filtri za bajto

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
Živ,

doma je vaški vodovod (ni javnega vodovoda) in sama voda ni baš super duper (ni najbolj primerna za pitje - motnost je cca 4,5 NTU, pri javnem vodovodu pa ne sme presegati 1,0 NTU, danes se je dala sama voda še v analizo da se pogleda kaj vse je notri). Kar se tiče trdote je nekje na slo povprečju. Želja je, da se na dovodno lajtngo montira nek filtrirni sistem, ki bi pobral trde delce, omehčal vodo in jo sčistil (bakterije itd,). Kakor sm brsku po netu je kar nekaj varjant od različnih proizvajalcu - recimo ena varjanta:

http://www.moja-voda.si/vodni-filtri-za-hiso/149-trojni-hisni-filter-eko-tris-3830017086660.html

Kolikor sem malo prebral imajo nekateri za mehčanje vode polyphosphat, ki pa ni najbolj priporočljiv za uživanje in je namenjen samo za sanitarno vodo.

Obstaja še kakšna druga varianta kar se tiče mehčanja vode in kako mate vi to doma rešeno


Tnx.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
In zakaj bi mehčal vso vodo? Trdota vode te moti pri pranju, drugje pač ne. V pomivalni stroj za posodo daš malce več soli, v pralni stroj pa malce več mehčalca pa ne boš pil in jedel kemikalij, kar polifosfati nedvomno so. Osebno še nisem slišal nikogar, da bi se pretirano obremenjeval s trdoto vode za gospodinjstvo (industrija in obrt je druga zgodba).
Obstaja pa postopek mehčanje vode s trajnimi ali elektromagneti. Na dovodno cev vode v hiša montiraš to napravo katera ti preoblikuje kristale apnenca tako, da se ne lepijo več na stene vodovodnih cevi, bobne pralnih strojev, posodo...Malce poguglaj boš zagotovo našel veliko tega, je pa po mojem obremenjevanje s trdoto vode (če je drugače OK) malce nepotrebno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
637
211
43
Daj poglej po netu ko sem jaz kupoval so bli zunaj, mislim da v italiji atlas filtri pol cenejši.
 

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Sam imam zmontirane na glavnem dovodu omenjene trojne filtre in lahko rečem iz lastnih izkušenj, da je voda precej bolj bistra in boljša za pit! Primer: brez filtrov je voda kot da bi natočil schweppes al kva je že tista pi*darija, s filtri pa je voda bistra! Vodni kamen je seveda še vedno prisoten, ampak če primerjam kozarec vode brez in s filtri, je bistvena razlika. Za slabih 200€ se res splača zmontirat. Tudi pipe/bojler itd. ti bodo zagotovo delovali dalj časa. Aja, mehčalci so velik strup, zato v pralni stroj ne doziraj tega, ampak lahko ubereš alternativo-kis za vlaganje.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
Citat:
Uporabnik telex pravi:
In zakaj bi mehčal vso vodo? Trdota vode te moti pri pranju, drugje pač ne. V pomivalni stroj za posodo daš malce več soli, v pralni stroj pa malce več mehčalca pa ne boš pil in jedel kemikalij, kar polifosfati nedvomno so. Osebno še nisem slišal nikogar, da bi se pretirano obremenjeval s trdoto vode za gospodinjstvo (industrija in obrt je druga zgodba).
Obstaja pa postopek mehčanje vode s trajnimi ali elektromagneti. Na dovodno cev vode v hiša montiraš to napravo katera ti preoblikuje kristale apnenca tako, da se ne lepijo več na stene vodovodnih cevi, bobne pralnih strojev, posodo...Malce poguglaj boš zagotovo našel veliko tega, je pa po mojem obremenjevanje s trdoto vode (če je drugače OK) malce nepotrebno.

Kar se tiče mehčanja vode predvsem zaradi tega ker morm na 3-4 mesce, mrežce iz pip dol dat pa jih namakat u kisi ker se apnenc naseli gor + da zaščitm boljer, cevi itd... ok tale magnetni bi bil tut opcija ja, kolk je pa kj učinkovito napram filtrom?

