Kaj kuhate?

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8


NA hitr...

[/QUOTE]
No ja. Aurora je super tudi za okus in aromo. Kombiniranje ni nujno

[/QUOTE]

Bom poskusil z Auroro, upam da rata.
Kakšne vrednosti naj bi vnesel v kalkulator glede na recepturo?
...mal zaje___no vprašanje...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tudi jaz ne vem, če bi dry hopal nut brown ale s citro. Po moje to sploh ni pivo, ki bi ga dry hopal. Pri domačem pivovarstvu je pa itak vsaka pot prava in je zaželjeno eksperimentiranje. Ne vem pa, če je ravno po smernicah.

Najbrž si želiš oreščkast okus, kar pa boš dobil z mešanico sladov. Jaz sem pred kratkim naredil british brown ale, ki ima lep oreščkast okus. Uporabil sem Magnum za grenčino (na 60 min), Willamette (na 15 min) in East Kend Golding (0 min oz. flameout).
 

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
Prej se lotiš BIAB ali allgrain, prej lahko začneš kombinirat z okusi. Te piksne imajo vse boljmanj isti okus. Tudi če dryhopaš malenkost popraviš zadevo.

Tudi jaz menim da v "nut brown" grejo bolj tradicionalne sorte hmeljev. Jaz sem ga delal samo s Celeio.
 

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
izbrskal sem en recept pa sem reku da probam:

Po receptu:
Freezer Cleaner Extra Pale Ale
Style: American pale ale
Competition results: First place in the American ale category at the 2010 Hudson Valley Homebrew Competition
All-grain recipe, 6-gallon batch size
Original gravity: 1.053
Final gravity: 1.013
Bitterness: 40 IBU
Alcohol by volume: 5.3 percent
9 pounds American two-row malt
1 pound wheat malt
1 pound crystal 40L malt
1 pound Munich malt
0.5 pound Victory malt
1 ounce Columbus hops (14 percent AA), 20 minutes
.5 ounces Amarillo hops (8.5 percent AA), 10 minutes
.5 ounces Centennial hops (10 percent AA), 10 minutes
1 ounce Columbus hops (14 percent AA), 5 minutes
1 ounce Centennial hops, 0 minutes
1 ounce Amarillo hops, 0 minutes
Mash at 152 degrees F. Boil 60 minutes
Fermentation: Ferment at 68 F with Wyeast 1056.

Malo bom prilagodil:
batch:23l

4,08kg pilsen
0,45 wheat
0,45 cara 50
0,45 munich
0,23 mroost50 (biscuit)

28,3g columbus 20min
140g amarilo 10 min
140g columbus 10min
28,3g columbus 5min
28,3 columbus 0min
28,3g amarilo 0min

Wyeast 1056


Do sedaj sem vedno uporabljal hmelj citra ali cascada, danes bom prvič columbus in amarilo, ima kdo kakšen nasvet glede teh hmeljev oz. bi priporočali kakšnodrugo kombinacijo? :)
 
Nazadnje urejeno:

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
da nebi odpiral nove teme in ker bi poskusil preskok iz začetniških setov na allgrain...

imam:
10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,
200g hmelja aurora,
kvas GOZDAVA w35,
ječmen bi lahko dodatno pražil, ovsene kosmiče tudi se dobi v omari..

Rad bi poskušal zvariti 20l pive, do 5%alk. Nekaj se mučim z oneline kalkulatorji ampak nimam zadostnih izkušen.
Mi lahko pomagate pri recepturi?

NA hitro... V 20 litrov vode drozgaj 4,5kg ječmena, dodaj še 0,5kg care če imaš, speri z 10l sparge vode. Na hot break dodaš 20g Aurore.
Zdaj ti pa manjka še kakšen hmelj za okus in aroma, samo Aurora bo pregrenko. Če vzameš Styrian golding ga dodaj, 30g na 20min, 30g na 5 min in 40g na na flame out...
Pivo bo imelo med 5-7% odvisno kako visoko boš drozgal, če se ti zdi premočno, drozgaj samo 4kg osnovnega ječmena...

NA hitr...
No ja. Aurora je super tudi za okus in aromo. Kombiniranje ni nujno

Moj prvi poskus allgrain - delno uspel
sprasujem se.gif

uporabil sem 4 kg slada za 20l, sedaj pa me mal skrbi ker je OG 1020, sicer zadeva vre. Danes je tretji dan fermentacije in težko ocenim koliko aktivno poteka fermentacija ker uporabljam večjo vrelno veho veliko kot piksla 0,33 - se pozna da sem iz vinarskih okolišev
smirk-1.gif

Sedaj mi je žal da nisem uporabil 4,5kg slada....
bonk.gif


1@
Kako bi preračunal koliko sladkorja dodati za dosego vstreznega OG -recimo 1040?

