Kakovost živil v EU (Slovenija-Nemčija)

Kakšna se vam zdi hrana v Sloveniji.


  • Skupaj glasov
    76

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kar se da lepo doseči s kemikalijami.
Vsem bi zelo koristil obisk tobačne tovarne v časih, ko so tu še delali.
Imam zelo rada vonj po tobaku, ampak po dnevu hoje med tistimi stroji, ki so enakomerno vlažili tobačne liste s kupom kemikalij (da se je okus ja poudaril), se mi je ponavadi zagravžal vsaj za leto, če ne več.

BTW - Okus jagod z vrta ni niti slučajno enak tistemu umetnemu pocu, ki se ga najde v sokovih, jogurtih, sladkarijah. Slednji je praviloma veliko polnejši in močnejši - in zato se že dogaja, da otroci nočejo jesti pravih jagod, saj nimajo tako močno sladkastega okusa, kot so jih vajeni iz umetnih izdelkov.

Še to - velja za veliko večino izdelkov, ne samo za one, ki se jim že na uč vidi, da so umetni. Torej tudi za tiste, ki se hvalijo s "koščki sadja" in podobnimi puhlicami, da bi prepričali v svojo zdravost.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Citat:
Uporabnik Mis pravi:
Citat:
Uporabnik Grikos pravi:
Citat:
Danes se mi je prav zaluštalo čokolade (pms ) in sem si kupila taveliko Gorenjko z lešniki... bljak!

Nekateri se boste zgražali ampak...
Hoferjeve čokolade posekajo Gorenjko na celi črti.
smirk-1.gif

Ampak za moje pojme oboje niso vredne nakupa....

Še Milke ne maram....

Ampak to sem verjetno bolj jaz kot problem kvalitete, nisem preveč za sladko, če pa že, pa Lindt intense orange al pa 70%, pa malo, bolj za okus...
Pa a je še komu od riževih čokolad najboljša Bali? Sem sam probal druge, pa nisem mogel verjet da so tolk zanič.

Kar se sadja in zelenjave tiče, je fajn če kaj mama da od doma, drugače pa recimo solato pogledam da je kolikor toliko zgledna...

Če bi gledal vse kaj požrem (e-ji in ostale snovi), bi me pobralo že od sekiranja
wink-1.gif

Bo kar okus glede čokolad, meni je ta 70 % isto kot če bi krašovo jedilno kupil, pregrenko, nekje do 55 % še gre pri meni
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Kar se da lepo doseči s kemikalijami.
Vsem bi zelo koristil obisk tobačne tovarne v časih, ko so tu še delali.
Imam zelo rada vonj po tobaku, ampak po dnevu hoje med tistimi stroji, ki so enakomerno vlažili tobačne liste s kupom kemikalij (da se je okus ja poudaril), se mi je ponavadi zagravžal vsaj za leto, če ne več.

BTW - Okus jagod z vrta ni niti slučajno enak tistemu umetnemu pocu, ki se ga najde v sokovih, jogurtih, sladkarijah. Slednji je praviloma veliko polnejši in močnejši - in zato se že dogaja, da otroci nočejo jesti pravih jagod, saj nimajo tako močno sladkastega okusa, kot so jih vajeni iz umetnih izdelkov.

Še to - velja za veliko večino izdelkov, ne samo za one, ki se jim že na uč vidi, da so umetni. Torej tudi za tiste, ki se hvalijo s "koščki sadja" in podobnimi puhlicami, da bi prepričali v svojo zdravost.

Ja, domače sadje, zelenjava ima res drugačen okus kot umetno. Ne sam to v jogurtih ipd., ampak tudi pri samem sadju, zelenjavi je razlika. Ti zimski paradižniki, ki rastejo na vodi, imajo čist voden okus, npr. Korenje sicer super zgleda, ampak je tudi bolj vodeno kot iz vrta. Pa pomaranče so mi v Grčiji boljše kot pomaranče iz Grčije. Pa mandarine, ki se jih spomnim iz otroštva, so imele dost boljši okus. Zato sem začela kupovat eko.

Glede kakovosti hrane pri nas in v tujini je pa za moj okus različno. Ene stvari znamo pri nas boljše naredit, druge pa ne. Samo za svežo zelenjava in sadje se mi pa res zdi, da zunaj dobiš v trgovinah boljše. Ne vem, a znajo mango hitrejš pripeljat k njim, a boljšega zbirajo, al kaj?
 

mimmy

Pripravnik
6. avg 2007
520
2
16
z glavo med oblaki

Citat:
Glede kakovosti hrane pri nas in v tujini je pa za moj okus različno. Ene stvari znamo pri nas boljše naredit, druge pa ne. Samo za svežo zelenjava in sadje se mi pa res zdi, da zunaj dobiš v trgovinah boljše. Ne vem, a znajo mango hitrejš pripeljat k njim, a boljšega zbirajo, al kaj?

Občasno se zapeljem v italijanske štacune in glej ga vraga - tam je vse sadje in zelenjava 1. kvalitete, kar pa je pri nas redkost. Pa verjamem, da če so jabolka malo manj obtolčena in se banane manj svetijo, ni kakovost nič boljša - kar pomeni, da jemljejo robo iz istega skladišča, samo kar je malo slabše, gre v slovenske štacune
confused-1.gif
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Delam v mesno predelovalni industriji kjer veliko izdelkov pakiramo tudi za Mercator in Spar. (cca 5 ton dnevno) Kvaliteta izdelka je povsem enaka za našo blagovno znamko kot za Mercatorjevo in Sparovo. Ne delamo ločene proizvodnje za ene ali druge.

