Kaj kuhate?

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
Tisiti saison je ratal kar soliden in lepo piten. Tak bulletproof recept.

Aurora bobek in cascade pa se mi zdi kombinacija, ki paše v ogromno stilov piva.

Probal bi edino isto stvar z drugačnim kvasom.
 

theory69

Zelenc'
30. sep 2016
28
0
1
Pivo Mosaic 20L po receptu iz pivopisa.

4kg pale ale
0,5kg vienna
0,4kg cara 20
10g bobek
100g mosaic
safale us-05

 

theory69

Zelenc'
30. sep 2016
28
0
1
saj pa veš da brez tega ne gre
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.467
113
Danes pa malo na slepo nekej pacam, tako da nimam pojma o točnih količinah. Bo kar bo
grin1.gif


5kg vienna, 0,5kg čokoladnega, 0,35kg pražen ječmen, 0,45kg amber.

Drozgano v 22l vode.
1. Brez spiranja, 65g aurore za grenčino. Litražo in OG bom vedel čez približno 2 ure, upam da bo OG okoli 1,080.
2. Ostanek se je spiral z manj vode kot ponavadi(ponavadi 10l, tokrat okoli 6l), dobil sem 6l tekočine, ki se bo povrela na 5l z 10g aurore. Gravitacija pred vretjem je 1,032.

2 paketka K-97 se bosta primerno razmeram razdelila med pivini.

Edit:
V fermentor je šlo 15l z OG 1,075 ter malo pod 5l z OG 1,039
dsc1120.jpg
 
Nazadnje urejeno:

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
Danes bom kuhal pale ale citra

Način: Allgrain
Stil: Pale ale
Specifikacije:
Količina: 25l
OG: 1.046
FG: 1.007
IBU: 35
ABV: 5.2%
SRM: 6
Učinkovitost drozganja 75%

Sestavine:
4 kg Pale ale
0.5 kg Munich
0.4 kg Cara 50
120g Citra T90
Safale US-05

Postopek:
Ves slad drozgamo na 66°C za 90min.
Na 60 min dodamo 15g Citre, na 10 minut dodamo 30g Citre, na 0 minut dodamo 35g Citre po 10 dneh fermentacije dodamo 40g citre za 4 dni. Fermentiramo 2 tedna na 22°C za Safale US-05 in na 18°C za Wyeast 1056. Stekleničimo in nato zorimo v steklenici najmanj 2 tedna na sobni temperaturi.


Zanima me sledeče: piše da dodamo 40g citre 4 dni pred koncem fermentacije, po 10ih dneh - se pravi je mišljenoda je 2 tedna v fermentorju. Jaz ponavadi vedno pustim 3 tedne. To pomeni da kasneje dodam hmelj ali vseeno po 10ih dneh, čeprav bom pustil dlje v fermentorju?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz vržem hmelj noter 7-10 dni pred flaširanjem. To je ponavadi po 21 dneh v fermentorju. Če boš dajal prej ne bo nič narobe, ti bo pa vsa aroma izprdela čez veho in boš imel bolj malo od dryhopa. Pa je fino tudi če dvigneš temperaturo (jaz sicer ne počnem tega) med dryhopom, okrog 22 če se ne motim, naj bi se takrat arome bolje vezale na pivo kot pa pri nižjih temperaturah. Pa ne pustit predolgo hmelja v fermentorju, lahko dobiš travnato aromo. max.14 dni. Se pravi če imaš v fermentorju pivo 3 tedne, daš hmelj notri po 14 dneh.
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Za dry-hop (hladno hmeljanje) je fino poskrbet, da je fermentacija res zaključena. Dva dni zaporedno enak odčitek sladkorja, nula vidne aktivnosti v vrelni vehi. Po 7 dneh to ni nujno vedno res. Če imaš zadostno količino US-05 in delaš na 20-22°C, bo najbrž že kak dan prej. Jaz za ziher pustim 14 dni fermentacije in potem še 7-14 dni dry-hop (odvisno kdaj mam čas za flaširat).

Pa če bi rad fino aromo od Citre dobil, boš moral dat kakih 100g samo za dry-hop.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
da nebi odpiral nove teme in ker bi poskusil preskok iz začetniških setov na allgrain...

imam:
10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,
200g hmelja aurora,
kvas GOZDAVA w35,
ječmen bi lahko dodatno pražil, ovsene kosmiče tudi se dobi v omari..

