Kako se rešiti zobnega kamna na naraven način (brez ustnega higienika)?

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Torej, kaj deluje? Hvala za pomoč in nasvete.
Uh, glede na to, da je meni zobozdravnik čistil kamen kakih 10 minut skoraj ne verjamem, da se da na naraven način tole učinkovito odstraniti. Sploh če si nisi že nekaj časa odstranjeval.
Predvsem pa z "naravnimi" zadevami pazi, da ne bodo to neke premočne kisline, ki bi lahko poškodovale zobno sklenino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Za odstranit bolj malo, ko je odstranjen je pa 100% na tebi, da se ne nabere vec...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Za odstranit bolj malo, ko je odstranjen je pa 100% na tebi, da se ne nabere vec...
Ni čisto res, smo osebe, ki se nam zobni kamen občutneje nabira kljub temu, da narediš vse kar je potrebno da ga ne bi bilo. Jaz si moram kamen čistit vsaj 1X letno.

Baje da je treba na vsake 3 mesece iti do ustnega higienika. Kar je za moje pojme preveč, tako časovno kot finančno je izziv :)
Sigurno izjava zobne higieničarke iz Ruš. Je pa res, da če si ne čistiš zob sam, ti jih mora nekdo drug.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Pač ena, ki misli, da je boga za jajca zgrabla s šnel kurzom iz zobne higiene, partnerica zobozdravnika, ki mu sedaj soli pamet.

Manj beri reklame po netu!
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: brane_new

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Men se vedno znova pojavi, k sreči mi ga zobarca vsako leto odstrani pro bono.

Sva pa zadnjič debatirala kaj lahko naredim, pa je rekla nič kaj veliko, zgleda je tole vezano na ph sline in smo eni bolj dovzetni. Sem tudi že razmišljal za kako blago kislinsko kuro, sam si ne upam zaradi sklenine.
Bom pa zdej probal vsak večer umivat z limono ;)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.303
2.276
113
Nalaganje kamna NE moreš preprečiti. Lahko samo oblažiš.
Z limono? Kaj pa ko limone ni več? Mislim, da je zobni kamen kot vodni kamen. Torej z limona bolj malo pomaga.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
soda bikarbona?

Drgač pa, men v skoraj 50 letih še niso rabli čistit kamna. Je pa bila vmes občutna razlika v obarvanosti zob, ko sem pričel z uporabo el. ščetke.
V 14 dneh so bili zobje svetlejši. Prej mi je zobar priporočal beljenje/poliranje, potem pa nič več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Soda bikarbona spada pod bazo, torej ima ph nad 7 in ne bo učinkovala napram kamnu, potrebovali bi neki kislega, ki pa nebi uničilo sklenine...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Vi bistvu bi bilo treba, ko kamna se ni, vse mehke obloge mehansko dosledno odstraniti, da nimajo prilike mineralizat. Eni pac imajo slino tako, da se to hitreje zgodi, enim nikoli, pa ce nitke nikdar v roke ne primejo. Ni tu neke visje znanosti. Samo vec ali manj natancnega ciscenja.

Kislina pa... Bo mrbit manj kamna, je pa to sistematicno in metodicno unicevanje zob.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Meni se je zobar ravno zadnjič "pritoževal" da odkar so ultrasonične zobne ščetke na svetu, veliko manj kamna čisti. 1x letno je za povprečnega smrtnika čisto dovolj. Res pa je da so moje izkušnje s temi "higieniki" zelo različne: eni so kot anesteziologi med sek*om (nič ne čutiš), drugi pa dr*ajo do onemoglosti...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
53 let, navadna scetka, zadnja leta ona za 1e iz hofera, se nikoli cistil kamna, pa vedno imel zobarje zlatarje...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Verjetno je nekaj tudi na tem, kaj točno usta in telo predelajo. Ampak vprašanje kdo od nas je pripravljen drastično spremeniti svoje prehranjevalne in pivske navade za več mesecev ali celo let in potem ugotoviti, če je kaj pomagalo ali mogoče tudi ni.
Sam sicer nekih drastičnih težav z zobnim kamnom nima. Včasih se tega loti zobozdravnica ob letnem servisnem pregledu. Pa ne vsako leto.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Za odstranit bolj malo, ko je odstranjen je pa 100% na tebi, da se ne nabere vec...
Tukaj ni govora o ustni protezi, veš. :evil:


ON: Zobni kamen nastane zaradi nalaganja mineralnih delcev iz sline na mehke, organske obloge, ki so prisotne na zobeh. Če mehkih oblog redno ne čistimo s ščetkanjem in nitkanjem, se mineralne snovi v njih kopičijo in tako mehka obloga postaja vse trša. Hitrost nabiranja zobnega kamna je odvisna od količine mehkih zobnih oblog ter tudi delovanja žlez slinavk in količine mineralov v njej.

Zdaj, ne vem točno, od česa je odvisno, zakaj to nekaterim nastaja hitreje, kot drugim (ali pa sploh ne), kljub temu, da je iz zgornjega sklepati, da se temu res lahko izogneš? Mogoče je to odvisno od ph v telesu (in posledično ph sline) ... ne bom komentiral, niti razglabljal, ker nisem ne zobozdravnik, niti ne paradontolog.


p.s. tud ginekolog nisem, ampak tam pa vsaj poskušam lahko kaj pogledat ... :evil:
 
  • Ljubezen
  • Haha
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg, Car in ales85