Frezanje estriha za talno gretje?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Hej vsem..

Zanima me, če pozna kdo koga, ki ponuja frezanje estriha za talno gretje, kot lahko vidimo na tej povezavi: https://www.varcevanje-energije.si/talno-stensko-ogrevanje/frezanje-betona-za-talno-ogrevanje.html ali tem videu:

Zanimalo bi me tudi, koliko bi moral biti debel estrih, da bi vrezkal 1cm utor (za cev fi 1cm) in da estrih ne bi spokal? Je že sploh kdo videl koga, ki bi imel tako nareto?

Sprašujem za zgornjo etažo, kjer bi menjava talnih oblog prišla v poštev, razbijanje estriha pa nikakor...

Če ima kdo kakšne koristne informacije, bi bil zelo vesel... ;)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Kaj ni to malo plitvo? Preko vrha cevi naj bi imel recimo vsaj 2 cm, ali se motim? Boš potem še kaj preko zalil?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Hmm, tista 2cm sta najbrž zahtevana če ga delaš po polaganju cevi.
Pa se mi zdi malo 2cm.
Tukaj ga bo pa frezal z vrha.
Razen če je fora v razporeditvi toplote (se toplota ne bo dovolj širila po estrihu)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
No, to mene bega. Če je kanal preplitek, ali bo cev uspela segreti estrih? In kako bo povezano vse skupaj? Če bi bila to dobra opcija, bi se verjetno to redno uporabljalo?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Saj se prodaja več rešitev, ki so kao suhomontažna rešitev, oz. rešitev za sanacije.

Ena izmed rešitev, ki zavzame 2cm: https://www.varcevanje-energije.si/...e/nimate-dovolj-prostora-za-talno-gretje.html. Na šihtu pa imamo to rešitev: https://www.vermit-group.si/Uporaba/Vermital

Torej, na šihtu so nam z lepilom na obstoječ estrih nalepili te Vermital plošče, potem položili cevi in potem prek samorazlivno maso. In zadeva deluje...

Po mojem je logika vgradnje talnega sistema pod estrihom, da se toplota še lepše porazdeli in ker je pregret cel estrih, ta toplota tudi dalj časa traja. Traja pa tudi dalj časa, da ko vklopimo talno gretje, se ta toplota pozna tudi na prostoru..

Pri suhomontažnem pa se ob vklopu gretja toplota prej pozna v prostoru, vendar pa ob izklopu gretja ta toplota tudi prej izgine. Drugače pa funkcionira vredu...

Pri nas doma imamo v zgornjo etažo stopnišče in bi mi res ustrezalo, če bi višina estriha ostala enaka kot zdaj. Malce pomisleka pri frezanju imam samo glede morebitnega pokanja estriha...

Pa seveda če kdo to v SLO sploh izvaja...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Imamo 2 etaži z odprtim stopniščem... Lani smo vtrgali celotno spodnjo etažo (kuhinjo, jedilnico, dnevno, hodnik, kopalnico in stopnišče) in samo spali ter umivali v zgodrnji etaži, vmes pa imeli skoraj nepredušno zaščito (začasno steno).

No, in nebi rad ponovil tega v zgornjih prostorih zaradi sušenja estriha; potem po novem stopnišču in ograji bi morali gor spravljat sveže zmešan estrih, itd... Vglavnem, če nebo možno to frezanje estriha, potem bom raje naredil suhomontažno stensko gretje.. Saj nam v zgornjih prostorih zmanjka samo kaka stopinja ali 2...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Drugače pa sem se spomnil, da ima kolega na firmi taki stroj:
, kjer lahko poljubno nastavljaš širino in globino reza. Pa očitno se ga da tudi sposodit: https://www.bolha.com/rezalniki/naj...i-rezalni-stroj-rezalnik-utorov-oglas-1786314

No, najbolj me je "strah", če bi potem začel estrih razpadat... Čeprav po drugi strani globina 1cm mogoče vseeno ne bi naredila neke škode na estrihu.. Moram prvo preverit, koliko je debel trenuten estrih... ;)
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
499
172
43
Drugače pa sem se spomnil, da ima kolega na firmi taki stroj:
, kjer lahko poljubno nastavljaš širino in globino reza. Pa očitno se ga da tudi sposodit: https://www.bolha.com/rezalniki/naj...i-rezalni-stroj-rezalnik-utorov-oglas-1786314

No, najbolj me je "strah", če bi potem začel estrih razpadat... Čeprav po drugi strani globina 1cm mogoče vseeno ne bi naredila neke škode na estrihu.. Moram prvo preverit, koliko je debel trenuten estrih... ;)
Tega Hiltija imamo tudi pri nas na firmi. Odlično za inštalacije, ampak zavojev kot na prvem posnetkov z njim ne boš delal.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
NoteThis , verjamem ja, da se zavoje težko dela s to mašino, ampak vseeno mislim, da bi malo večje zavoje (z večjim radijem) vseeno šlo vrezat... Za kake 4 bolj ostre zavoje pač parkrat vrežeš (pod različnim kotom) in nastane malo širša luknja - saj se potem zalije z samorazlivno izravnalno maso...