Pač dnevno se naredi recimo 10 ton surovine, potem pri narejenih izdelkih pa se samo glede na naročilo lepi ali ene etikete ali pa druge. Kvaliteta je za vse enaka.

Razlika je edino pri določenih izdelkih, ki so namenjeni na tuj (balkanski) trg, predvsem makedonija. Samu tukaj je tak dogovor s kupcem. (kupec zahteva nižjo kakovost zaradi nižje cene, tako da se potem taki izdelki ločijo od naših)

Kako pa delajo ostale firme za blagovne znamke pa ne vem.

LP
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Če ni skrivnost - kakšen namig morda ,da bomo znali potrošniki to cenit.
 

Bushez

Pripravnik
4. okt 2007
127
0
16
LJ
Jaz osebno sem opazil spremembo kakovosti pri kakavu Nesquick. Že nekaj let kupujemo isti kakav, 800g v plastični rumeni vrečki. Meni je bil ta kakav res dober, fino mlet (prah), čokoladen, itd... Nekaj čas nazaj sem opazil, da se je kakav kar na lepem spremenil, ni bil več tako fino mlet (grudice kot benko), na dnu šalce je ostalo veliko sladkorja, ki se ni stopil (prej tega nikoli ni bilo). Sprva sem mislil, da so pač zajebali, ampak je bilo pri naslednih ista zgodba. Kvaliteta neprimerljiva, cena ista, vedno kupljen v Mercatorju. Tak nateg, da glava boli. To zame ni več isti kakav :D
 
Nazadnje urejeno:

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
To ni odvisno od trgovcev, to je odvisno od dobaviteljev in matičnih firm.
Trgovci bi že imeli boljšo kvaliteto, samo kaj ko jim dobavitelji ne dajo.
Med izbiro: imeti slabše ali sploh ne imeti je pa odločitev jasna...
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
bla bla bla, trgovci pritiskajo s ciljnimi cenami...ce si nekaj delal po 3 € ne mors zdej na enkrat narediti isto kvalitetno po 1,5 €... taka je vsaj logika..torej tiste 1,5€ se pušne pri kvaliteti. simple.
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.022
118
63
okolica mesta
So pa saj napisal od kje dobijo robo oz. gdo proizvaja, ena firma v Mađarski. Sem mislil da je saj slovenska firma
redface-1.gif


Bog ve kje so preostanki miši
evil.gif
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Tukaj jih vsaj vidiš.V klobasah, posebni in hrenovkah je tako fino zmleta, da se sploh ne opazi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
To ni odvisno od trgovcev, to je odvisno od dobaviteljev in matičnih firm.
Trgovci bi že imeli boljšo kvaliteto, samo kaj ko jim dobavitelji ne dajo.
Med izbiro: imeti slabše ali sploh ne imeti je pa odločitev jasna...
Morda pa bi trgovci morali malce manj stiskati dobavitelje
grims-1.gif
?
Namreč dobavitelj potem kar lepo logično izbere: nižja cena? Ni problema, in dobiš potem junk.
Je pa res, da pri multinacionalkah je problem, ker spadamo v vzhodno evropo in potem avtomatsko pokasiramo kvaliteto, ki je po mnenju multinacionalk primerna našemu standardu.
stupid-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
To ni odvisno od trgovcev, to je odvisno od dobaviteljev in matičnih firm.
Trgovci bi že imeli boljšo kvaliteto, samo kaj ko jim dobavitelji ne dajo.
Med izbiro: imeti slabše ali sploh ne imeti je pa odločitev jasna...
Morda pa bi trgovci morali malce manj stiskati dobavitelje
grims-1.gif
?
Namreč dobavitelj potem kar lepo logično izbere: nižja cena? Ni problema, in dobiš potem junk.
Je pa res, da pri multinacionalkah je problem, ker spadamo v vzhodno evropo in potem avtomatsko pokasiramo kvaliteto, ki je po mnenju multinacionalk primerna našemu standardu.
stupid-1.gif

Cena na koncu je ista za naš "junk" in zahodno robo. Razen da ceneje pride proizvajalca, ki lahko potem to dražje proda.
Ne da se dobit boljše kvalitete pri dobaviteljih. Kot si že sam ugotovil je problem v multinacionalkah.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:Cena na koncu je ista za naš "junk" in zahodno robo. Razen da ceneje pride proizvajalca, ki lahko potem to dražje proda.
Ne da se dobit boljše kvalitete pri dobaviteljih. Kot si že sam ugotovil je problem v multinacionalkah.
Se ne bi ravno strinjal. Isti šampon je bil v Mullerju 2,95 EUR, v Šparu pa 2,09 EUR. Seveda v Šparu z eastern europe navodili, v Mullerju pa z nemškimi navodili in čez nalepljeno zgolj v slovenščini.

Je pa odvisno od artikla.

Zgolj v primerjavo: iz tujine sem vedno dobil domov kot darilo precej mortadele (hudo, hudo dobre).
No, in sem jo zadnjič šel sam kupit, ker sem bil ravno tam. Sedaj vem, zakaj je tako dobra, namreč cena je 12 EUR na kg, medtem ko se pri nas prodajajo od 5,5 EUR pa gor. Pač, kolikor skeširaš, takšno kvaliteto imaš.