hassio

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Sicer imam starejši HP Microserver N40L (gen8?) ampak ga nimam cel čas vklopljenega, tako da bi za neko začasno varianto uporabil kar RPI. Glede SD kartic pa vem da je težava, imam en SSD USB ključek na lagerju in ga lahko porabim za tole.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tudi jaz sem v zadnjem času spet malo pogledal Hassio in ugotovil, da je zelo zelo napredoval od takrat, ko sem jaz začel z home automation zadevami in kar je bil tudi razlog, da sem takrat šel po poti Domoticza, ki je bil veliko bolj dodelan (takrat).

Zaenkrat Hassio laufa na RPI4, gor prenesel vse Z-Wave komponente, nabavil ključek za ZigBee (proizvajalec Dresden Elektronik, ključek ConBee II, link) in dodal gor še Xiaomi navlako (senzorji, vtičnice, magic cube). Kar nekaj luči imam Yeelight, ki tudi delujejo OK. Hassio podpira celo OctoPrint, vmesnik za 3D tiskalnik, tako da lahko temperature, process in celo live video spremljam kar preko Hassio. Trenutno delam senzorje na osnovi ESP8266, v prvem "pacu" je ultrazvočni senzor za merjenje količine kurilnega olja.

Najbolj me mučije avtomatizacije z Node Red, ker so (v primerjavi z industrijskimi krmilniki) totalno nelogične :) Zaenkrat rešujem z vtičnikom Blockly, ki mi je poznan iz Domoticza... Druga stvar, ki je ne uspem usposobit, je WiFi bridge za MiLight GU10 žarnice. Bo Se treba še malo (bolj) poglobit...

Katero vtičnico Xiaomi imaš?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kateri RPI4 se splača nabavit za hassio? Se pridobi sploh kaj s 4GB verzijo?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
več je boljše, drugače sem na rpi3 in dela vse bp.

aja včeraj gledal video, sonoff lahko po novem integirraš v hassio brez tasmote. ;) en plusek je.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
Eno programsko vprašanje, kako switch v panelu (SEPhome) sprogramiraš, da se obnaša kot tipkalo. Namreč funkcijsko za ESP32 bi mi to bolj pasalo na GPIO izhodih. Ker imam danes funkcije na fizičnih tipkali ne pritisk, dva pritisk, ce pa drzis pa ugasneš. Logiko bi isto vzporedno peljal, a tokrat preko Hassio. Če sem razumljivo napisal.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
eno hitro vprašanje, kako bi vezal mikro stikalo na esp01 da bi mi kazalo stanje odprto/zaprto

mam jih ene par teh modulov.

Sem sicer naštimal tole:
z mikrostikalom.. je kazalo vredu in prav ravno en teden, potem pa je začelo na gpio14 je.bat in ne kaze vec, kot da bi bila neka motnja, in zacen kazat zaprt odprt izmenično potem pa kar zaprto..
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Potegneš 3.3V linijo direkt iz ESP-ja na mikrostikalo, povratno žico pa na en GPIO pin, ki ga definiraš kot "binary sensor". Jaz sem kupil ene čip shit brezžične zvonce, ki imajo tudi LED na sprejemni enoti, dal noter v zvonec en Wemos D1 Mini, potegnil signal od LED direkt na GPIO pin in imam zdaj v Hassio direkten signal, kdaj do zvoni...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
testiram ;) aja 3.3v linijo, kako potegnit iz 5v kar z uporom?
1589532530884.png
?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ja, to je OK. Sam sicer uporabljam ESP8266 in ESP32, ki imajo obe napetosti na voljo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
mikro stikalo sem dal v tak položaj, da vrata oziorma en nosilček od vrata, fizično preko povozi stikalo s koleščom. To ni problem, problem je bil očitno na samem Sonoff SVju, ki ga je začel na gpio14 biksat, zdaj sem začasno prestavil na gpio05 pa da vidmo, trenutno dela. Sam rele za vrata dela pa BP.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Problem so v bistvu stikala in releji sami, ker imajo stanje 0 in 1 samo v idealnem svetu, v realnem pa le na dolgi rok. V casu preklopa, ki ni infinitezamalno majhen in traja nek cas, pa kontakti nihajo in ustvarjajo vec prehodov od 0 na 1 in nazaj v zelo kratkem casu, dokler se ne ustali na zeljenem stanju. Ta frekvenca dela tezave vsem digitalnim sistemom z vzorcenjem. Rabis RC filter
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Neumnost. Nikjer več se ne uporabljajo RC filtri za glajenje stikalnih prehodov nizkih frekvenc, še najmanj pa v avtomatizacijah. Uporabljajo se kvečjemu programski "debounce" digitalni filtri na vhodih, kar lahko sprogramira tako v ESPhome (če ga uporablja - delayed_on, delayed_off) ali pa v HA samem pri avtomatizacijah.

Pri relejih in kontaktorjih, sploh višjih moči, pa se uporabljajo filtri ali pa diode samo zato, da ne pride do obločnih isker, vendar ne za digitalne vhode krmilij, temveč na izhodih oz. med kontaktorjem in porabnikom.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Sploh ker ne veš kako je to narejeno na teh poceni mikromilnikih, ja? Čeprav drži, da se ne uporabljajo več, škodit ne more, če ga dodaš tam, kjer imaš težave.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Saj je vseeno kak je narejeno, ne uporabljajo se nobeni RC filtri. Na vhod daš "delayed_on recimo" 100ms pa imaš problem rešen, pa če je tvoje stikalo samo dve žički skupaj. sajkek pa po moje nebo jezen, če mu bo HA javil odprta/zaprta vrata z 100ms zamudo
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek
I

Izbrisan uporabnik 474

Pull up/down nima nič z trenutno debato, čeprav lahko naleti na ta problem (odvisno od tipa ESP-ja, nekateri imajo že vklopljene pull up/down)... Pri debounce pa članek ponuja dve rešitvi, najelegantnejša je delay, je pa res, da vnese recimo 100ms zakasnitev. Kot rečeno, pri garažnih vratih to ne igra neke bistvene vloge. In je ena vrstica. Hardware-ski debounce je neumnost...