Kako je včasih izgledalo služenje vojaškega roka v JNA

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
No, tisti, ki ste dali to čez - a je bilo za kej? Kasneje v času samostojne Slovenije naj bi se to služenje bojda kar konkretno izrodilo in to enostavno ni bilo več to...

 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
VP 7819 Titograd od marca 90 do marca 91.
Pri meni je bilo že zelo napeto in sem bil eden zadnjih, ki so ven prišli "rednim putem" z vlakom čez Beograd.
Prva polovica je bila usposabljanje, drugo polovico pa sem v bistvu hodil v službo na teleprinterje in telefonsko centralo.
Če ne bi bilo take napetosti med narodnostmi bi takoj ponovil.

BDW: Septembra 90 sem si za rojstni dan na "razglasu" v kasarni zavrtel Agropopovo "Samo milijon nas še živi" :cheer:
Pa Laško sem jih naučil piti - so ga kar naročali v kantini.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Bili so polpismeni graničarji, nekateri v žepni izvedbi in z nekaterimi žgoljavimi psi N.O. ampak zadolžitev so pa precej resno opravljali.
Pa vsem je rastanak težak bio - do spremembe leta '91.
 
  • Haha
Reactions: Matey

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.592
113
Jaz sem bil 87-88 v Srbiji.
Zgubljeno leto. Ni bilo ne vem kako težko. Nimam pa nobene slike, vojaško knjižico sem nekje izgubil ali pa moral dati našim organom.
Sem na FB v skupini, kjer se iščejo stari prijatelji iz JLA. Tu pa tam se kdo uspe najti, jaz nisem še nobenega. Res pa je, da sem do danes pozabil vsa točna imena, priimke in kraje, potem pa je težko koga najti. V večini pa objokujejo, kako so njihovi otroci pobabjeni, ker ni več vojske, kako je SFRJ crknila, kako danes v njihovih državah kradejo in se hkrati hvalijo s kupom reči, ki so jih v vojski ukradli in jih imajo še danes, ker JLA ni dala za domov nobenega spominka (denimo čevlje, torbico ali menažko). Mešani občutki bi rekel vendar skupine še nisem zapustil. Mogoče še koga najdem. Najbolj si se lahko zanesel na bosance, ampak te je še najtežje najti, ker so ali pomrli med njihovo vojno, ali pa se razselili po svetu. Tudi Hrvati so bili OK. Najbolj pa sem se izogibal beograjčanom in ljubljančanom. Ti so pa bili v mojem primeru sami težki vase zagledani pacienti. V živo sem nekaj let po naključju srečal samo enega šiptarja v Sloveniji in enega iz Zagreba na trajektu na Hrvaškem. S tistim sva celo bila precej dobra kolega, ampak srečanje je bilo še pred sodobnimi elektronskimi mediji in je kontakt spet šel.
Sicer pa se ljudje spomnijo, da so šli tega in tega dne leta 197x v JLA... Neverjetno. Pa imena oficirjev in podobno. Zanesljivo vem mesec in leto, ko sem šel. Ostalo pozabil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in Matey

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Ne bi šel še enkrat, a vseeno ni bilo slabo.
Se najbolj spomnim "iskanja" opreme ob razdolževanju džomb, glancanja tal ter glupega črnogorca, ki me je cel rok verbalno" jebal", da se slovenci ne bomo nikoli odcepili. In še izhodov v mesto Zagreb, po "službeni" dolžnosti. Sem imel občutek, da so ravno nam Slovencem zaupali bolj pomembne zadeve.
Aja, se pa spomnim seveda tudi 21 dnevnega nagradnega dopusta :zmaga:

Pa najbolj normalni so bili bosanci in kosovci - samo tem zadnjim se ni bilo fino zamerit, če si bil pa njihov frend, je blo pa vse BP.

VP4401 Zagreb
1989/1990
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Pa najbolj normalni so bili bosanci in kosovci - samo tem zadnjim se ni bilo fino zamerit, če si bil pa njihov frend, je blo pa vse BP.

Moj fotr mi je razlagal o podobnih forah ja in je tam staknil tudi enega bosanskega prijatelja, kateremu je v kasnejšem vojnem obdobju oz. po njem tudi konkretno finančno pomagal. Model še danes pošilja zahvala pisma oz. čestitke ob posebnih priložnostih, vsa čast.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.030
474
83
Jaz sem se najbolje ujel s Srbi, tako z Beograjčani kot onimi z juga. Hrvati so bili tudi ok, eni mogoče malo vzvišeni.
Bosanci so bili vsi po vrsti neki zajebantje, je bilo težko z njimi početi kaj resnega.
Albanci pa kot, da bi bili neka svoja vrsta. Tip, sicer izobražen, jeseni bil šel na faks, se je prerival v vrsti za kosilo in hotel preko vrste. Pa mu pravi en kolega, Jebe.mti majku, stani nazad v red. Tip se je zakadil vanj, vpil kot žival in ga grizel. Komaj smo ju spravili narazen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če rečeš čefurju, da mu jebeš majku, je to smrtna žaljivka. Če mu greš jebat majčico, moraš vedet zakaj.
Lahko računaš tudi, da boš dobil nož v rebra sredi noči, med spanjem. Moraš vedeti, kdaj mu boš "jebal majčico". In - ko mu jo, moraš tudi stati za tem. Potem si pa spoštovan.
Če te še kar ne vzame resno in te zeza in hoče ustrahovati, mu pa stopiš za vrat in pustiš dva prsta življenja. Potem bo tvoj prijatelj za celo življenje. Ubit se bo dal zate.

To je Balkan.
 
Nazadnje uredil moderator:

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
84/85, Ljubljana in Novo mesto.

delovni dnevi : dopoldan delo (vzdrževanje), popoldan prost izhod v civilu,
doma vsak vikend pet 17- pon 06.

Lahko bi mi priznali delovno dobo.

Ni mi bilo hudega ...

LP
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Če rečeš čefurju, da mu jebeš majku, je to smrtna žaljivka. Če mu greš jebat majčico, moraš vedet zakaj.
Lahko računaš tudi, da boš dobil nož v rebra sredi noči, med spanjem. Moraš vedeti, kdaj mu boš "jebal majčico". In - ko mu jo, moraš tudi stati za tem. Potem si pa spoštovan.
Če te še kar ne vzame resno in te zeza in hoče ustrahovati, mu pa stopiš za vrat in pustiš dva prsta življenja. Potem bo tvoj prijatelj za celo življenje. Ubit se bo dal zate.

To je Balkan.

Ja ta verbalna jebanja so še dandanes problem pri marsikomu, ki ima korenine kje od dol in nekateri dejansko mislijo, da te imajo zaradi verbalnega napada povsem legitimno pravico fizično napasti. Noro.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Saj ne da zagovarjam fizično nasilje, ampak če bi opletajoči z jezikom ali prsti dobili dve okoli kepe, bi upam vsaj malo premislili kdaj bo stegnili jezik. :cool:

To je taka foter - mulc vzgoja - tako dolgo jezika, dokler jih ne skupi, pol pa je mir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bula in Matey
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kako to ??? "fizično napasti" ? :sprasujemse:
Kako boš pa drugače napadel, če ne fizično? Z gobcem? To je za pićke.

" Fizično me je napadel ! Jej kako boli !!! o_O "

:valjamse::valjamse::valjamse:
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Kako to ??? "fizično napasti" ? :sprasujemse:
Kako boš pa drugače napadel, če ne fizično? Z gobcem? To je za pićke

Ja j3banje matere je verbalni napad, torej napad z gobcem ja :D In zgolj to, da ti nekdo nelaj brihtolira ti pač ne daje pravice, da brihtola usekaš po gobcu, torej na verbalni napad odgovoriš s fizičnim. Pomaga pa pri ustavitvi verbalnega brihtoliranja, to pa definitivno. Sam s tem tudi pokažeš, da si izgubil živce sam zato, ker je nekdo nekaj rekel. In TO je za pićke oz. odziv na besede preobčutljive pićke. :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Saj ne da zagovarjam fizično nasilje, ampak če bi opletajoči z jezikom ali prsti dobili dve okoli kepe, bi upam vsaj malo premislili kdaj bo stegnili jezik. :cool:

To je taka foter - mulc vzgoja - tako dolgo jezika, dokler jih ne skupi, pol pa je mir.

Tru det, tru det, na oboje. Je pa spet eno fotr mulc vzgoja al pa ko ti nekdo v jezi - ker si nekaj zaj3bal/zj3bal - verbalno (torej ne dobesedno) j3be mater, ti ga pa pol lahko zaradi tega kao kar upravičeno nalomiš :D

In ja, Demz se mora naučiti "quote-ati" :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Daj še enkrat preberi ali pa napiši komu repliciraš.

In napad je lahko še marsikaj drugega kot le fizičen, ampak ja, eni ne razumete drugega kot eno na gobec. :fredi:

Sorry, nisem ti repliciral, ker si me rahlo prehitel v objavi.
Na splošno ne repliciram rad, ker je to potem direktni pogovor. Kadar odgovarjam na splošno - pač ne repliciram. Upam da je tako prav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Prva stvar, ki sem se jo v JLA (in ne JNA!!!) naučil, je da slovenci zelo opletamo z raznimi jebanji matere, boga,... in da je pogosto zelo pametno držat gobec zaprt. Tudi meni je en britev na grlu držal, ker sem mu med umivanjem namesto z dobro jutro, voščil z jebemtimater. ;)

Bosanc pač - kasneje sva bila dobra prijatelja. :cool:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja j3banje matere je verbalni napad, torej napad z gobcem ja :D In zgolj to, da ti nekdo nelaj brihtolira ti pač ne daje pravice, da brihtola usekaš po gobcu, torej na verbalni napad odgovoriš s fizičnim. Pomaga pa pri ustavitvi verbalnega brihtoliranja, to pa definitivno. Sam s tem tudi pokažeš, da si izgubil živce sam zato, ker je nekdo nekaj rekel. In TO je za pićke oz. odziv na besede preobčutljive pićke. :fredi:

No, pojdi na balkan malce v vojsko, boš potem poročal glede brihtoliranja, verbalnega napada in učinkovitega kmečkega napada. Potem se bova spet brala in izmenjavala mnenja.