2@
za 0,5 kg slada kolikšna bi bila nadomestna količina sladkorja?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator/

Tale programček uporablja tudi veliko uporabnikov foruma. Je zastonjski in kar se tiče izdelovanja receptov nimaš omejitev, le pri številu le-teh (5). Lahko nekaj malega plačaš in dobiš neomejen dostop. Sicer so še drugi programi, npr. BeerSmith http://beersmith.com/ , ki pa je že kar profi. Več bojop drugi o tem lahko povedali, meni zaenkrat brewersfriend povsem ustreza. Pod zavihkom "kalkulatorji" imaš tudi vse ostale potrebne kalkulatorje, ki jih boš potreboval v postopku "pridelave" piva
smile-1.gif


4 kg slada za 20 l piva ni tako malo. Pri povprečni učinkovitosti drizganja (jaz to računam pri 75% - tako namreč imam), bi moral dobiti okoli 1.045. Odvisno tudi od kombinacije sladov, a vseeno v tem okviru. Menim, da si ga biksnil nekje pri mletju slada ali drozganju, saj je učinkovitost zelo nizka. Boš moral malo več info. o postopku napisati, da ti bomo lahko pomagali.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
da nebi odpiral nove teme in ker bi poskusil preskok iz začetniških setov na allgrain...

imam:
10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,
200g hmelja aurora,
kvas GOZDAVA w35,
ječmen bi lahko dodatno pražil, ovsene kosmiče tudi se dobi v omari..

Rad bi poskušal zvariti 20l pive, do 5%alk. Nekaj se mučim z oneline kalkulatorji ampak nimam zadostnih izkušen.
Mi lahko pomagate pri recepturi?

NA hitro... V 20 litrov vode drozgaj 4,5kg ječmena, dodaj še 0,5kg care če imaš, speri z 10l sparge vode. Na hot break dodaš 20g Aurore.
Zdaj ti pa manjka še kakšen hmelj za okus in aroma, samo Aurora bo pregrenko. Če vzameš Styrian golding ga dodaj, 30g na 20min, 30g na 5 min in 40g na na flame out...
Pivo bo imelo med 5-7% odvisno kako visoko boš drozgal, če se ti zdi premočno, drozgaj samo 4kg osnovnega ječmena...

NA hitr...
No ja. Aurora je super tudi za okus in aromo. Kombiniranje ni nujno

Moj prvi poskus allgrain - delno uspel
sprasujem se.gif

uporabil sem 4 kg slada za 20l, sedaj pa me mal skrbi ker je OG 1020, sicer zadeva vre. Danes je tretji dan fermentacije in težko ocenim koliko aktivno poteka fermentacija ker uporabljam večjo vrelno veho veliko kot piksla 0,33 - se pozna da sem iz vinarskih okolišev
smirk-1.gif

Sedaj mi je žal da nisem uporabil 4,5kg slada....
bonk.gif


1@
Kako bi preračunal koliko sladkorja dodati za dosego vstreznega OG -recimo 1040?

2@
za 0,5 kg slada kolikšna bi bila nadomestna količina sladkorja?

Tvoj problem je slad ki očitno ni bil ok narejen. Če si ga delal sam pač poglej kje so napake. Dosegel si 30% efektivnost, kar je zelo malo saj je normalna številka okoli 70%. Tako da bi moral dat okoli 10kg sladu da bi ti kaj uporabnega ratalo. Računaj da tudi če narediš prav boš iz nekega domačega ječmena, ki niti ni pivovarski mogoče iztisnil max. 60% efektivnost oz. raje še manj.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
OG imaš precej nizek. Daj nam še kaj informacij: temperatura, čas drozganja, količine vode (je 20L pred ali po boilu), čas boila, ph (če si meril), jodov test ...

1@ Sladkor ti bo res dvignil OG, samo ti bi zbil FG in naprvil pivo zelo suho in alkoholno. Rešitev bi iskal v postopku drozganja in ne dodajanju sladkorja. Pa tudi ta "noname" slad mi je sumljiv. Če ni bil pravilno slajen, je tudi to lahko razlog za nizek OG.

2@ Odvisno kaj bi rad. Ampak na oko, za isti alhkohol bi rabil cca. 0,35 kg sladkorja. Za OG odvisno od efektivnosti drozganja sladu. Imata pa neprimerljiv odziv na FG (in okus).

