Gradnja bazena

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
damirj: vdihni enkrat pošteno klor granulat, ki ga raztapljaš v vodi, potem pa še enkrat premisli, kaj si sploh hotel napisati. Lahko pa tudi pobrskaš in poiščeš kak dogodek, ko na javnih bazenih prišlo do zastrupitev zaradi okvar pri doziranju klora.

Sem mislil da veš, da v javne bazene ne dajejo klor granulata? :D klor granulat pa bo menda res vonjat klor, ne? In ne po dreku :)) V zraku je vedno toliko vlage, da soli razpadajo na ione in posledicno se deloma ioni rekombinirajo v osnovne spojine, zato vohaš klor.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Sem mislil da veš, da v javne bazene ne dajejo klor granulata? :D klor granulat pa bo menda res vonjat klor, ne? In ne po dreku :)) V zraku je vedno toliko vlage, da soli razpadajo na ione in posledicno se deloma ioni rekombinirajo v osnovne spojine, zato vohaš klor.
In v kaj razpadejo soli v bazenski vodi?

Drugače pa ima klor granulat kar primerljive stavke o nevarnosti z novejšimi pesticidi. Oziroma praviloma kakega več.

1611652160191.png


Pa brez skrbi, jaz vseeno uporabljam klor za bazensko vodo. Za okolje to ni povsem nedolžno, zaenkrat pa še ni nihče prišel na idejo, da rabimo kako izkaznico za nakup kot za pesticide.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Soli v vodi vedno razpadejo na ione. Ste se sigurno učili pri kemiji, kaj to je in zakaj je to tako. In ja, seveda je klor granulat ali pa tabletka ali tekočina za nas v obliki, kot jo dobiš, škodlijva, saj je koncentrat. Upam, da veš, da je marsikatera stvar v koncentrirani obliki našemu zdravju škodljiva. Ta najbolj tipičen primer je alkohol. V pivu in vinu, kjer ga je 4% ali 13% ni panike, tudi kakšno močno žganje s 60% še gre, 100% alkohol pa ima že kakšne škodljive učinke. In tako močen alkohol ima tudi nekaj zgoraj objavljeni sliki podobno specifikacijo. Le zakaj je nimaš tudi na flaški vina in piva?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Blodis. Od tebe ze ne bi bilo za kupovat bazena. Ti kar peri kartusni filter v nedogled in se cudi. Ko je voda zelena, je pa kar menjavanje res brezvezno, spiras ga do konca, ker jih bos res prevec porabil, ampak ko bo voda urejena ga bos pa zamenjal. In bi ga vecina lastnikov morala po nekaj pranjih in obicajne uporabe menjat, ker postane kljub na videz cisti povrsini po pranju, neuporaben oz ne deluje optimalno. Pore so zamasene in jih na noben nacin ne bos vec ocistil. Imas pa lahko tudi kartusne filtre, ki niso na osnovi papirja, so plasticni oz iz drugih umetnih materialov, te pa lahko spiras v nedogled. Glede na to da so lahko tudi 10mikronski, prekasajo pescene filtre vsaj za 10x. Ampak te ne splakujes pod vodo, pac pa prepihas s stisnjenim zrakom ( po domace, s kompresorjem na zrak) in bi verjetno tudi papirnate boljse ocistili na tak nacin.

