Frezanje estriha za talno gretje?

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
Evo, sem že našel enega izmed frezerjev za estrih: https://www.fussbodenheizung-fräsen.info/milling-machines.html
temu moras dodati še kvaliteten/temu namenjen sesalec (npr. malarji ga imajo za brusenje kitanih sten).. pozabi na kaksne polprofi sesalce - filtri se ti bodo basali skoz, vleklo ti bo zmeraj slabse.. in vedno vec prahu bos imel v zraku...

sem brusil en strop s fleksarco + temle + diamantno šajbo + en takle sesalc .. pa je bila živa žalost - sesalc pucal skoz..prahu sem se najedel
ko sem brusil tla - sem mel pa od malarja njegov sesalc.. "vklopil in pozabil".. nič kadilo, nič basalo..

sesalc more imet avtomatsko "strešanje" al neki.. sej bo kdo znal dopolnit
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
pa če sem prav videl - delas 30 kvadratov.. po 5 cm.. ti je to 1.5 kubika estriha (ce sm prav zracunal).. ajmarji v merkurju so 25 litrski.. ce ti filajo do vrha jih je to 60.. ce nosis mal vec kot polovicke.. je tega ehmm 90x.. dobis 3 kolege - jih vsak nese 30.. ce je govora o samo enem nadstropju - se boste glih dobr ugreli, pa bo ze fertik.. pa bos imel "v nulo" estrih, zalito talno, vsekakor manj prahu v hisi.. moras pa imeti cas, da se ti bo susilo...

opcija b - poisces nekoga, ki ima masino za estrihe - pa mu težiš, da te skrbijo okna.. saj ne bos prvi s tem "problemom".. verjamem, da imajo nastudiran sistem kako fiksirat cev

pa ce gres iz nekega parketa (1cm) v laminat (6mm si napisal - kar je malo.. ne pozabi se na kaksno podlogo).. potem niti nimas nekega prostora, da cevi od talne "zalijes" oz. tla po tem tvojem razrezu zglihas.

rezanje - ce bos sel predalec narazen - bos imel neenakomerno (slabse delujočo) talno... ce bos sel bolj skupaj - pa lahko reskiras, da se ti robovi/vmesni prostori okrusijo...
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.936
1.253
113
temu moras dodati še kvaliteten/temu namenjen sesalec (npr. malarji ga imajo za brusenje kitanih sten).. pozabi na kaksne polprofi sesalce - filtri se ti bodo basali skoz, vleklo ti bo zmeraj slabse.. in vedno vec prahu bos imel v zraku...

sem brusil en strop s fleksarco + temle + diamantno šajbo + en takle sesalc .. pa je bila živa žalost - sesalc pucal skoz..prahu sem se najedel
ko sem brusil tla - sem mel pa od malarja njegov sesalc.. "vklopil in pozabil".. nič kadilo, nič basalo..

sesalc more imet avtomatsko "strešanje" al neki.. sej bo kdo znal dopolnit
Profi sesalec rabi samodejno čiščenje filtra. Drugače to ni to :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
Sicer ne poznam današnjih cen..a svoje čase je biaila vgradnja estriha (material + delo) 8 EUR po kvadratu, za 5 cm estrih. Narejeno v enem dnevu. Tukaj sam palamudit, se po moje ne splača (transport do etaže gre prek cevi).
Torej ti ostane štemanje obstoječega estriha in transport na dol (ta del, se da speljat ročno po stopnicah (ki jih zaščitiš) oz če imaš kako opcijo po 'žlebu' skozi okno.

Se pa da z nizkotemperaturno TČ povsem OK peljat tudi radiatorje (dvojni krog) - pri nas je tako že 10 let. Temepratura v radiatorjih je okoli 35 stopinj.

