gibanje cen stanovanj v prihodnosti

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik Luchka pravi:
Trg bi bilo res potrebno urediti, da bi imeli mladi pari vsaj kakšno perspektivo ...

Problem je tud v mladih parih dandanes. Ker bi radi imel takoj svoje stanovanje (v centru Ljubljane), dva avta, (najmanj) zimske in letne počitnice, lepo oblečen... Za vse to je treba delat in tud naši starši niso imel takoj po poroki vse postlan.

Najem majhnega stanovanja je danes dostopen vsakemu paru, če sta oba zaposlena. "Ampak jaz nočen živet v majhnem najetem stanovanju..."
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
48.969
7.488
113
pri taščici
Hočem imeti vsaj toliko kot imajo starši danes. Ne zavedajo pa se kako so marsikateri naši (stari)starši živeli v njihoih časih in koliko se je moralo delat da imajo tisto kar imajo.
Nekateri pa so res "s krediti" naredili cele gradove (kupile prave vile), ampak takih časov najbrž ne bo nikdar več oziroma jih ne bo nihče napovedal

Eno vprašanje: kako izgleda obrok za stanovanje če si kredit vzel pred 3leti recimo, koje bila inflacija precej manjša kot danes. So se obresti kaj dvignile?
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
489
83
okolica metropole
obresti so
libor + pribitek
manjši libor ob podpisu pogodbe je ponavadi pomenil večji pribitek. kaj se zgodi z dvigom liborja veš. in večji libor je bil manjši pribitek.
podobno velja za euribor.

obresti so šle pa recimo od euribor+1,1 pa ke do 2,5
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Lani se je naša država šla velikopotezno polletno raziskavo, koliko kvadratov je veliko kakšno stanovanje, ali ima parket ali ne, kdaj je bilo nazadnje obnovljeno, ali ima garažo....

Ideja je obdavčiti nepremičnine v skladu z njihovo dejansko vrednostjo.
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.741
113
Citat:
Jasnega odgovora na zgornje vprašanje vam ob kriznih finančnih razmerah ne more dati živ bog. Lahko pa vas opozorimo na nekatere okoliščine. Banke že zaustavljajo posojila gradbenim investitorjem. Gradbeniki bodo začete projekte lahko zgradili, ampak, ali jih bodo lahko prodali? Kaj kaže statistika, kaj pravi industrija in po koliko bodo kvadratni metri? Neprimičninar Frano Toš pa vam pove, za koliko lahko znižate cene iz oglasov (več o tem tukaj [+]).


Foto: Aleš Beno
"Razlika med oglaševanimi in prodajnimi cenami še nikoli ni bila tako velika - odstopajo tudi po 20 odstotkov," pravi nepremičninar Frano Toš iz Interdoma.
Gradbeniki o recesiji ne govorijo radi, Blaž Miklavčič iz GH Holdingapa pove, da je najbolj hudo s posojili. "Ozračje se od pomladi precej slabša. Dolgoročnih posojil tako rekoč ni več mogoče dobiti: najdaljša ročnost je 12 mesecev, za dobre projekte je možnost obnavljanja posojil. Denar dobijo le investitorji v zanesljive projekte, ki morajo tako rekoč biti prodani že ob njihovi zasnovi," pravi Miklavčič, ki bo kljub vsemu v kratkem začel pripravljalna dela za poslovne prostore Gemini v BTC.


Foto: Aleš Beno
"Dolgoročnih posojil ni več mogoče dobiti, obresti so višje za vsaj dve odstotni točki," pravi gradbinec Blaž Miklavčič iz GH Holdinga.
In koliko jih kriza več stane? "Še pred kratkim je bila efektivna obrestna mera med 4,5 in pet odstotkov, zdaj je med sedem in 7,5 odstotka," pravi Miklavčič. Kljub vsemu Miklavčič padca cen ne pričakuje: "V zadnjih letih se je lovilo zamujeno, se delalo na zaloge, zdaj pa se bo večinoma le na povpraševanje, še posebej v Ljubljani," pravi. Težava pa je, kako hitro in po koliko se bodo lahko prodajali že zgrajeni objekti.

