Garmin Fenix 3

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
XXXL V steni bo vedno problem. Vsak GPS potrebuje "prost pogled" na nebo in "pogled" na najmanj 3 (v teoriji) ozr. 5 (v praksi) satelitov načeloma enega* ponudnika, da bi znal izračunati položaj na "kugli".
To pa je v steni seveda "problem" - kot sem že zgoraj zapisal: 50% neba pokrije stena, od ostalih 50% pa sam še enkrat vsaj pol - ostane borih 25% vidnega neba, na katerem pa je vprašanje ali se "vidiijo" 3je (od teoretičnih 12) satelitov.
"Odboj" signala tudi ne pomaga - saj bi rabil ravno tiste satelite, ki so "za steno".

*za Garminove ure sem 100%, da ne znajo kombinirati GPS in GLONASS (ozr. Galileo za F5 (v beta FW)) podatke in iz njih skupaj izračunavati položaj. Vprašanje je celo ali katera consumer naprava sploh to zna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: XXXL

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Uf malo prevec poenostavljeno dojemate visinomerje. Vcasih je bil suunto alfa in omega, ker je bil model vector prvi z nastavljivim pritiskom na morski gladini ob hkratni nastavitvi visine. Potem je priblizno normalno kazalo, ce ni bilo prevelikih nihanj ob vremenski spremembi je ura sama izravnavala zadevo. Priblizno. Casio Protrek je bil pa prvi, ki je kompenziral toploto zapestja z barometrom (triplesensor v verziji 2), ker so bila tudi odstopanja, vendar ni omogocal naprednejsih nastavitev ob morski gladini. kasneje je suunto to implementiral v naprednejse modele ur (ne spomnim se vec imen).
Barometricni visinomer je pomemben, ker so gps odstopanja tudi 10 in vec metrov kar sredi stene pomeni plus minus vec sto metrov visine.

Saj so fajn igracke, ne pozabite na branje kart in specialk. Vidim pri ljudeh mlajse generacije, da se zanasajo samo se na telefone in fenix ure. Kdo ima celo namensko garmin gps navigacijo za pohodnistvo.. Ko razgrnem karto pa ne znajo prebrati kje so, niti kaj pomeni teren.
 
  • Všeč mi je
Reactions: XXXL

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Ehm - upam, da ne leti name? edit: vidim, da - sicer me ne bi "lajkal"

Se pa namenoma nisem spuščal v detajle okoli temperature itd. - za navadnega uporabnika naj bi bilo dovolj, da ve, da mora višinomer pred odhodom "kalibrirati" in po možnosti NE prestavljati (roka / ruksak) - razen, če ima napravo, ki zna kompenzirati ozr. upoštevati temperaturo "okolice". Recimo F3 in F5 to znata.
S tem, da so pri F5 s FW 8.X do 9.X nekaj orenk zeznili in je bil višinomer "kr neki" (ne - ne 5-6 m mimo - po 30 in več metrov je falil (štart na 250, končna 590 - F5 pa pokazal vse med 480 in 650 - kakor kdaj ...).
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Ma, če potegnem črto, sem v vseh teh letih z F3 zadovoljen. Nudi mi vse, kar potrebujem, ko bo menjava, bo potrebno kaj konkretno boljšega, ne samo ''facelift''...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Hm - ni F5 "samo facelift", je pa res, da ni potrebe menjati, ker je F3 več kot odlična ura.

Jaz sem menjal, ker mi je F3 enostavno prevelik, F5 (navadni - ne X in ne S) mi ravno lepo sede na zapestje.
Sem pa razočaran, ker ga zadnje čase pri Garminu na veliko biksajo - na FW od nekje 8.xx naprej je altimeter v qrcu. Zanimivo je, da skupni vzpon še nekako dokaj točno zračuna. Štetje nadstropji jim tudi ne gre - še sreča, da "nadstropja" jemlje kot "igračko".
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Pri F3 ne vidim problemov, katerih pri F5 ne bi bilo. Velikost mi je v redu, zaradi mene je lahko ura tudi večja, sem navajen nositi takšne, tudi roka je precej velika. Pogrešam mogoče kakšen grafično boljši ekran, možnost gledanja slik pri sporočilih in mailih, se pravi kot klasične android ure, zanesljivost GPS-a in višinometra... Ko to pride, mogoče menjam... :cool::cool::cool:
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.271
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Fenix 5 Plus serija (oz. Fenix 6) ima še kar nekaj novosti. Vsi modeli imajo kartografijo, predvajaš lahko glasbo iz ure preko BT, merilec kisika v krvi itd....

Ampak tudi jaz ne bom menjal, dokler tale trojka dela. Pogrešam pa HR na zapestju.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Fenix 5 Plus serija (oz. Fenix 6) ima še kar nekaj novosti. Vsi modeli imajo kartografijo, predvajaš lahko glasbo iz ure preko BT, merilec kisika v krvi itd....

Ampak tudi jaz ne bom menjal, dokler tale trojka dela. Pogrešam pa HR na zapestju.

