Gradnja bazena

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Da malo obudimo temo v teh toplih dnevih...

Ted , imaš bazen končan? Bi prilepil kako sliko? Tudi sami razmišljamo o gradnji bazena in imamo podoben teren kot vi in bi tudi na eni strani stranice bazena bile nad površjem zemlje..

Bi pa še napisal lastne izkušnje s peščenim filtrom s klor generatorjem (za samostoječe bazene).. Prej smo imeli kartušni filter in smo morali večkrat na leto šokirati vodo s klorom.. Lansko leto (s klor generatorjem) je bil mir celo leto.. Na začetku sezone dosipal sol in potem celo leto samo uporabljal bazen... ;) Edino tiste katode sem 2x ščistil s kisom - se je poznalo na vodi, ko so bile zabasane... ;) Tako da klor generator toplo priporočam .. ;)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Bi pa še napisal lastne izkušnje s peščenim filtrom s klor generatorjem (za samostoječe bazene).. Prej smo imeli kartušni filter in smo morali večkrat na leto šokirati vodo s klorom.. Lansko leto (s klor generatorjem) je bil mir celo leto.. Na začetku sezone dosipal sol in potem celo leto samo uporabljal bazen... ;) Edino tiste katode sem 2x ščistil s kisom - se je poznalo na vodi, ko so bile zabasane... ;) Tako da klor generator toplo priporočam .. ;)

Pumpo ste roöno izklapljali? Ker Intex ima teh kombiniranih pumpa/filter/generator časovnik, ki mislim, da vsakih 18 ur obrne polariteto na celicah in se tako same čistijo. Če pumpo ročno izklopiš, se časovnik resetira in polariteta se nikoli ne obrne. Zato se na elektrodah nabere sol.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hja, imam posebej peščen filter in klor generator.. In jih vklapljam na časovnik (ne vgrajen, ampak na stikalno uro, ker v naši vasi dostikrat sfali elektrike in potem se mi vgrajen časovnik vklaplja ob čudnih urah)... Gargy , vem ja, da se v tem primeru polariteta nikoli ne obrne.. ;)

Pa s stikalno uro lahko vklopim filtritno napravo večkrat na dan (pozno zvečer prefiltrira bazen, čez dan pa se vklopi za pol ure, da premeša vodo in ko pridemo domov, ni na vrhu vroče vode, spodaj pa mrzle)... ;)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Hja, imam posebej peščen filter in klor generator.. In jih vklapljam na časovnik (ne vgrajen, ampak na stikalno uro, ker v naši vasi dostikrat sfali elektrike in potem se mi vgrajen časovnik vklaplja ob čudnih urah)... Gargy , vem ja, da se v tem primeru polariteta nikoli ne obrne.. ;)

Pa s stikalno uro lahko vklopim filtritno napravo večkrat na dan (pozno zvečer prefiltrira bazen, čez dan pa se vklopi za pol ure, da premeša vodo in ko pridemo domov, ni na vrhu vroče vode, spodaj pa mrzle)... ;)

Tako sem jaz imel na začetku, da sem zjutraj filtriral 3 ure, opoldne (okrog kosila) 3 ure in potem zvečer še 3 ure... Ampak sem potem moral elektrode pucat :) Itak začne gnjavit, ko so elektrode zapacne (kao premalo soli, ker ne more meriti več prevodnosti vode)...
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Da malo obudimo temo v teh toplih dnevih...

Ted , imaš bazen končan? Bi prilepil kako sliko? Tudi sami razmišljamo o gradnji bazena in imamo podoben teren kot vi in bi tudi na eni strani stranice bazena bile nad površjem zemlje..

Bi pa še napisal lastne izkušnje s peščenim filtrom s klor generatorjem (za samostoječe bazene).. Prej smo imeli kartušni filter in smo morali večkrat na leto šokirati vodo s klorom.. Lansko leto (s klor generatorjem) je bil mir celo leto.. Na začetku sezone dosipal sol in potem celo leto samo uporabljal bazen... ;) Edino tiste katode sem 2x ščistil s kisom - se je poznalo na vodi, ko so bile zabasane... ;) Tako da klor generator toplo priporočam .. ;)

Končan v osnovi da, kak detajl še je treba popravit. Lani se je v juliju precej mudilo točit vodo :).