Tovšakova prodaja Celovške dvore v paketu
Sogovornika, ki bi povedal, ali jim že gre (zelo) za nohte, nam v SCT, največjem gradbenem podjetju pri nas, niso našli. V tretjem največjem, Vegradu, pa računajo, da svetovni finančni pretresi k nam prihajajo precej ublaženi. Njegova šefinja Hilda Tovšak pa priznava, da bo treba racionalizirati, da bodo morali biti bolj učinkoviti, prodajati zaloge in učinkoviteje izterjevati.

Kaj konkretno bo z novimi projekti, Tovšakova ne pove, pravi pa, da so za prihodnje leto polno zasedeni. Tudi natančnega odgovora, ali drži, da zaradi slabih razmer prodajajo celotni projekt Celovški dvori (833 stanovanj v Šiški v Ljubljani), in to po 1.900 evrov za kvadratni meter, medtem ko stanovanja v povprečju po 3.500 evrov za kvadrat, Tovšakova ni dala. "Za nas je vsak kupec dobrodošel. Vedno smo odprti za različne opcije. Za zdaj pa enote še prodajamo končnim kupcem." Tudi poslovne prostore Rotonda ob stavbi WTC so prodali, kot pravi, na željo kupcev. Viri sicer pravijo, da je to za tovrstni projekt nenavadno, ker se poslovne prostore večinoma oddaja. Rotonda bi morala biti zgrajena avgusta - da še ni, pa Tovšakova prav tako pripisuje željam kupcev.



Mali že pripravljeni zategovati pas

Od velikih gradbincev so odvisni podizvajalci, ki že leta tarnajo o plačilni nedisciplini v biznisu. Neuradno pa povedo, da je v zadnjem času še huje.

Tudi arhitekti na svoji koži čutijo slabše pogoje poslovanja. "Kriza se največkrat kaže v obliki še slabše plačilne discipline kot do zdaj, ko naročnike stisnejo v kot, se to pozna tudi na naših žepih," pravi ljubljanski arhitekt Aleš Košak. "Kot kaže, bo še slabše, zato vem, da bo treba stisniti zobe," pravi. Boštjan Vuga iz arhitekturnega biroja Sadar Vuga, ki sodi med večje v državi, pa pravi, da veliki arhitekti krize še ne občutijo. "Vprašajte me čez pol leta. Ljubljana je po desetih letih spanja končno dobila neki zagon in upam, da bo inercija dovolj močna, da bo prebrodila morebitno krizo," pravi Vuga.

"Zavirajo nas konkurenca, delavci in stroški"

V anketi statističnega urada (Surs) direktorji gradbenih podjetij navajajo: gradbeno dejavnost najpogosteje omejujeta velika konkurenca in pomanjkanje usposobljenih delavcev, vse pomembnejše omejitve pa postajajo tudi visoki finančni stroški, nezadostno povpraševanje in težave pri pridobivanju posojil. Spomnimo pa, da večino projektov izvajajo trije največji: SCT, Primorje in Vegrad, zato o kaki (pretirani) konkurenci pri nas ne moremo govoriti.

Še septembra lani je o nezadostnem po njihovih storitvah tarnalo le pet odstotkov celotnega gradbeništva po zaposlenih, letos septembra že 13 odstotkov. Visoki finančni stroški ovirajo 31 odstotkov gradbenih podjetij (lani septembra deset odstotkov), težave pri pridobivanju posojil pa ima deset odstotkov podjetij (lani septembra le trije odstotki).

Če gledamo samo gradnjo stavb, so se težave s pridobivanjem posojil letos septembra glede na lani povečale s štiri na 16 odstotkov anketiranih podjetij, težave z visokimi finančnimi stroški s 14 na 29 in težave z nezadostnim povpraševanjem s sedem na 14 odstotkov anketiranih podjetij glede na število zaposlenih. Če pogledamo samo letošnje leto in desezonirane podatke, je očitno, da so se težave pri pridobivanju posojil v gradbeništvu začele precej povečevati julija, visoki finančni stroški pa že junija.

