Garmin - nastavitev prioritete cest

blisk

Zelenc'
30. dec 2010
12
0
1
Pozdravljeni,

Sem nov na forumu, pregledal sem sicer stara sporočila, podobne teme pa nisem našel (če obstaja, se opravičujem). Imam Garmina 1390T in me "muči" naslednja zadeva. Nikjer v nastavitvah ne najdem možnosti, da bi naprava pri izračunu poti upoštevala pot po čim boljših cestah (oz. cestah višjega ranga). Razlog: Večkrat se želim peljati po avtocestah ali vsaj glavnih cestah, ne pa po vsaki "kozji stezici", ki je slučajno asfaltirana, pa četudi sem bom zato peljal 10 min. več oz. 5 km dalj. To je aktualno še posebej zdaj pozimi, ko pač najprej splužijo avtoceste in glavne ceste, šele nato pridejo na vrsto običajne prometnice. Garmin pa me veselo pošilja iz glavnih cest na na stranske (nesplužene in nevarne) ceste...Poskusil sem z vsemi možnimi nastavitvami - krajši čas, krajša pot, manj goriva (pod eco challenge sem celo nastavil porabo goriva na avtocesti na 1l/100 km in naivno upal, da bo zato dlje časa ostal na avtocesti) - brez uspeha.
Moja ideja je, da manjka preprosta nastavitev "uporabljaj ceste višjega ranga" tudi, če je pot daljša za "x"% oz. če bom porabil "x"% časa več". Če kdo ve, kako naj garmina v to prepričam, se priporočam za pomoč. Seveda bi šlo z dodajanjem vmesne točke - ampak v tem primeru moraš poznati svojo pot vnaprej - večkrat pa temu ni tako.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Prioritete cest so določene v sami mapi!
Poišči meni izogibanja pa poročaj a mas obkljukano izogibanja AC in plačljivih cest
cheer.gif
 

blisk

Zelenc'
30. dec 2010
12
0
1
Hi,

Izogibanja avtocestam nimam vključenega; večkrat preverjeno
smile-1.gif
situacija je taka, da me Garmin sicer vodi po avtocesti oz. glavni cesti, vendar me za moj okus " prekmalu" pošlje z nje. Mimogrede - imam AR3.11 oz. CNE 2011.30 - vključeno pa imam eno kartografijo naenkrat...

Zadnjič se mi je zgodilo, da me je garmin vodil na avstrijsko smučišče po podobni poti, kot če bi se peljal v MB preko Pohorja namesto po dolini
bonk.gif
še dobro da v zadnjem času ni snežilo...
 

blisk

Zelenc'
30. dec 2010
12
0
1
Hmm.. sem pregledal...ampak rešitve nisem zasledil
confused-1.gif

Vseeno hvala za nasvet. Pravzaprav ne morem verjeti, da pri Garminu niso zaznali potrebe uporabnikov po nastavitvi izračuna poti v smislu - lahko je X% daljše, samo da je "boljša" cesta????
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Pot si nastavi v Mapsourcu, dodaj kakšne tri vmesne točke in Garmin te bo peljal točno po tisti poti, ki si si jo zamislil.
 

blisk

Zelenc'
30. dec 2010
12
0
1
Ja saj saj.. Če veš vnaprej kje in kam moraš...Jaz pa moram večkrat improvizirati in izbrati kraj potovanja med samim potovanjem - npr. sem na službeni poti v NE in me pokličejo iz firme - pojdi še tja in tja...v tem primeru mapsource odpade...ugotavljanje potrebnih vmesnih točk na sami napravi pa je rahlo hudo... in Garmin me veselo pošlje po najkrajši, najhitrejši - nikakor pa ne o najboljši poti, čeprav je samo ta očiščena snega in posuta...
Najbolj me čudi ecoRoute - predstavljal sem si, da opcija "manj goriva" upošteva podatke o profilu vozila iz ecoRoute - tam sem nastavil porabo goriva na avtocesti 1l/100 km in v mestu 12l/100 km, pa me je vseeno poslal prehitro z avtoceste - seveda sem to ugotovil doma, ko sem imel čas in sem preverjal kje sem se vozil....Je komu jasno zakaj to ne deluje tako kot sem si predstavljal?
 

scania

Pripravnik
27. jan 2008
350
5
18
ACTROS 1851
a nisi zadovoljen, da te saj pripelje lepo na cilj?

