hassio

I

Izbrisan uporabnik 474

Večinoma OK, ne strinjam pa se, da je Hassio vsaj kar se tiče preprostosti uporabniku, pred Domoticz. Mislim, da je Domoticz tukaj v prednosti, medtem ko Haasio in OH omogočata več svobode.
Kot drugo ne drži da Zwave nima baterijskij senzorjev. Seveda jih ima in ponavadi gre za multisenzorje. Tako ima Fibaro recimo temperaturo , vlago, gibanje, LUX in celo meri mikro vibracije (če bi kdo hotel premakniti senzorje ipd.). Nekateri imajo celo še UV svetlobo. Danfoss ima radiatorske baterijske ventile. Baterije v senzorjih zdržijo nekje 1 leto, ventil pa odvisno od števila premikov - recimo 2X na leto. Vsi omogočajo povratno informacijo o stanju baterij.
Zwave vmesnik v obliki USB ključka stane med 30 do 50€, dodatno je potreben še RPi (ali PC), kar pa je potrebno tudi pri HA in OH. Namenski gatewayi, kot so Fibaro in Vera, pa stanejo preko 200€ in so nesmiselni...
Prednost Zwave je tudi mesh sistem, kjer vsak senzor/stikalo/vtičnica deluje kot repeater signala. Ne vem kako je to rešeno pri zigbee, se nisem še poglabljal.
Mislim da ima zadnja verzija Samsung HUB-a (3) gateway tako za zigbee kot za zwave in to pri ceni nekje 100€... bomo videli kdaj bo to dosegljivo pri nas...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.811
2.069
113
Zwave baterijski senzor nisem nasel za neko smiselno ceno, vse je tam 30€ dalje. Zigbee vmesniki in senzorji so vsi cenejsi pa se vec proizvajalcev je. Zigbee tudi dela mesh mrezo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.811
2.069
113
Ne vem točno kaj želiš, ampak npr:

ali pa iz kitajske za par € manj in kakšne 2-3 tedne daljši dobavni rok.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.204
679
113
da malo obudim temo...

Gledal sem predvsem Hassio in Domoticz. Odločil sem se za Hassio na Rasberrija 3ko. Sedaj pa...
Kateri gateway hub kupit - Samsung/Xiamo/drugo?
Kakšen komponento potrebujem, če želim on/off funkcijo. Najbrž Sonoff ?
Kaj pa če imam že sedaj releje v omarici in bi krmiliv tele releje? Ali to lahko preko Hassio direktno I/O pine na rasberriju upravljam?

torej sem na začetku avtomatizacije hise. zelje so:
- 2 pametne vtičnice (nanje vezan vlažilec zraka in prezračevanje)
- 5 senzorjem za vrata/okna
- 3 temp in vlaga za vsako nadstropje
- prižganje klime mitshubishi (sedaj imam MelCloud)
- prižiganje alarma paradox (sedaj imam apliakcijo Alarmin)
- 2x kamera (alarm ob gibanju)
- 2x senzor za vodo
- 4x žaluzije
- 1x garažna vrata
- ugašanej luči ob izhodu od doma (vsaka luč gre preko glavne omarice, tako da jo lahko preko releja, ki ga kontroliram, izklopim)
- 1x pametna ključavnica za prstni odsti (še ni kupljena)
- 1x sesalec (vklop na daljavo po potrebi)


Seznam je kar dolg... časa mam veliko... znanja pa nekaj tud je... želje po učenju pa še več.
 
Nazadnje urejeno:

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
da malo obudim temo...

