hassio

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Katere temp senzorje gor obesit, da bi imel hiso mal pokrito? recimo een 5 prostorov? Kaj je najbolj simple? Po netu mal berem, da so Xiomi se najlazje preko ESP nekega čipa, a je kaj bolj userfriendly in tudi denarnici?

Kako imate tisit ki imate HA inštaliran?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Xiaomi mija senzor za temp in vlago. Na ebayu kupi CC2531 z dodanim SMA konektorjem in anteno, npr ta: https://www.ebay.de/itm/CC2531-ZigB...462951?hash=item56ca22c1e7:g:ap4AAOSw-nZdcCFw ki naj bi bil dovolj za eno nadstropje hiše, ti pa žal ne znam povedat ali je res, ker imam senzorje precej blizu, še čakam da mi pridejo ostali, da jih razmečem po hiši in zunaj.

tam kjer ima Hassio inštaliran namesti po teh navodilih https://github.com/danielwelch/hassio-zigbee2mqtt še Zigbee2mqtt add-on in pa seveda mqtt. V hassio se ti bo zaradi automatic discovery vse skupaj znajdlo automatsko, kreiraj samo skupino po tvojih željah (npr podatki enega senzorja skupaj ali pa morda temperature v eni skupini, vlaga v drugi skupini it..) fajn je, da preko tega dobivaš tudi podatke o stanju baterije in pa kvaliteta signala. To je daleč najbolj simple, pozabi na ESP, čeprav je ceneje na prvi uč. Ko šteješ še, da potrebuješ DHT22 (ki mimogrede kaže precej čudne podatke, vsaj meni), ki stane nekaj €, ali pa bohnedej kakšen BME ki stane še par € več in potrebuješ še nek USB napajalnik za ESP, si lahko že blizu cene za komplet 5 Xiaomi senzorjev in en CC2531 USB dongle. Plus tega zigbee protokol enostavno podaljšuješ z gatewayi
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
ne sej, esp32 al neki sem omenil, namesto tistega ruterja, baje se senzro ji gor na tist ESP cip povezejo, esp z BTjem pa imaš potem skonektan na hassio. To samo. bom preveril tega zigbee ruter. Kaj če rabim več teh routerjev? kako jih povezat, da ga hasio na RPIju najde?

oni esp je wifi, sam napajanje moraš rešit.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Priznam, da ne poznam ESP32 kot Zigbee router. Sem pogledal samo sedaj na hitro in nisem našel nič obetavnega.

Zigbee router rabiš samo enega, ta je namreč prek USBja povezan na računalnik, kjer imaš potem nameščen servis zigbee2mqtt (lahko je kakšen mini RPIzero, ali pa kak drugi računalnik vključen 24/7 in namestiš node.js servis za zigbee2mqtt ali pa kar ta isti računalnik, kjer ti teče Hassio in namestiš zigbee2mqtt add-on). Če želiš širit omrežje zigbee, to ne počneš več z routerjem, pač pa repetarejem oziroma koordinatorjem. Kot koordinator lahko daš spet en takšen CC2531 ampak z naloženim drugim FW s funkcijo coordiantor (teli ki na ebayu to prodajajo imajo tko oba FW na voljo, samo poveš katerega želiš, stanejo enako). Kot repeater pri zigbee omrežju služi tudi vsaka zigbee naprava, ki je na omrežno napajanje, se pravi vtičnice, napajalniki, kontrolerji luči itd. Zigbee naprave na baterije ne morejo biti repeaterji. To je glede tega vse kar moraš vedeti, naprave se med sabo same zmenijo kam in kako se bodo povezale, niti ne moreš tega nič nastavljat ali spreminjat. Na koncu nastane to eno veliko mesh zigbee omrežje in z lahkoto pokriješ celo hišo pa tudi dvorišče, obstaja kup zigbee nprav, tudi kamere in protivlomni senzorji.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.429
858
113
Katere temp senzorje gor obesit, da bi imel hiso mal pokrito? recimo een 5 prostorov? Kaj je najbolj simple? Po netu mal berem, da so Xiomi se najlazje preko ESP nekega čipa, a je kaj bolj userfriendly in tudi denarnici?

Kako imate tisit ki imate HA inštaliran?
Qubino poglej.
slo firma
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Jaz imam drugače na hassio vezan ESP2866 z Espeasy FW in gor priključen DHT22. Saj deluje, ampak mi je dosti boljše izvedeno prek zigbee in bom tele ESPje ven pometal, pa še tale DHT22 se dosti čudno obnaša oziroam konverzija je izgleda netočna, verjetno +-0,5stC, tako da lahko imaš znotraj 5 soslednjih konverzij različne temperature in zgleda graf kot ena žaga :)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
tale varianta

 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Ok, sam tale flora senzor je bluetooth, to nima veze ne z Zigbee ne z Z-wave. Oba ta protokola sta namenjena v prvi vrsti home automation sistemom, ker sta zelo nizke moči (1-5mW) in kot taka omogočata baterijsko napajanje senzorjev tudi več let, kar ne BT in še posebej ne Wifi ne zmoreta (ESP2866 lahko drugače res napajaš tudi preko ene 18650 liion baterije, ampak tudi najmočnejša zdrži samo kake 3 mesece, če podatke pošiljaš na vsake 10-20min). Xiaomi mija temperature&humidity senzor lahko to z eno CR2032 baterijo počne nekaj let.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.814
200
63
Slovenija
da sem malo pridružim, lahko na hassio povežem xiaomi aqara hub in potem preko njega spremljam aqara senzorje?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Ce ze imas aquara hub, potem ja. Ce ga se nimas, ga ne kupuj. Tudi neke razlike so med verzijami 1, 2 in 3 in ne deluje cisto vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.300
5.331
113
a to se zdaj pogovarjate o zadevah kjer rabiš znati kaj sprogramirati? A je kje kaj tacga, kjer v bistvu dokupuješ pa te kaki lušten userfriendly uporabniški vmesnik vodi k dodajanju novih zadev. Fibaro?