Kot rečeno sem na koncu gradil na vliti plošči z opažnimi bloki in vertikalnimi in horizontalnimi palicami. Dodatno so na notranjo stran mojstri delali omet s cementa in mivke (in dodatkov za neprepustnost), potem čez hidroizolacijo Z mrežico (Sika TopSeal 107) in epoxi za bazene (Isomat EpoxyCoat S). Zunaj sem uredil drenažo za meteorne vode, priklopil cevi, zasul z rizlom...

Plastične elemente sem obdal z ekspanzivno gumo - in s tem nekaj problemov rešil (tesnenje), nekaj pa ustvaril. Kema prodaja 2 vrsti, dal sem večjo namenjeno betonskim cevem, je precej cenejša. Okrog luči mi je preveč ekspandirala (moral bi jo dati globje oz. jo obrezati) in mi je vrhnji sloj na koncu sezone potisnila ven. To zdaj popravljam, lani se je pač mudilo...

Zunanje stene bazena sem oblepil s 3cm xps, čez mrežico in lepilo, gor pa nalepil Rihterjevo imitacijo kamna. Nato čez barvo za beton za moker videz.

Letos planiram dodati še kamen na zgornji rob bazena, lahko bi tudi pobarval s kakšno barvo za beton, ampak moja hoče travertin :). Pozimi pravi da bomo pokrili, tako da težav s poroznostjo travertina ne bi smelo biti...

Pri budgetu sem na okoli 8k, glede na današnje cene mislim da sem kar upravičil samogradnjo. Na ključ so cene iz ponujenih v začetku 2021 okrog 10-12k danes vsaj na 20-25k, samo za vlitje in opažiranje + izkop sem v marcu 2021 dobil ponudbo za 8k.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Moja računica je sicer še nekaj nižja, ampak sem začel še par let pred tabo. Glede na to, da samogradnja betonskega bazena ni neki bavbav, če se lotiš sam, prihranek pa je res zelo velik..
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Končan v osnovi da, kak detajl še je treba popravit. Lani se je v juliju precej mudilo točit vodo :).

Kot rečeno sem na koncu gradil na vliti plošči z opažnimi bloki in vertikalnimi in horizontalnimi palicami. Dodatno so na notranjo stran mojstri delali omet s cementa in mivke (in dodatkov za neprepustnost), potem čez hidroizolacijo Z mrežico (Sika TopSeal 107) in epoxi za bazene (Isomat EpoxyCoat S). Zunaj sem uredil drenažo za meteorne vode, priklopil cevi, zasul z rizlom...

Plastične elemente sem obdal z ekspanzivno gumo - in s tem nekaj problemov rešil (tesnenje), nekaj pa ustvaril. Kema prodaja 2 vrsti, dal sem večjo namenjeno betonskim cevem, je precej cenejša. Okrog luči mi je preveč ekspandirala (moral bi jo dati globje oz. jo obrezati) in mi je vrhnji sloj na koncu sezone potisnila ven. To zdaj popravljam, lani se je pač mudilo...

Zunanje stene bazena sem oblepil s 3cm xps, čez mrežico in lepilo, gor pa nalepil Rihterjevo imitacijo kamna. Nato čez barvo za beton za moker videz.

Letos planiram dodati še kamen na zgornji rob bazena, lahko bi tudi pobarval s kakšno barvo za beton, ampak moja hoče travertin :). Pozimi pravi da bomo pokrili, tako da težav s poroznostjo travertina ne bi smelo biti...

Pri budgetu sem na okoli 8k, glede na današnje cene mislim da sem kar upravičil samogradnjo. Na ključ so cene iz ponujenih v začetku 2021 okrog 10-12k danes vsaj na 20-25k, samo za vlitje in opažiranje + izkop sem v marcu 2021 dobil ponudbo za 8k.
Še slika iz začetka sezone lani, danes je okolica bolj urejena (dodan rizl, trava).
 

Priponke

  • Bazen.PNG
    Bazen.PNG
    2,3 MB · Ogledi: 240

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Prosim za pomoč nujno.. Danes mi je moja prinesla iz bauhausa tako sol za bazene: https://www.amazon.de/Paradies-Pool-GmbH-Claramat-Siedesalztabletten/dp/B0792WNVFG

Naj bi ji prodajalec rekel, da je za bazene na klorinator, vendar me malo skrbi, da nikjer na vreči ne piše, da je za bazene..

Kolikor vidim podatke na amazon.de, je delež natrijevega klorida 99.8, kar bi naj bilo tudi po navodilih od klorinatorja Intex.

Še slika vreče, na kateri piše: "sol za mehčanje vode"..

Bo vredu ta sol? Ker ven je potem ne morem več vzet...

