išias

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Ja, stegno spredaj! Zadaj in riti niti duha ne sluha o bolečini. To sem zgooglal:

Išias oziroma ishialgija je bolečina v spodnji okončini, ki se širi po zadnjem delu stegna pod koleno in je posledica utesnitve pete ledvene ali prve križnične korenine. Poznamo tudi bolečino po femoralnem živcu, ki je posledica utesnitve višjih ledvenih korenin, torej druge, tretje ali četrte, pojavlja pa se v sprednjem delu stegna. Obstaja torej več tipov bolečin v nogi, ki so posledice utesnitve živca v ledveni hrbtenici.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Ma zdaj bo ene 10 dni. Scat grem jaz že cel čas normalno, saj pravim, očitno me ni toliko dobilo. Pa problem ni več toliko križ, bolj me boli stegno do kolena, od spredaj. Na 100m se moram sigurno 1x počepnit, saj pride taka topa bolečina kot da bi mi kol tiščal v stegno. V soboto imam magnet, sem bil že v sredo naročen pa sem mogel prestavit... Kot kaže imam vnet ta ishiatični živec?

Mislim (ne da vem..) da nisi dosti pokasiral in bo izvenelo. Mravljinčanje traja še kar nekaj časa - važno da ti ostalo (po počutju) cca, normalno funkcioniraš.

Menda pomagajo špriceri (saj bi napisal pivo/šnops, a vem kje živiš ;))...saj ne da bo manj mravljinčenja, le bolj ti bo ravno. :cheer:
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.615
1.068
113
samo mravljinčenje se dobro prikriva, ne vem pa če tudi zdravi, z B100 od Vonpharma ali Jamieson. Je pa to močna doza tako da jaz ne bi jemal več kot 1 tabl. 5 zaporednih dni v tednu, potem pa 2 dni počakal
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Mislim (ne da vem..) da nisi dosti pokasiral in bo izvenelo. Mravljinčanje traja še kar nekaj časa - važno da ti ostalo (po počutju) cca, normalno funkcioniraš.

Menda pomagajo špriceri (saj bi napisal pivo/šnops, a vem kje živiš ;))...saj ne da bo manj mravljinčenja, le bolj ti bo ravno. :cheer:

Ma nevem, magnetno sem dal skoz, cakam izvid. Zdi se mi da je problem predvsem noga, stegno, to res res boli, hrbet/križ je skoraj ok... Ne pomaga špricar, smo imeli v sredo turnejo, ponoči sem skoraj "crknil" tako je noga bolela :bonk:
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Zdi se mi da je problem predvsem noga, stegno, to res res boli, hrbet/križ je skoraj ok... Ne pomaga špricar, smo imeli v sredo turnejo, ponoči sem skoraj "crknil" tako je noga bolela :bonk:

Mene je noro bolelo v predelu križa, mravljinčenje je bilo dolgo časa prisotno a ni bilo boleče (zgolj moteče). Zgleda da pri vsakemu drugače 'prime'.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
samo mravljinčenje se dobro prikriva, ne vem pa če tudi zdravi, z B100 od Vonpharma ali Jamieson. Je pa to močna doza tako da jaz ne bi jemal več kot 1 tabl. 5 zaporednih dni v tednu, potem pa 2 dni počakal

Jemljem sicer tudi b komplex od Krke, max. dozo,.3x po 2 tableti na dan.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Saj sem samo enkrat "presekal" ;) Pol pa daj ti 14 dni ležat, aja točno, ne morem ležat ker ne obstaja pozicija da ne bi bolelo kot hudič :valjamse: Kaj pa kakšno kopanje? Bo škodilo? Načeloma mi zvečer paše ko tuširam svoj pršut s toplo vodo.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Glej, glede na to da sem zaradi išiasa bil na operaciji hrbtenice, verjemi da vem kako "fajn" je ležat. ;)

Ne prevroče vode, če se prav spomnim (sem pa res že pozabil) je celo boljša bolj hladna.

V glavnem ko sem jaz začel s težavami me je bivša, bivša osebna zdravnica poslala na fizioterapijo in so mi dali vaje in jaz to delam ko mutav, pa me je samo še bolj bolelo. Pol sem šel nazaj pa je bivšo, bivšo nadomeščala potem bivša osebna zdravnica (je specializirala nevro kirurgijo ravno takrat in delala v splošni še zraven) in ko ji povem kaj je bilo, je samo siknila - kateri butelj vam je rekel migat - najprej se mora vse pomirit, potem pa počasi naprej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Ja te razumem, ne jemlji me vse resno. Saj mirujem, kolikor se da, ne pretiravam kar se gibanja tiče. Me pa jezi, vleče se že v 3. teden in stanje glede te noge ni nič boljše, prej slabše, sploh zjutraj je katastrofa, tekom dneva je vedno bolj "ok". In jezi me da za to sploh kaj dost ne morem narediti...
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Ko sem čakal na nevrološki na pregled sem dve uri zunaj stal; ko sem vstopil so rekli a išias?
Stal sem lahko brez problema, sedet nisem mogel.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Potem pa je tebe kar grdo zagrabilo, vidiš, meni je sedeti ok, stati težje ker me začne noga bolet, ležanje pa nikak, ne najdem pozicije ki bi mi ustrezala. Prve dni je sicer funkcioniralo da sem ležal na tleh ter 90 stopinj boge ob zid, zdaj več ne funkcionira.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Mene je zadnje zagrabilo, ko sem med korono ležal tri dni in spal ali gledal tv :). Zadnjih 15 let že vem, da me "uniči" en dolgotrajni položaj. Ne glede na to, kak je.
Ko imam težave, mi ustreza hoja v hrib. Enkrat sem poskusil bazen in je bila katastrofa. Vzrok je sicer najbrž bil masažni bazen. Prav tako mi ni nič pomagala tajska masaža. Je morala priti ekipa, da so me pobrali s tal.
Mene je običajno rešil mo-gy, sedaj pa imam enega maserja, ki tudi zna sprostiti, kje me grabi. Res pa je, da njegova masaža boli, pri mo-gyju pa so bolj nežni.
Načeloma, ko me res boli, nobene vaje, ki jih lahko sam izvedem, niso neka rešitev. Iščem položaje, opravila, ki pomagajo preživeti dan.
Druga izkušnja: Kolega je imel cel tretma, fizioterapije s toplicami vred, dodatno je še sam nekaj migal. Čedalje slabše. Na koncu je nekdo po nekem pregledu opazil košček, ki tam ne bi smel biti in ga je rešila "majhna" operacija.