Men je vse eno če tudi se peljem 5 minut dlje, če ne vem bolše ceste. Je pa garmin pripomoček. Bo treba še glavo zraven uporabljat.

Če bi se pa rad vozil po širokih bundeskah pa si nabavi garmina 465, preverjeno seka po lepih velikih cestah...druge navigacije pa še zmer zavijejo na kako : K in L cesto...žal pač tko je..!
 
Nazadnje urejeno:

NAVI_boy

Fizikalc
29. nov 2007
2.368
0
36
Ne vem no...jaz nimam takšnih problemov, vedno imam nastavljeno na najhitrejšo pot in vedno me v prvem možnem odseku na avtocesto tja gor tudi spravi in ob zadnjem možnem izhodu spravi tudi dol. Kot je rekel scania, glava je glavni procesor, če ta procesor ne deluje, potem tudi nobena navigacija ne bo.
 

scania

Pripravnik
27. jan 2008
350
5
18
ACTROS 1851
pa jst se prevažam z prijateljico 1350 po evropi in nimam nobenega problema...res da me tudi hoče včasih pelat po kaki cesti ki mi ni preveč ušeč,takrat se pelem mau naprej in pogledaš po kaki cesti hoče pelat..to rabiš mogoče 6-7 sekund da pogledaš. Tko da ni panike se tudi z tako navigacijo peljati le mislit moraš, dve fure nemčije sem naredil z 465 in izbira dosti širše ceste kot pa navadna navigacija z uporabo profila avtomobila. A me 465 ne prepriča da je tolk res bolša kot ena navadna navigacija, saj je velika razlika v ceni v teh zlatih časih dobrega počutja!
 

Digger

Zelenc'
10. jan 2011
2
0
1
Tudi jaz sem že večkrat imel podobno situacijo na svojem Nuviju 205W, nazadnje prav tako v Avstriji (smer Kronplaz). Ko sem ruto nastavil na Mapsourcu, je bila trasa izrisana lepo po po avtocesti in glavnih cestah. Ko pa sem isti cilj določil na napravi, me je vodil po nekakšnih gorskih blužnjicah. Žal sem to prepozno opazil, pa tudi druge karte nisem imel, da bi sproti preverjal. Sicer sem prišel korektno na cilj, vseno pa bi bila prioriteta oziroma kategorizacija cest vse hvale vredna.
 

Digger

Zelenc'
10. jan 2011
2
0
1
Nastavljeno sem imel najhitrejšo pot. Garmin verjetno računa teoretično dovoljeno hitrost, ki pa jo običajno na gorskih in lokalnih cestah ne moreš vedno dosegati, zato je takšna pot v praksi daljša, da ne govorimo o porabi goriva.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Citat:
Uporabnik Digger pravi:
. Ko sem ruto nastavil na Mapsourcu, je bila trasa izrisana lepo po po avtocesti in glavnih cestah. Ko pa sem isti cilj določil na napravi, me je vodil po nekakšnih gorskih blužnjicah.

To sem opazil tud že pri svojem.....ko preneseš iz Mapsourca na nuvi.....nuvi še nekak "optimalizira" prenešeno pot
bonk.gif
 

sg1

Pripravnik
12. jan 2010
111
0
16
Lj
V Avstriji verjetno zmede Garmin dejstvo, da na marsikateri cesti preko prelazov sploh ni nobene dodatne omejitve hitrosti, torej je 90 km/h, čeprav se v praksi več kot pol toliko hitro ne da peljati.
Sem šel lani (sicer načrtno) čez en čudovit prelaz, kjer je bilo polno tabel "pozor motoristi" in "pozor kolesarji" formalne omejitve pa nobene ! Je pa garmin zelo prav prišel, da sem vnaprej vedel kje me čaka naslednji 180 stopinjski ovinek
smile-1.gif