Pomivalc se futra s soljo, to je rešeno... V pralni stroj pa kis namest mehčalca

eCoyote - kolk te pride letni strošek filtrov, a maš unga z polyphosphatom?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.897
5.170
113

ma ne glej tega. To majo cene take da te ubije.

jaz vse nabavlam tule
http://www.vodotehna.si/pages/sl/predstavitev.php

recimo podpultni filter atlas me je prišel nekih 50€ na onem linku gori je enak 139€

Drugače mam pa v kuhinji pod pultom 20 mikronsko mrežico v prvi posodi in v drugi aktivno oglje. isto smo na vaškem vodovodu, kjer je včasih voda rjava in pa čudnega okusa. Sploh po raznih neurjih. No odkar je filter je kristalno čista in brez okusa. Oglje menjujem nekje na 6-9 mescev (novo oglje je 5€) mikrofilter pa po potrebi, ko pade pretok. Recimo da zdrži dvojni nterval oglja. Pred tem sem na 14 dni čistil perlatorje, ker se je pretk praktično ustavil.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.897
5.170
113
vode ni treba mehčat.
Razen če si doma na območju kjer je trda tak da ti uniči vse v parih mescih ali še prej.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Apnenec se iz vode izloča pri povišani temperaturi, zato je izločanje najbolj opazno v boljlerjih in pralnem stroju. Da se mašijo mrežice na pipah bi lahko bil vzrok prevroča voda (več kot 50°C) ali pač mulj v vodi. Menim, da je vzrok zamašitve mrežic mulj, katerega prisotnost potrjuje test motnosti. Svetujem ti, da najprej namestiš filtre za vodo in šele nato razmišljaš o mehčanju vode.

PS- voda iz našega vodovoda spada med bolj trde (stopnja 4 od 5) pa se mi v 50. letih še niso zamašile mrežice na pipah.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Pri nas imamo tudi lastno vodo, pa je na vhodu enojni filter 9"3/4 (Mesec) oz. pred tem filtrom je še klasičen mehanski filter. Vložek noter je 25mcr, inox, pralni. Težav z motnostjo vode ni bilo nikoli že pred filtrom, voda je v osnovi dokaj čista (zajem studenca pod zemljo) in delno sedimentira v zajetju. Na cca. 3-6 mesecev se vzame vložek fitra ven in se ga očisti (je malce "blata" gor).

3jni sistemi imajo smisel če delaš večstopenjsko filtracijo, to pa ima smisel če želiš zelo visoko filtracijo glede na vhodno vodo. Filtri nad 30-50mcr s stališča "strojnih" instalacij filtrirajo vse kar bi bilo škodljvo. To so delci ki se nalagaja v ceveh oz. lahko obrabljajo ali mašijo stvari na instalacij/napravah. Filtracija delcev med 50-10 mikroni ima smisel če imaš vodo izpostavljeno površini (spore mikroorganizmov, določen pelod, ..), podtalnica in ostali zaprti "izviri" tega načeloma ne rabijo. Pod 10 mikronov filtracijo bi rabil zelo redko oz. potem pridemo že na biološke mikro strukture in okoli 1 mikron celo na celice bakterije ipd.

Za samo "mikrobiološko" čistost vode je boljše kot filtracija izvajat druge pristope, recimo UV dezinfekcija (če pač rabiš mrtvo vodo, ne vem zakaj bi jo ker je to ravno ena od prednosti domačega vodovoda).

Aja zakaj sedaj tole nakladam. Zato ker je cena vložkov za filter zelo visoka in prodajalci veselo prodajajo 3jne sistem, ki jih dejansko nikoli ne rabiš, skupaj z bedarijami kot so filtri iz aktivnega oglja in mehčalci vode. Vse to je jasno potrebno menjat na pol leta, včasih celo prej. Cena filtra stane od 10-20 EUR, kakšni specialni z "aktivnim ogljem" ali mehčalcem vode še 1x več. Potem prideš do tega da imaš letno stroška 200 EUR samo za filtre.

Tako da moje priporočilo. Samo za mehansko čiščenje vode kupi enojni filter in daj noter inox 25 mcr vložek. To bi moralo pobrat ven večino mehanske svinjarije ki je škodljiva napeljavi ali tebi, Vsake 3 mesece (oz. ko vidiš da postaja rjav) pobereš filter ven in ga očistiš pod vodo in to je to. Če imaš res svinjsko vodo potem daš pred ta filter še mehanski inox filter z izpustom vode spodaj (samočiščenje). Začetni strošek je malo višji ampak je vzdrževanje cenejše.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik telex pravi:
V pomivalni stroj za posodo daš malce več soli, v pralni stroj pa malce več mehčalca pa ne boš pil in jedel kemikalij, kar polifosfati nedvomno so.
biserrr
hysterical-1.gif
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
V pomivalni stroj za posodo daš malce več soli, v pralni stroj pa malce več mehčalca pa ne boš pil in jedel kemikalij, kar polifosfati nedvomno so.
biserrr
hysterical-1.gif
confused-1.gif