A vsekakor..ker še nimaš talne obloge (in tudi še ne radiatorjev), bi ti sam predlagal, da vržeš estrih ven in daš talno - vse je samo v glavi. Ko si boš rekel..akcija, estrih ven!..boš videl, da bo potem dokaj 'enostavno' ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: kalbo

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
Obujam temo, ker lansko leto nismo izvedli renovacije mansarde, ampak letos pa jo bomo skoraj ziher.. In še vedno sem mnenja, da bi bilo najmanj dela in časa in stroškov, če bi za talno gretje pofrezal obstoječ estrih, ker dobim podoben efekt, kot če bi vgradil sohomontažno Variotherm talno gretje.

V Grazu (Avstrija) sem našel podjetje, ki posoja takšno mašino in so mi poslali ponudbo za 1 dnevni najem za 322 eur (skupaj s primerno močnim sesalcem in rezilno ploščo). Glede na to, da imam za pofrezat nekje 35 m2, mislim da bo 1 dan prek dovolj...

Še vedno pa me zanima, če ima kdo v Sloveniji podobno mašino za frezanje estrihov?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.427
858
113
Obujam temo, ker lansko leto nismo izvedli renovacije mansarde, ampak letos pa jo bomo skoraj ziher.. In še vedno sem mnenja, da bi bilo najmanj dela in časa in stroškov, če bi za talno gretje pofrezal obstoječ estrih, ker dobim podoben efekt, kot če bi vgradil sohomontažno Variotherm talno gretje.

V Grazu (Avstrija) sem našel podjetje, ki posoja takšno mašino in so mi poslali ponudbo za 1 dnevni najem za 322 eur (skupaj s primerno močnim sesalcem in rezilno ploščo). Glede na to, da imam za pofrezat nekje 35 m2, mislim da bo 1 dan prek dovolj...

Še vedno pa me zanima, če ima kdo v Sloveniji podobno mašino za frezanje estrihov?
Vprasaj floortech. Sicer oni imajo vecje masine
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.552
688
113
Obujam temo, ker lansko leto nismo izvedli renovacije mansarde, ampak letos pa jo bomo skoraj ziher.. In še vedno sem mnenja, da bi bilo najmanj dela in časa in stroškov, če bi za talno gretje pofrezal obstoječ estrih, ker dobim podoben efekt, kot če bi vgradil sohomontažno Variotherm talno gretje.

V Grazu (Avstrija) sem našel podjetje, ki posoja takšno mašino in so mi poslali ponudbo za 1 dnevni najem za 322 eur (skupaj s primerno močnim sesalcem in rezilno ploščo). Glede na to, da imam za pofrezat nekje 35 m2, mislim da bo 1 dan prek dovolj...

Še vedno pa me zanima, če ima kdo v Sloveniji podobno mašino za frezanje estrihov?
Odločiti se moraš itak sam. Zgolj par nasvetov.
Ravnine po prostorih si že preveril?
Obstoječi estrih je dovolj trd?
Da se ne bo odluščil, ko boš parket odstranjeval.

Okna zaščiti je najmanjši problem: spodaj stirodur, okrog leseni okvir. Enako narediš za robove.

Je pa pri "klasičnem" estrihu zagotovo daljše sušenje, kot če samo reže zaliješ.

Modelov, kolikor češ, samo cene ti verjetno ne bodo všeč.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
Matko , to niso iste mašine... Te mašine dokaj široko frezajo estrihe, tista na mojem linku pa samo za širino cevi za talno gretje...

Pa brezveze kupovat,če si jo lahko sposodim za 1 dan... ;)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
Pomoje se ti bo kadilo - navkljub sesalcu. Kupi si kaksno masko (pa ne fp2).
ne vem kako s tem strojem naredis okrogline/zavoje?
Cevi - morajo biti koliko narazen? Ce so predalec - bo gretje “tockovno”, ce bodo preblizu - se ti bo kaj okrusilo/zdrobilo?
Materiala, ki ga mores “odrezat” bo konc koncev veliko (par cm globoko, cm-dva siroko, tekocih metrov juhuhu).
zalil bos pa kako? Estrih iz vrece in gremo? Ko se ti bo posusilo ne verjamem, da bos mel na vseh spojih lepo (isto visino, lepi stiki)? Potem bos pa kaj - cez vse dal izravnalno maso? Tko kot ti je eden zgoraj napisal - obstojec tlak - je raven?
Na youtubu obstaja kaksen video kako so to delali?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
ncnifrej, ja, obstaja ogromno posnetkov celega postopka - frezanja estriha, polaganja cevi in potem še samorazlivna masa. Glede samorazlivne mase se moram še samo prepričat, katero izbrat..