Gledal sem predvsem Hassio in Domoticz. Odločil sem se za Hassio na Rasberrija 3ko. Sedaj pa...
Kateri gateway hub kupit - Samsung/Xiamo/drugo?
Kakšen komponento potrebujem, če želim on/off funkcijo. Najbrž Sonoff ?
Kaj pa če imam že sedaj releje v omarici in bi krmiliv tele releje? Ali to lahko preko Hassio direktno I/O pine na rasberriju upravljam?

torej sem na začetku avtomatizacije hise. zelje so:
- 2 pametne vtičnice (nanje vezan vlažilec zraka in prezračevanje)
- 5 senzorjem za vrata/okna
- 3 temp in vlaga za vsako nadstropje
- prižganje klime mitshubishi (sedaj imam MelCloud)
- prižiganje alarma paradox (sedaj imam apliakcijo Alarmin)
- 2x kamera (alarm ob gibanju)
- 2x senzor za vodo
- 4x žaluzije
- 1x garažna vrata
- ugašanej luči ob izhodu od doma (vsaka luč gre preko glavne omarice, tako da jo lahko preko releja, ki ga kontroliram, izklopim)
- 1x pametna ključavnica za prstni odsti (še ni kupljena)
- 1x sesalec (vklop na daljavo po potrebi)


Seznam je kar dolg... časa mam veliko... znanja pa nekaj tud je... želje po učenju pa še več.

Tudi jaz sem v projektu DIY "pametna hiša", kolikor mi pač čas dopušča. Na Rpi4 imam Hassio in hočem imeti naprave, ki so neodvisne od raznih cloud-ov (ewelink, tuya...).
Najlažje in poceni boš zadeve rešil s Sonoff napravami, na katere flash-aš npr. Tasmota firmware. Za to rabiš še FT232RL USB to TTL adapter (lahko ti tudi jaz enega prodam, ker sem po nesreči naročil dva pri kitajcih). Potem zadeve povežeš s protokolom MQTT in programiraš v Home Assistant poljubne scenarije.
Sam hočem, da zadeve delujejo (tudi) neodvisno od serverja hassio, zato sem bolj pristaš sistema ESPHome s katerim narediš firmware, ki tudi brez serverja dela po tvojih željah.
Ker imam releje in tipke za luči povezane v omari, hočem seveda vse skupaj krmilit kar tam. Sem že kupil nekaj sonoff naprav, pa sem potem videl, da ne ustrezajo mojim zahtevam (prodam). Zato zdaj sestavljam po svoje z ESP8266 in ESP32 mikrokontrolerji in relejnimi moduli ter seveda z ESPHome.
Na kitajskem se dobi hardware za samo nekaj €, težava je le v tem, ker čakaš vsako stvar najmanj 1 mesec.
IO-jev na RPi-ju je premalo za kaj večjega, zato tisto kar odmisli pa tudi odvisno kakšne releje imaš v omari. Z Rpi lahko krmiliš samo 5V releje pa še tu moraš dati vmes level shifter, ker ima samo 3.3V outpute.
Krmiljenje žaluzij je pa tudi ena mala znanost. Prvi problem je, ker v nobenem primeru ne sme priti do tega, da se proži hkrati komanda gor in dol (skuriš motor). To sem rešil tako, da za vsako žaluzijo porabim 2 releja. Drugi problem je, ker nimaš končnih pozicij žaluzij in tako ne veš ali so odprta ali zaprta ali nekje vmes. No, vse skupaj sem potem rešil za 8 žaluzij z dvema ESP32 in ESPHome, da deluje kot mora preko tipk ali preko hassio (16 inputov, 16 relejev).
Kar se tiče senzorjev (vrata, temperature, voda) bo najlažje (in nekoliko dražje) rešiti z ZigBee in zigbee2mqtt ali deCONZ v HA. Prednost vidim predvsem v tem, da delajo na baterije, ki jih zaradi varčnosti protokola ni treba menjat lahko tudi več let.
Aja pa še to, nisem po poklicu ne elektronik in ne štromar. Vse "študiram" preko tutorialov in forumov zato se ne bat, rabiš sam voljo in čas ;).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Je mozno s tem ESP32 kontrolerjem krmilit samo outpute 5V? Imam namreč "homemade" mother board z releji za žaluzije in luči, na katerem je microchip računalnik, ki pa ni več možne neke enostavne in poceni nadgradnje na wifi itd. Tako da bi krmilil samo inpute od tipkal in tiste programiral, kaj in kako dolgo in kasneje scenarije. Tako bi mi tudi ostalo obstoječe stanje na tipkalih. 8 inputov za žaluzije (4 žaluzije) in 3 inputi za luči.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Seveda lahko, krmiliš lahko do 19 outputov, če ne uporabiš nobenega inputa, če prav berem tole. Pa outputi so 3.3V, za 5V bi rabil še level shifter.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
no sej mogoče bi 3.3V tudi šlo. Bom predal naprej mojemu hišnemu elektroniku, da to naštudira :D
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
da malo nadaljujem temo.