Jaz nimam kaj pokazat, kot gargy. Moja voda je trenutno normalna, prozorna, kljub drevesnim listom v njej. Zdaj ce mislis, da bi ti moral kajcdokazovat, ti pac poslikam. Big deal. Listi namrec cez zimo v mrzli vodi ne razpadajo ali gnijejo. V moj bazen cez zimo tudi ne dajem sredstva za prezimovanje in rudi ne nizam nivoja vode. Pustim ga namrec tocno takega, kot koncam sezono. Led namrec tudi v najhujsi zimi pri nas ne naredi vec kot 1-2cm debeline. Ga pa takrat ko je tako debel potolcem. Enkrat na teden zalaufam pumpo. Fajn je namrec vodo v pescenem filtru kdaj pa kdaj obrnit. V betonskem bazenu kaj vec od tega ni potrebno. Ko voda zacne zelenet spomladi, najprej odstranim nabrano listje, nato vrzem notri robota in pocisti dno (imam tistega ki se priklopi na sesalno cev), teh listov pac ne posesa ker so preveliki, kar pa vseeno posesa vecjih stvari, moram spraznit kosek pumpe. Po dodanih dodatkih za tretma vode, je kristalno cista v kaksnih dveh dneh. In tako naprej skozi vso sezono. Na roke poberem samo liste, ostalo dela robot. Ni nekega dela. Ostalo o dodajanju dodatkov sem pa ze napisal kaksno stran nazaj in si lepo v miru preberi, ne bi ponavljal ker ni potrebe. Skratka nekaj splosnih navodil se drzimo mi ki imamo cisto vodo skozi, na tebi pa je ali zelis komplicirat pri tem ali uzivat. Bazen je namenjen uzivanju. Ni to enako kot s trato, ki pa res zahteva delo.
ufff... še enkrat. Ti si mal vseveda, a ne?? A ti kupuješ rabljene bazene. Jaz niti rabljenih ne prodajam. V vednost.
Enkrat pišeš, da se ne sme prati filter oz. enkrat dvakrat, zdej si napisal, da že nekajkrat.... odloči se kaj boš zagovarjal. PS. Nekaj ti bom zaupal, pa ne okol govort. Katrušni filter mal podrobneje poglej, pa boš mogoče opazil, kdaj je filter zrel za zamenjavo, ali ga lahko samo opereš c curkom vode. In nikakor ne z visokim tlakom ali še večja bedarija kompresorjem (to je stisnjeni zrak), kot ga menda ti prakticiraš.
Nikjer nisem napisal, da perem filter v NEDOGLED. NE PODTIKAJ!!! Napisal sem, da se kartušni filter da oprati z curkom vode! In nikakor ne s stisnjenim zrakom, kot pišeš ti.(po dapmače s kompresorjem :eek:)
Če nimaš kaj pokazati, ne blodi. Ne rabiš slikati, ker me niti ne zanima. Po besedah sodeč, nimaš prav nekih praktičnih izkušenj. Bolj si teoretik.
ahaa.... bazen imam že kakšnih cca15let niti ne vem točno. Mogoče enkrat mal problemov z vodo, pa še takrat ni pozelenela, ampak samo drseče dno. ... drugo BP. Torej nekaj pa menda ja vem iz prakse.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Se ti meni zdis bolj blodnik in teoretik, saj nisi se nic pokazal, niti nic svetoval, se manj pa kaj konkretnega pokazal ali povedal, tako da bova na tej tocki zakljucila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Se nekako strinjam. Sicer pa je za zacet gradnjo bazena na straneh 1 in 2 vse napisano. Ostalo prepucavanje o smiselnosti bazena ne sodi sem in tezavah z nego vode, ki to sploh ni, ni problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
o pa sem. Sam ti prebral nisi

Sem, ampak sori, težko šteješ kot nasvet "ne delaj bazena, ker ne veš če rabiš" ker možakar je lepo napisal, da je sestavljive bazene že imel in jih preživel in bi raje zidanega. Sploh ker to ni noben bav bav, kot tu nekateri hočejo (hočete) predstaviti. Vsak ima svojo prigodo s tem sestavljivimi bazeni, tudi jaz. Zraven pride pumpa, ki je za okras, s papirnatim filtrom, ki opravlja svoje delo samo nekaj dni in sem ga najprej spiral, je pa definitivno bilo dooosti boljše ga spihat. Samo pazit, da ga spiraš ali spihaš iz sredine ven, se pravi kotra smer, kot teče voda skozi njega, ker drugače samo še bolj porivaš smeti v luknjice. KArtušne papirnate filtre sem kmalu zamenjal za plastične, ker so velikooo boljši in lažje jih očistiš in predvsem jih ni treba menjavat. Po treh takšnih bazenih, sem videl da bo pravi užitek samo zidan. Zidan bazen zahteva manj sprotnega vzdrževanja, imaš pa lahko več težav (da pušča je samo največja izmed njih), se pa da vse rešit (tudi puščajoče stene ali pa puščajočo napeljavo) ponavadi brez podiranja in odkopavanja (tudi puščajoče napeljave se da zatesnit, celo brez praznjenja vode). Evo to so moje konkretne izkušnje, ko že praviš da nimam nobenih izkušenj. In ne, nisem vseved, malo kmečke pameti v roke pa nekaj osnovne šole in gre. Tko da možakarju svetujem, kar pogumno zakopat lopato in z bagerjem in ne se obremenjevat, bazen ni raketna znanost.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
še kr neki.... ufffff Res si mal pokvariil temo. Obnašaš se, kot da si to ne raketno znanost postavil edino ti.
Ti kr s kompresorejm ispihuj. Jaz ne bom.
Tudi svetoval ne bom, kam naj kdo lopato zakoplje, ker vsak dela na svojem kar hoče. Povedal sem samo, kaj bazen prinese s sabo. Če tega ne delaš, z bazenom ne bo nič. In samo zate še enkrat: Videl sem že vsaj 20 bazenov, ki imajo teoretično vse super, pogledaš pa vodo, je pa za v gnojico! Ja, bazen ni nobena raketna znanost, vzdrevanje vode pa za nekatere je. Tud za tebe
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Lepo da se najdes v osebi, ki je pokvarila temo in se kar ne nehas. Jaz zase nisem nic napisal, da je vzdrzevanje vode znanost, ti pa zgleda ze tako in na koncu imas se zeleno vodo :)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
nč ti ne zamerim. Se zmeraj najde kdo, ki nekaj piše, pa vem da ne gre skozi.
Da se kartušni filter čisti z kompresorjem, mi ne bo govoru, sam če mal možgane vklopi. Pa da se mora non stop menjati in da ne ne da oprati s tekočo vodo iz vrtne cevi, tud ne.. Da se mora filter menjati in ne prati...tud ne (bi jih porabu na leto vsaj 10 na sezono verjetno več eden je pa cca25€)
Tak da..... napiš raje, kako ti zadevo urejuješ.....

Upam, da se ne bo spet spotaknu ob ta post ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
nč ti ne zamerim. Se zmeraj najde kdo, ki nekaj piše, pa vem da ne gre skozi.
Da se kartušni filter čisti z kompresorjem, mi ne bo govoru, sam če mal možgane vklopi. Pa da se mora non stop menjati in da ne ne da oprati s tekočo vodo iz vrtne cevi, tud ne.. Da se mora filter menjati in ne prati...tud ne (bi jih porabu na leto vsaj 10 na sezono verjetno več eden je pa cca25€)
Tak da..... napiš raje, kako ti zadevo urejuješ.....

Upam, da se ne bo spet spotaknu ob ta post ;)
mislim da si preveč površno bral bral.
ne poznam "mikronskih" filtrov, mogoče pa jih res lahko s kompresorjem spihavaš?
napisal je tole
Imas pa lahko tudi kartusne filtre, ki niso na osnovi papirja, so plasticni oz iz drugih umetnih materialov, te pa lahko spiras v nedogled. Glede na to da so lahko tudi 10mikronski, prekasajo pescene filtre vsaj za 10x. Ampak te ne splakujes pod vodo, pac pa prepihas s stisnjenim zrakom ( po domace, s kompresorjem na zrak) in bi verjetno tudi papirnate boljse ocistili na tak nacin.