Rad bi poskušal zvariti 20l pive, do 5%alk. Nekaj se mučim z oneline kalkulatorji ampak nimam zadostnih izkušen.
Mi lahko pomagate pri recepturi?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.872
113
Najprej razčistimo tole:
Citat:

10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,

Imaš slad ali ječmen? Ker je razlika in to velika, iz slada boš dobil pivo iz ječmena pa kvečjemu ješprenovo župo!
evil.gif


Slad = ustrezno kaljen ječmen, dodatno toplotno obdelan da se pridobi čimvečja aktivnost encimov in specifičen okus/aroma piva
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Najprej razčistimo tole:
Citat:

10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,


Imaš slad ali ječmen? Ker je razlika in to velika, iz slada boš dobil pivo iz ječmena pa kvečjemu ješprenovo župo!
evil.gif


Slad = ustrezno kaljen ječmen, dodatno toplotno obdelan da se pridobi čimvečja aktivnost encimov in specifičen okus/aroma piva

zmaga.gif

Imam slad - beri kaljen dvoredni ječmen, sušen na 40*C, počival je 4 tedne.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Vidim da je ravno bila debata od dry hopanju, imam trenutno 20 litrov nut brown ale, in nameravam dry hoppat z citro. Torej priporočate cca 100g da dobim pravo aromo?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
da nebi odpiral nove teme in ker bi poskusil preskok iz začetniških setov na allgrain...

imam:
10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,
200g hmelja aurora,
kvas GOZDAVA w35,
ječmen bi lahko dodatno pražil, ovsene kosmiče tudi se dobi v omari..

Rad bi poskušal zvariti 20l pive, do 5%alk. Nekaj se mučim z oneline kalkulatorji ampak nimam zadostnih izkušen.
Mi lahko pomagate pri recepturi?

NA hitro... V 20 litrov vode drozgaj 4,5kg ječmena, dodaj še 0,5kg care če imaš, speri z 10l sparge vode. Na hot break dodaš 20g Aurore.
Zdaj ti pa manjka še kakšen hmelj za okus in aroma, samo Aurora bo pregrenko. Če vzameš Styrian golding ga dodaj, 30g na 20min, 30g na 5 min in 40g na na flame out...
Pivo bo imelo med 5-7% odvisno kako visoko boš drozgal, če se ti zdi premočno, drozgaj samo 4kg osnovnega ječmena...

NA hitr...
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Joj, sam nut brown ale + agresivno citrusna citra....jaz raje nebi
Hmm kje bi ga pa potem preveč "zasekalo" mim? Malce bi probal vseeno upam da ne bo za stran vse :D
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.467
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik tcolja pravi:
da nebi odpiral nove teme in ker bi poskusil preskok iz začetniških setov na allgrain...

imam:
10 kg slada - beri no name, dvoredni ječmen sušen pri 40*C,
200g hmelja aurora,
kvas GOZDAVA w35,
ječmen bi lahko dodatno pražil, ovsene kosmiče tudi se dobi v omari..

Rad bi poskušal zvariti 20l pive, do 5%alk. Nekaj se mučim z oneline kalkulatorji ampak nimam zadostnih izkušen.
Mi lahko pomagate pri recepturi?

NA hitro... V 20 litrov vode drozgaj 4,5kg ječmena, dodaj še 0,5kg care če imaš, speri z 10l sparge vode. Na hot break dodaš 20g Aurore.
Zdaj ti pa manjka še kakšen hmelj za okus in aroma, samo Aurora bo pregrenko. Če vzameš Styrian golding ga dodaj, 30g na 20min, 30g na 5 min in 40g na na flame out...
Pivo bo imelo med 5-7% odvisno kako visoko boš drozgal, če se ti zdi premočno, drozgaj samo 4kg osnovnega ječmena...

NA hitr...
No ja. Aurora je super tudi za okus in aromo. Kombiniranje ni nujno
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Citat:
Uporabnik ArcaneWater pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Joj, sam nut brown ale + agresivno citrusna citra....jaz raje nebi
Hmm kje bi ga pa potem preveč "zasekalo" mim? Malce bi probal vseeno upam da ne bo za stran vse :D

Seveda je to stvar okusa, ampak predlagam da si citro prišparaš za kako pale varianto. Ker pri temnejših pivih (razen BIPA) naj bi prišel do izraza sladni karakter, v tvojem primeru (oreščki, malo praženosti, piškotne in kavne note itd...) sedaj pa če boš tole dryhoppal z citro, boš vse te arome povozil z agresivno sadno citrusno aromo in bo ratal.....sej mogoče ti bo všeč in tehnično ne delaš nič narobe, ampak sam nebi kombiniral dveh tako različnih stvari.