F5 plus definitivno ni F6!
Merilec kisika v krvi ima samo F5x Plus, 5 in 5s pa ne!
HR na zapestju je bolj šminka - odlično deluje v vsakdanjem življenju in med spanjem, pri športu, ko pa gre za velike obremenitve telesa, pa je pas čez prsni koš (še?) nenadomestljiv!
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Kako tipicno za forum, kavč potatoe so največji znalci, sralci. Primus drzi se potapljanja in ne bodi pameten tam kjer nisi. Zapestni HR je odlicna zadeva, sicer ima nekaj omejitev in za dolocen procent (manj kot 3%) neuporabna zadeva, za ostale pa predvsem pomembno, da se ga nosi kot je misljeno. Ne na dlani. Potem deluje. Zadnji valencellijev izdelek je ze pogojno uporaben celo za tekaske intervalne treninge. In se nekaj, na tezjih urah bo slabse odziven, ker se ura po roki vec premika, pri namenskih izdelkih deluje zadeva kot šus! Forerunner 735/935
Gre se zato, ker ljudje ne berete navodil z uporabi in ne namestite zadeve tako kot je treba. Dec si pac pobrije 1cm2 kože na tistem mestu.

https://valencell.com/blog/2017/01/testing-the-latest-optical-heart-rate-monitor-watches/

Sources of Error

  • Sweat occasionally caused the devices to slide, even when the test started with the proper tightness and fit.
  • Due to arm and/or wrist circumference, the devices were in a slightly different location and tightness on some participants.
  • The Fitbit Surge was a small band, so it was tighter and closer to the wrist than ideal.
  • The Garmin Fenix watch face was too large for some wrists and the band could not be tightened enough to prevent sliding.
  • The Valencell Reference Design at the upper arm had to be lower on the arm for several participants.
Ostale teste imaš pa na DCrainmakerju.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
No, no - je sicer res malo grobo zapisal - ampak bistvo je zadel. In sicer, če želiš imeti "verodostojne" podatke o srčnem utripu MED dejavnostjo, potem ne prideš mimo prsnega pasu.

Za nas rekreativce je načeloma dovolj na zapestju. Čeprav sem si sam za F5 nabavil TRI pas - sem pač navajen pasu od F3 in ga tudi sedaj uporabljam + da ima pas še nekaj dodatnih funkcij, ki jih sama ura nima.
Pa pri plavanju lahko tudi pozabiš na merjenje na zapestju (vsaj pri Garminu).
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.587
288
83
www.kacnje.eu
Kako tipicno za forum, kavč potatoe so največji znalci, sralci. Primus drzi se potapljanja in ne bodi pameten tam kjer nisi. Zapestni HR je odlicna zadeva, sicer ima nekaj omejitev in za dolocen procent (manj kot 3%) neuporabna zadeva, za ostale pa predvsem pomembno, da se ga nosi kot je misljeno. Ne na dlani. Potem deluje. Zadnji valencellijev izdelek je ze pogojno uporaben celo za tekaske intervalne treninge. In se nekaj, na tezjih urah bo slabse odziven, ker se ura po roki vec premika, pri namenskih izdelkih deluje zadeva kot šus! Forerunner 735/935
Gre se zato, ker ljudje ne berete navodil z uporabi in ne namestite zadeve tako kot je treba. Dec si pac pobrije 1cm2 kože na tistem mestu.

Saj se sicer ne bi vtaknil v tole, ampak sem eden tistih, ki ima hude težave s Polarjevim M430 pri odčitavanju utripa na zapestju.
Poskusil vse živo, pa so rezultati silno nezanesljivi/neuporabni. Eden najbolj branih člankov na mojem blogu je v zadnjih mesecih ravno tale o Polarju M430.
Očitno je odvisno od človeka, saj moja ura na ženini roki deluje precej solidno. Prav tako kolega nima nobenih težav (s svojim primerkom). Meni pa ... skoraj neuporabno brez pasu okrog glavnega telesnega motorja.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.271
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Glede HR na zapestju. Primarno bi uporabljal vedno pas - ko ga imam pri sebi. Ampak dostikrat se zgodi, da ga pač nimaš in se mi zdi tole fajn rešitev. Pa resting HR me zanima, odkar sem nehal kaditi mi je padel s 75 na 50.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.052
390
83
44
dolenska
Moja F3 ga pa ma muč biksa. Včeraj sem se iz Mangarta peljal celo 116 km/h. Čedalje bolj je natančna :(. In da bi potem kupil F5? Nimam nekega zaupanja več v te ure.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Sicer je tole zdaj OFF, ker je tema o F3 ...

guardy A si ti sploh odprl link?

Če niso navedena specifike marketinško popolnoma napihnjene, je ura vredna bolj podrobnega pogleda.

Tisto kar mene (in menim, da tudi večino ostalih uporabnikov športnih ur) bolj zanima kot “izdržljivost” baterije je kvaliteta in naravnost meritev in njihov prikaz ozr. vrednotenje. In tu predvsem primerljivost posameznih meritev - ne da mi na enaki trasi in ob enakem “naporu” meritve odstopajo za 30 in več procentov.
Dodatno je vprašanje kaj vse lahko “obesim” na uro - HR belt (meritev na zapestju je fancy feature in lahko služi za spremljanje HR skozi dan, ne pa za “resno” meritev pod obremenitvijo), footpod ozr. ali zna sama ura izračunati dolžino koraka, čas stika s tlemi, razmerje leva-desna noga itd, cadence senzor, itd.

Moj F5 zdrži ob “polnem” GPS sledenju, tremi zunanjimi senzorji (pas, cadenca, tempe) in BT (telefon) okoli 12 ur, v ultratrac modu pa verjetno nekje 18 ur - vsekakor pod reklamiranimi vrednostnimi, ampak še vedno zadovoljivo.
Največji manjko je, da je polnjenje ob sami uporabi skoraj nemogoče - ampak to itak pride v poštev samo pri ultramaratonih in celodnevnem kolesarjenju, kar pa itak ne delam (še).

Skoraj najpomembnejši ne pa način prikaza meritev in povezljivost do drugih platform - Strave recimo.
In tu je F5 tudi zadovoljiv - sicer je Garmin Connect po svoje malo čuden, pod črto pa vseeno OK. In link do Strave, Apple Health in kar je še takega dela brez kakšnih večjih težav.

Pod črto - omenjeni Huawei je vreden pogleda in morebiti celo nakupa.