebno nov prenosnik pred prvo uporabo polniti xx ur??
Ne.
Ja pa baje pametno baterijo napolnit do fula. In spraznit do konca. Ne pa malo gor, malo dol, malo gor, malo dol...
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Malo sem preklicaril okoli in sem tudi jaz to slišal. Trenutno sem dal baterijo ven, čez noč jo bom dal pa noter in do konca napolnil, potem pa čisto do konca spraznil. Potem še ene dvakrat ponovil poljnjenje - praznjenje pa bo.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sošolec ima 9-celično na 15.4" dellu (sicer zadaj par cm gleda ven, je pa
smile-1.gif
), tako da bi moral tudi 17" najt.
 

Razor

Pripravnik
10. avg 2007
31
0
6
Citat:
Uporabnik blackman pravi:
Malo sem preklicaril okoli in sem tudi jaz to slišal. Trenutno sem dal baterijo ven, čez noč jo bom dal pa noter in do konca napolnil, potem pa čisto do konca spraznil. Potem še ene dvakrat ponovil poljnjenje - praznjenje pa bo.
Ti vse piše v navodilih, ki si jih dobil zraven.
Meni je pri acerju pisalu napolnit do konca in izpraznit, pa to še dvakrat ponoviti, da baterija doseže max kapaciteto. Potem je pa dobro vsaj enkrat baterijo popolnoma izpraznit in napolnit.
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Ne.
Ja pa baje pametno baterijo napolnit do fula. In spraznit do konca. Ne pa malo gor, malo dol, malo gor, malo dol...

Baje pa je dobro ravno obratno, torej da je ne izprazniš čisto do konca (saj bojda to škodi).
Smo se pred časom to pri mobitelih pogovarjali (baterije so itak enake, tako da ni razlik).

https://www.alter.si/tabla/showthreaded.php/Cat/0/Number/157384/page/0/vc/1

No, kar se baterij tiče... vsi uporabljajo litijeve baterije. Sam sem kot modelar tudi že marsikatero pokuril in zato tudi marsikaj prebral, da se mi ne bi ponovilo
grin1.gif


To kar pravi stein drži, ampak v primeru da baterijo prazneš v napravi (laptopu recimo), ker že stvar kot taka ne bo mogla baterije spraznit do nule (0V). Glede na to, da ima vsaka baterija (v laptopu) noter vezje, verjetno ne bi niti pustila, da bi jo spraznil na nulo. Kritična napetost je pri litijevi celici nazivne napetosti 3,7V nekje 2,4~2,6V, torej do tja je dobro spraznit, naprej pa ni pametno. Oziroma: verjetno, ko ti laptop pokaže, da je baterija na nuli, pomeni da se napetost celic vrti okoli te najnižje priporočljive in ne dejanske 0V.

Sam imam laptop ravno dve leti, pa ga poskušam čimvečkrat spraznit in nafilat, ter čim manj pol na pol, pa mi baterija še vedno drži toliko kot na začetku (oziroma, nikoli ni držala dlje). Imam pa naštimano "za vsak slučaj", da mi gre pri 3% v hibernacijo, da se ne bi slučajno sam od sebe ugasnil, če bi se baterija sesedla.

Vsak ima svojo teorijo, mnogi tudi baterijo jemljejo ven. Tudi to verjetno ne more šodit, ampak meni je bolj praktično da lahko laptop odklopiš z elektrike, pa še kar dela
wink-1.gif


lp
 

oskar

Pripravnik
5. jan 2008
68
0
6
Dejansko je z baterijamo tako, da nihče ne ponuja kakšne posebne tople vode. Litij-Ionske so pač danes vse, z vsem, kar to pač pomeni. Druga stvar pa je, kako prenosnik dela z baterijo. Tudi od tega je odvisno, koliko časa bo baterija delovala spodobno in sem čas avtonomije ne bo vsak dan vidno krajšal. Nekateri proizvajalci (Dell, tudi HP) na primer reklamirajo kitro polnjenje (rapid charge), kar je sicer fino, ampak za baterijo pa ne preveč. Lenovo Thinkpad (katerikoli model) se polni počasneje, ampak to je kvečjemu dobro za daljše življenje baterije Poleg tega se mu lahko nastavi prag, kdaj naj se baterija sploh začenja polnit. To pomeni, da se tudi, kadar je Thinkpad priključen na elektriko, baterija ne bo polnila, če ni dovolj prazna (default je 96%, vsak pa si lahko nastavi to vrednost po svoje). Poleg tega šteje število ciklov polnjenja, pove trenutno full charge kapaciteto v primerjavi z originalno kapaciteto nove baterijo in še kaj bi se našlo. Da se jo tudi prisilno sprazniti, kar tudi nekaj pomaga, ko se postara.
Kakorkoli, procesor, ram, tudi tehnologija baterij ipd so povsod enaki, v podrobnostih pa so hude razlike med ponudniki.