izdelava omare: okrogli mozniki, lamele ali?

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Živjo!

Ker vas je tukaj nekaj, ki se spoznate na mizarski posel bi prosil za en nasvet!

Naneslo je, da moram narediti nekaj omar in omaric. Vse bo iz iverala. Osnove so mi poznane in tudi nekaj izkušenj imam s tem hecom ampak sem se vedno "jezil" z izvtinami za moznike.

Sedaj pa sem pripravljen zapraviti nekaj evrov za pripomoček, ki mi bo olajšal sestavljanje. Ne vem pa kaj je najboljše in da ne bom odkrival tople vode bi prosil za nasvet. Omare bodo na koncu verjetno vseeno še vijačene, ker jih (vsaj nekaj) ne spravim več iz prostora, če jih zlepim
smile-1.gif


Ena od stvari je šablona za izvrtine in delo z mozniki:
http://www.joint-genie.com/shop.html


Večina pa mi priporoča lamelni rezkar in lamele (piškotke), s katerim je baje zelo enostavno delati, in se zelo dobro obnese. Tukaj pa sem spet v dvomih ali je tisti iz bau baua za 50€ dobr za nekaj 10 omaric ali dam raje dobrih 200 za makito?
Pa še podvprašanje: Ali se da s tem rezkarjem narediti utor za zadnjo steno omare iz 3mm MDFja?

Lahko pa da obstaja še kakšna boljša, hitrejša in cenejša pot?

Hvala
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Ma ne se zajebavat z mozniki. Nabavi si lamelni rezkar in si zmagal.
Pri lamelcah je fajn še to, da dopuščajo male premike, da se s približno natančnostjo naredit zelo ličen izdelek.
Jaz imam unga iz Bau ne vem česa. Zaenkrat še dela.

Glede utora pa nisem ziher. Saj rezkar boš že uštimal, sam toliko časa držat pritisnjenega pa si ne predstavljam, da boš dovolj natančen,. Moraš računat da ga moraš hkrati še peljat ob vodilu.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Lamele so za domače mojstre. Imam sam eno tapoceni varianto lamelnega rezkarja. Ni problem vzdržljivost, pač pa natančnost. Vsaj moj reže utore malo pod kotom in moram potem paziti, da je na obeh stranez zamik v isto smer.
Poleg tega boš potreboval še spone (cvinge), saj drugače spoji ne bodo lepi, ker bodo vidne špranje.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Sam delam() z mozniki. To pa zato ker mi ni potreb cvingat(pritjevat + količina, dolžina spon)
Kakšne manjše zadeve pa naredim na lamelo.
Sicer imam v kratkem namen kupiti mozničarko.
Sem delal z maffel-co. Super zadeva samo problem je cena 700€
mafell-duo-doweling-dd40.jpg


Če misliš delati malo več vzami od firme Lamello sicer je draga samo odtehta ceno(natančnost).
Ker tele bau bau verjante ti če nisi pozoren dela pod kotom(lastne izkušnje).Sicer se da samo čas si moraš vzet
Kar se pa utora tiče pa ni problema.
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik x5x pravi:
Sam delam() z mozniki. To pa zato ker mi ni potreb cvingat(pritjevat + količina, dolžina spon)


Če misliš delati malo več vzami od firme Lamello sicer je draga samo odtehta ceno(natančnost).

1. izvrtine za moznike delaš "ročno" na šablono ali z napravico iz slike?

2. Imaš kakšne iskušnje z Makito? nekako jo dobim po najugodnejši ceni... Dobro za Lamello še nisem spraševal ampak predvidevam, da ni poceni
smile-1.gif
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Delam ročno. Mafell je predraga glede nato da neredi samo 2 luknji
Glede Makite ti bom pa jutri povprašal kolega. Sam sicer nimam izkušenj z lamelarco od makite samo glede na to da je to priznana firma dvomim da bi "krš" dajal v prodajo.

Je pa + v Lamello da ima zraven prislon katerega lahko prestaviš za boljšo natančnost
lamello_C3.jpg
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik igi pravi:

Sedaj pa sem pripravljen zapraviti nekaj evrov za pripomoček, ki mi bo olajšal sestavljanje. Ne vem pa kaj je najboljše in da ne bom odkrival tople vode bi prosil za nasvet. Omare bodo na koncu verjetno vseeno še vijačene, ker jih (vsaj nekaj) ne spravim več iz prostora, če jih zlepim
smile-1.gif


Večina pa mi priporoča lamelni rezkar in lamele (piškotke), s katerim je baje zelo enostavno delati, in se zelo dobro obnese. Tukaj pa sem spet v dvomih ali je tisti iz bau baua za 50€ dobr za nekaj 10 omaric ali dam raje dobrih 200 za makito?
Pa še podvprašanje: Ali se da s tem rezkarjem narediti utor za zadnjo steno omare iz 3mm MDFja?