dobil tisti zigbee ključek kontroler, zadegal v rspi s hassio in dela sprve ( s pravimi addoni)..gor obesil Aquara temp senzorje, dela s prve. No potem še ugotovil da gor delajo tudi direktno Ikeine priteklnine, tako da imam zdaj gor še eno vtičnico za test.
V glavnem zadeva počasi "raste" hvala pubeci zaenkrat. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kateri ključek točno si nabavil? Ker gledam da ima ta prodajalec različne na voljo - z antenami in brez, z drugačnim FW-jem ipd.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.811
2.069
113
Vedno rabiš kot začetek najprej controller - coordinator FW, nato pa lahko dodajaš dodatne za širjenje območja še ostale ampak z router - gateway FW. Lahko pa namesto tega kupuješ zigbee naprave, ki so na mrežno napetost priključene in te že same po sebi delujejo kot gateway (npr vtičnice, USB napajalniki itd..) dovolj dobre so Ikeine vtičnice, USB napajalniki iz tradfri programa, le Ikea tradfri gatewaya ne kupuj ker je kompatibilen samo sam s sabo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ok, hvala za razlago.

Hassio furate kar na raspberry pi ali imate kakšne dedicated mašine za tole (Intel NUC ipd.)? Berem da za začetek je RPI dovolj dober, ko pa imaš več senzorjev pa pravil gor obešenih pa zna biti zadeva prešvoh.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tudi jaz sem v zadnjem času spet malo pogledal Hassio in ugotovil, da je zelo zelo napredoval od takrat, ko sem jaz začel z home automation zadevami in kar je bil tudi razlog, da sem takrat šel po poti Domoticza, ki je bil veliko bolj dodelan (takrat).

Zaenkrat Hassio laufa na RPI4, gor prenesel vse Z-Wave komponente, nabavil ključek za ZigBee (proizvajalec Dresden Elektronik, ključek ConBee II, link) in dodal gor še Xiaomi navlako (senzorji, vtičnice, magic cube). Kar nekaj luči imam Yeelight, ki tudi delujejo OK. Hassio podpira celo OctoPrint, vmesnik za 3D tiskalnik, tako da lahko temperature, process in celo live video spremljam kar preko Hassio. Trenutno delam senzorje na osnovi ESP8266, v prvem "pacu" je ultrazvočni senzor za merjenje količine kurilnega olja.

Najbolj me mučije avtomatizacije z Node Red, ker so (v primerjavi z industrijskimi krmilniki) totalno nelogične :) Zaenkrat rešujem z vtičnikom Blockly, ki mi je poznan iz Domoticza... Druga stvar, ki je ne uspem usposobit, je WiFi bridge za MiLight GU10 žarnice. Bo Se treba še malo (bolj) poglobit...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.811
2.069
113
Rpi3 je dovolj hiter tudi za kompleksno strukturo senzorjev, zigbee sam po sebi ni zelo hiter, gre za nekaj 10kbps maks, tako da kakšni 100 senzorjev ni nič posebne obremenitve. Če imaš na home screenu kakšne 20 ali 30 grafov, potem samo prvi load traja nekaj sekund, nato deluje normalno in brez zatikanja naprej. Poskrbi samo za to, da ne uporabljaš mikroSD kartice za HassIO ampak uporabi za to USB ključek ali celo kakšen mali SSD disk preko USB pretvornika. Na RPi3A za boot sicer vseeno rabiš mikroSD kartico, ampak sistem potem nastavi na USB. Na RPi3B in višje pa imaš že v osnovi podprto tudi bootanje iz USB. Če želiš več, potem kakšen nuc z i3 8th gen je super ali pa kakšen HP microserver Gen10, samo je to že malo overkill, razen če ga lahko porabiš še kot NAS in Hassio laufaš kot virtualko ali v dockerju.