Izvoz certifikata

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pri nas ni zakonske podlage za kaj takega, sploh pa ne ko greš v tujino. Rabiš "plastiko" v roki.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
poanta e-osebne bi bila, da aplikacija na telefonu izkoristi NFC čip v telefon, za uporabo imeti oboje je čista bedarija
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
poanta e-osebne bi bila, da aplikacija na telefonu izkoristi NFC čip v telefon, za uporabo imeti oboje je čista bedarija
To da bi na telefon "kopiral" osebno v stilu plačilnih kartic žal ne pije vode.

Na osebni je shranjen certifikat, ki ga iz varnostnih razlogov ni mogoče prenesti nikamor. Digitalni podpis je ekvivalent lastnoročnemu. Z malo domišljije lahko nekomu narediš veliko škode.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
To da bi na telefon "kopiral" osebno v stilu plačilnih kartic žal ne pije vode.

Na osebni je shranjen certifikat, ki ga iz varnostnih razlogov ni mogoče prenesti nikamor. Digitalni podpis je ekvivalent lastnoročnemu. Z malo domišljije lahko nekomu narediš veliko škode.
Sej noben ne pravi, da bi se moral kar private key kopirat iz osebne na telefon. Lahko zgeneriraš ključe na secure enclaveu telefona, jih potem naprej podpišeš....

V določenih US zveznih državah imaš lahko že sedaj state ID in vozniško na iPhoneu/Apple Watchu.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sej noben ne pravi, da bi se moral kar private key kopirat iz osebne na telefon. Lahko zgeneriraš ključe na secure enclaveu telefona, jih potem naprej podpišeš....

V določenih US zveznih državah imaš lahko že sedaj state ID in vozniško na iPhoneu/Apple Watchu.
Saj sem napisal da pri nas ni zakonske podlage za kaj takega, izvedljivo pa seveda je, saj se ponekod že uporablja.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Kaj lahko kot povprečen Janez počnem s to eOsebno?
Nekaj podpišem, samo kaj?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Tipičen alter odgovor bi bil: če ne veš kaj s tem počet, potem najbrž nič.
Drugače pa: alternativa Sigen-Ca oz. kateremkoli drugemu kvalificiranemu digitalnemu potrdilu, visok nivo varnosti (ker ni certifikat na računalniku, oz. je ekvivalent certu overitalja na pametni kartici/ključu). Uporaba pa tako kot vsi certifikati za dva namena: za avtentikacijo v večino državnih sistemov (eni recimo uporabljamo eupravo, edavke, zzzs, sodnedrazbe, ipd. - zdaj pa ne vem če povprečen Janez to (že) uporablja - če ne potem to odpade). Za podpise pa tudi, od ponudb do pogodb, od Covid časov dalje sem kot podjetnik recimo elektronsko podpisal vsaj kakih 1000 takih dokumentov - ker je povprečen Janez podjetnik (popoldanski s.p.) bo verjetno vedel kaj počet s tem. Jaz je še nimam, ampak ko si jo naročim, bom pač opustil nekatere ostale certifikate, ki jih uporabljam sedaj. Ima pa ožje sorodstvo tako da sem že preizkusil zadevo in dela bp za sipass avtentikacijo in dalje. Meni se zdi dodana vrednost.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Tipičen alter odgovor bi bil: če ne veš kaj s tem počet, potem najbrž nič.
Drugače pa: alternativa Sigen-Ca oz. kateremkoli drugemu kvalificiranemu digitalnemu potrdilu, visok nivo varnosti (ker ni certifikat na računalniku, oz. je ekvivalent certu overitalja na pametni kartici/ključu). Uporaba pa tako kot vsi certifikati za dva namena: za avtentikacijo v večino državnih sistemov (eni recimo uporabljamo eupravo, edavke, zzzs, sodnedrazbe, ipd. - zdaj pa ne vem če povprečen Janez to (že) uporablja - če ne potem to odpade). Za podpise pa tudi, od ponudb do pogodb, od Covid časov dalje sem kot podjetnik recimo elektronsko podpisal vsaj kakih 1000 takih dokumentov - ker je povprečen Janez podjetnik (popoldanski s.p.) bo verjetno vedel kaj počet s tem. Jaz je še nimam, ampak ko si jo naročim, bom pač opustil nekatere ostale certifikate, ki jih uporabljam sedaj. Ima pa ožje sorodstvo tako da sem že preizkusil zadevo in dela bp za sipass avtentikacijo in dalje. Meni se zdi dodana vrednost.
Ali lahko ta odgovor nominiram za odgovor leta?!! In postavim kot standard!

Hvala!!

Nazadnje sem se s certifikati hecal, ko sem mami nameščal zvem aplikacijo... za mene osebno pa se več ne spomnem.
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Da ne odpiram nove teme......
V Win 10 mi po zagonu nameščene certifikate ( Sigenca, Halcom....) prebere, po cca 5 minutah po zagonu pa jih ne vidi več.
Verjetno se je to zgodilo po eni od posodobitev, ne vem točno kdaj. Prebrskal sem net, izklapljal antivirus, pa ni nič bolje.
Ima kdo kakšno idejo:sprasujemse: - razen seveda clean install :obesise:
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Da ne odpiram nove teme......
V Win 10 mi po zagonu nameščene certifikate ( Sigenca, Halcom....) prebere, po cca 5 minutah po zagonu pa jih ne vidi več.
Verjetno se je to zgodilo po eni od posodobitev, ne vem točno kdaj. Prebrskal sem net, izklapljal antivirus, pa ni nič bolje.
Ima kdo kakšno idejo:sprasujemse: - razen seveda clean install :obesise:
Odpri command prompt (desna tipka na Start ikoni) in vtipkaj certmgr. Pod Personal vidiš vse svoje certifikate.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.208
5.590
113
V Windows Safe mode (with network support) se težava ponovi ?

Kateri antivirus ?

Firefox lahko uporablja lastne (osebne) certifikate ali "pogleda" v windows shrambo (uporablja edge, chrome, ie)

Normalen zagon win, je po 5 minutah osebni certifikat v FF shrambi še viden ?

Koda:
about:preferences#privacy
Koda:
certificates, view certificates, your certificates
 
Nazadnje urejeno: