Fulda EcoControl zelo glasne

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Mam eno vprašanja glede tega. Leto smo namontiral na avto te nove gume. SIcer so se mi takoj po montaži zdele glede na zimske v območju 50 kmh malce glasnejše, a sem mislil, da je to posledica tega, ker je že v testih omenjena kot malo glasnejša.
Ampak zadnje čase je tam med 55 in 65 km/h in 110-120 zelo glasna in pride kot do resonance. Pri ostalih hitrostih je malo tišja.
Danes pa pogledam, kako so montirane, če je tu vzrok.
Pri vseh 4ih je zunanja stran zunaj (piše gor), nikjer pa ne najdem smeri vožnje. Je pa tko, da sta na levi strani gumi drugače obrjeni kot oni na desni, posledično tudi profil pade drugače na cesto.
Je možno, da je to vzrok glasnosti?
sprasujem se.gif
Da je to denimo zaradi tega, ker se une zareze vedno bolj zožujejo?
Obstajata pri tej gumi levi in desni model, za vsako stran avta? Ali so na levi strani, kjer sta gumi glasnejši, narobe namontirani?
Hvala za pomoč.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.955
9.014
113
EU
Ne obstaja levi in desni model. če to ni izrecno napisano.
Pri Fuldi (moji) piše samo "zunaj"
To je zaradi tega, ker je z notranje strani "bolj grda" videti (ostanki srha od vlivanja gume).
Tako je tudi razložil vulkanizer.
 

GTI_Fan

Pripravnik
1. sep 2007
245
0
16
Jaz sem imel sicer Fulda carat extremo, ampak je bila ravno tako glasna. Kot, da bi gulil ležaj... In ne, s časom ni bilo nič bolje... seveda dokler nisem kupil novih gum...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik GTI_Fan pravi:
Jaz sem imel sicer Fulda carat extremo, ampak je bila ravno tako glasna. Kot, da bi gulil ležaj... In ne, s časom ni bilo nič bolje... seveda dokler nisem kupil novih gum...
Pri meni se to sedaj dogaja na skoraj dotrajanih Dunlopkah (vsaj upam, da je to). Še 14 dni, pa bodo gor nove gume, pol pa upam, da bo
zmaga.gif
.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.365
382
83
Montaža je *verjetno* OK. Nesimetrične gume v večini primerov niso usmerjene (vseeno v katero smer se vrtijo). Označeno imajo samo zunanjo stran in na prvi pogled res izgleda, da so montirane napačno (profil desne gume "teče" v drugo smer kot tisti na levi). S tem se zmanjšajo stroški, saj je potrebno izdelat le eno verzijo gume. Ja imam npr. Turanzo in tu je zgodba enaka.

Mislim, da obstajajo tudi usmerjene asimetrične (nisem še videl), kjer pa rabiš dve različni verziji - levo in desno.

Potem imaš še usmerjene gume, kjer je važna samo smer vrtenja, ne pa tudi zunanja-notranja stran. Spet je potrebna samo ena verzija gume.

Tvojih gum ne poznam, ampak če smer vrtenja ni označena, potem imaš prvi tip in je montaža OK.

B.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Ja, so prva verzija. Imajo označeno samo zunanjo stran, ne pa tudi smeri.
Danes po nasvetu vulkanizerja menjal po diagonalo, a brez uspeha. Še vedno so v dveh območjih preklemano glasne.
Jutri kličem uvoznika, da vidim, kaj bodo rekli - če gre kam v reklamacijo.
Ker 5 let jih pa ne mislim poslušat tako glasnih, sploh pri zavojih v desno, kjer postanejo še dodatno glasne.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
KSZ
Bli včeraj še enkrat pri mehaniku, tokrat drugemu
confused-1.gif
, ki je rekel, da niso krive gume, ampak levi sprednji lager.
Ga je zamenjal.
Sedaj spet vse v redu, normalno tihe/glasne gume
aplauz.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Da je kriv levi ležaj je izdajalo to, da se ga je še posebej slišalo v DESNIH ovinkih (takrat se levo kolo zavrti večkrat od desnega)
zmaga.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Zanimiva teorija diagnoze .
Mehaniki trdijo,da je tako zaradi bolj obremenjenega zunanjega kolesa v ovinku
wink-1.gif