Mislim, da si zastavljaš napačna vprašanja glede na problem. Išči izboljšanje postopka in vhodnih surovin. Sladkor za popravljanje napak ni ustrezna rešitev.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Mislim da slad ne bi smel biti težava ker prihaja iz manjše pivovarne iz Italije. Sem prepričan da je težava v postopku drozganja, ker mi je vmes pregorel električni lonec (lonec za kuhano vino Hofer) in sem zadevo nadalno kuhal v dveh manjšil loncih, vmes je prišlo do znižanja temp, digitalni termometer je ponorel, tako da sem nahitro uporabil termometer od centalne ipd. Ja - no koment (ena velika štala napak).

Vseeno me zanima to razmerje sladkor Vs Slad?
...vinarji so zelo spretni pri preračunavanju potrebnega sladkorja za v mošt..
smile-1.gif


Sicer bo brezalkoholno pivo...
 
Nazadnje urejeno:

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Sicer bo brezalkoholno pivo...
Potem pa sploh ne vidim smisla dodajanja sladkorja. Sladkor ti ne da okusa, ampak samo alkohol. Če pa tega iz piva izhlapiš, nimaš nimaš nobenega efekta od sladkorja. Kako si pa mislil izločiti alkohol iz piva? S gretjem nad 80C? Kako pa misliš potem karbonirati?

Če že, bi dodal DME. Uporaba DME pa je približno 60% sladu - 0,5 kg sladu nadomestiš s 0,3 kg DME.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Načeloma, razen pri določenih stilih, je količina cukra enaka 0, količina slada pa 100%. Če delaš all grain. Sicer pa spet, odvisno kaj hočeš. Z dodajanjem sladkorja boš sicer povišal OG, vendar bo še bolj znižal FG, dobil boš suho pivo, z veliko alkohola. Ne vem no, zakaj pa bi rad na vsak način turil cuker v all grain? Tudi pri piksnah, kjer naj bi po receptu dodal sladkor, raje dodaj več LME ali pa uporabi DME.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Če je slad ok, potem je vseeno čudno ker tako nizko efektivnost težko dobiš!
tongue-1.gif


Za 20l ti bo 1kg sladkorja dvignil cca. 2% alkoholno stopnjo. Je pa tako da pivo ne bo ravno dobro tudi če boš dodal sladkor, v vsakem primeru bo brez telesa ker bo preveč fermentabilnega sladkorja.
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Citat:
Uporabnik trpo pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
Sicer bo brezalkoholno pivo...
Potem pa sploh ne vidim smisla dodajanja sladkorja. Sladkor ti ne da okusa, ampak samo alkohol. Če pa tega iz piva izhlapiš, nimaš nimaš nobenega efekta od sladkorja. Kako si pa mislil izločiti alkohol iz piva? S gretjem nad 80C? Kako pa misliš potem karbonirati?

Če že, bi dodal DME. Uporaba DME pa je približno 60% sladu - 0,5 kg sladu nadomestiš s 0,3 kg DME.

Povedati želi, da če NE bo dodal sladkorja bo imel brezalkoholno pivo...
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Sladkor bi dodal da dvignem alkohol na 4-5%.
Oz, bi lahko dodal DME, MED, fruktozo ipd.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Potem dodaj DME ker je to najboljša rešitev v trenutni situaciji, daj ga 2kg (cca +3.5% alkohola).
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Se opravičujem. Narobe sem razumel. O količini ti je Utiševalec napisal, samo ti v isti sapi tudi odsvetuje.
smile-1.gif
Jaz tudi. Pivo bo zelo suho, brez telesa. To boš občutil ali kot vodeno ali kot alkoholno. Okusa pa ne bo pravega.

Z DME bo bolje. Glej post više
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Pa ne ga pozabit prej prevreti in ohladiti.
Sicer pa drugič rezkiraj tiste 3-4€ in kupi preverjen slad, npr. pivovarium...potem pa dalje iskati napake (preslabo mletje, faljeno okno masha, prehitro izpiranje...)
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Pa ne ga pozabit prej prevreti in ohladiti.
Sicer pa drugič rezkiraj tiste 3-4€ in kupi preverjen slad, npr. pivovarium...potem pa dalje iskati napake (preslabo mletje, faljeno okno masha, prehitro izpiranje...)

sem 100% da je bilo drozganje nevstrzno. Kot pravim mi je pregorel električni lonec in preden sem ugotovil da ga termometer serje... no coment.

Kako bi preračunal potrebno količino "biločesa" iz specifične teže, volumna in cilne gostote?
 
Nazadnje urejeno: