Grainfather

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Citat:
Uporabnik Alessela pravi:
Jaz sem približno dve leti uporabljal Grainfather, pa mi je postal premajhen. Sedaj kuham s to 50 litrsko napravo:
Gutenbrew

Če želi kdo več informacij, naj vpraša.

Lp Aleš
Prodajaš ga pa zakaj?

Lej raje direktno povej, da je linkana stran tvoja štacuna, pa bomo vsi srečni. Jasno pa lahko ob tem poveš še kaj več o sistemu, ki ga ponujaš.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.345
8.705
113
Citat:
Uporabnik jaka1980 pravi:
Kje pa si ga kupil? Koliksna je bila cena in kako se to kaj obnese in ce mi lahko poves prednosti od kuhanja na plinu...

Nisem ga kupil. Sem pa kupil Braumeistra. Kar se omenjenega sistema tiče, princip je sproban, deluje, prednosti elektrike in kontrole mash temperature pa ni treba posebej pisat. Je pa to vse ena in ista kitajska zadeva, le pod drugo blagovno znamko prihaja k nam. Naj napišejo fantje, ki si sistem lastijo.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Me na splošno zanima, kako je kaj s pucanjem teh zadev? Časovno ter koliko je skritih prostorčkov, kamor se ti lahko skrije svinjarija.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Čestitke za Braumeistra
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.345
8.705
113
Lohk ti povem, ko bom BM začel uporabljat. Brewday pa ne traja kaj dosti manj, je pa razlika, da ne rabiš vahtat in lahko kaj bolj pametnega delaš zraven. Teli omenjeni imajo še malo primitivnejšo avtomatiko in ti gre lahko v boil z zrnjem notri, pa še kaka cvetka je ceni primerna, samo načeloma zadeve špilajo.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.345
8.705
113
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Čestitke za Braumeistra
smile-1.gif

Čestitke za pogum anede? Glede na to, kok je bla moja bleda, k je stisnla plačaj na kliku, se zna zgodit, da bom visu na drevesu ob bajti z BM v naročju
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.345
8.705
113
Jap, je že v planu neki zanimivga SMASH RedX/Galaxy, pa da vidmo
smile-1.gif
Sam verjetn bo še na starem dobrem sistemu. Tisto čudo moram čakat ene tri tedne, pa še švasat vmes.
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Me na splošno zanima, kako je kaj s pucanjem teh zadev? Časovno ter koliko je skritih prostorčkov, kamor se ti lahko skrije svinjarija.

Jaz imam GF...

Čiščenje je precej enostavno... Lonec se na roke očisti do točke, da v njem ni večjih delcev, potem pa se uporabi "cleaning cycle", ki ti dol spravi še vse ostalo, kar se je zapeklo itd. Se pravi vodo segreješ na 60C in vžgeš cirkulacijo čez pretočni hladilnik in nazaj v lonec, tako se očisti pumpa, lajtnga in hladilnilk. Vse ostale dele zmečeš v lonec, da se prav tako namakajo. Lahko uporabiš OXI in pustiš malo dlje časa (ura ali dlje), lahko pa uporabiš namenska čistila, ki isto delo opravijo hitreje. Jaz po vsaki kuhi naredim čiščenje z oxijem, na vsakih 10 kuh pa z namenskim čistilom. Takrat tudi razstavim pumpo in prevrem silikonske priključke (to mi vzame kakšne pol ure).

+ in -

+ precej manj telovadbe kot na starem BIAB 50l pivski sod. Manj lovljenja temperatur in konstani % eff
+ ker sem iz bloka, lahko kuham v stanovanju v kuhinji (lahko še kaj pametnega počnem z mulcem, normalno pojem kosilo itd.)

- ker ima tanek pleh na dnu, naj bi se prižigalo... men se sicer še ni zgodilo, vrel pa sem že 90min, več še nisem probal...
-MAX 9kg zrna... Sam sem to rešil z dvojim MASH-om, vzelo mi je eno uro več (delal se dvakrat po 7kg - RIS) in dobil OG:1120 na 18l pivine (lahko bi dobil brez problema tudi 21l na 1115, vendar sem premalo spiral)

Ne vem pa kako se obnese tale 50l sistem, ki mi zgleda precej kopiran GF. Če deluje tako kot GF, potem za slabih 600EU sigurno ni boljšega sistema...
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Kako je pa kaj rešeno vzdigovanje mreže s sladom? Ozeroma kako izpiraš?
Stočiš vse ven v drugo posodo in slad v GF zaliješ s svežo vodo?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Kako je pa kaj rešeno vzdigovanje mreže s sladom? Ozeroma kako izpiraš?
Stočiš vse ven v drugo posodo in slad v GF zaliješ s svežo vodo?

Ne...
Posodo se dvigne kot pri Braumasitru (stoji na štirh nogah na zgornjem robu vrelnega lonca). Ker je max 9kg pomeni, da je skupna teža največ 20kg, kar se da lepo dvignit. Kupil sem si kuhalnik za vino (20l) na termostat in nastavil točno na 76C. Kuhalnik je na pultu na gajbi in je ravno prav visoko, da z silikonsko cevko točim na vrh mash posode... Sprage je res preporost... 14l spargam cca 10 min, če bi želel več bi lahko stisnil zgornjo preforirano ploščo in s tem podaljašal pretakanje...

% pri najboljši kilaži zrna (4.5kg) je med 75 in 80...
 

Alessela

Zelenc'
23. feb 2016
19
1
1
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik Alessela pravi:
Jaz sem približno dve leti uporabljal Grainfather, pa mi je postal premajhen. Sedaj kuham s to 50 litrsko napravo:
Gutenbrew

Če želi kdo več informacij, naj vpraša.

Lp Aleš
Prodajaš ga pa zakaj?

Lej raje direktno povej, da je linkana stran tvoja štacuna, pa bomo vsi srečni. Jasno pa lahko ob tem poveš še kaj več o sistemu, ki ga ponujaš.

Linkana je moja štacuna, upam da sem koga (če že ne vse) osrečil
smile-1.gif


Kot je Kalbo povedal, vsi ti sistemi so od istega Kitajca, ki ga prodaja (tudi) kot "white-label product". Zato se ponujajo pod različnimi blagovnimi znamkami. Način delovanja je enak kot pri GF. Braumaistra ne poznam, zato ne morem primerjati.

Razlika med GF in Gutenbrew:
- GF ima CF chiller, Guten ima immersion chiller
- Guten ima pipco z bazooka filtrom za izpust pivine. Pri GF se pivina prečrpa preko chillerja, filter pa je na vhodu črpalke. Če bi želeli pri Guten pivino prečrpavati, je potrebno uporabljati hopspider, ker črpalka na vhodu nima filtra za hmelj. Sicer imata pa obe napravi vgrajeno enako črpalko.
- Guten ima držalo za pokrov, ki ga GF nima
- novi GF ima krmilnik z bluetooth povezavo na pametni telefon/tablico, ki omogoča nastavljanje programov in shranjevanje nastavitev (receptov). Detajlov ne poznam, ker imam še star GF krmilnik.
- Guten ima možnost nastavljanja programov samo na napravi. Nastavi se lahko "ročni" ali "auto" program. Pri auto programu je slabost, da je potrebno nastavitve vsakič znova vnesti, kar ti pri vsaki kuhi vzame vsaj minuto, raje dve.
- temperaturo drozganja vzdržujeta oba z nihanjem 1 stopinje. Morda je novi GF krmilnik tule boljši.
- GF ima grelec moči 2KW, Guten pa 3KW
- GF ima volumen 30 litrov (23 litrov pivine), Guten pa 52 litrov (40 litrov pivine).
- Čiščenje je enostavno, kot je že Kadunnc napisal. Pri Guten je še 10 minut hitrejše, ker ni potrebno prečrpavanje čistila preko CF chillerja.

Želel sem podati nevtralno primerjavo, saj občasno uporabljam obe napravi (kuham hkrati na obeh). Če zapisano kljub temu zveni kot reklama za Gutenbrew, opozorite moderatorja.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Malo sem gledal po netu... Naj bi bila težava, da lahko med drozganjem pade "vložek" s sladom z nosilcev na dno posode. SIcer sem to zasledil pri 30L varjantah. Je to pri 50L kaj poštimano?
 

Alessela

Zelenc'
23. feb 2016
19
1
1
Kar omenjaš bi se lahko zgodilo le ob koncu drozganja, ko se dvigne košaro za slad in jo je potrebno zasukati za 45°, da se "usede" na nosilec. Če bi jo premalo zasukaj in se košara ne bi pravilno usedla, bi se lahko to pripetilo. Je pa košara s sladom kar težka za dvignit in dvomim, da bi jo kdo kar na hitro spustil brez da bi se prepričal, da je nameščena. Ko je pa enkrat nameščena, se gotovo ne bo več premaknila. Je pa tole dvigovanje vsekakor opravilo, kjer velja biti pozoren, saj dviguješ cca. 25 do 30 kilsko mešanico vode in sladu segreto na vsaj 65°C.
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Ne, govorim o temle kot je na linku.
klik
Sam sem isti video gledal pred nakupom in sem ugotovl ,da moraš biti precej štorast ,da,če si precej štorast ti verjetno lahko rata ,da fališ tiste zatiče . Imam 50l in v njem 12kg sladu pa mi ,do sedaj še ni uspelo prekucnit odsejevalne posode .
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Ne, govorim o temle kot je na linku.
klik

NE vem kako bi se ti lahko to zgodilo, ker rob notranjega loneca ne more mimo zatičev na zgornjem robu kuhalnega lonca...
confused-1.gif

Sem pa videl, da prerežjo silikonsko cev po dolgem in nataknejo na te zatiče, da bolje primejo mash lonec.
Lahko se ti zgodi, da spodnji perforiran "false bottom" dvigneš med mešanjem in spustiš nekaj drozge v lonec, ampak moraš bit res štorast, ker teža zrna ga tišči dol...

Na FB-ju sem v parih skupinah za GF in kaj vse tam ne vidiš, da folk počne... Imaš včasih občutek, da zanalašč delajo narobe, da lahko potem pi*dijo po forumuh...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
No sem nabavil tole čudo. 1. sekundo, ko sem ga dal iz zaščite, se vidi, da ga je delal kitajc
evil.gif

Mehanizem je zamaknjen, tako da ob zapiranju drgneš ob posodo, navoji pa so zaliti s smolo, tako da se vsaj zaenkrat nisem spravil k popravilu. Sej gre, samo je štorasto
bonk.gif




Zdej sem ga nafilal z vodo za 24h preizkus tesnosti, potem pa dalje.