Manjša pričakovanja pri naročilih in cenah
Surs anketno meri tudi obseg gradbenih del ter pričakovanja direktorjev gradbenih podjetij glede naročil, zaposlovanja in cen v gradbeništvu; podatki kažejo upadanje vseh pričakovanj, tako pri stavbah kot pri nizkih gradnjah (gradbenih inženirskih objektih). Kaj se bo dogajalo s cenami v prihodnjih treh mesecih? Delež tistih, ki še pričakujejo naraščanje cen, samo še za odstotek presega delež tistih, ki pričakujejo padec. Na to najbolj vplivajo majhna pričakovanja pri nizkih gradnjah, medtem ko je pri stanovanjskih stavbah še vedno 20 odstotkov več takih gradbenikov, ki pričakujejo, da bodo cene še naraščale.

Spomnimo, da anketa o poslovnih tendencah v gradbeništvu, ki jo mesečno izvaja Surs, v vzorcu zajema vsa velika in srednja gradbena podjetja ter dve tretjini malih, skupaj pa 91 odstotkov zaposlenih v gradbeništvu. Največja tri podjetja so SCT Ivana Zidarja, Primorje Dušana Črnigoja in Vegrad Hilde Tovšak.

Manj gradbenih dovoljenj za stavbe
Statistika izdanih gradbenih dovoljenj, ki jo povzema Bilten Banke Slovenije, pa nakazuje na verjetno umirjanje na področju visokih gradenj v prihodnje, saj je bilo v drugem četrtletju letos izdanih za 11 odstotkov manj gradbenih dovoljenj za gradnjo stavb v primerjavi z istim obdobjem lani. V drugem četrtletju letos je bilo izdanih tudi za 34 odstotkov manj gradbenih dovoljenj za gradnjo stanovanj.

Za zdaj je sicer aktivnost v gradbeništvu še vedno zelo velika. V prvih sedmih mesecih letos glede na isto lansko obdobje se je realna vrednost opravljenih del v gradbeništvu zvišala za 22 odstotkov, in sicer pri visokih gradnjah za 17,2, pri nizkih pa za 25,8 odstotka. Medtem ko je gradnja cest še vedno zelo intenzivna, pa je očitno, da se umirja vrednost gradbenih del na stavbah: zadnja je julija letos glede na julij lani realno zrasla le še za 3,4 odstotka.

Jaz sem razbral le 1900€ za meter kvadraten iz tega, prodaja se naprej po 3500€.
shocked-1.gif
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
kaj še niste dojeli, da ceno novim stanovanjem diktirajo gradbeni lobiji??
z ustvarjanjem fame o pomanjkanju stanovanj v ljubljani.

jasno, cene so napihnjene in bodo, sploh zaradi bančnih in drugih kriz, dolgoročno gledano, padle. za kašen odstotek si ne bi upal trditi, dejstvo pa ostaja...
v mislih imam predvsem stanovanja v ljubljani. tako stara kot tudi nova.

ob vsem tem je zanimivo to, da je še vedno marsikateremu slovencu skorajda življenjski cilj imeti stanovanje v ljubljani in ga oddajati (študentom). kao življenjska investicija... za rento...
čeprav, ekonomsko gledano, gre za povsem napačno odločitev.

jaz bi se v tem trenutku, če se opredelimo na nepremičnine, odločil raje za nakup kake donosnejšo zadeve kot je stanovanje v ljubljani.
recimo, za nakup nečesa, kar je trenutno podcenjeno in kar samo sebe izplača po ca 7 letih oddajanja v najem, kjer oddajaš samo 16tednov letno, ostali čas pa lahko uporabljaš sam... in kjer se ti obeta varni 5% letni capital-gain, v določenem trenutku (dnevu) v naslednjih 5 letih pa narast vrednosti za vsaj 15%.

l.p.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
1
36
Nisem bral cele teme, lahko ti pa rečem da bodo cene krepko padle če bo Evropa zapadla v podobno krizo kot je ZDA. Do takrat pa obstaja še veliko "če-jev".
Če bi bula imela...

