Gotovinsko poslovanje pri podjetniku

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.230
113
Zanima me sledeče. Prebral sem tale članek: http://www.zurnal24.si/brisanje-racunov-bo-izbrisano-clanek-190152
V njem piše, da naj bi bilo s 1.6 prepovedano brisanje računov. Kar ni panike, sem takoj zato. Je pa tako. Mesečno imam za fizične osebe cca. do 5 računov, katere plačajo z gotovino. Zaenkrat uporabljam obrazec sprintanega računa z vsemi mojimi podatki, gor zgolj dopišem storitev in vrednost ter datum. Kopijo tega potem shranim zase in prijavim.
A sedaj bom moral za to nabavljat nek ultra hud program, katerega bodo predvidevam z začetkom veljavnosti lepo zaračunali?

Kazni so pa sledeče:
Samostojnim podjetnikom bo grozilo od 20 tisoč do 70 tisoč evrov, podjetjem od 50 tisoč do 150 tisoč evrov, srednjim ali velikim podjetjem pa do 250 tisoč evrov kazni. Odgovornim osebam bo grozilo od 1.500 do deset tisoč evrov globe.

Če je to tako, bom potem enostavno skenslal prodajo fizičnim osebam, ker od tega na letni ravni zaslužim ravno ene 500 EUR (no, od tega je seveda treba odbiti DDV, katerega si vzame država) in da bi tvegal zgoraj zapisane kazni je
rolleyes-1.gif


Torej, moje vprašanje je, kaj moram naredit, da bom skladen z zakonodajo? In pa, ali obstaja kakšna brezplačna alternativa vsem tem fenci programom?
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
ne rabiš skenslat. namesto blagajniškega prejemka mu boš dal položnico ali predračun. ko bo prinesel potrdilo (ali ko boš videl priliv na TRR) mu boš dal račun - plačano po predračunu in mu izdal blago
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.230
113
Citat:
Uporabnik miha013 pravi:
ne rabiš skenslat. namesto blagajniškega prejemka mu boš dal položnico ali predračun. ko bo prinesel potrdilo (ali ko boš videl priliv na TRR) mu boš dal račun - plačano po predračunu in mu izdal blago
Khm, dobra alternativa, ampak to praktično pomeni, da se noben ne bo odločil za storitev. Namreč za 10 EUR letat s položnicami okrog po moje bo vsem dol padlo. Hkrati pa jih verjetno ene pol po tistem ne bom več videl in slišal
grin1.gif
.

Še vprašanje: plačilo s PayPal-om se šteje kot gotovina, drži?
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Meni super spletna aplikacija za izdajo faktur: https://www.cebelca.biz/
Brezplacna verzija ponuja: izdajanje računov, knjiženje plačil, partnerje in statistiko.

edit: se bere kot reklama, ampak ni
smile-1.gif
Dodali so pa se moznost "skladisce" za vodenje artiklov.
 
Nazadnje urejeno:

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Tole se bere, kot da zadeva vse pravne osebe in s.p.-je, ki izdajajo račune. Afaik je glavni problem pri gostincih, ki dnevno lahko izdajo 1000+ računov, zvečer pa se potem naredi malo inventure. Kaj pa razni mali s.p.-ji, ki so do sedaj lahko izdali tudi na roke napisan račun? Kazen 20.000+ EUR se mi zdi precej nesorazmerna... nekdo s 30.000 eur letnega prometa bo avtomatsko takoj bankrotiral, ker bo račune še vedno pisal v excelovi skripti, ki mu jo je napisal nečak?
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
Za blagajniško poslovanje rabiš programo kjer se ne bo dalo stornirati računov.
Če posluješ brez blagajne, tega programa ne rabiš in si še vedno lahko račune pišeš na roko, doc ali v xls programu.

Možnosti kako poslovati brez gotovine je več:
1.) po povzetju, poštar ne prinese gotovine na dom ampak jo preko UPN položi na račun podjetja
2.) po predračunu, kupcu po mejlu pošlješ predračun, ga plača, prevzame
3.) kupcu izdaš blago, podpiše dobavnico in mu daš račun ki ga bo poravnal ko bo prišel domov. (riziko da ne plača računa je tu precej veæji)
4.) lahko prodaš sebi kot fizični osebi in potem kot fizična oseba brez računa - cash na roko


potem so pa še načini ki niso dovoljeni
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik miha013 pravi:
Za blagajniško poslovanje rabiš programo kjer se ne bo dalo stornirati računov.