Od takrat, ko se je prvi "Lamello" Rezkar za lečasta peresa (to je njegov pravilni izraz) pojavil na tržišču je jasno, da je za hitro spajanje bistveno bolj praktičen od mozničenja.
Ima pa tudi nekaj minusov:
- v vzdolžni smeri je spoj preveč gobljiv, tudi do 5mm, kar lahko pri nepazljivekm lepljenju pomeni težavo.
- v prečni smeri ne dopušča nikakršnega premika, kar je v primeru nenatančnega utora spet težava - robovi ne bodo poravnani.
- napačno izrezkani utori se morajo zakrpati zaradi trdnosti stene materiala, med tem, ko pri moznikih to ni tolikšen problem.
Nizkocenovni modeli so takšni, kakor tudi drugje, napake so prej pravilo, kakor izjema.
Sam sem svoj prvi nastavek naredil sam (iz Kerrocka in pleksija), nato pa predvsem zaradi originalnega rezila kupil Wolcraft nastavek za kotno brusilko, ki ga občasno še vedno uporabim.
Omenjeni mozničar Maffel je sicer zanimiva zadeva, problem pa so svedri, teža in cena, kar težko odtehta praktičnost povprečnih rezkalnikov za lečasta peresa.

Odgovor na podvprašanje: seveda se da, le nastaviti je treba kotni prislon tako, da je rezilo višje za željeno mero, nato pa se postopoma rezka po dolžini. Enkratnega potega ne priporočam, veliko lažje bi se to lahko naredilo z ročnim rezkalnikom, ali na miznem krožnem žagalnem stroju.

LP

P.S.: namenoma sem uporabljal strokovno priznane izraze, tudi zato, da se vsaj enkrat pojavijo v javnosti
wink-1.gif

P.P.S.: te zadeve učim mladino in če se le da, uporabljamo oboje - "po domače" in strokovno.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:

Sedaj pa sem pripravljen zapraviti nekaj evrov za pripomoček, ki mi bo olajšal sestavljanje. Ne vem pa kaj je najboljše in da ne bom odkrival tople vode bi prosil za nasvet. Omare bodo na koncu verjetno vseeno še vijačene, ker jih (vsaj nekaj) ne spravim več iz prostora, če jih zlepim
smile-1.gif


Večina pa mi priporoča lamelni rezkar in lamele (piškotke), s katerim je baje zelo enostavno delati, in se zelo dobro obnese. Tukaj pa sem spet v dvomih ali je tisti iz bau baua za 50€ dobr za nekaj 10 omaric ali dam raje dobrih 200 za makito?
Pa še podvprašanje: Ali se da s tem rezkarjem narediti utor za zadnjo steno omare iz 3mm MDFja?

Od takrat, ko se je prvi "Lamello" Rezkar za lečasta peresa (to je njegov pravilni izraz) pojavil na tržišču je jasno, da je za hitro spajanje bistveno bolj praktičen od mozničenja.
Ima pa tudi nekaj minusov:
- v vzdolžni smeri je spoj preveč gobljiv, tudi do 5mm, kar lahko pri nepazljivekm lepljenju pomeni težavo.
- v prečni smeri ne dopušča nikakršnega premika, kar je v primeru nenatančnega utora spet težava - robovi ne bodo poravnani.
- napačno izrezkani utori se morajo zakrpati zaradi trdnosti stene materiala, med tem, ko pri moznikih to ni tolikšen problem.
Nizkocenovni modeli so takšni, kakor tudi drugje, napake so prej pravilo, kakor izjema.
Sam sem svoj prvi nastavek naredil sam (iz Kerrocka in pleksija), nato pa predvsem zaradi originalnega rezila kupil Wolcraft nastavek za kotno brusilko, ki ga občasno še vedno uporabim.
Omenjeni mozničar Maffel je sicer zanimiva zadeva, problem pa so svedri, teža in cena, kar težko odtehta praktičnost povprečnih rezkalnikov za lečasta peresa.

Odgovor na podvprašanje: seveda se da, le nastaviti je treba kotni prislon tako, da je rezilo višje za željeno mero, nato pa se postopoma rezka po dolžini. Enkratnega potega ne priporočam, veliko lažje bi se to lahko naredilo z ročnim rezkalnikom, ali na miznem krožnem žagalnem stroju.

LP

P.S.: namenoma sem uporabljal strokovno priznane izraze, tudi zato, da se vsaj enkrat pojavijo v javnosti
wink-1.gif

P.P.S.: te zadeve učim mladino in če se le da, uporabljamo oboje - "po domače" in strokovno.

Ja hvala za obširno pojasnilo! sem v bistvu izvedel to kar sem potreboval.

Me pa zanima še nekaj. Zapisal si, da bi zarezo za zadnjo stranico bilo lažje narediti z ročnim rezkarjem. Tega pa že imam:) a to bi dal not rezkar, ki izgleda kot "žaga" in bi ga "peljal" po stranskem robu plošče (18mm). Imam občutek, da mi ga bo zvračalo in zareza ne bo enakomerna...
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Moja napaka!
Napisal si ZAREZA, torej verjetno misliš na utor, kakor si zapisal že v prvem postu... Res ne vem, kaj sem gledal, nekako sem imel v mislih brazdo ("folc"), tudi zato, ker je pri omarah nekako bolj pogost način montaže hrbtišča na tak način.
Za utor bo ročni rezkalnik resnično precej neroden in možnost zvračanja precejšnja. Razen če si dodatno narediš povišan vzdolžni prislon, ki bo potem osnovno vodilo med delom.
Sicer ostane le še varianta z ročnim krožnim žagalnim strojem (ali pa miznim), debelina utora z rezkalnikom za lečasta peresa bo prevelika - 4mm.

LP