ne rabim veliko oziroma rabim nič, sem si pa zaželela, da bi lahko upravljala garažna vrata in dvoriščna vrata preko androida. Oboje imam v hiši na tipki (ne samo na daljincu, ki ga monterji zraven dajo). mogoče sčasoma še kaki grelec ali lojtro radijator, kako žaluzijo, da se med dopusti delamo, da smo doma, ampak prvenstveno pa tisto dvoje. na youtubu simpl izgleda, za telebane...

kaj je še kaj takega?

to kar se vi pogovarjate, je treba že več lastnega angažmaja, kali. Pa tudi to bi načeloma šlo, da le ni treba programirati, tle pa lahko kar zaključimo. gor nalagat neumnosti na arduinota ali pa pito, ko je vse že narejeno, to bi šlo, kaj več pa ne.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Hassio (Home Assistant), Domoticz, Openhub in morda se kaksen so bolj ali manj open source home automation systemi in so veliko vec, kot samo odpiranje luci in vrat na daljavo, ze zato pac ne more bit zelo enostavno. Napisal sem jih po mojem vrstnem redu od dobrega do slabsega. Vsak ima svoje prednosti in slabosti, mislim pa da je Hassio naredil najvec na uporabniku prijazni in enostavni konfiguraciji, ce uporabis dolocene protokole komunikacije med senzorji in napravami, npr protokola zigbee in zwave, edina konfiguracija je grupiranje na tebi smiseln in uporaben nacin. Npr senzor xiaomi mija za temperaturo in vlaznost sporoca od sebe podatek o temperaturi, vlagi, stanju baterije in kvaliteti signala in imas tako lahko npr skupino poimenovano senzor dnevna soba in v njej kazes te 4 podatke, ali pa imas skupino temperatura in v njej kazes temperature vseh senzorjev itd. Pac odvisno kako ti bolj ustreza. Zigbee je s taksnimi senzorji dosti boljsi od zwave, saj so dosti cenejsi in manjsi in dlje trajajo na baterijo. Npr xiaomi mija temp&humidity senzor stane 8-9$, deluje na eno cr2032 baterijo nekaj let in je od nje le malo vecji. Zigbee so tudi vzeli skoraj vsi drugi proizvajalci, recimo Philips hue, Osram, Ikea (tradfri) itd.. naceloma naj bi bili med sabo kompatibilni, pa v resnici ni nujno, tako recimo gatewayi id ikee ne delujejo se najbolje z drugimi proizvajalci ker so relativno novi. Xiaomi je ze dolgo prisoten tu tako da vecinoma deluje. Zwave je glede tega biljsi, vsak je kompatibilen z vsakim, vse vecinoma deluje, ampak kaj ko jejim vsaka rec draga. En senzor za temp in vlago je 30€, pa se na baterije ni, gateway zlahka cez 100€. Tu pride potem v igro en tak home aut. system z enim genericnim zigbee routerjem, ki lahko komunicira z vsemi proizvajalci, dobis malodane vse kar se zmislis, od stikal za luci, vticnic, do kamer in termoatatovstatov. in vse potem kontroliras preko web vmesnika ali aplikacije.
 
22. jul 2007
12.767
1.298
113
123
a to se zdaj pogovarjate o zadevah kjer rabiš znati kaj sprogramirati? A je kje kaj tacga, kjer v bistvu dokupuješ pa te kaki lušten userfriendly uporabniški vmesnik vodi k dodajanju novih zadev. Fibaro?

ne rabim veliko oziroma rabim nič, sem si pa zaželela, da bi lahko upravljala garažna vrata in dvoriščna vrata preko androida. Oboje imam v hiši na tipki (ne samo na daljincu, ki ga monterji zraven dajo). mogoče sčasoma še kaki grelec ali lojtro radijator, kako žaluzijo, da se med dopusti delamo, da smo doma, ampak prvenstveno pa tisto dvoje. na youtubu simpl izgleda, za telebane...

kaj je še kaj takega?

to kar se vi pogovarjate, je treba že več lastnega angažmaja, kali. Pa tudi to bi načeloma šlo, da le ni treba programirati, tle pa lahko kar zaključimo. gor nalagat neumnosti na arduinota ali pa pito, ko je vse že narejeno, to bi šlo, kaj več pa ne.
Za začetek ti predlagam, da si umisliš kakšen Google home mini ali Alexo echo dot in potem vidiš ali ti te stvari odgovarjajo in počasi nadgrajuješ sistem.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Samo ne pozabi, da to dvoje brez dostopa do interneta ne deluje. Npr ko mrkne ali kaj takega, si z alexo nimas kaj pomagat
 
22. jul 2007
12.767
1.298
113
123
Zato se pa zadeva že v začetku tako implementira, da imaš vedno na voljo backup plan v obliki fizičnih stikal za worst case scenario v primeru izpada wi-fija;)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.810
2.069
113
Ne mislim na wifi, pac pa na internet. Zigbeein zwave tako ne delata preko wifi pac pa sta cisto svoj protokol in sta zelo zanesljiva.