Za prvi razred:
- v pralni stroj daš malo več mehčalca
- v pomivalnem stroju povečaš doziranje soli
Zaradi omenjenih dveh ukrepov (mehčalec v pralnem stroju, sol v pomivalnem) je uporaba polifosfatov za mehčanje vode nepotrebna.
Ker zaradi neuporabe v vodi ni polifosfatov, ti jih ni treba uživat.
Biser.
bonk.gif
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
885
97
28
Jaz sem na purway.de nabavil svoje filtre. Cen se ne spomnim točnih, majo na svoji strani, malo se prijavljaš na njihovo e-pošto in dobiš do 15% gutschein.
Trojni filter 25mcr/10mcr/1mcr sem dal in ko sem zbiralnik deževnice izpraznil do dna, so se vsi obarvali ==> sklepam, da 10mcr prepušča fizično umazanijo iz deževnice, ki je 1mcr ne prepušča.
Uporabljam pa deževnico le za kotličke/zalivanje/pralni stroj, tako da se ne ukvarjam z njeno mikrobiologijo.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
Kolikor vidim ni neke "ugodne" rešitve za mehčanje vode, da bi bila ta še zmeraj užitna, če jo pa že mehčam z polyphosphatom pa ni užitna....

Dejansko bo bolj pametno, da se osredotočim samo na mikrobiološko čiščenje. Kakšno sranje vse je v vodi bo znano nekje drug tedn po analizi.

Mogoče pa še ena zadeva za predebatirat kaj bi lahko bilo:

Na lajtngi, ki pride direkt iz izvira in se steka v rezervoar je motnost 4,5 NTU. Moja hiša je prva za rezervoarjem in imam motnost 9! (na ravnini), voda se mal dvigne (cca 3m višinske) nato pa strm spust do naslednjih bajt. Prva nasledna bajta ima motnost cca 2,7NTU. Od kje prihaja do teh razlik, da je pri meni tako povišana vrednost, pri sosedu pa nižja kot v rezervoarju? Razumem samo posedanje, kar bi bilo smiselno če imel tudi jaz nižjo vrednost kot 4,5 NTU... sklepam, da po lajtngi dobim vso "pizdarijo" ki je v rezervoarju na dnu, do naslednjega soseda pa nekako ne pride ker se zadržuje na ravnini.... mogoče kaka ideja oz logična razlaga?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Težko govorit kaj je krivo za tvojo motnost. Če so cevi glede na pretok prevelike potem je lahko kriv efekt "sifona", trdi delci namreč zaradi gravitacije padejo vedno na dno, v tvojem primeru si ti dno na "sifonu" kjer se ulovi vsa svinjarija.

Če imaš še kakšno črpalko/hidrofor je še slabše ker ti vleče po možnosti z obeh strani svinjarijo nazaj.

Sicer pa počakaj na poročilo o mikrobiloški in kemični (upam da si dal oboje naredit) čistotsti vode. Tam ti bo pisalo če je kaj kritičnega in n podlagi tistega se potem odloči o filtru. Če ni nič resnega potem glej kot sem ti že svetoval. Če bi imel recimo probleme z bakterijami potem bi ti priporočil UV dezinfekcijo, s tem da če vas več uporablja zajetje bi bilo smiselno tole montirat na glavni vod pa razdelit strošek (spet odvisno v kakšnih odnosih ste).
 

eCoyote

Pripravnik
21. apr 2009
500
0
16
Fun4Days.Com
Citat:
Uporabnik Smrkc pravi:
Citat:
Uporabnik telex pravi:
In zakaj bi mehčal vso vodo? Trdota vode te moti pri pranju, drugje pač ne. V pomivalni stroj za posodo daš malce več soli, v pralni stroj pa malce več mehčalca pa ne boš pil in jedel kemikalij, kar polifosfati nedvomno so. Osebno še nisem slišal nikogar, da bi se pretirano obremenjeval s trdoto vode za gospodinjstvo (industrija in obrt je druga zgodba).
Obstaja pa postopek mehčanje vode s trajnimi ali elektromagneti. Na dovodno cev vode v hiša montiraš to napravo katera ti preoblikuje kristale apnenca tako, da se ne lepijo več na stene vodovodnih cevi, bobne pralnih strojev, posodo...Malce poguglaj boš zagotovo našel veliko tega, je pa po mojem obremenjevanje s trdoto vode (če je drugače OK) malce nepotrebno.

Kar se tiče mehčanja vode predvsem zaradi tega ker morm na 3-4 mesce, mrežce iz pip dol dat pa jih namakat u kisi ker se apnenc naseli gor + da zaščitm boljer, cevi itd... ok tale magnetni bi bil tut opcija ja, kolk je pa kj učinkovito napram filtrom?

Pomivalc se futra s soljo, to je rešeno... V pralni stroj pa kis namest mehčalca

eCoyote - kolk te pride letni strošek filtrov, a maš unga z polyphosphatom?
NImam filtrov s polifosfatom. Menjava vseh treh vložkov je cca. 30€, ampak to menjam na 1-2 leti.