Drugače obstoječi tlaki so dokaj ravni (na položenem parketu so neke malenkostne neravnine, ampak mislim, da so zjebali z brušenjem parketa, ker je samo ob stenah višji, ker mislim, da kakih 30 let nazaj še niso imeli tako dobrih strojev za brušenje kot danes). Sedanja kopalnica je bila še gola soba, ko smo kupili hišo in tam so bili estrihi v nulo in zelo lepo zglajeni..

Ko sem malo iskal po spletu, sem videl, da je v Nemčiji kar nekaj ponudnikov, ki frezanje estrihov in izvedbo talnega gretja ponujajo kot storitev in tudi kar nekaj podjetij, ki ponujajo izposojo takšnih strojev kot storitev..Tako da takšen način vgradnje po mojem ni nekaj nepreverjenega in zadeva deluje.. Pač v Slo ne najdem takšnih izvajalcev in takšnih strojev za izposojo...

In glede na našo situacijo daleč najbolj primerna, ker živimo v teh prostorih in je ves prah in poraba dodatnega časa odveč (če gledaš drugo opcijo, da bi stari estrih ven poštemali in naredili nove - tako smo naredili v spodnji etaži in se je kadilo KO PES!!!, ko smo stare estrihe ven štemali). Vendar smo v spodnji etaži naredili tako, ker je še nadstropje nižje mrzla klet in smo hoteli imeti vse na novo narejeno in tako kot treba. V Mansardi pa nam manjka samo kaka stopinja ali dve v najbolj mrzlih dneh (takrat samo prižgemo zgornjo klimo za kake 3-4 urce pred spanjem in je dovolj)... ;) In ker imamo namen obnovit celotno mansardo (talne obloge, pohištvo, stene), bi sedaj naredil še talno gretje in bi bil mir... ;)

Zato bi bil tak način res daleč najbolj preprost, časovno hiter in tudi najbolj poceni (kot sem napisal, 322 za komplet mašine)...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.847
113
Če misliš sam frezat a misliš potem tudi sam polagat cevi za talno gretje in tlačno testirat sistem? Ker ti povem da majster ki ti bo to priklopil ti ne bo dal nobene garancije. Cev za talno gretje lahko pa malo grdo pogledaš oz. pozabiš kakšen kamenček vmes pa boš imel poplavo in veselo štemanje. Narediš nek zavoj preveč zaprt pa imaš 30% izgube pretoka ipd.

Drugače če nočeš prahu pozabi tudi na to rezkanje. Poleg tistih že omenjenih plošč imaš namenske rešitve kjer dobiš plastično nosilno konstrukcijo debeline 1cm ki se jo nalepi na estrih, v katero se položi cevi in vse skupaj zalije z izravnalno maso na 15mm skupnega povečanja višine od predhodnega nivoja tlakov. Če daš gor nek vinil si potem pri skupni višini pod +1cm.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in ncnifrej

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
moja ocena - bi rekel, da je štemanje precej manj prahu kot frezanje

električna talna? tanka - gre takoj pod ploscice (nalepi keramičar), daš jo samo tam, kjer jo dejansko rabiš (pri tušu, pod lijakom), poraba ni "grozna", cena grelca tud ne.. projekt zaključen v "enem popoldnevu"
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
nisem šel vsega nazaj brat - ampak za talno na vodo - rabiš svojo vejo/ogrevalni krog iz centralne (črpalka, mešalni ventil).. to imaš vračunano? je izvedljivo?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.184
1.794
113
ncnifrej, ja, obstaja ogromno posnetkov celega postopka - frezanja estriha, polaganja cevi in potem še samorazlivna masa. Glede samorazlivne mase se moram še samo prepričat, katero izbrat..