Diagnostika je važna, ni pa zmeraj vse za nož. Konec koncev rez pomeni brazgotino, brazgotina pa je zunaj in v telesu. In tudi tisto lahko kje tkivo zamakne tako, da spet pritiska na živec. In je spet boleče sranje ...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Ja saj... zato pa jaz čakam na izvid magneta, pred tem ne bom nič delal na svojo roko... drugače pa ta mo-gy je tudi meni kar zanimiva opcija.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Poznana zadeva in ko sam "logično" razmišljaš misliš, da ni to to, ampak ko vse skupaj malo bolj spoznaš, vidiš da je v večini primerov v osnovi vkleščen ishiatični živec. S kakšnimi bolečinami se pa to navzven pokaže, je pa milijon enih kombinacij. Na koncu tudi MR to pokaže in s tem zveš tudi dejstvo, da ko to veš, da ti ubistvu niti nič ne pomaga, ker nič ne moreš naredit. Pomagal bo samo čas, s tapravimi prijemi/ukrepi/masažami pa bo ta čas krajši.

Sam sem bil na šestih terapijah pri mogy-u, pa nevem a bi priporočal ali ne. itak je spet od primera do primera odvisno, enemu bo ful pomagalo, drugemu nič. Recimo preden sem šel k mogy-u nisem mogel ne sedet ne stat. Po terapijah sem lahko sedel, stal pa še ne. Trajalo je še kakšna dva meseca, da je samo od sebe nehalo.

Zdaj redno delam vaje za trup in se res zelo dobro počutim. Sem veliko bolj siguren pri vsakdanjih opravilih. Sklonit se ni noben problem, kar je včasih še bil, preden je zagrabilo.

Najtežje je v glavi sprejet, da bo pač trajalo. Ja, smo navajeni migat, nekaj pametnega počet, ampak žal tukaj to ne gre. Čimprej to sprejmeš, bo vsaj psihično takoj bolje :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

damirj

Guru
9. maj 2012
4.837
2.089
113
Ja te razumem, ne jemlji me vse resno. Saj mirujem, kolikor se da, ne pretiravam kar se gibanja tiče. Me pa jezi, vleče se že v 3. teden in stanje glede te noge ni nič boljše, prej slabše, sploh zjutraj je katastrofa, tekom dneva je vedno bolj "ok". In jezi me da za to sploh kaj dost ne morem narediti...
Meni je šele po nekih 3eh mesecih šlo na bolje, potem po 6ih mesecih ni bilo več sledi o tej bolečini. Sem pa občasno kolikor lahko šel na sprehode, ker je edino to pomagalo, da je ublažilo bolečino. Sedenje ali ležanje je bilo mučno. Na začetku je tudi hoja mučna, tako da ne pretiravat.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Jaz sem se moral sprijazniti, da si lenarjenja več ne smem privoščiti, se mi začne bolečina v ritnici pojavljati če nekaj dni ne delam nič... pomagajo vaje za revmatike, še bolj pa hoja v hrib. Bolečina preneha takoj.

Seveda pa v neki akutni fazi to ne pride v poštev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.165
2.258
113
Na koncu tudi MR to pokaže in s tem zveš tudi dejstvo, da ko to veš, da ti ubistvu niti nič ne pomaga, ker nič ne moreš naredit.

No ja, nekje moram začeti se ti ne zdi? Sploh pa če me ta MR nič ne stane... Sicer pa lahko je marsikaj, mislim da če gre "samo" za vkleščen živec da je to še najboljša verzija? Ali? Verjetno je mnogo slabše če se ugotovi da imaš posedene kakšne vretence, da imaš zdrs kakšnega diska ali kaj drugega... nevem...
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
No sej je prav, da se naredi MR, samo sem hotel reči, da bo vseeno trajalo kar nekaj casa, da se popravi, ali imas rezultate MR ali ne.

Spet na koncu ce bi slika bila slaba in bi bila diagonoza samo za pod nož, bi pri drugem zdravniku iskal drugo mnenje, ki bo pa rekel ni nujno dajmo se raje malo pocakat z operacijo... samo cas resi zadevo :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun