:: Kako fotografirati: koncert? ::

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Hoj,



Sam sicer nisem profi, zdaj že kakšno leto nisem slikal (na koncertih) in doslej tudi nisem uporabljal nevemkakšne hude opreme (kar se da dostikrat nadoknaditi z malce sreče in z odličnim občutkom za kompozicijo), ampak, nekaj fotk mi je kar všeč, npr. tudi izmed tistih črnobelih. Mislim tudi, da BW način fotografiranja še najbolj ustreza temu tipu koncerta in pogojem, sploh, ker si slikal brez bliskavice (kar mi je zelo všeč).



Glede slikanja koncertov je približno takole. Rabiš predvsem "kilometrino", razen če nisi že v začetku nadpovprečno nadarjen, kar se ponavadi hitro opazi (in ponavljam - to ni pogojeno z opremo!). Nekaj popolnoma drugega je, če se namesto na zgornjem koncertu, ki je z večine pomembnih vidikov skrajno statičen (tako v gibanju objektov, kot v osvetljenosti), znajdeš na kakšnem skrajno dinamičnem - recimo rock ali heavy metal koncertu.
smile-1.gif
Ti želim še veliko dobrih in zanimivih umetnin!



Mimogrede, sem opazil, da si naredil nekaj lepih fotk na Ugarju.
grims-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

SyncMaster

Pripravnik
6. sep 2007
231
0
16
ponavadi sem s svojo trotlco, rocno nastavil cas 1/125 in sprozil ko je bilo najvec luci na odru, slike so uspele! Pa ce imas moznost nastavitve svetlobe nastavi se to. LP
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Citat:
Uporabnik kostevc pravi:

Dobro si tole "pobarval".
cheer.gif

Hvala, hvala!
smile-1.gif



Citat:
Uporabnik SyncMaster pravi:
ponavadi sem s svojo trotlco, rocno nastavil cas 1/125 in sprozil ko je bilo najvec luci na odru, slike so uspele! Pa ce imas moznost nastavitve svetlobe nastavi se to. LP

Jaz sem imel vedno shranjena kar dva programa oz. nastavitve in sem potem med akcijo samo izbral primernega (v osnovi eden za temnejše in drugi svetlejše razmere) in potem na hitro malce korigiral detajle. Dostikrat je tako, ko se trudiš ujeti ali v zadnjem hipu predvidevaš neko sceno, da nenamenoma padeš v kakšen "eksperiment" in potem lahko pridejo ven zelo zanimivi rezultati. Pri taki (koncertni) fotografiji je pa itak pričakovati velik izmet, sploh pri "trotelcah" (ne samo starih), brez uporabe fleša, ...

Zgornje štiri fotke so v bistvu nekaj mojih najboljših primerov, ki sem jih dosegel s PowerShot Pro1 in verjetno nisem daleč od resnice, če rečem, da so (bile) na meji maksimuma zmogljivosti (tehnike) in dosežene všečnosti (vsebine). So namreč skoraj natanko tisto, kar in kakor sem hotel posneti. Če gre torej za temačen motiv, kot je recimo zadnji, in če želiš vanj vključiti celoten prostor (globinsko ostrino), čeprav "za las", si ob vseh možnostih in danih pogojih čas lahko skrajšaš le do neke meje. Mislim, da sem se sam glede tega gibal največ do 40- ali 50-tinke sekunde (zato sem se osredotočal predvsem na iskanje situacij stabilnih v smislu gibanja, takoj zatem pa optimalnost svetlobnih razmer). Ker eden izmed namenov je bila tudi uporaba čim nižjega še sprejemljivega ISO (ob vseh ostalih nastavitvah, nadosvetlitvi, podosvetlitvi itd.) - zaradi znanih razlogov (zrnatost.press).
smile-1.gif


No, tale debata me je ravno spet malce ogrela, da bi se končno spravil v večjo, celovito investicijo v kakšno najnovejšo Canon-ovo igračko ...
wink-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.593
179
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
koncertna fotografija je velik izziv. kako se ne ponavljati iz koncerta v koncert, kako ujeti tiste prave momente, kako ujeti vse tiste barve...



sicer pa sam nimam nekega prednastavljenega programa - delam iz slike v sliko. ker si želim vsako sliko zase narediti... in zaenkrat mi še kar uspeva...
smile-1.gif




no, ena zadnjiih zelo dobrih fotk, ki so mi uspele...
grin1.gif
men je všečna, če je vam, boste pa sami presodili:



EXIF:

hitrost zaklopa: 1/160 sek.

zaslonka: f/2,5

ISO 800

50 mm (EF 50 mm f/1,8 II)

Fotoaparat: velecenjeni Canon Eos 350D
grin1.gif

50034-VladoKreslin.jpg
 

Priponke

  • 50034-VladoKreslin.jpg
    50034-VladoKreslin.jpg
    178,2 KB · Ogledi: 243
Nazadnje urejeno:

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Ja, meni je čist kul.
smile-1.gif


Bom pa samo še nekaj dodal, ker si me ravno vzpodbudil. Pri slikanju koncertov niso pomembne le barve, pomembno je kako (in kakšno) sceno uvrstiš v okvir, skoraj najbolj pa komuniciranje nastopajočih s publiko (kar je itak lastnost tistih res najboljših predstav, ne le koncertnih). In ta ekstra energija se ponavadi čuti potem tudi na fotografijah, če jih uspeš ujeti seveda, in med ostalim poskrbi, da ne padeš v enoličnost.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.593
179
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
drugače so bile najboljše barve, kar sem jih imel možnost loviti na senzor, kartico, whatever
grin1.gif
, med koncertom Akija Rahimovskega... tam so ble pa barve res fantastične... bom najprej nekam slike uploadal, pa bom tiste, ki se mi zdijo best off, pol še tukaj pripopal...

za malo draženja pa tale fotka.
smile-1.gif

50053-AkiRahimovski.jpg
 

Priponke

  • 50053-AkiRahimovski.jpg
    50053-AkiRahimovski.jpg
    104,1 KB · Ogledi: 208