Ampak kot sem rekel, glede rezanja estriha bi že nekak rešil...

Najbolj me skrbi pokanje estriha... Kaj menite glede tega?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Razmišljam: katero imaš sedaj končno oblogo in katero boš imel potem? Če greš iz parketa na laminat dobiš recimo še 2 cm višine. Potem imaš pa več manevra...

Če boš s tole mašino polagal ovinke, boš večkrat zarezoval in tam kjer bo malo razmaka med vrezi, bo estrih šibek. Sicer verjetno točkovnih obremenitev ne boš imel, ampak boš ogromno ovinkov moral tako izpeljati.

Jaz sem stari estrih v zgornji etaži (čez 100 kvadratov) ven vrgel tako, da sem ga obrezal z veliko fleksarco okoli in okoli, izpuh pa sem sproti sesal z vodnim sesalcem, vodo pa sem menjal v vsaki sobi. Batagelj, je zdržal :aplauz::fredi: Tako sem imel 90% manj prahu. Potem pa macola, udri mujo po siromaku, pa ven...

Po mojem je sicer prva rešitev v tvojem postu izvedljiva, jaz bi bil brez skrbi, če bi recimo na račun menjave parketa za laminat dobil še slaba 2 cm in zalil preko...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
NoteThis , verjamem ja, da se zavoje težko dela s to mašino, ampak vseeno mislim, da bi malo večje zavoje (z večjim radijem) vseeno šlo vrezat... Za kake 4 bolj ostre zavoje pač parkrat vrežeš (pod različnim kotom) in nastane malo širša luknja - saj se potem zalije z samorazlivno izravnalno maso...

Ampak kot sem rekel, glede rezanja estriha bi že nekak rešil...

Najbolj me skrbi pokanje estriha... Kaj menite glede tega?
Odvisno kako je narejen... pa kok je debel....
Jaz niti ne bi frezal preplitvo, ampak nekje do sredine debeline estriha. Spodnja cona bi ostala cela oz. ok, čez cevi pa tako ali tako nazaj zaflikaš oz. poliješ kako samorazlivno maso (estrih), nekaj konkretnega/kvalitetnega, da zopet dobiš stisljivo cono... v tem primeru estrih ne bi smel pokat.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Trenutno je položen taki parket (v slabem stanju):
263_small-2.jpg

, debeline nekje 1cm, tako da manevrirnega prostora ni.. ;) Potem bo najverjetneje nek laminat, verjetno debel 6mm..

Res nebi rad delal estriha na novo, ker bi moral estrih spravljat gor po takih renoviranih stopnicah:
20200817_220215.jpg
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.346
8.709
113
Če so taki problemi, zakaj ne počiš samo radiatorjev not pa je. A mora bit mus talno gretje?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Več razlogov, zakaj ne rediatorsko (spodnjo etažo imamo talno in TČ)...
- nadgradnja TČ za 2 področno gretje + radiatorji in montaža vsaj 2 jurja...;) (pri talnem pa omarica in cevi) (talne obloge pa bi tako ali tako menjal v kratkem)
- radiatorji zasedajo brezvezen prostor in težko jih je očistit (prah, ...)
- brezveze TČ greje vodo na 50 stopinj
- udobje (pri radiatorskem imaš okrog radiatorja vroče, v nasprotnem kotu zunanje stene pa precej hladneje) (tudi pri stenskem gretju precej lepše razporediš toploto)
- in se bi še našel kak argument...

Za ogret je 3 prostore (14 + 9 + 7 m2), torej nekje 30m2. Pa kot sem rekel, bi v zgornjih prostorih dal cevi bolj narazen kot v spodnji etaži - spodnja etaža je bila mrzla zaradi hladne kleti in del tudi zemlje, v zgornji etaži pa tak malo toplote pride že iz spodnje etaže in v zgornji etaži so spalni prostori in ne rabi bit tako toplo kot spodaj... Razmišljal sem, da bi talne cevi v zgornji etaži dal nekje 20 cm narazen (torej nekje enkrat manj kot spodaj)... Ker resnično zmanjka samo kaka stopinja ali dve - pač pozna se, da zgoraj nimamo ogrevalnega telesa (razen ko prižgemo klimo zgoraj - in takrat jo prižgemo kvečjemu za kaki 2 uri in je vredu)...

Pa še 2 lokalna rekuperatorja delujeta neprestanoma, ki tudi hladita zgornja prostora (če ni ogrevalnega telesa)...
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Aja, toti ror, po katerem gre estrih, je ni variante, da ga vsaj malo sfiksiraš... Toti ror lahko naredi pravi masaker na robovih sten itd...