Ok, samo blagajniško poslovanje, torej gostinski obrati, trgovine in podobno. Pojasni precej.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.230
113
Ne vem, če prav razumeš. No, lahko tudi jaz narobe. Tudi če izdaš samo 1 račun za gotovino na mesec moraš imeti blagajniško poslovanje urejeno. Torej te to zgoraj zadeva.
 

B81

22. jul 2007
34.648
9.044
113
In kako se bo delalo na raznih sejmih, prezentacijah in podobno, kjer se pišejo ročni računi?....
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.394
1.013
113
Celje
Obišči stran
Priden k stranki montirat klimo in po montaži mi ponudi gotovino. Kaj naj naredim? Rečem boste kasneje plačali s položnico? Kaj pa ko bo stranka "pozabila" plačati? Po predračunu spet nihče ne plačuje, ke rje bilo preveč nategov...
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Mogoče bo potrebno prišteti montažo že k ceni pri nakupu klime. Verjetno ni vse skupaj plačano na roke šele pri montaži? V kolikor si podizvajalec in montiraš za drugega ti pač on plača....čeprav moje mnenje je da bodo bolj na vdaru lokali ipd., čeprav nikoli ne veš. Kako imajo potem to na Hrvaškem urejeno, verjetno davčne blagajne s sabo ne nosi vsak monter?

Kaj pa paragon bloki? Nič ne piše da so ukinjeni, prodajajo se še, na njih piše da velja kot račun, in so pač označeni, tako da mora zaporedni vrstni red štimati če pride inšpekcija k računovodji. Ali bodo pač tudi na tem področju spremembe?
 

jankoM

Zelenc'
14. apr 2013
2
0
1
To je trenutno najboljša stran, kar sem jih našel na to temo (vsebuje tudi "update" in odgovor iz ministrstva ter link do zadnjega pravilnika):
http://www.racunovodja.com/cla...._clen_ZDavP-2F

V pravilniku so zahtevo po sledljivost oz nezmoænosti brisanja omejili na gotovinske račune:
" Računi pri gotovinskem poslovanju so izdani računi za prodajo blaga ali storitev, ki so delno ali v celoti plačani z gotovino. Plačilo z gotovino pomeni plačilo z bankovci in kovanci, ki so v obtoku kot plačilno sredstvo, plačilno ali kreditno kartico, čekom in drug odoben način plačila. "

O sami omejitvi piše:
" Šteje se, da računalniški program ali elektronska naprava, ki jo zavezanec za davek uporablja za izdajanje računov pri gotovinskem poslovanju oziroma za naknadno hrambo teh računov, izpolnjuje zahteve iz osmega oziroma devetega odstavka 38. člena zakona, če
program ali elektronska naprava zagotavlja hrambo izvornih podatkov o izdanih računih pri gotovinskem poslovanju in njihove poznejše spremembe. "

Drugače ta predlog pravilnika je stopil v veljavo 1. aprila, vendar je pisalo da je do 30. aprila čas da se stvari uskladijo. Drugače je to *predlog* pravilnika, ni še vse fiksno in ravno včeraj sem videl nek članek, ki je omenjal datum 1.julij, a ne vem kje so dobili ta datum:
http://www.zurnal24.si/brisanje-racunov-bo-izbrisano-clanek-190152
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.230
113
Kako je lahko plačilo s kreditno kartico gotovinsko plačilo. A ni sledljivost zagotovljena, glede na to, da ti denar kapne na TR?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.335
2.422
113
še v SLO - ampak komaj
A ni tako, da to velja le za tiste, ki hranijo podatke v elektrobksi obliki? Se pravi, da če imaš "papirno" računovodstvo - izdaja računa v dvojniku (na kopirnem papirju - da ne bo pomote) - kopija bv knjige in čao đaci.
Ali si pa jaz narobe razlagam? hint: nikjer ni prepovedana izdaja "na roke" napisanih računov na paragonskih blokih