Drugače obstoječi tlaki so dokaj ravni (na položenem parketu so neke malenkostne neravnine, ampak mislim, da so zjebali z brušenjem parketa, ker je samo ob stenah višji, ker mislim, da kakih 30 let nazaj še niso imeli tako dobrih strojev za brušenje kot danes). Sedanja kopalnica je bila še gola soba, ko smo kupili hišo in tam so bili estrihi v nulo in zelo lepo zglajeni..

Zato bi bil tak način res daleč najbolj preprost, časovno hiter in tudi najbolj poceni (kot sem napisal, 322 za komplet mašine)...

Jaz pri frezanju vidim edini problem kaj bo na to rekel estrih - če bo počil, ti bo tam prekinilo tudi talno oblogo (ko omenjaš parket). Torej bi bilo dobro vedeti kako debeli so obstoječi estrihi (če ne veš, nekje v vogalu zvrtaj luknjo ali poštemaj en vogalček).

Glede cevi za talno gretje..šala mala, da bo to počilo. So precej debele, trde ko pes in sila vzdržljive....jaz sem skakal po njih (testno sem izbral kos cevi in jo maltretiral) pa je nisem uspel narediti niti ovalne.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.793
2.044
113
kamenček je majhen in oster, podobno kot žebelj z lahkoto zabiješ v desko, tvoje stopalo pa pač ne moreš ravno zabiti v desko. Se pa drugače strinjam, da so cevi za talno zelo vzrdžljive in tudi tak kamenček ne bi glih naredu škode, še pobej ne enkrat, ko bo vse skupaj zalito.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
Uff, glede praha in trganja estrihov se ne morem strinjat.. Smo štemali star estrih v spodnji etaži in kak se to kadi!!! Z nekim malim hiltijem gre zeloooo počasi, z dovolj veliko mašino pa gre normalno, ampak praha je blo tolko, da se nismo vidli po stanovanju.. Pa smo imeli vsa okna odprta.. ;) Verjemite mi.. ;) 'been there...:D

S tako mašino sem pofrezal en del estriha in imel gor priklopljen hilti sesalec s tolčenjem filtra in se ni skoraj nič kadilo.. Pri teh frezah je za prah še boljše narejeno in tudi ti sesalci so precej bolj močni in tudi filtracija je verjetno vredu narejena, tako da me za prah resnično ne skrbi. Drugače pofrezal bi sam in položil cevi (ko enkrat to vidiš, ni noben bavbav, saj si bom pred frezanjem lepo zarisal potek cevi); omarico, priklop in tlačni preizkus pa bo naredil majster za to..

Kot sta že 2 pred mano rekla, so cevi za talno gretje kar precej žilave in po končanem frezanju se kanali še enkrat posesajo in nima kaj bit.. ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
Edino to še moram naštudirat, kako debele cevi položit.. Glede frezanja bi bilo boljše čimtanjše... V spodnji etaži imamo fi16mm, zgoraj pa bi lahko dal tanjše.. Vem, da obstajajo tudi 10mm in 12mm cevi za talno gretje.. Ker če bi dal tanjše cevi, bi tudi estriha manj pofrezal. Je pa res, da je potem pretok manjši..

Npr.: pri Variotherm sistemu se uporabijo 11,6mm cevi. Pa tudi ko sem se pogovarjal z Revi, da bi mi pripravil podobne plošče kot variotherm, je rekel, da lahko da cevi fi 10mm ali 12mm. Moram to še vprašat izvajalca talnega, da vidim, kako bo njegovo mnenje..

Ima kdo mogoče v dveh nadstropjih različne debeline talnih cevi? Da dobim mogoče še kako drugo mnenje... Kot sem rekel, v zgornji etaži ne rabim toliko toplote kot v spodnji etaži..