Excel in primerjanje podatkov z IF stavkom

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Imam eno prošnjo.
Preiskal sem že kar nekaj strani, vendar se mi zdijo vlookup ipd funkcije nepotrebne za moj problem.

Stvar je sledeča.

Primerjati moram vrednosti stolpcev med sabo - če so enake.
Zadeva je čisto preprosta in funkcionira, če primerjam med sabo samo 2 stolpca.
Npr: If(a1=b1;"";1)
Se pravi, če je podatek v a1 enak v b1, potem mi ne napiše nič, drugače vrže ven 1. To dela super.

Jaz pa imam za primerjat ogromno stolpcev. Zakomplicira se že če hočem primerjati če je A = B in C=D.

V IF stavkih mi sugerira, da vmes dam znak +. In če tako naredim, mi vse tretira kot da je enako/pravilno. Sem zanalašč spremenil podatke v C celici, da ni enaka z D in mi javlja, kot da je vse OK.

Kako bi nastavil enačbo - bom tako poenostavljeno napisal - if(a=b,c=d,e=f,"0",1)
Upam, da sem jasno vprašal.

Ali je sploh možno kaj takega, ali bom moral za vsako primerjavo posebej pisat formulo? Namreč rad bi, da imam rezultate samo v enem stolpcu za vse, ne pa za vsako primerjavo svoj stolpec...
 

EdZed

Pripravnik
2. dec 2009
63
0
6
Če je pogojev več in vsi morajo biti resnični potem uporabi funkcijo AND.

=IF(AND(a1=b1;c1=d1;...);"";1)
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Milijonkrat hvala
cheer.gif

Ne vem kako naj se ti še zahvalim poleg zvezdic, ki sem ti jih dal.

Res hvala lepa. Si mi ene 10ur dela prišparal
cool-1.gif
 

tolsy

Zelenc'
17. okt 2016
5
0
1
Jaz imam podoben primer. Imam dva stolpca, kjer moram primerjati podatke med seboj. V prvem stolpcu imam cca. 500 vrstic, v drugem stolpcu pa cca. 300 vrstic. Kako naj naredim formulo, da mi primerja vse podatke v prvem stolpcu s podatki v drugem in če mi najde zadetek mi izpiše da, drugače ne?

lp,
Tolsy
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.689
553
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
lahko tudi s COUNTIF, ki izpise kolikokrat se iskani podatek ponovi

ce so podatki v prvem stolpcu v A in v drugem v B,
potem v C1 zapisi:
=COUNTIF($A$1:$A$500,"="&B1)
in kopiraj navzdol
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Imaš funkcijo match. Sicer pa za lookup narediš formulo takole (poišče vrednost celice b1 v stolpcu c in ji vrne pripadajočo vrednost iz stolpca d, če je ne najde vrne xxx):

=+IF(ISERROR(MATCH(B1;C:C;0));"xxx";LOOKUP(B1;C:C;D:D))
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Prekomplicirano
smile-1.gif


Če @tolsy res rabi, da mu izpiše "da", če najde vrednost...
Predpostavimo, da je 500 podatkov v stolpcu A, 300 pa v stolpcu C. V stolpec D poleg vrednosti vneseš "da"

V stolpec B vpišeš:
=VLOOKUP(A1;C:D;2;0)
Poišče vrednost celice A1 v stolpcu C in pripiše vrednost iz stolpca D - se pravi "da". Če ne najde, vrne #NV.
Formulo potem kopiraš do zadnje vrednosti.
 

tolsy

Zelenc'
17. okt 2016
5
0
1
Imam spet eno željo. V excelu imam dva zavihka. V zavihku 1 v stolpcu A imam 100 nekih kod, v stolpcu B pa prostor, kjer morajo biti opisi teh kod, v zavihku dve imam pa v stolpcu A prav tako kode v stolpcu B pa opise kod. Rad bi imel formulo, ki bi jo vnesel v prvem zavihku v stolpec B, ki bi bi poiskala v zavihku 2 kodo in ko bi jo najdla bi prekopirala iz stolpca B ta opis kode.

lp,
tolsy
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Poglej dva posta nazaj kjer sem ti formulo že napisal. Če ti je to prekomplicirano napiši samo zadnji del, se pravi v celico b1 na prvem listu napišeš formulo =+LOOKUP(A1;List2!A:A;List2!B:B). Da pa bo delala pravilno moraš podatke na drugem stolpcu razvrstiti po vrednosti v stolpcu A naraščajoče.
 

tolsy

Zelenc'
17. okt 2016
5
0
1
Še eno pitanjce. Ali podpira ukaz VLOOKUP da bere podatke iz druge datoteke in jih primerja in ali daš v formulo, da išče po barvi celice in ne po podatku ki je v celici?

lp,