Itak so pa cene nepremičnin krepko prenapihnjene in bodo posledično začele padati. Tisti ki mislite "zaslužiti" na ta način vam povem, da je vlak že odpeljal. Drugega pa še dolgo ne bo.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
moje osebno razmišljanje:

cene nepremičnin bodo padle?
ne!

tak vsesplošen odgovor po mojem ni na mestu.

moje mnenje je:
cene nepremičnin se bodo realizirale, kar pomeni, da bodo padle cene predvsem precenjenim nepremičninam.
večina (povprečnih) nepremičnin bo vseeno ohranila trenutno vrednost, vsekakor so vedno možna odstopanja +-10%, toda nič drastičnega.

nekaj nepremičnin se bo mogoče prodalo pod ceno, vendar v teh primerih po mojem ne bo šlo za posledice/vzroke na trgu nepremičnin, pač pa na bančnem, medbančnem in denarnem trgu. nekaj družin enostavno ne bo več zmoglo servisirati kredite, kjer so ob podpisu pogodbe imeli euribor pod 2%, sedaj pa je nad 5%.
primorani bodo prodati svoje nepremičnine. na hitro, kar pomeni, da bodo morali prodati dosti pod tržno ceno. namreč, obdobje v katerem se za normalno ceno proda normalno nepremičnino je relativno dolgo.
te osebne stiske bodo "poslovne priložnosti" za marsikaterega novonastalega nepremičninskega tajkunčiča...

toliko, pač moje videnje situacije...
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
7.196
3.682
113
41
Lj
Citat:
Uporabnik elo pravi:
moje osebno razmišljanje:

cene nepremičnin bodo padle?
ne!

tak vsesplošen odgovor po mojem ni na mestu.

moje mnenje je:
cene nepremičnin se bodo realizirale, kar pomeni, da bodo padle cene predvsem precenjenim nepremičninam.
večina (povprečnih) nepremičnin bo vseeno ohranila trenutno vrednost, vsekakor so vedno možna odstopanja +-10%, toda nič drastičnega.

nekaj nepremičnin se bo mogoče prodalo pod ceno, vendar v teh primerih po mojem ne bo šlo za posledice/vzroke na trgu nepremičnin, pač pa na bančnem, medbančnem in denarnem trgu. nekaj družin enostavno ne bo več zmoglo servisirati kredite, kjer so ob podpisu pogodbe imeli euribor pod 2%, sedaj pa je nad 5%.
primorani bodo prodati svoje nepremičnine. na hitro, kar pomeni, da bodo morali prodati dosti pod tržno ceno. namreč, obdobje v katerem se za normalno ceno proda normalno nepremičnino je relativno dolgo.
te osebne stiske bodo "poslovne priložnosti" za marsikaterega novonastalega nepremičninskega tajkunčiča...

toliko, pač moje videnje situacije...

Ker imaš očitno vpogled v prihodnost dej še kakšne loto številke posreduj, bom zlo vesel.
 

Barbarian

Fizikalc
25. sep 2008
1.261
32
48
Mogoče se bojo cene malo spustile (čeprav dvomim) , a kaj ko banke zdej iščejo več zavarovanja hipoteke (razne žirante, pa zastavitve še ene hipoteka itd..)
Sem bil pri kolegu kateri dela večinoma z Hipotekarnimi posojili in pravi da zategujejo pogoje
uf-1.gif
tko da se nam ne obeta nč dobrga.
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.741
113
Tukaj se večinoma govori od ljubljane.....
smirk-1.gif


Celje se pa ve, da so cene lih polovične
 
Nazadnje urejeno: