Izvoz certifikata

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Jaz kmalu dobim novo 'pametno' osebno izkaznico, me prav zanima, kako bo deloval certifikat na njej.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.321
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Mislim, da gre v tem primeru za certifikat, ki je skopiran v personal store iz tistega ključka, tako da tega ti ni treba kopirati, ker se bo sam naselil na nov PC, ko bo uporabil ključek.

Certificate Propagation Service

  1. A logged-on user inserts a smart card.
  2. CertPropSvc is notified that a smart card was inserted.
  3. CertPropSvc reads all certificates from all inserted smart cards. The certificates are written to the user's personal certificate store.

Toporisic

Super, hvala. Javim ko zadevo sprobam.
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.175
681
113
Super, hvala. Javim ko zadevo sprobam.
Sej ravno v tem je “problem”. Jaz imam trenutno certifikat. Recimo veljaven do 2024. Zdaj naročim novo osebno. Od kje pride certifikat na osebno? Bo izdan nov certifikat in bo na kartici ko jo prevzamem ali bo na nek način treba naložit certifikat … ker menda da bo stvar tudi nekako zaščitena in ob izgubi osebne ne boš mogel kar na hojladri uporabit certifikata …
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
A niso včeraj na tv povedali, da biometričnih osebnih izkaznic še ne bo nekaj časa (zaradi težav z ukrainskimi programerji). Če res nujno rabiš, ti bodo za ceno osebne naredili pasoš...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ne, biometrične OI so v izdelavi in jih vsi dobijo do petka (ki so jih naročili v petek in včeraj). Tisti, ki pa osebno nujno rabijo v enem dnevu, pa dobijo PL za ceno osebne še isti dan.

Kar pa je očitno res, pa je to, da prednosti čipa ne boš mogel še nekaj časa uporabljat, ker so programerji Ukrajinci in Rusi!
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Sej ravno v tem je “problem”. Jaz imam trenutno certifikat. Recimo veljaven do 2024. Zdaj naročim novo osebno. Od kje pride certifikat na osebno? Bo izdan nov certifikat in bo na kartici ko jo prevzamem ali bo na nek način treba naložit certifikat … ker menda da bo stvar tudi nekako zaščitena in ob izgubi osebne ne boš mogel kar na hojladri uporabit certifikata …
Nova osebna izkaznica je obenem tudi elektronska osebna izkaznica, saj čip vsebuje tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in dve sredstvi elektronske identifikacije (visoke in nizke ravni zanesljivosti). To velja za osebe od dopolnjenega 12. leta starosti.

Potrdilo visoke ravni zanesljivosti in kvalificirano potrdilo za elektronski podpis sta zaščitena z uporabniškim geslom, ki si ga uporabnik nastavi z začetnim geslom. Začetno geslo imetnik prejme po prejemu osebne izkaznice. Če imetnik uporabniškega gesla ne pozna, ali je neuporabno zaradi prevelikega števila neuspešnih poskusov vnosa, lahko pridobi kodo za ponastavitev uporabniškega gesla.

vir: https://www.gov.si/teme/biometricna-osebna-izkaznica/
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava in darkstar66

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Saj imas lahko vec certifikatov…. jaz imam recimo od Postarce, Sigence in od NLBja… Ja pa tako malo,napisanega o tej novi osebni izkaznici, da se bojim, da bo pol teh zadev, ki jih obljubljajo, neuporabnih… ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Če se prav spomnim enega spletnega predavanja s strani SI-PASS, bi po trenutnih načrtih po letu 2026 ostali izdajatelji kvalificiranih digitalnih potrdil za poslovanje z državnimi organi šli v pozabo. Nastala bi naj tudi telefonska aplikacija, ki bi se uporabljala za verodostojno elektronsko identiteto skupaj z novo osebno izkaznico. Ne vem pa, kako bo s kvalificiranim digitalnim potrdilom na osebni izkaznici. Trenutno so KDP, ki jih izdajajo državni organi, omejena na do 5 let. Verjetno v tem primeru temu ne bo tako in bo identiteta shranjena v čipu veljala 10 let.
Vsekakor lahko pričakujemo, da po dobrih petih letih z državo v nekaterih primerih ne bomo več mogli digitalno poslovati, če se ne bomo mogli predstaviti z digitalno identiteto, ki je na novi osebni izkaznici.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če se prav spomnim enega spletnega predavanja s strani SI-PASS, bi po trenutnih načrtih po letu 2026 ostali izdajatelji kvalificiranih digitalnih potrdil za poslovanje z državnimi organi šli v pozabo. Nastala bi naj tudi telefonska aplikacija, ki bi se uporabljala za verodostojno elektronsko identiteto skupaj z novo osebno izkaznico. Ne vem pa, kako bo s kvalificiranim digitalnim potrdilom na osebni izkaznici. Trenutno so KDP, ki jih izdajajo državni organi, omejena na do 5 let. Verjetno v tem primeru temu ne bo tako in bo identiteta shranjena v čipu veljala 10 let.
Vsekakor lahko pričakujemo, da po dobrih petih letih z državo v nekaterih primerih ne bomo več mogli digitalno poslovati, če se ne bomo mogli predstaviti z digitalno identiteto, ki je na novi osebni izkaznici.
Veljavnost kvalificiranega potrdila za elektronski podpis in sredstev elektronske identifikacije visoke in nizke ravni zanesljivosti je do konca veljavnosti osebne izkaznice, oziroma največ 10 let od dneva izdelave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
to bo verjetno NFC?
A bodo znali vsaj telefoni to prebrati?
V opisu osebne izkaznice ni NFC čip nič omenjen.

 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.303
2.276
113
Podpis na osebno bo za delo v javnosti - pošta, uradi
Za delo na domačem PC bo smsPASS
 
22. jul 2007
12.801
1.316
113
123
22. jul 2007
12.801
1.316
113
123
Ali ni bilo pred leti rečeno, da ne bomo po uvedbi eOsebne več rabili s seboj prenašati osebne kartice v fizični obliki:sprasujemse:
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ali ni bilo pred leti rečeno, da ne bomo po uvedbi eOsebne več rabili s seboj prenašati osebne kartice v fizični obliki:sprasujemse:
Zakaj pa to misliš? Še eOsebna aplikacija potrebuje fizično osebno zraven da jo prisloniš na NFC preden lahko karkoli uporabnega delaš - prijava, podpis ipd.