Prosim za pomoč tistega, kateri se spozna na te zadeve..
 

Priponke

  • 20220521_155927.jpg
    20220521_155927.jpg
    926,3 KB · Ogledi: 68
I

Izbrisan uporabnik 474

Ja je ok, važno da ni jodirana. Jaz tudi kupim kar v Bauhausu, nikoli težav
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.475
113
to, da je funkcija enaka, mi je jasno. ampak, prelivni, da se voda preliva čez vse 4 stranice, tukaj ne pride v poštev, al meni ni kaj jasno?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kakor narediši... Prelivni se naredijo po navadi tam, kjer je bazen na brežini (ali dvoignjenega od okolice) in imaš tako iz bazena "neoviran" pogled navzdol.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Prelivni zaradi večje površine boljše čisti drobne smeti na površini, pri skimerju ne rabiš rezervoarja (sekundarnega bazena) za preliv. Če imaš tak nagnjen teren je waw efekt 100x večji, ti pa veter vse napihljive pripomočke prej in hitreje odnese.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Super, čestitke!

Samo opazka - zakaj nisi šel pri takšnem previsu v izvedbo prelivnega bazena oz. "infinity pool-a?"
Budget v glavnem, prelivni bi zahteval še en mali bazen - točno na mestu kjer imam zdaj strojnico... Sploh nisem razmišljal o tej opciji ker bi bil bazen vsaj za tretjino dražji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Spet problem z montažnim bazenom... :mad:

Očitno nekje pušča vodo, najverjetneje nekje na dnu.. Prilagam sliko (označeno z rdečo barvo):
20220523_181909.jpg


Po koncu sezone ga vsako leto pospravimo, letos je njegova tretja sezona (če se ne motim).. Po mojem je neka majhna luknjica na dnu bazena (po mojem na "šivu" med dnom in stranico bazena)... Dimenzije je 427x107.

Kolikor sem videl, je nivo vode v 3 dneh padel za kak milimeter ali 2, ampak verjetno je nekaj malega tudi izhlapi..

Kaj naret? V vsakem primeru mi je škoda vodo ven vlit (pa tudi sol je že noter)...

Ali pustim tak kot je in pač spremljam nivo vode?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
če je padel nivo vode za mm ali 2, potem je od tega sigurno je vsaj 50% izhlapelo, ostalo pa šlo skozi luknjico. 1mm nivoja vode pri tej površnini pomeni kake 20L vode. Verjetno je ceneje vodo dolivat tudi tisto flaširano iz trgovine, kot pa celo sedaj stočit ven in poflikat luknjo :)
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.803
4.300
113
Lahko tole bolj detajlno pojasniš? Barvo kar čez hidroizolacijo? Lahko kakšno sliko na zs? Zakaj je počil in kje, na talni plošči? Premalo armature?
Osnova bazena je bila delana konec 70tih, ko je kot sedaj, gradbeni material drag, pa še dobilo se ga je težko, tako da tam je bilo zelo malo železa
notri in ni bilo povezave med dnom in steno... sploh ni bila primerna gradnja za bazen.

Ko sem bil še mulc, smo v 90tih, spodkopali eno steno in jo nagnili za ene 30% da smo dobili na širini bazena nekaj, joj če sedaj pomislim...
Nekaj let smo imeli potem notri položen filc in čez PVC folijo, potem pa smo enkrat stene zamazali z izravnalno barvo in barvali stene z
bazensko barvo vsako sezono...

No, potem je prišla ideja, ker sta omet in barva odstopala in počil spoj stene ter plate, kaj narediti da se čim ceneje to sanira....
Govoril z nekom ki se ukvarja z hidroizolacijo in je predlagal da se bazen obleče z bitumenskim trakom, zašvasa vse spoje,
enako kot se dela hidroizolacije okrog hiše, se je to naredilo v bazenu.
Prebarvali smo ga pa z barvo za beton, da ni črne barve in zadeva deluje... brez puščanja že 8 let, vsake toliko časa se
osveži barva, ki je tudi bistveno cenejša kot barva za bazene.
 
  • Haha
Reactions: ales85

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kolikor sem videl, je nivo vode v 3 dneh padel za kak milimeter ali 2, ampak verjetno je nekaj malega tudi izhlapi..
Videl si spremembo 1mm na gladini v treh dneh (itak da tega nemoreš opazit) ko je zunaj 30 stopinj, tebe pa skrbi da pušča....
Če bi puščalo bi to videl v eni uri ne pa treh dneh. To maš izhlapevanje